Lizbon Otelleri

Portekiz’in başkenti Lizbon, son derece sıcak ve renkli bir atmosfere sahiptir. Dünyanın en turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilen şehir, tarihsel savaş sahnelerine konu olmuş tesisler bakımından da birçok alternatifi bir arada sunmaktadır. Öyle ki coğrafi keşiflerin başladığı ilk durak Lizbon şehridir. Avrupa’nın en hızlı artış gösteren nüfusuna sahip bölgede, yaklaşık 6350 adet tesis hizmet vermektedir. Bu tesislerin çoğu eski Lizbon kasabası ve şehir meydanında bulunuyor. Belediye toplam 4 mahalle ve 53 birimden oluşmaktadır.

Lizbon Otelleri

En ünlü tarihsel kalıntılardan biri, Portekizli kâşif Vasco de Gama anısına 16.yüzyılın başlarında yapılan bir savunma kulesi olan Belem Kulesi’dir. Kulenin çevresinde 580 konaklama mekânı yer alıyor. Ancak kulenin çevresinde yer alan tesislerden yalnızca 33 tanesi yürüme mesafesindeyken, geri kalan yapılar araçla ulaşımın el verdiği uzaklıktadır. Diğer bir ünlü yapı olan Jeronimos Manastırı’nın çevresinde 1060 tesis hizmet vermektedir. Yine önemli simgesel yapılardan ünlü kutsal Mesih heykeli olan Cristo Rei Statue yakınlarında 2,800 tesis bulunmasına karşın sadece 5 tanesi büstün hemen çevresinde konumlanmıştır.

Pek çok rezervasyon sitesi özellikle yaz ayları yaklaşırken, indirimli fiyatlarla erken rezervasyon olanağı sunmaktadır. Son aylarda otel odanızı ayırtmak için siteye girdiğinizde tükenen oda seçenekleriyle göz göze gelmeniz olasıdır. Bu yüzden kalmak istediğiniz otel için en az 6 ay öncesinden yer ayırtmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Portekiz’in incisi Lizbon arama butonlarında en fazla ismi girilen bölgelerden biridir. Bölgeyi ziyaret için en uygun aylar sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Bu aylarda bölgedeki havanın ılık olduğunu söyleyebiliriz.

Lizbon erken rezervasyon

Bölgede kışın son derece yağışlı geçtiğinden dolayı bu mevsim ziyaret için pek uygun değil. Sonbahar ayında bölgeyi ziyarete karar vermişseniz odanızı en azından 2,3 ay öncesinden ayırtmanızı tavsiye ederiz ama bölgeye yaz aylarında bir seyahat gerçekleştirmeyi planlarsanız, bölgede yoğun bir yaz turizmi hâkim olduğundan kışın rezervasyon yaptırmanız daha uygun olacaktır. Fazla yağış ve soğuğun etkisiyle en düşük sezon kasım ve şubat aylarıdır. Kısacası erken rezervasyonda %45’e varan indirimler sunan seyahat şirketlerinden yaralanabilirsiniz. Bir diğer detay ise yaz sezonunda plaj, kum ve güneş üçlüsünden yaralanmak isteyen çocuklu ailelerin bölgeye yoğun talep göstermesidir.

Bölgede 40 civarında 5 yıldızlı tesis bulunmakta. Ancak en fazla 3 ve 4 yıldızlı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerin fiyat aralığı sezonluk olarak farklılık gösterse de genellikle 500 ile 1500 Türk lirası aralığındadır. En ünlü otel zincirlerinden Euro Hotels’in fiyatları 620 Türk Lirası’ndan başlarken, diğer ünlü zincirlerden Pestana Hotel & Resorts, 1200 TL civarındadır.

Küçük ama işlek caddeleri ve tipik Akdeniz iklimiyle Lizbon bölgesinde her keseye uygun bir konaklama alternatifi bulmamız mümkün. Uygun fiyatları bir konaklama mekânı arıyorsanız hosteller, apart daireler, konuk evleri ve butik oteller imdadınıza yetişebilir. Çeşitli kültürleri sofralarından geçirmiş bu muhteşem şehir, tarihi yapının günümüze yansıyan otellerinin yanı sıra son derece sade ve nezih konaklama imkânı sunan tesislerine de sahiptir. Üstelik bu tesislerin büyük çoğunluğu şehir merkezine yakın konumlarda bulunmaktadır. Uygun fiyata bir gece geçirmenize olanak sağlayan tesislerin çoğunda ücretsiz internet erişimi, hostellerden bağımsız olarak özel banyo ve ortak mutfak gibi farklı alternatifler sunuluyor. Ancak tesislerin çoğunda kahvaltı seçeneği fiyata dahil değil. Kahvaltı menüsünün de içinde bulunmasını isteyenlerin, tesis seçerken hostellerden çok butik otellere yönelmelerini ya da seçtikleri hostelin kahvaltı menüsünün bulunup bulunmadığına dikkat etmeleri gerekir. Hosteller kendi içerisinde hizmet olarak farklılık gösterdiğinde dolayı kimi hostellerde karma yatakhane sistemi bulunurken kimilerinde kadın ve erkek olarak ayrılmış yatakhaneler bulunmaktadır.

Ucuz Lizbon otelleri

Konuk evleri Lizbon bölgesinde hosteller kadar popüler olan bir diğer yapılardır. Şehirdeki uygun konaklama imkânı tanıyan tesislerin fiyat aralıkları 50 ile 320 Türk Lirası civarlarındadır. Şehre giden ziyaretçilerin en fazla rağbet gösterdiği uygun fiyatlı tesisler:

  • Şehir manzaralı caddeleri ve merkezi konumuyla BeLisbon Hostel Intendente,
  • Santo Antonio bölgesinde bulunan dört yatakhaneli odaları ve muhteşem kahvaltısıyla NOMAD 64,
  • Şehir merkezine yürüme noktasında bulunan ve evcil hayvanlarınızın da konaklamasına olanak tanıyan MyRoom Lisboa,
  • Apartman odası şeklinde dizaynı ve şık tasarımıyla Worldwide Central Apartment,
  • Açık yüzme havuzu ve Camoes Meydanı'na yakınlığıyla 3 yıldızlı bir tesis olan Selina Secret Garden Lisbon’dur.

İyi bir otele gitmenin artıları nelerdir?

İyi bir otel terimi biraz sübjektif bir tanım olsa da tesislerin sunduğu belli hizmetler sonucu kalıplaşmış bazı kıstaslar vardır. İyi bir otelin sağladığı en büyük ayrıcalıklar ziyaretçilerine sunduğu seçkin menüler, özel banyo, duşa kabin ve ekstra bir ücret olmadan gerçekleştirilen eğlenceli aktivitelerdir. Uygun fiyatlı otellerde ekstra bir ücret ödeyerek yemek yeme imkanına sahipken daha lüks tesisler size açık büfe eşliğinde yemek yeme imkânı tanıyor. Ayrıca düzenli ve titiz bireyler için her gün kat görevlileri tarafından çarşafları değiştirilen lüks oteller daha iyi bir seçenektir. Yalnızca başını sokacak bir tesis olanağı isteyenler için hostel ve butik oteller öne çıkarken, konaklamanın yanında tesiste uzun bir süre vakit geçirip eğlenmek isteyenler için lüks ve konforlu oteller daha uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bölge içerisinde bulunan yaklaşık 40 kadar 5 yıldızlı tesisin fiyatları sezon geçişlerinde değişse de ortalama bir fiyat vermek gerekirse 550 ile 1500 TL arasında diyebiliriz. 4 yıldızlı tesisler 5 yıldızlılara nazaran bölgede daha fazladır. 4 yıldızlı otel fiyatları ise 320 ile 4000 TL arasındadır. Neredeyse tüm tesislerde sigara içilmeyen klimalı odalar, düz ekran televizyon sistemleri, zengin açık büfeler, spa ve sauna banyoları ve özel mini barlar bulunmaktadır. 40 civarı tesisin 14 tanesi şehir merkezine yakındır. Geri kalan tesislere ulaşım ancak araç vasıtasıyla sağlanabilmektedir. Eğer yanınızda evcil hayvanınızla bir seyahat planı çıkarmışsanız, tavsiyemiz otellerin evcil hayvan konaklamasına izin verip vermediğini araştırmanız. Konfor, şıklık ve eğlencenin buluşma noktası tesisleri sayarsak:

  • Tejo Nehri kıyısında bulunan mimarisi bir yelken şeklini anımsatan MYRIAD by SANA Hotels,
  • Simgesel tarihi yapılan komşusu olan Rua Augusta Caddesi, Chiado ve Liberdade Caddesi’nin ortasında konumlanmış, ihtişamlı dekorları ve vintage mobilyalarıyla Lizbon’un tarihi kent merkezindeki Altis Avenida Hotel,
  • Bünyesinde bulundurduğu Türk hamamı ve saunalarıyla ünlü Belem Kulesi’ne yürüme mesafesinde yer alan Altis Belem Hotel & Spa,
  • 19.yüzyıldan günümüze ulaşmış tarihi bir saray olan antika mobilyaları, Aya Yorgi manzarası ve şatafatlı odalarıyla Hotel Avenida Palace, bölgede sıkça tercih edilen lüks tesislerin ilk sıralarında yer alır.
Lizbon Lüks Oteller

Uygun fiyatlı oteller ve lüks oteller arasındaki farklar

Uygun fiyatlı yerleşkeler lüks otellere göre daha az imkanla hizmet vermektedir. Butik oteller ve hostellerde ya ortak bir yatakhane ya da küçük bir oda seçeneği vardır. Oysa pahalı ve yüksek ücretli konaklama mekanlarında çoğunlukla genişçe odalar ve özel banyolar bulunmaktadır. Sanırım mimari ve yapısal olarak lüks otellerin diğerlerine nazaran bir artısı da oda seçenekleridir. Çoğu uygun fiyatlı tesis herhangi bir öğünü ücrete dahil etmez. Günün sonunu genellikle restoran ya da kafede tamamlamanız gerekir. Oysa yüksek ücretli tesisler çoğunlukla üç öğün yemek hizmeti sunmaktadır. Böylece bir kafe ya da restoran arayarak geçireceğiniz vakti bir tarihi yapıyı ziyaret ederek harcayabilirsiniz. Ayrıca aile süitleri, çocuk parkları ve havuzlar gibi çocuklu ailelere yönelik imkanlar daha çok lüks otellerde sunulmaktadır. Havuz, spa ve masaj hizmetleri, uydulu televizyon yayınları, oda servisleri gibi ekstra alternatif olanaklarına düşük fiyatlı tesislerde rastlamanız epey bir zordur. Ancak ben sadece başımı sokacak bir yer arıyorum, alternatiflerle aram yok diyorsanız bölgede uygun fiyatlı birçok tesis seçeneği mevcuttur.

Lizbon şehir merkezinde otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Lizbon şehir merkezi neredeyse tüm tarihi ve simgesel yapıları içine alan bir bölgedir. Bölge Portekiz’in başkenti konumunda olduğundan dolayı ülkenin hemen hemen tüm savaşlardan arda kalan tarihsel ve sembolik yapıları bu bölgede sergilenmektedir. Bu sebeple tesis seçerken şehir merkezinden uzak yapıları seçmemeye gayret edilmelidir. Böylelikle hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de araç kiralamak ya da taksi tutmak için ekstra bir maliyet harcamış olmazsınız.

En sık tercih edilen merkez otelleri

Lizbon 4 mahalle ve 53 bucağı bünyesinde barındıran oldukça işlek bir şehir. Bu 53 bölgenin arasından bazı yerleşkeler öne çıkıyor. Lizbon’un önemli bölgeleri; Bairro Alto, Baixa Chiado, Alfama, Belem ve Sintra. Bu 6 bölge, diğer 47 bölgeden hissedilir derecede daha fazla turistik popülasyona sahiptir.

Alfama bölgesi, Lizbon’un en eski yerleşim yeridir. Dar ve dik yokuşları, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla bölge son derece sıcak bir atmosfere sahiptir. Bölgede günümüze kadar ulaşmayı başarmış tarihi yapılar Castelo Sao Jorge (Sao Jorge Kalesi), şehrin en eski kilisesi olan Lizbon Katedrali ve ülkenin en ünlü insanlarının yattığı bir mezarı bünyesinde barındıran Ascent theSanta Engracia National Pantheon (Santa Engracia Ulusal Pantheonu).  Bölgede 35 civarında tesis seyahat severlere hizmet vermektedir. Otel fiyatları her bütçeye göre farklılık gösterse de genellikle belli bir aralıkta seyretmektedir. Bu fiyat aralığı 300 TL’den başlayıp 1350 TL’ye kadar uzanmaktadır.

 

Lizbon merkez otelleri 2

Booking.com üzerinden 9,6’lık bir puan alan Apartamentos Tandem Palacio Alfama, Fado Museum, Santa Apolonia Tren İstasyonu ve Sao JorgeKalesi’ne oldukça yakın bir noktada bulunuyor. Tesiste özel banyolar, uydu yayını yapan televizyonlar ve banyolar bulunmaktadır. Gerçek bir doğa ambiyansının eşliğinde güzel bir konaklama geçirmek isteyenler için oldukça uygun bir seçenek diyebiliriz. Özel bahçesi ve müstakil yapısıyla tesisin gecelik fiyatı 850 TL’den başlıyor.

Gece hayatının Lizbon şehrindeki yansımasını oluşturan Bairro Altobölgesi, turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerleşkelerden biri. İlçe adını gece hayatıyla duyurmuştur. Yani şehir için oldukça hareketli ve gürültülü bir atmosfere sahip diyebiliriz. Böyle bir bölgeye takdir edersiniz ki en çok genç turistler ilgi gösteriyor.

Rezervasyon sitelerinin gözdesi olan The Lumiares Hotel & SPA, 5 yıldızlı son derece lüks bir konaklama mekanıdır. Merkeze ortalama 450 metrelik bir uzaklıkta bulunan otel, Chiado Meydanı’na da 400 metrelik bir mesafededir. Tesisin sunduğu olanaklar gerçekten iç açıcı ve son derece zengindir. Her mutfakta bulaşık makinesi bulunmaktadır. Ayrıca tesis özel duş ve banyo seçenekleri, Lizbon şehir manzarasına sahip teraslarıyla sevenlerine mükemmel bir tatil garantisini veriyor. Otelin kişi başı gecelik ücreti ise 1675 TL’den başlamaktadır.

Bir diğer tesis olan My Suite Lizbon hem Barrio Alto merkezine hem de metroya yakınlığı ile oldukça fazla tercih gören bir oteldir. Tesisten çıktığınız anda yürüme mesafesinde çok çeşitli restoran ve bar seçeneklerini görebilirsiniz. Bica Elevator ve Camoes Meydanı’na ortalama 400 metrelik bir uzaklıkta yer alan tesiste, özel banyolar, ücretsiz wifi sistemlerinin yanı sıra İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Portekizce konuşan personeller de ulunmaktadır. Ayrıca otelin son derece zarif bir biçimde oluşturulmuş küçük bir ortak bahçesi de vardır. Tesisin kişi başı gecelik fiyatı ise 600 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgedeki diğer popüler tesisler; Casa Portuguesa Combro,Bairro Alto Hotel,Caetanos Lisbon House,Lisbon Serviced Apartments - Chiado Emenda,Raw Culture Art & Lofts Bairro Alto ve Martinhal Lisbon Chiado.

