Google+

Arama formu

Lizbon

Lizbon, Avrupa kıtasının en batı noktasında bulunan Portekiz’in...
Devamı oku
Portekiz mutfağı Avrupa’da veya dünya çapında pek meşhur bir mutfak...
Devamı oku
Bu yazıda Lizbon’da ziyaret etmenizi önereceğimiz yerlerin her birine...
Devamı oku
Portekizliler damak tatlarını ve nasıl eğleneceklerini iyi biliyorlar...
Devamı oku
Avrupa’nın en ucuz başkenti olarak nam salan Lizbon’da hem fiyatı...
Devamı oku
Lizbon; Akdeniz ikliminin etkisi altındaki bir Portekiz şehridir....
Devamı oku
Lizbon, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Portekiz’in başkentidir. Portekiz...
Devamı oku
İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olan Lizbon, Portekiz’in...
Devamı oku
Portekiz’in resmi para birimi eurodur. 1 euro yaklaşık olarak 4,35 Türk...
Devamı oku
Portekiz’in tek resmi dili Portekizcedir. Ancak Lizbon gibi turistik bir...
Devamı oku
Lizbon’un bulunduğu Portekiz ile Türkiye arasında 1 saat farkı bulunur....
Devamı oku
Lizbon, TC Lizbon Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir. TC...
Devamı oku
Türk havayolu şirketleri ile İstanbul’dan Lizbon’a aktarmasız...
Devamı oku
Lizbon’un tüm fotoğraf ve temsili resimlerinde görülen, şehre...
Devamı oku
Lizbon, Portekiz’in başkentidir. Lizbon, İstanbul gibi dünyanın 2...
Devamı oku
İtfaiye: 112 Polis: 112 Ambulans: 112
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 14 Nisan: Kutsal Cuma 25 Nisan: Özgürlük Günü (...
Devamı oku
Lizbon’da yaz mevsimi demek eğlence demektir çünkü festival ve...
Devamı oku
c2.staticflickr.com Bir liman kenti olan Lizbon deniz ürünleri ile...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10℃
Şub 11℃
Mar 12℃
Nis 14℃
May 16℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 21℃
Eyl 20℃
Eki 17℃
Kas 13℃
Ara 11℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 508.000 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün

Lizbon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lizbon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lizbon, Portekiz’in başkentidir. Lizbon, İstanbul gibi dünyanın 2 yakası olan nadir şehirlerindendir. Avrupa Birliği sınırları içindeki en kalabalık 11. şehirdir. Şehir merkezinde 500 bini aşkın insan yaşar ancak çeperdeki ilçelerle birlikte Lizbon’un toplam nüfusu 3 milyonu bulur. Portekiz nüfusunun %27’si sadece Lizbon’da yaşar. Lizbon’un Humberto Delgado Havaalanı yılda 20 milyondan fazla yolcunun geçiş noktasıdır. RomaBarselonaAtinaMadrid ve Milano’dan sonra Avrupa’nın en çok turist çeken şehri Lizbon’dur.

