Lizbon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lizbon, Portekiz’in başkentidir. Lizbon, İstanbul gibi dünyanın 2 yakası olan nadir şehirlerindendir. Avrupa Birliği sınırları içindeki en kalabalık 11. şehirdir. Şehir merkezinde 500 bini aşkın insan yaşar ancak çeperdeki ilçelerle birlikte Lizbon’un toplam nüfusu 3 milyonu bulur. Portekiz nüfusunun %27’si sadece Lizbon’da yaşar. Lizbon’un Humberto Delgado Havaalanı yılda 20 milyondan fazla yolcunun geçiş noktasıdır. RomaBarselonaAtinaMadrid ve Milano’dan sonra Avrupa’nın en çok turist çeken şehri Lizbon’dur.

Batı Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Lizbon’un beşeri tarihi MÖ 1200’lü yıllara dayanır. O dönem Fenikelilerin hâkimiyeti altında olan Lizbon’un Antik Çağ’daki ismi tarihi belgelerde Ulyssippo veya Olisippo olarak geçer. Lizbon Katedrali’nin ve Sao Jorge Kalesi’nin çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar ile Fenikelilerin kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Fenikeliler Lizbon limanını ticaret için kullanmıştır. Romalıların şehirdeki hâkimiyeti ise iki yüzyıl sürmüştür ve bu dönemde şehrin adı Felicitas Julia olmuştur. Lizbon özellikle Julius Sezar’ın başa geçtiği MÖ 60 yılından itibaren önem kazanmıştır. Kuzey Afrikalı Müslüman bir medeniyet olan Morolar MS 8. yüzyıl’da Lizbon’un yönetimini ele geçirir ve tam 450 yıl ellerinde tutarlar. 1147 yılında Hristiyan Portekizliler ülkelerini ve dolayısıyla Lizbon’u Müslümanların elinden geri alır. Portekizliler ülkelerini ele geçirerek bundan yaklaşık 350 yıl sonra İspanya’da gerçekleşecek “Reconquista” hareketine ilham vereceklerdir. Ancak Portekiz’in sorunları bununla da bitmez. Zira 1383 yılında Portekiz Kralı erkek varis bırakmadan vefat eder. İspanya Kralı Portekiz tahtında hak iddia eder ve 2 ülke arasında savaş başlar. Sonunda Portekiz kralı ilan edilen 1. Joao ile Portekiz bağımsızlığını kazanır. Üstelik 1373 yılında Portekiz İngiltere ile ittifaka girer. Bugün hala 2 ülke arasındaki ittifak ve diplomatik dostluk devam etmektedir.

Lizbon gezi rehberimizin tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Devamını Oku

Lizbon’da Gezilecek Yerler

1

Modanın başkenti Milano olsa bile İtalya için moda alanında Roma’da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden tekstil ürünleri en çok tercih edilenler arasındadır. Özellikle çantalar, özel tasarım ürünler, orijinal deri tasarımlar alışveriş severler için alınabilecek en uygun alternatiflerdendir. Birbirinden ünlü dünya markalarına ev sahipliği yapan Roma'da bütçenize uygun hediyelik eşyalar satan yer alternatifleri oldukça fazladır. Tekstil ürünleri dışında antika, el sanatları ürünleri de alabilirsiniz.

Bu yazıda Lizbon’da ziyaret etmenizi önereceğimiz yerlerin her birine hayran kalacaksınız. Lizbon’un ne kadar değerli ve tarihi açıdan zengin bir Avrupa şehri olduğunu bizzat göreceksiniz. Gitmenizi tavsiye edeceğimiz her turistik adres sizi büyüleyecek, Lizbon seyahatinizden haftalar sonra bile büyünün etkisinden çıkamayacaksınız.

Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon’un en önemli 10 turistik noktasını sizin için detaylandırdık. Her biri hafızanıza kazınacak çektiğiniz fotoğraflara tekrar ve tekrar bakmak isteyeceksiniz. Lizbon Katedrali’nden Gulbenkian Müzesi’ne, Belém Kulesi’nden Hz. İsa Heykeli’ne, Fronteira Sarayı’ndan Jeronimos Manastırı’na kadar tüm turistik ve tarihi yerleri yazımızda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Lizbon Nerededir?

Lizbon, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Portekiz’in başkentidir. Portekiz, İber Yarımadası’nı tek komşusu olan İspanya ile paylaşır. İber Yarımadası’nın en uzun nehri olan Tagus Nehri Lizbon’un içinden geçerek Atlas Okyanusu’na dökülür.

Lizbon’a Ne Zaman Gidilir?