 

Lizbon merkez otelleri

Lizbon deyince hemen aklımıza gelen ve tarihsel yapılarıyla çevrili bir bölge olan Belem, büyüleyici müzeleri ve kalesiyle birçok turistin göz bebeği. Yerleşke civarında 23 tesis hizmet vermektedir. 1886 yılında kurulan Emilio Goeldi Müzesi, Portekiz geç gotik tarzını gözler önüne seren önemli yapısıyla, 1501 yılında Kral Manuel I tarafından yaptırılan Jeronimos Manastırı, Tagus Nehir ağzını düşman işgallerine karşı korumak için yaptırılan ve askeri mimarisinin eşsiz örneğiyle UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Torre de Belem (Belem Kulesi) bölgenin en önemli simgesel anıtlarındadır.

Belem Kültür Merkezi ve Belem Kulesi'ne 400 metre mesafede yer alan Palacio do Governador oteli, rezervasyon sitelerinden yüksek puan alan tesislerden biri. Açık ve kapalı yüzme havuzu, özel otoparkı, bünyesinde bulundurduğu Portekiz yemeklerin servis edildiği özel restoranı, Türk hamamı ve buhar banyolarıyla tesis 5 yıldızlı bir hizmeti ziyaretçilerine sunuyor. Muhteşem şekilde dizayn edilen bahçe ve saraylarıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 1330 TL’den başlamaktadır.

Jeronimos Manastırı'na 200 metreden kısa mesafede yer alan ve bir konuk evi olan Famous Crows GuestHouse, mükemmel konumuyla Booking.com üzerinden ziyaretçilerin verdiği 8,7’lik yüksek bir puana sahiptir. Ayrıca tesisten ünlü Belem Kulesi’ne de 15 dakikalık kısa bir yürüyüş sonucu ulaşabilirsiniz. Otelin odalarının hemen hemen hepsinde şehrin ünlü yapılarının resmedildiği duvar kâğıtları bulunmaktadır. Sigara içilmeyen odaları, günlük kat hizmetleri, ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış banyoları, engelli bireyler için özel odaları ve ücretsiz wifi seçenekleriyle birçok olanağı bir arada ziyaretçilerine sunuyor. Otelin gecelik fiyatı ise 570 Türk Lirası’ndan başlıyor.

Bölgedeki diğer tesisler; Ver Belem Suites, Belém Guest House, Altis Belem Hotel & Spa, BeGuest Lisbon Premium Suites, Hotel Jeronimos 8, Gama House,Setubalense, 123 Embaixador Hostel,Terrace Lisbon Hostel.

Baixa /Chiado, bir metro istasyonun bir araya getirdiği iki ilçenin birleşimiyle oluşmuştur. Chiado 20.yüzyılın başlarında birçok Portekizli sanatçıya ev sahipliği yapmış bir yerleşke.1988 yılında kent geneline yayılan büyük yangın pek çok binayı tahrip etse de yapılar restore çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmayı başardı. Baixa yerleşkesi ise dik kesişen sokak ve cadde ağlarına sahip son derece işlek bir merkezdir. Ancak 1755 yılında şehrin neredeyse tamamını yıkan Lizbon depreminden sonra, şehir planlanarak yeniden inşa edildi. İki bölgenin bir araya gelmesini sağlayan ünlü metro istasyonu Baixa /Chiado, turistler için bölgeye bir ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Bölgedeki Santa Justa Asansörü, 1900’lü yıllarda Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak için kurulan Neogotik stilde bir asansördür. Yani bölgede bulunan en önemli tarihi yapılardan biridir.

Lizbon merkez otelleri 3

Bu iki bölge genelinde 239 tesis aktif hizmet göstermektedir. Baixa’nın tam göbeğinde konumlanmış My Story Hotel Tejo, tarihi bir kalıntıdan yaratıcı bir şekilde sıyrılarak günümüze modern bir yapı olarak ulaşmıştır. Otel, açık sarı ve gri tonlarında dekore edilmiş vintage tarzı koltukları ve ahşap yatak başlıklarıyla sizi kısa bir tarihi yolculuğa çıkarıyor. Tejo nehir manzaralı odalarıyla tesis, Santa Justa Asansörü, Sao Cristovao and Sao Lourenço Church ve Sao JorgeKalesi’ne birkaç adımlık uzaklıkta bulunuyor.24 saat açık resepsiyonu, spa ve buhar banyoları, açık büfe kahvaltısı ve şehir manzaraları odalarıyla tesisin gecelik fiyatı 1500 ile 4900 TL arasında değişiyor.

Bölgedeki bir diğer ün salmış tesis olan Figueira by The Beautique Hotels, Sao Jorge Kalesi manzaralı odalarıyla oldukça beğenilen bir oteldir. Toprak tonlarında detaylandırılmış lüks odaları, Portekiz yerel kültürünün yemeklerinden donatılan açık büfeleri ve engelli bireyler için dizayn edilmiş özel odalarıyla birçok alternatifi ve rahatlığı ziyaretçileriyle paylaşan tesisin gecelik kişi başı ücreti, 650 ile 7000 TL arasında değişmektedir.

Bölgedeki diğer gözde tesisler; MeraPrime Gold,Browns Downtown Hotel,We Love F Tourists, Lisboa Pessoa Hotel, Altis Avenida Hotel, Corpo Santo Lisbon Historical Hotel,Portugal Boutique Hotel, Rossio Boutique Hotel.

Görmeden dönmek istemeyeceğiniz bir yerleşke olan Sintra, görkemli mimarisi ve dallı budaklı çeşitli bahçeleriyle UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini almıştır. Coğrafi konum olarak bahsedeceğimiz ek bir bilgide Sintra Avrupa'nın en batı noktası olarak bilinen Roca Burnu'na sahiptir.  Bölgenin tarihsel yapıları Pena Ulusal Sarayı, Palacio Nacional (Millî Saray), Sintra Ulusal Sarayı, Sintra Belediye Binası’dır.

Küçük bir otel formatında ziyaretçilerini ağırlayan Sintra Boutique Hotel, Sintra-Cascais Tabiat Parkı manzaralı odaları ve restore edilen avlusuyla gerçek bir Portekiz ruhunu yansıtıyor. Portekiz’in yerli malzemeleriyle hazırlanan enfes kahvaltı çeşitleri her sabah ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor. Otel, Sintra National Palace (Sintra Ulusal Saray) ve dönemin ünlü malikanelerinden Quinta da Regaleira’nın hemen yakınlarında bulunuyor. Otelde birçok etkinlik düzenlemesine olanak tanıyan aktivite zincirleri var, ancak bunun için ekstra bir ödeme yapmanız gerekebilir. En çok tercih edilen aktiviteler ise gölde balık tutmak, rüzgâr sörfü, tırmanış, dalış ve tenistir. Tesis ücretsiz otopark alanı, kahvaltı dahil fiyatlandırması, kişisel banyoları, bar ve restoranlarıyla rahat bir tatil geçirmek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Tesisin kişi başı gecelik fiyatı ise 920 Türk Lirası’ndan başlıyor.

Diğer ünlü kuruluşlar; Moon Hill Hostel, Vila Gale Sintra, Arribas Sintra Hotel,Casa da Pendoa,Hotel Sintra Jardim, Penha Longa Resort, A Capela,Lawrences Hotel, Vila Vitorino, Villas de Cintra ve Iberostar Selection Lisbo.

Bölge için bir hostel cenneti diyebiliriz. Uygun fiyatlısından pahalı seçeneklere kadar birçok hostel imkânı bölge ziyaretçilerine sunulmakta.  Hosteller yatakhane sistemiyle düzenlenmiş yapılar olduğundan dolayı çoğunlukla mutfak ve banyolar ortak kullanıma açıktır. Hostellerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler Avenidas Novas, Baixa / Chiado, Santo Antonio ve Eski Lizbon’dur. Ünlü merkezlerden Alfama bölgesinde 1, Belem çevresinde 4, Bairro Alto bucağında ise 13 Hostel bulunmaktadır. Hostellerin fiyat aralığından bahsetmek gerekirse; en uygun hostel fiyatları 50 ile 100 TL arasında seyrederken, en yüksek fiyatlı hosteller 400 ile 800 TL arasında farklılık göstermektedir. Hostellerin çoğunda sigara içilmeyen odalar ve wifi erişimi bulunmaktadır. Bölgede sahipleri Türk olan hosteller de azımsanmayacak kadar çoktur. Bunlardan biri olan Turkish Style Hostel, başta Türkçe konuşan personelleri, ücresiz wifi erişimi, ortak banyo ve tuvaletleri, günlük kat hizmetleriyle Arroios ilçesine gelen Türk turistlerin gözde mekanlarından biridir. Tesis her ne kadar bir hostel adı altında olsa da genellikle oda tipleri iki yataklı ve aile odalarından oluşmaktadır. Yani yatakhane formunu bu tesiste göremeyiz. Hostelin gecelik fiyatları ise ortalama 400 TL’den başlıyor. Ülkemizi temsil eden diğer bir kuruluş olan İstanbul Hostel, son derece minimal tarza tasarlanmış iki ve üç kişilik odalarıyla hizmet sağlamaktadır. Türk hostellerinde görüldüğü üzere dikkat edebileceğimiz en önemli ayrıntı alışılagelmiş hostel kalıplarından sıyrılmalarıdır. Üstelik hostelde Türk yemeklerinin servis edildiği bir de Türk restoranı bulunmaktadır. Anjos Metrosu’na yürüme mesafesinde bulunan tesis, şehir manzarası balkonları ve ortak banyolarıyla gecelik 475 TL’den başlıyor.

Lizbon hostelleri

Hostellerin diğer konaklama merkezlerine nazaran avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hosteller genellikle ortak olarak paylaşılan alanları içerir. Ortak mutfak, ortak banyo, ortak tuvalet gibi. Bu ortaklık genellikle tanımadığımız insanlarla gerçekleşir. Bu noktada yabancı bir bireyle aynı tuvaleti ya da banyoyu paylaşmak istemeyen bireyler olacaktır. Özellikle titiz kişiler için hostel seçeneği çok uygun durmuyor. Elbette ki hostellerin de birçok tesis gibi günlük bakımı yapılmaktadır. Ancak mahremiyet yönünden sıkıntı çıkaracağını düşünen bireyler için apart daireler ya da butik oteller daha uygun bir seçenek gibi duruyor. Hostellerin diğer tesislere göre en büyük avantajlarından biri cüzi miktarlara konaklama imkânı sunmasıdır. Özellikle yalnız gezginler ve öğrenciler için tesis fiyatı daha önemli bir kriter olacağından, genellikle hostelleri tercih ederler. Lüks bir konaklama biriminde gecelik 3 katına ödeyeceğiniz fiyatı, size çok uygun seçeneklerle sunan hosteller çok fazla para harcamak istemeyen gezginler için en uygun seçenek. Dezavantajlarına devam edersek hostellerin hemen hemen hepsinde kahvaltı menüsü dahildir ancak ekstra bir ücret karşılığı hizmet veren hosteller de var elbette. Günün başlangıcı için kahvaltı elbette çok önemli, ancak ben dışarıda da kahvaltımı tamamlarım diyorsanız çok da sorun edilmeyecek bir detay. Grup olarak bölgeyi ziyaret ediyorsanız hostel seçeneği en uygun seçenektir. Böylelikle az bir miktar ödeyerek arkadaşlarınızla aynı odayı paylaşabilirsiniz. Unutmayın hostellerde oda değil bir nevi yatak kiralanır. Hostellerin bir diğer avantajı gürültü sorunudur. Aynı odayı paylaştığınız bireylerin horlama ya da ses çıkarması uykunuzun bölünmesine ve güne yorgun bir şekilde başlamanıza neden olabilir. Bu yüzden otel seçeneği kişisel alanın sınırlarının çizilmesi bakımından daha öne çıkan bir seçenek.