Batı Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Lizbon’un beşeri tarihi MÖ 1200’lü yıllara dayanır. O dönem Fenikelilerin hâkimiyeti altında olan Lizbon’un Antik Çağ’daki ismi tarihi belgelerde Ulyssippo veya Olisippo olarak geçer. Lizbon Katedrali’nin ve Sao Jorge Kalesi’nin çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar ile Fenikelilerin kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Fenikeliler Lizbon limanını ticaret için kullanmıştır. Romalıların şehirdeki hâkimiyeti ise iki yüzyıl sürmüştür ve bu dönemde şehrin adı Felicitas Julia olmuştur. Lizbon özellikle Julius Sezar’ın başa geçtiği MÖ 60 yılından itibaren önem kazanmıştır. Kuzey Afrikalı Müslüman bir medeniyet olan Morolar MS 8. yüzyıl’da Lizbon’un yönetimini ele geçirir ve tam 450 yıl ellerinde tutarlar. 1147 yılında Hristiyan Portekizliler ülkelerini ve dolayısıyla Lizbon’u Müslümanların elinden geri alır. Portekizliler ülkelerini ele geçirerek bundan yaklaşık 350 yıl sonra İspanya’da gerçekleşecek “Reconquista” hareketine ilham vereceklerdir. Ancak Portekiz’in sorunları bununla da bitmez. Zira 1383 yılında Portekiz Kralı erkek varis bırakmadan vefat eder. İspanya Kralı Portekiz tahtında hak iddia eder ve 2 ülke arasında savaş başlar. Sonunda Portekiz kralı ilan edilen 1. Joao ile Portekiz bağımsızlığını kazanır. Üstelik 1373 yılında Portekiz İngiltere ile ittifaka girer. Bugün hala 2 ülke arasındaki ittifak ve diplomatik dostluk devam etmektedir.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Bu yazıda Lizbon’da ziyaret etmenizi önereceğimiz yerlerin her birine hayran kalacaksınız. Lizbon’un ne kadar değerli ve tarihi açıdan zengin bir Avrupa şehri olduğunu bizzat göreceksiniz. Gitmenizi tavsiye edeceğimiz her turistik adres sizi büyüleyecek, Lizbon seyahatinizden haftalar sonra bile büyünün etkisinden çıkamayacaksınız.

Lizbon Nerededir?

Lizbon, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Portekiz’in başkentidir. Portekiz, İber Yarımadası’nı tek komşusu olan İspanya ile paylaşır. İber Yarımadası’nın en uzun nehri olan Tagus Nehri Lizbon’un içinden geçerek Atlas Okyanusu’na dökülür.

Lizbon’a Ne Zaman Gidilir?


Lizbon; Akdeniz ikliminin etkisi altındaki bir Portekiz şehridir. Tipik olarak kışları yağışlı ve ılık, yazları kuru ve sıcak geçer. Ancak Okyanus’a kıyısı olması Lizbon’un havasını başka bir Akdeniz şehrine nazaran daha yumuşak yapmaktadır. Yılın en az 4 ayı (haziran-temmuz-ağustos-eylül) Lizbon’da yaz havası yaşanır. Hava sıcaklığı 35 dereceyi aşar. Dolayısıyla bu dönemde şehir capcanlı olur ve etkinliklerle doludur. Dini ve milli bayramlar vesilesiyle şehirde neredeyse her hafta şenlikler düzenlenir. Sokak şenliklerine, konserlere, festivallere katılmak için bu aylarda Lizbon’a gidilmelidir. Ancak nisan, mayıs ve ekim ayları da Lizbon’da oldukça eğlenceli geçer. Hava en az 15 derece sıcaklığındadır ve nisan ayı haricinde nadiren yağmur yağar. Elbette bu durum yukarıda belirtilen aylarda Lizbon’un çok kalabalık olduğu anlamına gelir çünkü dünyanın her yerinden turist Lizbon’a gelir. Ocak-şubat-mart ve kasım-aralık aylarında ise hava sıcaklığı en fazla 15 derece olur ama yine de Lizbon’a gitmek fena bir fikir olmaz. Üstelik şehir daha sakin ve daha az kalabalık olacaktır.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Türk havayolu şirketleri ile İstanbul’dan Lizbon’a aktarmasız gidebilirsiniz. 4 saat 55 dakika süren yolculuk sonrası direkt Lizbon’a ulaşabilirsiniz. İber Yarımadası’nda tur yapmayı planlıyorsanız bir İspanyol şehrinden uçakla, trenle veya otobüsle Lizbon’a geçebilirsiniz.

Lizbon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lizbon’da Nerede Kalınır?

İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olan Lizbon, Portekiz’in başkenti ve en popüler şehridir. Akdeniz ikliminin hâkimiyeti sebebiyle genelde havaların güzel olduğu Lizbon, her mevsim turist ağırlar. Genelde ülkemizden çok fazla direk uçuş olmamasından dolayı gidilmesi zor bir destinasyon olsa da Avrupa içinde kısa mesafeli uçuşlar veya trenle ulaşılabilecek bir şehirdir. Öğrenci dostu olması, hareketli gece hayatı ve zengin tarihi ile Lizbon mutlaka uğranması gereken bir durak.


Lizbon’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lizbon otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Lizbon pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Lizbon Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Lizbon Otelleri
En Uygun Fiyatlı Lizbon Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Lizbon Otelleri
Lizbon Ev Kiralama

Lizbon Otelleri

Lizbon, Avrupa kıtasının en batı noktasında bulunan Portekiz’in başkentidir. Ülkenin en bilinen şehri olmasına rağmen diğer Avrupa şehirleri kadar rağbet görmediği için, turistler arasında biraz da sır olarak kalmış ve aynı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş bir kent. Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Portekiz, hem okyanustan hem de Akdeniz ikliminden etkileniyor. Çoğu Batı Avrupa şehrinden ucuz oluşu, sıcak ikimi ve öğrenci dostu hayatıyla Lizbon her daim sevilen bir şehirdir.


Lizbon Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Lizbon otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Lizbon Şehir İçi Ulaşım

Lizbon’un tüm fotoğraf ve temsili resimlerinde görülen, şehre bambaşka bir hava katan, en popüler toplu ulaşım aracı sarı tramvaylarıdır. Lizbon’un dar ve yokuşlu caddelerinde mutlaka bu şirin mi şirin sarı tramvayları görürsünüz. Şehirde toplam 58 tramvay hizmet vermektedir ve bunların büyük kısmı “vintage” yani eski dönemlerden kalma tarzdadır. Tek seferlik bilet 2,90 euro olduğu için toplu bilet almanız daha ekonomik olacaktır. Bu tramvaylar 1872 yılından beri Lizbon’da hizmet vermektedir. 1959’dan beri kullanılan metro ağı ise çok gelişmemiştir ancak şehirde gezmenizi kolaylaştırabilir. Tek seferlik metro bileti 1,40 eurodur. 24 saat geçerli bilet ise 6,15 eurodur. Lizbon’da gelişmiş otobüs ağı da bulunmaktadır. Yer altında hiçbir şey görmeden gezmekten ziyade şehri görerek ulaşımınızı sağlamak isterseniz otobüslere binebilirsiniz. Tek seferlik otobüs bileti 1,80 eurodur. Gişeye gitmenize gerek kalmadan otobüs şoföründen biletinizi alabilirsiniz. Bu durumda sadece nakit ödeme kabul edilmektedir. Ancak “Lizbon’da gezilecek yerler” yazımızda da göreceğiniz gibi Lizbon’un bazı turistik noktalarına sadece taksi ile gidilebilmektedir. Hangi toplu ulaşım aracını kullanırsanız kullanın Lizbon turistler için karmaşık bir şehir değildir.

Lizbon Belediyesi’nin hem Portekizliler hem yabancı turistler için diğer bir hizmeti “Lizbon Card”dır. 24 saatlik Lizbon kart yetişkinler için kişi başı 19 euro iken, 48 saat için 32 euro, 72 saat için 40 euro ödeyebilirsiniz. Böylece bu süre zarflarında hem tüm toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binebilir, tarihi kalelerin, sarayların ve müzelerin bazılarına başka ücret ödemeden girebilirsiniz. Üstelik Portekiz’in Sintra ve Cascais şehirlerine giden otobüslere de ücretsiz binebilirsiniz.

Lizbon Mutfağı

arroz-marisco.jpg

Portekiz mutfağı Avrupa’da veya dünya çapında pek meşhur bir mutfak değildir. Portekizlilere özgü yemekler Fransızların veya İspanyolların yemekleri kadar bilinmez. Ancak bu Portekiz’e özgü yemeklerin çok lezzeti olduğu gerçeğini değiştirmez. Siz de Lizbon’a gitmişken güvenli limandan ayrılıp biraz değişiklik yapmak isterseniz mutlaka Portekiz yemeklerini yemelisiniz. Bu çok çeşitli yemekler aslında sadece pirinç ve patates temeline dayanır. Portekiz’de hiçbir yemek güveç, ızgara et veya balıksız tamamlanmış sayılmaz. Barbeküde pişen sardalya ve yaban domuzu yahnisi ise Portekizlilerin vazgeçilmezidir. Bacalhau, tuzlanmış, kurutulmuş marina balığı Portekiz yemeklerinin temel taşıdır. Size yazımızda Lizbon’da yiyebileceğiniz yemekleri özgün isimleriyle tanıtacağız. Bacalhau com Natas marina balıkları, soğan ve bol kremadan yapılır. Brás à bacalhau kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurtadan yapılır. Francesinha, erimiş peynirle kaplanmış jambon, sosis ve diğer et türleri, domates sosu ve bira sosu karışımından oluşan lezzetli kocaman bir sandviçtir. Patates kızartmasıyla yenir. Cozido à Portuguesa biftek, domuz, sosis çeşitleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü et ve haşlanmış sebze ve patatesle karıştırılan bir güveç yemeğidir. Üzerine zeytinyağı gezdirilmeden servis edilmez. Muhallebili bir turta çeşidi olan Pastel de Nata’yı mutlaka yemekten sonra denemelisiniz. Bola de Berlim ise içi yumurta sarısıyla doldurulmuş, kremayla kaplı, kızartarak hazırlanıp şekerle kaplanan bir halka tatlısıdır. Mule cin, zencefilli bira ve yeşil limondan yapılan harika bir yaz içeceğidir. Son olarak Portekiz kahvesi olan Galao’yu içmeden Lizbon’dan ayrılmayınız.

Lizbon’da Gece Hayatı  

Lizbon’da Gece Hayatı  

Portekizliler damak tatlarını ve nasıl eğleneceklerini iyi biliyorlar. Üstelik yeme-içme kültürleri tüm Akdenizliler gibi çok gelişmiş düzeyde. Bu da Lizbon seyahatinizin gündüz olduğu kadar gece de eğlenceli geçeceği anlamına geliyor. Lizbon’da her akşam farklı bir mekân denerseniz Lizbon’un gece hayatı hakkında çok daha tecrübeli olabilirsiniz. Şehrin en önemli restoran, bar ve gece kulüplerini sizin için yazdık.

Lizbon akşamlarına elbette güzel bir yemek yiyerek başlayacağız. Bunun için Mercado da Ribeira Pazarı’na gidebilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız. Aslında burası pazar yeriydi ancak 2014’ten beri 35 farklı restoranın bir arada bulunduğu kapalı bir alan. Öğlenleri ve akşamları en lezzetli Portekiz yemeklerini buradaki restoranlardan birinde yiyebilirsiniz. Üstelik perşembe, cuma ve cumartesi geceleri saat 02.00’ye kadar açıktır. Ramiro ise Lizbon’un kurumsallaşmış restoranlarından. En iyi deniz ürünlerini burada tadabilirsiniz. Chiado’daki Tágide Wine and Tapas Bar’a akşamüstü atıştırma için gitmek iyi bir fikir olabilir. Elbette akşam da gidebilirsiniz. Yine Chiado’da Alma Restaurant’ı tavsiye ederiz. Mönüsündeki fiyatlar 29 - 80 euro arasında değişebilmektedir. Lizbon’un muhteşem manzarasına karşı yemek yemek isterseniz gece 01.30’a kadar sefer yapan feribota binip Cacilhas’taki Atira-te ao Rio’ya gidebilirsiniz. Bairro Alto’dan bahsetmek gerekirse, mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken restoran Taberna da Rua das Flores tavernasıdır. Birkaç gün önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zira akşam 6’dan itibaren masa bulamayabilirsiniz. Yerel yemeklerin dışında Portekiz usulü sushileri de burada yiyebilirsiniz. Son olarak Belém Kulesi’nin hemen yanında bulunan Darwin Café’ye gitmenizi öneriyoruz. Modern iç dekorasyonu, muhteşem manzarası ve elbette yiyecekleri ile sizi büyüleyecek.

