Maafushi Adası

Maafushi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maafushi, Maldivler’in yerleşime açık 200 adasından biridir. En son 2014 yılında yapılan sayıma göre adanın nüfusu 2.692 kişiden meydana gelmektedir. 2010’da hareketlenmeye başlayan turizm endüstrisi ile adanın nüfusunda artış meydana gelmiştir. Ada, 1 kilometre uzunluğu ve 300 metre genişliğiyle oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahiptir. Maafushi, yerel dilde “Büyük Ada” anlamına gelmektedir. Bu açıdan bakılınca, oldukça küçük bir ada olmasına rağmen, diğer adalardan daha büyük olduğu anlaşılmaktadır.

Maafushi, 2004 yılında Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunami sonucunda büyük hasara uğrayan yerler arasındadır. Bu yıkıcı doğa olayının ardından, adanın yaşam alanları, halkın gayreti ile destekçi kurum ve kişilerle birlikte yeniden inşa edilmiştir.

Maafushi, Maldivler’i ziyaret eden turistler için uğrak noktalardan biridir. Maldivler ziyaretinde çok fazla harcama yapmadan tatil deneyimi yaşamak için uygun bir nokta olan Maafushi, havaalanına yakın olmasıyla da avantajlı bir konumda yer almaktadır. Maafushi, ülkede en fazla konuk evine sahip tek yerel yerleşim olmasıyla da kalabalıkları kendine çeken bir adadır. Adaya yapılan turizm yatırımlarıyla, yerel halkın ekonomik kalkınmasına önemli bir katkıda bulunulmuştur.

Maafushi, yerel Maldiv kültürü ile turizm bölgelerinin bir arada yaşadığı, katmanlı bir yapıya sahiptir. Adada birçok doğa sporu yapma imkânı bulunurken, kumsallarında dinlenmek ve rahatlamak da mümkündür. 

Maafushi Nerededir? 

Maafushi, Hint Okyanusu’nda bulunan, 1.200 adadan oluşan Maldivler’in yönetim bölümlerinden biri olan Kaafu Atoll’da Medhu Uthuru vilayetinde bulunan bir adadır. Maldivler’in yerleşime açık 200 adasından biridir. 

Maafushi’ye Nasıl Gidilir? 

Maldivlerin başkenti Male’de, ülkenin ana havalimanı Male Uluslararası Havalimanı bulunmaktadır. Maafushi’ye, Male’de bulunan Villingilli Feribot Terminali’nden kalkan feribotlarla ulaşmak mümkündür. Yolculuk, hava koşulları ile bağlantılı olarak yaklaşık 2 saat sürmektedir. Feribotlar kalabalık olabildiğinden, biletlerin önceden alınması iyi olabilir.

Adaya ulaşmak için bir diğer seçenek ise doğrudan havaalanından kalkan toplu ulaşım sürat tekneleridir. Bu teknelerle yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir. 

Adaya toplu ulaşım haricinde ulaşım sağlamak da mümkündür. Bunun için özel tekneler tercih edilebilir. 

Maafushi’de Yapılacaklar

Maafushi’de birden çok, heyecan verici, ilgi çekici aktivite ve gezi planları mevcuttur.

Maafushi’de yapılan en popüler aktivite dalıştır. Adada üç adet dalış merkezi yer almaktadır. Adanın genişçe bir alanında, su altı görüş mesafesi oldukça iyi şartlara sahiptir. Bu dalış deneyimi esnasında balina köpek balığı, yunus, manta ray ve daha birçok canlı türünü yakından görme şansı elde edilebilmektedir.

Maafushi’de, dalış haricinde şnorkel yapmak gibi bir su aktivitesi seçeneği de mevcuttur. Şnorkel turları takip edilebileceği gibi kıyıdan yüzmek de tercih edilebilir. Bu turlar genelde öğlen saatlerinde düzenlenmektedir ve alkolsüz içecek hizmeti sunulmaktadır.

Dünyanın en büyük balığı balina köpekbalığı ile yan yana yüzmek, adanın en heyecan verici imkânlarından biridir. Yaşam boyu unutulmayacak bir deneyim imkânı sunan bu dalış turlarına katılmak mümkündür. Bugüne kadar görülmüş en büyük balina köpekbalığı 13 metre uzunluğunda ve 12 ton ağırlığındadır.

Su sporlarını ise adanın tüm kıyılarında yapmak mümkündür. Rüzgâr sörfü, kitesurf, jet ski ve muz tekneleri popüler su sporları arasındadır.

Adanın çevresinde bulunan yakındaki adalara da turlar düzenlenmektedir. Bu feribot turları ile çevredeki diğer adaları da gezmek mümkündür. Yanı sıra, adanın iç kesimlerini keşfetmek de diğer bir seçenektir. Şirin mimarisi olan binalar, yerel malların bulunduğu birkaç dükkân ilgi çekici olabilmektedir. Adada, Maldivli mahkûmların bulunduğu bir hapishane bile bulunmaktadır. 

Maafushi Adası ile İlgili

Maafushi Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa