Google+

MALDİVLER'DE MAAFUSHI ADASI

554522 Oca 2014Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar22 Oca 201455440 Yorum

Maafushi Adası

Maafushi Adası-1

Maldivler'de toplamda 1200 tane ada var ama bunların sadece 200'ü yerleşime açık. Başkent Male, 2 kilometreye 3 kilometre boyunda küçücük bir alan üzerinde kurulu belki de dünyanın en yoğun yerleşim yerlerinden biri; adada kilometrekare başına 18.000 kişi yaşıyor. Male, Maldivler'de iş yapmak isteyenlerin uğraması gereken bir iş merkezi ve yabancıların işlettiği tatil köylerine ucuz kaynak sağlayacak bir işçi deposu olarak görev yapıyor.

Maafushi Adası-2

Maldivler'e gelen turistlerin çoğu halka pek temas etmeden doğrudan tatil köylerine gidiyor. Ülkedeki tatil köyleri Maldivler'in geri kalanından oldukça farklı kurallarla yönetiliyorlar. Maldivler halkının büyük bir kısmı oldukça muhafazakar müslümanlardan oluşuyor ve günlük yaşamda dinin ağırlığı çok. Ama bu istekleri ekonomik gerçeklerle her zaman uyuşmadığında pratik de olabiliyorlar. Örneğin ülkede Maldivlillerin yaşadığı yerlerde alkol satılması kesinlikle yasak. Ama tatil köylerinde serbest.

Maafushi Adası-3

Maldivler'de (tatil köyleri dışında) yerel yönetim tarafından belirlenen plajlar dışında ya da mayo ya da bikiniyle denize girilmesi yasak. Halk içine, diz kapağını örtmeyen şort ile çıkmak yasak. Yani 2 ayrı Maldivler var: biri turistlerin genelde gördüğü, diğeri ise Maldivlilerin yaşadığı. 

Maafushi Adası-4

Tsunami sonrası Maldivler hükümeti yerel halkın ekonomik kalkınmasını hızlandırmak için birkaç adada halkın oturduğu yerlerde de pansiyon ve otel açılmasına izin vermiş. Bu adaların özelliği, turist tatil köylerinin serbestliğiyle Maldivlilerin gelenekselliği arasında bir yerde turizm yapmaya çalışmaları.

Ziyaret ettiğim Maafushi Adası yaklaşık 2.000 kişinin yaşadığı bir yer. Tatil köylerine göre fiyatları oldukça hesaplı ama Asya'daki benzerlerine göre pahalı. Maldivler hükümeti politika olarak az ama öz turist istiyor. Ülkede hemen hemen hiçbir şey üretilmediği için çoğu şey ithal. Ee denizin ortasına nereden meyve, sebze, elektrik, su getirirseniz getirin pahalı olur. Onun için Maldivler göze sefa, cebe cefa. 

Maafushi Adası; enlemesine 1 dakikada, boylamasına ise 10 dakikada yürünebiliyor. Yerel dilde "büyük ada" anlamına geliyor, bu size diğer adaların büyüklüğü hakkında bir bilgi verir herhalde. Yerel halk biraz mesafeli ama yardımsever ve güler yüzlü. Güneşlenmek dışında bir şeyler yapmak isteyenler için Maafushi'den çevredeki diğer "küçük" adalara turlar var.

Maafushi Adası-5

Maafushi, güzel ama deniz-kum-güneş üçlemesi iki günü geçince kaçacak yer aramaya başlarım. Yine öyle oldu. Yolcudur Abbas...

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar