Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi, 1989 senesinden bu yana insanlarla, onların hayvan dostlarını bir araya getiren ve türünün iyi örneklerinden sayabileceğimiz hayvanat bahçelerinden biridir. Türkiye’nin güneyindeki bu hayvanat bahçesi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle hayata geçmiş ve günümüze kadar ulaşabilmiş bir bahçedir. Dünyanın farklı yerlerindeki hayvanları bir arada görebileceğiniz keyifli bir gün geçirmek isterseniz gülümseyerek gezebileceğiniz bir alternatif olarak Antalya Hayvanat Bahçesi’ni tercih edebilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgi 

Antalya Hayvanat Bahçesi, Döşemealtı ilçesinde ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Buraya gidecek olursanız parkın doğal yapısı gereği üstü açık bir müzede gezdiğinizi hissedebilirsiniz. Doğal ve yapay su göletleri, şelaleler, yeşillik alanlar sayesinde bir hayvanat bahçesinde değil de sanki onları kendi yaşam alanlarında ziyaret ediyormuş gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Kepezaltı piknik alanı içinde bulunan parkı gezdikten sonra yeşillikler içinde oturmaya devam edebilir, dilerseniz burada piknik yapıp mangal yakabilirsiniz. Bitkiler ve hayvanlarla geçireceğiniz günün sonunda kendinizi arınmış ve dinlenmiş hissedebilirsiniz.
Hayvanların yaşam alanlarına uygunluğu sebebi ile Türkiye’deki en iyi hayvanat bahçeleri arasında kabul edilen park genel adıyla bir doğa parkı olarak da anılıyor. 400 dönüm alan içerisinde hayvan dostlarımızı görebileceğiniz parkta servis ve idare binası, sürüngen evi, kuş evi, barınaklar, çocuk oyun parkı, piknik alanları, klinik binası, depolar, doğal ve yapay göller ve şelaleler yer alır.

Antalya Hayvanat Bahçesi'ndeki Hayvanlar 

Antalya Hayvanat Bahçesi, hayvan türü ve sayısı ile büyük ilgi görüyor. Alanda 100 türde 856 adet hayvan ziyaret edilebiliyor. Yerli ve yabancı turistlerin gezi rotaları arasında bulunan hayvanat bahçesinde ayrıca kızılçam ağaçları, maki bitkileri gibi yeşil alan bölümleri de geniş yer kaplıyor.
Alanda yaşayışlarına göre yazlık ve kışlık barınaklarda hayatlarını sürdüren canlılar da kendi türleri ile bir arada yaşıyor. Görebileceğiniz hayvanlardan bazıları akbaba, alageyik, anakonda, aslan, leylek, boz ayı, boa yılanı, ceylan, papağan, kanguru, keklik, eşek, flamingo, at, piton, koyun, kartal, kaplan, şahin, ördek, maymun, kaz, timsah, puma, pelikan, turna, keçi, tavus kuşu, iguana, domuz, kurt ve zebradır.

Antalya Hayvanat Bahçesi Çevresinde Gezilecek Yerler 

Antalya Hayvanat Bahçesi’ni gezdikten sonra piknik yapıp tüm gününüzü doğa ile iç içe geçirebilirsiniz. Daha fazla noktayı ziyaret etmek isterseniz yakın mesafede konumlanan diğer cazibe merkezlerine de merhaba diyebilirsiniz. Gidebileceğiniz yerleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

Karain Mağarası: Antalya merkeze bağlı Yağca Köyü’ndeki mağara, Antalya’daki en önemli mağaralar arasındadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında kabul edilen Karain, denizden yaklaşık 440 metre yükseklikte konumlanır. Yapılan araştırmalar sonucunda günümüzden yaklaşık 500 bin yıl önce yerleşim merkezi olduğu sonucuna varılan mağaradaki buluntular alana yakın mesafede bulunan Karain Müzesi ve Antalya Müzesi’nde teşhir edilmektedir. Adres: Yağca Köyü, Antalya Merkez / Antalya

Güllük Dağı Milli Parkı: Antalya’nın en çok rağbet gören doğal güzellikleri arasında bulunan Güllük Dağı Milli Parkı, 1970 senesinden beri bu etikete sahiptir. Korkuteli ilçesinde konumlanan doğa harikası alan ayrıca, Anadolu’nun yerli halklarından olan Solimler’in kurduğu Termesos şehri kalıntılarına da ev sahipliği yapar. Antik kent sayesinde burada hem doğayı hem de tarihi hissedebilirsiniz.

Ayrıca Güver Uçurumu ve Antalya Kent Ormanı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri 

Antalya Hayvanat Bahçesi haftanın her günü ziyaretçilerini kabul ediyor.
Ziyaret Saatleri: Kış Devresi (15 Kasım – 15 Mayıs): 09.00 – 17.30
Yaz Dönemii (15 Mayıs – 15 Kasım): 09.00 – 19.00

Antalya Hayvanat Bahçesi Giriş Ücretleri 

Hayvanat bahçesinde sivillerle öğrencilere farklı fiyat tarifesi uygulanıyor.
Tam: 5 Türk lirası
Öğrenci: 2 Türk lirası
Araçla Giriş: 15 Türk lirası

Antalya Hayvanat Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir? 

Antalya Hayvanat Bahçesi, Döşemealtı ilçesinde yer alıyor. Doğa Parkı’na ulaşım için farklı alternatifleriniz bulunuyor.
Otomobil: Alana şahsi aracınızla gitmek isterseniz Burdur – Kepezaltı yolunu takip etmeniz gerekiyor. Ferro Krom Fabrikası’nın önüne vardıktan sonra ışıklı kavşaktan sola dönmeniz gerekiyor. Ana yol istikametindeki tali yoldan kuzeye doğru giderek 2 kilometre daha devam ederseniz hafif raylı sistemin son durağının hemen yanında bulunan hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz. Aracınızı park ettikten sonra giriş kapısından devam ettiğinizde hayvan barınakları yaklaşık 800 metre sonra sizleri karşılıyor olacak.
Otobüs: Antalya Hayvanat Bahçesi’ne gitmek için toplu taşıma araçlarını tercih edecek olursanız 5 – 6 – 11 numaralı Cezaevi – Fatma Parıltı otobüsleri sizi tramvayın son durağına ulaştıracaktır. Durakta inip alanın içinden 800 metre devam ederseniz hayvan dostlarınızı görebilirsiniz.
Dolmuş: Dolmuş vasıtası ile Antalya Hayvanat Bahçesi’ne gitmek için 7 – 46 – 52 hat numaralı dolmuşlara binebilirsiniz. İnmeniz gerek durak tramvayın son durağı olacaktır.

Antalya Hayvanat Bahçesi İletişim 

Adres: Nebiler Mahallesi Kepezaltı Piknik Sahası İçi Döşemealtı / Antalya
Telefon: (0242) 332 32 32