Lizbon; Akdeniz ikliminin etkisi altındaki bir Portekiz şehridir. Tipik olarak kışları yağışlı ve ılık, yazları kuru ve sıcak geçer. Ancak Okyanus’a kıyısı olması Lizbon’un havasını başka bir Akdeniz şehrine nazaran daha yumuşak yapmaktadır. Yılın en az 4 ayı (haziran-temmuz-ağustos-eylül) Lizbon’da yaz havası yaşanır. Hava sıcaklığı 35 dereceyi aşar. Dolayısıyla bu dönemde şehir capcanlı olur ve etkinliklerle doludur. Dini ve milli bayramlar vesilesiyle şehirde neredeyse her hafta şenlikler düzenlenir. Sokak şenliklerine, konserlere, festivallere katılmak için bu aylarda Lizbon’a gidilmelidir. Ancak nisan, mayıs ve ekim ayları da Lizbon’da oldukça eğlenceli geçer. Hava en az 15 derece sıcaklığındadır ve nisan ayı haricinde nadiren yağmur yağar. Elbette bu durum yukarıda belirtilen aylarda Lizbon’un çok kalabalık olduğu anlamına gelir çünkü dünyanın her yerinden turist Lizbon’a gelir.Ocak-şubat-mart ve kasım-aralık aylarında ise hava sıcaklığı en fazla 15 derece olur ama yine de Lizbon’a gitmek fena bir fikir olmaz. Üstelik şehir daha sakin ve daha az kalabalık olacaktır.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

1

Türk havayolu şirketleri ile İstanbul’dan Lizbon’a aktarmasız gidebilirsiniz. 4 saat 55 dakika süren yolculuk sonrası direkt Lizbon’a ulaşabilirsiniz. İber Yarımadası’nda tur yapmayı planlıyorsanız bir İspanyol şehrinden uçakla, trenle veya otobüsle Lizbon’a geçebilirsiniz.

Lizbon’da Nerede Kalınır?

İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olan Lizbon, Portekiz’in başkenti ve en popüler şehridir. Akdeniz ikliminin hâkimiyeti sebebiyle genelde havaların güzel olduğu Lizbon, her mevsim turist ağırlar. Genelde ülkemizden çok fazla direk uçuş olmamasından dolayı gidilmesi zor bir destinasyon olsa da Avrupa içinde kısa mesafeli uçuşlar veya trenle ulaşılabilecek bir şehirdir. Öğrenci dostu olması, hareketli gece hayatı ve zengin tarihi ile Lizbon mutlaka uğranması gereken bir durak.


Lizbon
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lizbon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Lizbon Otelleri

Lizbon Otelleri

Portekiz’in başkenti Lizbon, son derece sıcak ve renkli bir atmosfere sahiptir. Dünyanın en turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilen şehir, tarihsel savaş sahnelerine konu olmuş tesisler bakımından da birçok alternatifi bir arada sunmaktadır. Öyle ki coğrafi keşiflerin başladığı ilk durak Lizbon şehridir. Avrupa’nın en hızlı artış gösteren nüfusuna sahip bölgede, yaklaşık 6350 adet tesis hizmet vermektedir. Bu tesislerin çoğu eski Lizbon kasabası ve şehir meydanında bulunuyor. Belediye toplam 4 mahalle ve 53 birimden oluşmaktadır.

Devamını Oku

Lizbon Şehir İçi Ulaşım

Lisbon Ulaşım

Lizbon’un tüm fotoğraf ve temsili resimlerinde görülen, şehre bambaşka bir hava katan, en popüler toplu ulaşım aracı sarı tramvaylarıdır. Lizbon’un dar ve yokuşlu caddelerinde mutlaka bu şirin mi şirin sarı tramvayları görürsünüz. Şehirde toplam 58 tramvay hizmet vermektedir ve bunların büyük kısmı “vintage” yani eski dönemlerden kalma tarzdadır.

Devamını Oku

Lizbon Mutfağı

Lizbon mutfağı

Portekiz mutfağı Avrupa’da veya dünya çapında pek meşhur bir mutfak değildir. Portekizlilere özgü yemekler Fransızların veya İspanyolların yemekleri kadar bilinmez. Ancak bu Portekiz’e özgü yemeklerin çok lezzeti olduğu gerçeğini değiştirmez. Siz de Lizbon’a gitmişken güvenli limandan ayrılıp biraz değişiklik yapmak isterseniz mutlaka Portekiz yemeklerini yemelisiniz.

Devamını Oku

Lizbon’da Gece Hayatı  

Portekizliler damak tatlarını ve nasıl eğleneceklerini iyi biliyorlar. Üstelik yeme-içme kültürleri tüm Akdenizliler gibi çok gelişmiş düzeyde. Bu da Lizbon seyahatinizin gündüz olduğu kadar gece de eğlenceli geçeceği anlamına geliyor. Lizbon’da her akşam farklı bir mekân denerseniz Lizbon’un gece hayatı hakkında çok daha tecrübeli olabilirsiniz. Şehrin en önemli restoran, bar ve gece kulüplerini sizin için yazdık.

