Braga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vista-2380101_960_720.jpg

Portekiz, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alır. İsmini ülkenin ikinci büyük şehri olan Porto’dan almaktadır. Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir. Güney ve batısında Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Tek komşusu İspanya ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. Yarımada özelliği taşıyan Portekiz 10,5 milyon nüfusa sahiptir.

Resmi dili Portekizcedir. Dili Portekizce olmasına rağmen dillerinin İspanyolca ile benzerliğinin çok olması sebebiyle ülkede İspanyolca bilen kişi sayısı da oldukça fazladır. Avrupa Birliği üyesidir ve para birimi diğer AB ülkelerinin birçoğu gibi euro’dur.

Portekiz bayrağı ise 2 farklı renkten oluşur. Bayrağın sol tarafında bulunan ve 5’te 2’sini kaplayan yeşil renk umudu temsil eder. Geri kalan 5’te 3’lük kırmızı renkli kısım ise 1910 yılındaki Portekiz Devrimi’ni temsil eder. 2 rengin kesiştiği noktanın merkezinde ise ülkenin geleneksel kalkanı ve hanedanlık arması bulunur.

Beyaz kalkanın içinde beyaz noktalı 5 mavi hanedanlık armasından oluşur. Mavi kalkan Portekiz’in ilk kralı Alfonso Henriques’in İsa’nın yardımıyla beş Faslı krala karşı kazandığı zaferini temsil eder. Beş nokta ise İsa’nın beş yarasını sembolize eder. Hristiyanlığı; armadaki çapraz yerleşim ifade etmektedir. Kırmızı bordür üzerindeki 7 kale ise Portekiz topraklarının uzantısını gösterir. Arka planda “armillery” yani ilkel navigasyon sembolü yer alır. Bu sembolün önemi ise Portekiz’in sömürge imparatorluğuna adım atılmasını sağlayan ve deniz keşfini başlatan Prens Henry Navigator’u anmaktır.

Çok eski çağlarda Portekiz devletini göremesek de tarihte önemli olaylara tanık olmuştur. 711 yılında Müslümanlar tarafından ele geçirilmiştir. 1143 yılında bağımsız krallık kurulmuştur. Denizcilerinin gösterdiği gelişmeler sonucunda 1600’lü yıllarda Asya, Afrika ve Güney Amerika’da büyük sömürge devleti kurmuşlardır. Bu sayede Doğu ve Avrupa arasındaki ticareti ellerinde tutmuşlar ve güçlendirmişlerdir. 1598 yılında Fas’a yenilmişler ve imparatorluğun yıkılmasına sebep olmuştur. Yıkılan devlet İspanya topraklarına katılarak varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Lizbon Antlaşması ile 1988 yılında devlet bağımsızlığını geri kazanmıştır.

Braga, Portekiz’in kuzeyinde yer alır. Minho bölgesinin başkenti olarak da bilinir. Kuzeyinde Viana do Castelo, doğusunda Vila Real ve güneyinde b şehirleri ile çevrilidir. Braga, Romalılar tarafından 2.000 yıldan önce kurulmuş bir şehirdir. Portekiz’in en eski şehirleri arasındadır. Ayrıca dünyadaki en eski Hristiyan şehirlerinden bir tanesidir. Bu yüzden İber Yarımadası’nın Hristiyanlığa geçiş zamanında katkısı büyüktür. Kiliselerin çokluğu sebebiyle Portekiz’in dinsel başkenti olarak kabul edilir. Eski zamanlarda şehrin adı Bracara Augusta’dır. Lizbon ve Porto’dan sonra üçüncü en büyük şehirdir. 2012 yılında Avrupa’nın Genç Başkenti denilmiştir.

Braga; kiliseleri, anıtları, yemekleri, el işleri, gelenekleri ve festivalleri ile bilinir. Dağların İsa’sı Kilisesi en önemli kiliselerinden bir tanesidir. Portekiz’in geçmişi imparatorluğu dayanması sebebiyle eşsiz bir kültürü vardır. Canlı şehirlerinin yanında güzel kırsal alanları da bulunmaktadır.

Akdeniz iklimine sahip olan Portekiz’de kış ayları soğuk ve rüzgârlı geçerken yaz ayları sıcak ve nemlidir. Şehre yılın her ayında gezi düzenleyebilirsiniz.

Portekiz halkı yardımseverliğiyle bilinir. Turistlere yardımcı olmayı severler. Portekiz’de bir eve davet edildiyseniz eliniz boş gitmemelisiniz. Portekizliler için bu bir ahlaki kuraldır. Genellikle çiçek ve çikolata götürülür. Dini mekânları ziyaret ettikleri zamanlarda da kılık kıyafetlerine çok dikkat ederler. Ayrıca ülke genelinde üstsüz güneşlenen kişileri görmek ise normal karşılanır.

Portekiz eşcinsel evliliklerinin yasal olduğu bir ülkedir. 2010 yılında Avrupa’da eşcinsel evliliği yasallaştıran 6. ülke olmuştur.

Portekiz denilince akla Ronaldo ve Querasma gibi ünlü futbolcuların isimleri akla gelir. Braga ise SC BRAGA dünya çapında bir takım olmayı başarmıştır.

Yenilenebilir enerji üretiminde dünya lideridir. Enerji ihtiyacının yaklaşık %70’ni hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerjisiyle karşılamaktadır. Aynı zamanda okyanus dalgalarının hareketini enerjiye dönüştürerek elektrik ihtiyacını karşılar.

Portekizce Portekiz’in ulusal dili olmasına rağmen Brezilya, Mozambik, Angola, Gine-Bissau, Doğu Timor, Ekvator Ginesi, Yeşilburun ve Sao Tome ve Prens Bordeaux’da yani toplam 9 ülkede konuşulmaktadır.

Ülkenin sağlık sektörü oldukça gelişmiştir ve en ünlü ihracatı ülkenin ulusal içeceği Porto şaraplarıdır.

Tanıtım Videosu