Lizbon hostelleri 2

En iyi hostellerin özellikleri nelerdir?

İyi bir hostel size cüzi miktarda sunduğu olanakları en iyi hizmet biçimiyle yansıtmalıdır. Avrupa hostelleri bu konuda son derece başarılıdır. Hostellerde 6,4 ve iki yataklı oda seçenekleri vardır. Yatak sayısı azaldıkça fiyatlar artmaktadır. İyi bir hostel izbe yerlerden ziyade daha merkezi konumda olmalıdır. Böylelikle herhangi bir araç vasıtası olmadan tarihsel yapıları ziyaret edebilirsiniz.  Hosteli iyi yapan bir diğer detay da rezervasyon sitelerinden aldığı kullanıcı yorumlarıdır. Yüksek puanlar ve olumlu kullanıcı yorumları hostel seçmede önemli bir diğer kriteri oluşturur. Yalnız seyahat ediyorsanız otellerden ziyade hostellerde kalmanız hem yeni arkadaşlıklar hem de şehrin farklı noktaları hakkında bilgi sahibi olmak açısından daha avantajlı bir seçenek olabilir. Hostellerde güvenlik sistemi son derece gelişse de tesisi seçmeden önce çalınma riskine karşı mutlaka kilitli dolap sisteminin bulunup bulunmadığını kontrol edin. İyi hosteller genellikle dolap sistemine ve kahvaltı menülerine sahiptir. Bu da hostel seçerken önemli bir detay olabilir. Hostellerin dezavantajları içinde belki de en can sıkıcı ayrıntı tesise giriş için belli bir saat aralığının bulunmasıdır. Hostellerin pek çoğunda zaman sınırlaması vardır. Gece eğlencesine düşkün olanlar için can sıkıcı bir durum olabilir.

Lizbon hostelleri 3

Bölgenin bir hostel cenneti olduğundan söz etmiştik. Bu hostellere örnek vermek gerekirse:

Sahipleri Türk olan yatakhane formundan biraz da olsa sıyrılmış İstanbul Hostel ve Turkish Style Hostel,

Terasında bulunan muhteşem yüzme havuzu ve Tagus Nehri'ne odalarıyla oldukça yüksek puanlama alan Sunset Destination Hostel,

Lizbon'un merkezi Rossio bölgesindeki, Rossio Tren İstasyonu'nun içinde yer alan, bünyesinde bilgisayar ve bilardo salonu bulunan, mükemmel aydınlatma sistemleriyle donatılan odalarıyla Lisbon Destination Hostel,

Otantik ve modern mimarinin harmanladığı bir yapıda bulunan We Love F Tourists, özel çift kişilik odalardan ve yatakhanelerden oluşmakta. Ayrıca tesisin bünyesindeki ortak mutfakta Portekiz’e özgü atıştırmalıklar ve yemekler servis edilmekte. Santa Justa Asansörü ve Rossio Metro İstasyonuna yürüme mesafesinde bulunan hostel, Santa Maria Maior bölgesinin en gözde hostellerindendir.