Lizbon akşamlarına elbette güzel bir yemek yiyerek başlayacağız. Bunun için Mercado da Ribeira Pazarı’na gidebilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız. Aslında burası pazar yeriydi ancak 2014’ten beri 35 farklı restoranın bir arada bulunduğu kapalı bir alan. Öğlenleri ve akşamları en lezzetli Portekiz yemeklerini buradaki restoranlardan birinde yiyebilirsiniz. Üstelik perşembe, cuma ve cumartesi geceleri saat 02.00’ye kadar açıktır. Ramiro ise Lizbon’un kurumsallaşmış restoranlarından. En iyi deniz ürünlerini burada tadabilirsiniz. Chiado’daki Tágide Wine and Tapas Bar’a akşamüstü atıştırma için gitmek iyi bir fikir olabilir. Elbette akşam da gidebilirsiniz. Yine Chiado’da Alma Restaurant’ı tavsiye ederiz. Mönüsündeki fiyatlar 29 - 80 euro arasında değişebilmektedir. Lizbon’un muhteşem manzarasına karşı yemek yemek isterseniz gece 01.30’a kadar sefer yapan feribota binip Cacilhas’taki Atira-te ao Rio’ya gidebilirsiniz. Bairro Alto’dan bahsetmek gerekirse, mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken restoran Taberna da Rua das Flores tavernasıdır. Birkaç gün önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zira akşam 6’dan itibaren masa bulamayabilirsiniz. Yerel yemeklerin dışında Portekiz usulü sushileri de burada yiyebilirsiniz. Son olarak Belém Kulesi’nin hemen yanında bulunan Darwin Café’ye gitmenizi öneriyoruz. Modern iç dekorasyonu, muhteşem manzarası ve elbette yiyecekleri ile sizi büyüleyecek.

Devamını Oku

Lizbon’daki Festivaller

1

Lizbon’da yaz mevsimi demek eğlence demektir çünkü festival ve çeşitli etkinliklerin çoğu yazları gerçekleştirilir. Siz de Lizbon’daki sıcak havanın tadını şehri keşfetmenin dışında festivallerde de eğlenerek çıkarmak isterseniz aşağıdaki yazımız tam size göre:

Lizbon Şenlikleri: Festas de Lisboa yani Lizbon Şenlikleri haziran ayı boyunca organize edilen bir festivaldir. Genelde Lizbon’un açık alanlarında ve meydanlarında organize edilen tiyatro temsilleri, sinema gösterimleri, folklorik eğlenceler, müzik dinletileri ve konserler Lizbon çapında gerçekleştirilir. St. Anthony, St. John ve St. Peter günlerinde düzenlenen karnavallar ise Lizbon Şenlikleri’ndeki eğlenceyi başka bir boyuta taşır.

Devamını Oku

Lizbon’da Alışveriş

Lizbon'da Alışveriş

Avrupa’nın en ucuz başkenti olarak nam salan Lizbon’da hem fiyatı uygun hem de dünyanın başka yerinde bulamayacağınız ürünler satın alabilirsiniz. Eskimeyen, geçmişten kalan ve modası geçmeyen anlamındaki “Vintage” sözünün değerini Lizbon’da bizzat göreceksiniz. Çünkü Lizbonlular yüzyıllık dükkânlara ve bu dükkânların içinde satılan eski eşyaya çok değer veriyorlar. Siz de Lizbon’dan “antika” kokulu butik dükkânlara uğramadan ve en az bir vintage ürün almadan ayrılmamalısınız. Dekoratif ürünlerden ayakkabılara, gramofonlardan çantalara kadar eski zamanlardan kalma her türlü ürün bu dükkânlarda satılır. Bu tip dükkânları özellikle Baixa’da görebileceksiniz. Portekizli tasarımcıların aksesuar ve giyim ürünleri ise daha çok Bairro Alto’daki mağazalarda bulunur.

Devamını Oku

Lizbon Saat Farkı

Lizbon’un bulunduğu Portekiz ile Türkiye arasında 1 saat farkı bulunur. Portekiz Türkiye’den 1 saat geridedir.

Lizbon Para Birimi

Portekiz’in resmi para birimi eurodur. 1 euro yaklaşık olarak 4,35 Türk lirasıdır.

Lizbon’nun Resmi Dili

Portekiz’in tek resmi dili Portekizcedir. Ancak Lizbon gibi turistik bir şehirde birçok kişi İngilizce de konuşur.

Lizbon Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

14 Nisan: Kutsal Cuma

25 Nisan: Özgürlük Günü (Milli Bayram)

1 Mayıs: İşçi Bayramı

10 Haziran: Milli Bayram

13 Haziran: St. Anthony Günü

5 Ekim: Meryem Ana’nın ölmeden Cennet’e yükseldiğine inanılan gün

1 Aralık: Bağımsızlık Bayramı

8 Aralık: Meryem Ana’nın mucizeyle Hz. İsa’ya hamile kaldığına inanılan gün

Devamını Oku

Lizbon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 11oC
  • Mar 12oC
  • Nis 14oC
  • May 16oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 17oC
  • Kas 13oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Nüfus: 508.000 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün