Porto'da Festival Zamanı: Sao Joao Festivali

Porto seyahatimizin sondan bir önceki günü olan 22 Haziran tarihinde şehirde hummalı bir çalışma başlamıştı. Şehrin merkez meydanı olan Praça da Liberdade’de büyük bir sahne kuruluyor; yine UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan evlerin bulunduğu ve şehrin dünyaca ünlü siluetine sahip olan Ribeira’da hazırlıklar yapılıyordu.

Gustavo Eiffel’in meşhur Dom Luis I ismini taşıyan köprüsü üzerinde ve Douro Nehri ortasında hazırlıkları yapılan havai fişek çalışmalarını da görünce ertesi gün büyük bir parti olacağını geç de olsa anladık :) Hazırlıklar devam ederken biz şehri keşfetmeye devam ettik ve ertesi günü beklemeye başladık.

Liberdade Meydanı

23 Haziran tarihi Portolular adına önemli bir gün. Bu tarihte aslında 21 Haziran’da gerçekleşen ‘yılın en uzun günü’ , ‘gündönümü' ve yazın gelişi özellikle Porto’da olmak üzere, tüm Portekiz’de Sao Joao Festivali adı altında kutlanıyor.Porto’da yıl boyu beklenen bir gün olmasına karşın bizim tamamen spontane katıldığımız bu etkinlik oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

23 Haziran akşamı neredeyse tüm Porto halkı, genci yaşlısı demeden sokaklardaydı. Şehir idarecilerinin yaptıkları hazırlıkların yanında sokaklarda, meydanlarda, nehrin kıyısı olan Ribeira ve Vila Nova de Gaia’da hemen her dükkanın önünde mangallar yakıldı ve ortam devasa bir barbekü partisi havasına büründü.

Sao Bento

Oyuncak Balta

İşin en eğlenceli kısmı ise yukarıdaki resimde gördüğünüz, işportacıların sattığı lavabo pompasından hallice vurdukça düdük sesi çıkaran plastik baltalarla yapılan ‘savaş’tı. On binlerce insan 2-3 Euroluk bu oyuncaklarla birbirlerinin kafasına vurarak eğleniyordu. Ellerinde kötü kokulu pırasa ve soğan çiçeği olan insanların bu bitkileri yüzünüze sürmesi de cabası! İşin güzel yanı ise; genci yaşlısı herkesin birbirine göstermiş olduğu hoşgörüydü.

Festivaldeki eğlencenin pik yaptığı saat ise gece 24.00’ü gösterdiği zamandı. Işıklar kapandı ve yaklaşık 20 dakikalık harika müziklerle  senkronize havai fişek gösterisi Douro Nehri üzerinde başladı. Aynı zamanda binlerce dilek fenerinin semada süzüldüğü festivale katılan herkesin hafızasında yer edinecek bu görsel şölen, mutluluk hormonunun tavan yapmasına vesile oldu.

Dom Luis I Köprüsü

Havai fişek gösterilerinin akabinde festivalin merkezi Özgürlük Meydanı’ndaki konsere kaydı. Konserler, etkinlikler şehrin her bölgesinde sabaha kadar devam etti. Bu zaman zarfında insanların kolay tahliye olması adına da metronun ve otobüslerin sabaha kadar çalıştığını belirtmek gerekir ki taksinin ilerlemesinin mümkün olmadığı sokaklarda ulaşım sorununu ortadan kaldırdı.

Vila Nova da Gaia

Neticede Sao Joao Festivali hafızalarda güzel bir yer edindi. Gezi sitelerinde Porto’ya ne zaman gidilir? Sorusuna da yeni bir cevap geldi: 23 Haziran…