Eminönü, bütünüyle İstanbul kentinin tarihi çekirdeği olan sur içinde yer alır ve merkezi alanın en canlı bölgelerinden biridir. Osmanlı döneminde Deniz Gümrüğü ve Gümrük Eminliği burada olduğu için Eminönü adını almıştır.

Fatih ilçesi ile birlikte Cumhuriyet’in ilk zamanlarında İstanbul’un ilçesi olmuştur. İlçe olduğu zaman diliminde yüzölçümü bakımından Adalar’ın ardından İstanbul en küçük ilçesi olma özelliğini taşıyordu, sonradan Fatih ilçesine bağlandı.

Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü’ne gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken etkinliklerin başında şüphesiz ki teknelerdeki balıkçılardan balık ekmek yemek, seyyar turşuculardan turşu ya da turşu suyu içmek ve yine seyyar lokmacılardan tatlı alarak menüyü tamamlamak olmalı. Eğer keyifli bir şekilde karnınızı doyurduysanız Eminönü gezilecek yerler listesini sırayla görebilirsiniz.

Yeni Cami: Eminönü’nün simgelerinden biri ve diğer adıyla Valide Sultan Cami. 1597 yılında Sultan III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılan ve 1665’te zamanın padişahı IV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük uğraşları ve bağışları ile tamamlanıp ibadete açılan bu cami yerli ve yabancıların büyük ilgisini görüyor. Caminin en büyük özelliklerinden biri de Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneği olmasıdır. Bunun yanı sıra Osmanlı dönemi Türk mimarisinde yapımı en uzun sürede tamamlanabilen cami unvanına sahiptir. Mimar Davut Ağa rafından yapılmaya başlanmış, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa devamını getirmiş ancak Safiye Sultan’ın ölümü ile yarım kalan cami başlangıcından ancak 66 yıl sonra dönemin baş mimarı Mustafa Ağa tarafından IV. Mehmed zamanında bitirilebilmiştir.

Mısır Çarşısı: Eminönü’ne gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri de burasıdır. Yeni Camii’nin arkasında, Çiçek Pazarı’nın yanındadır. İstanbul’un en eski kapalı çarşısı olan bu çarşı aktarlarıyla bilinir. İlaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri ya da değişik gıda maddeleri de bulabilmek mümkündür. Yeni Camii’nin yanında yer alan L şeklindeki yapının altı kapılarından biri Haseki Kapısı’dır. Buranın üstündeki kısım iki katlı olup üst kat zamanında mahkemeymiş ve esnafın kendi arasında ya da halkla sorunları çözülürmüş.

Hoca Paşa Sokak: Hoca Sinan Paşasokağı’na ismini veren, Fatih Sultan Mehmet’in hocasıymış. Yerli ve yabancı turistlerin gezmek ve yöresel tatları denemek için uğradığı Hoca Paşa Sokak trafiğe kapalı ve tamamen turistik bir bölge. Marmaray ile ulaşım da oldukça kolay. İyi gezmeler…

Eminönü Nasıl Gidilir?

Eminönü yol tarifi şu şekilde: Ataköy’den Eminönü’ne gitmek için, öncelikle M1 hattı metrosuna binmeniz gerekiyor. Bu şekilde, Şirinevler, Bahçelievler ve Bakırköy-İncirli duraklarından geçerek Zeytinburnu durağına ulaşabilirsiniz. Aynı durağa metrobüs hattını kullanarak da gitmek mümkün.
Daha sonra T1 tramvayına aktarma yaparak Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Metrobüs hattı üzerindeyseniz Zeytinburnu durağında indikten sonra T1 tramvayına aktarma yaparak Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den ya da Üsküdar’dan motor ve vapur seferiyle de direkt ulaşmak mümkün. Ayrıntılı bir güzergah ve özel aracınız için tarif Eminönü harita ile mümkün olabilir.

Eminönü Vapur Saatleri

Eminönü’ne vapurla da ulaşabileceğinizi belirtmiştik. Vapur saatlerinin ayrıntısına gelecek olursak Kadıköy’den haftaiçi 07.00’den 20.40’a kadar her 20 dakikada bir vapur seferi var. Eminönü’nden Kadıköy’e ise 07.30’dan başlayarak 21.40’a kadar yine her 20 dakikada bir sefer mevcut.
Cumartesi günleri ise Kadıköy’den ilk sefer 07.10, son sefer ise 20.30’da ve yine 20 dakikada bir. 07.40’ta Eminönü’nden başlayan seferler 21.00’de son buluyor. Pazar ve tatil günleri ise 07.10 – 20.30 arası 20 dakikada bir Kadıköy’den Eminönü’ne doğru giderken, Eminönü’nden Kadıköy yönüne seferler 07.40 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Eminönü-Adalar Vapur Seferleri

Eminönü – Adalar vapur seferiyle ilgili bilgimizi de verelim. Eminönü’nden ilk sefer çok erken oluyor: 06.50. Bu seferi 08.00, 10.00,12.00, 14.00, 16.30, 18.40, 19.40 ve 23.00 takip ediyor. Bu seferler Eminönü İskelesi başlangıçlı olup Kadıköy’e uğradıktan sonra sırasıyla Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ya gidiyor.  Büyükada yönünden Eminönü’ne doğru yola çıkan vapur ise sabah 05.50’te başlıyor. Bu seferi 06.35, 09.00, 10.30, 12.55, 15.00, 17.30, 18.15 ve 20.20 ile son sefer takip ediyor.

Eminönü Alışveriş

Piyasanın nabzının attığı yerlerden biri tartışmasız ki Eminönü. Burada, aklınıza gelmeyecek çeşitlilikte ürünü hem bir arada görüp hem de daha ucuza satın alabilmeniz mümkün. Meşhur tarihi dokunun içerisinde kalabalığa karışıp, daracık sokak ve hanları gezerek, bambaşka bir aleme dalacak ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bu yüzden de erken saatlerde gitmenizde fayda var. Kalabalığın nispeten az olması için de hafta içi bir gün gitmek iyi olacaktır. Bunun bir sebebi de hanların birçoğunun pazar günleri ve bayramlarda kapalı olması. Cumartesi günleri açık olsa da epey kalabalık oluyor. Fakat Mısır Çarşısı ve onun hemen yanında bulunan Hasırcılar Sokağı pazar günleri de açık. Kapalıçarşı gibi özel bir seçenği de kesinlikle ihmal etmeyin. 

Eminönü Toptan Ürün Satan Mağazalar

Eminönü çeşitlilik ve ucuzluğun vazgeçilmez adresiyken alacağınız ürünler bir de toptan oldu mu, başka bir yerden almak aklınıza bile gelmez. Toptan deyince akla ilk gelen yerlerden biri. Toptan kıyafet, iç çamaşırı, parti malzemeleri, nikah süsleri ve şekerleri, bebek ürünleri, hediyelik ve uygun fiyatlı süs eşyaları, düğün malzemeleri, cezveler, sahanlar, takılar, bijuteri ürünleri ve daha pek çok şeyi toptan olarak uygun fiyata bulmak mümkün. Toptan alışveriş için haydi Eminönü’ne! İyi alışverişler.