Aziz Andrew Katedrali

Saint Andrew’s diğer bir söylemle Aziz Andrew'in Katedrali Saint Petersburg kentinde inşa edilen Barok tarzdaki son katedraldir. Büyük Peter’ın koruyucusu olduğu düşünülen ve bu sayede Rus İmpratorluğu ve Rus Donanmasının koruyucu azizi olan Havari Andrew'un adını alan bu güzel, geç barok, pembe ve beyaz katedral, Bolşoy Bulvarı’nın köşesini taçlandıran görkemli bir yapı.

Büyük Peter Vasilyevski Adası’nın en güzel yerlerinden birine, Aya Linia bölgesine, kilisenin yapılması emrini veriyor ve imparator ölmeden önce planlar ve modeller seçiliyor. Bunun üzerine 1732'de tek katlı ahşap bir kilise inşa ediliyor. 1761'de yıldırım çarpan ve ardından yakılan kilise ne yazık ki kullanılamaz bir hale geliyor. Ardından, Senato Binası'nın mimarı Alexander Vist, yeni bir taş katedral tasarlamak üzere görevlendiriliyor, ancak iki yıllık inşaat çalışmalarının ardından binanın ana kubbesini destekleyen kemerlerden biri çöker ve Vist görevden alınır.

Son olarak katedrali tamamlama işi, Sanat Akademisi profesörü Alexei Ivanov'a verilir. Aziz Nikolaos Deniz Katedrali'ne benzeyen tasarımdaki geç barok bir şaheser olan katedral, nihayet 1781 yılında kutsanarak ibadete açılır. 19. yüzyılda mimar Nikolai Grebenka tarafından yapıya iki adet şapel eklenmiş.

Aziz Andrew Katedrali Rus Devrimi’nden sonra kapatılır ve Etnografya Enstitüsü de dahil olmak üzere çeşitli organizasyonlara verilir. Leningrad Kuşatması sırasında, Katedral hem bombalar hem de bombalama nedeniyle ciddi şekilde hasar görmüş. Katedralin cemaatinin üyelerinin zekice düşüncesi sayesinde, başlangıçta yakınlarda bulunan Menshikov Sarayı kilisesinde yer alan ünlü ikonostasis, sahte panellerin arkasına dikkatlice gizlenmiş, bu sayede savaş ve devrimin yıkıcı etkilerinden kısmen kurtarılmış. Ortodoks Kilisesi'ne geri verildiğinden beri, Katedral tamamen restore edildi ve iki adet 18. Yüzyıl ikonoları, biri boya diğeri mozaik, St. Andrew’s Kilisesi’nin gururu olarak korunmuştur.

Bu etkileyici katedral, St. Petersburg'un en eski bölgesi olan Vasilevski Adası'ndaki en önemli yerlerden biridir. Ziyaretiniz Menshikov Sarayı ve Sanat Akademisi gezileriniz ile kolayca birleştirilebilir. Katedral’e günlük olarak düzenlenen servis hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Daha da fazlası Katedral'in kendi koro okulu vardır ve bu, ziyaretçilerin sık sık içeride Ortodoks koro şarkıları eşliğinde katedrali keşfetme şansı yakalama fırsatını sunar. Bu heyecanlı gezi deneyimini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

Adres: 11, 6 aya Linia Vasilevski Adası

Yol Tarifi: Vasileostrovskaya Metro durağında inip bir blok yürümeyerek katedrale ulaşabilirsiniz. 

Ziyaret Bilgileri: Katedral her gün 09:00 - 19:00 arasında ziyaret edilebiliyor.

Yakın Yerler: Temple of Assumption, St. Petersburg Horsecar Replica