Lizbon’daki Festivaller

Lizbon’daki Festivaller

Lizbon’da yaz mevsimi demek eğlence demektir çünkü festival ve çeşitli etkinliklerin çoğu yazları gerçekleştirilir. Siz de Lizbon’daki sıcak havanın tadını şehri keşfetmenin dışında festivallerde de eğlenerek çıkarmak isterseniz aşağıdaki yazımız tam size göre:

Lizbon Şenlikleri: Festas de Lisboa yani Lizbon Şenlikleri haziran ayı boyunca organize edilen bir festivaldir. Genelde Lizbon’un açık alanlarında ve meydanlarında organize edilen tiyatro temsilleri, sinema gösterimleri, folklorik eğlenceler, müzik dinletileri ve konserler Lizbon çapında gerçekleştirilir. St. Anthony, St. John ve St. Peter günlerinde düzenlenen karnavallar ise Lizbon Şenlikleri’ndeki eğlenceyi başka bir boyuta taşır.

Lizbon’da Alışveriş

Lizbon’da Alışveriş

Avrupa’nın en ucuz başkenti olarak nam salan Lizbon’da hem fiyatı uygun hem de dünyanın başka yerinde bulamayacağınız ürünler satın alabilirsiniz. Eskimeyen, geçmişten kalan ve modası geçmeyen anlamındaki “Vintage” sözünün değerini Lizbon’da bizzat göreceksiniz. Çünkü Lizbonlular yüzyıllık dükkânlara ve bu dükkânların içinde satılan eski eşyaya çok değer veriyorlar. Siz de Lizbon’dan “antika” kokulu butik dükkânlara uğramadan ve en az bir vintage ürün almadan ayrılmamalısınız. Dekoratif ürünlerden ayakkabılara, gramofonlardan çantalara kadar eski zamanlardan kalma her türlü ürün bu dükkânlarda satılır. Bu tip dükkânları özellikle Baixa’da görebileceksiniz. Portekizli tasarımcıların aksesuar ve giyim ürünleri ise daha çok Bairro Alto’daki mağazalarda bulunur.

Lizbon Saat Farkı

Lizbon’un bulunduğu Portekiz ile Türkiye arasında 1 saat farkı bulunur. Portekiz Türkiye’den 1 saat geridedir.

Lizbon Para Birimi

Portekiz’in resmi para birimi eurodur. 1 euro yaklaşık olarak 4,35 Türk lirasıdır.

Lizbon’nun Resmi Dili

Portekiz’in tek resmi dili Portekizcedir. Ancak Lizbon gibi turistik bir şehirde birçok kişi İngilizce de konuşur.

Lizbon Dış Temsilcilikleri

Lizbon, TC Lizbon Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Lizbon Büyükelçiliği

Telefon: +35 1 213 003 110

Eposta: embassy.lisbon@mfa.gov.tr

Adres: Avenida Das Descobertas, 22 Restelo 1400-092 Lizbon PORTEKİZ

İnternet sitesi: http://lizbon.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Lizbon Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

14 Nisan: Kutsal Cuma

25 Nisan: Özgürlük Günü (Milli Bayram)

1 Mayıs: İşçi Bayramı

10 Haziran: Milli Bayram

13 Haziran: St. Anthony Günü

5 Ekim: Meryem Ana’nın ölmeden Cennet’e yükseldiğine inanılan gün

1 Aralık: Bağımsızlık Bayramı

8 Aralık: Meryem Ana’nın mucizeyle Hz. İsa’ya hamile kaldığına inanılan gün

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini ve milli bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Lizbon İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112

Polis: 112

Ambulans: 112

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.