Lizbon’da Gece Hayatı  

Portekizliler damak tatlarını ve nasıl eğleneceklerini iyi biliyorlar. Üstelik yeme-içme kültürleri tüm Akdenizliler gibi çok gelişmiş düzeyde. Bu da Lizbon seyahatinizin gündüz olduğu kadar gece de eğlenceli geçeceği anlamına geliyor. Lizbon’da her akşam farklı bir mekân denerseniz Lizbon’un gece hayatı hakkında çok daha tecrübeli olabilirsiniz. Şehrin en önemli restoran, bar ve gece kulüplerini sizin için yazdık.

Lizbon akşamlarına elbette güzel bir yemek yiyerek başlayacağız. Bunun için Mercado da Ribeira Pazarı’na gidebilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız. Aslında burası pazar yeriydi ancak 2014’ten beri 35 farklı restoranın bir arada bulunduğu kapalı bir alan. Öğlenleri ve akşamları en lezzetli Portekiz yemeklerini buradaki restoranlardan birinde yiyebilirsiniz. Üstelik perşembe, cuma ve cumartesi geceleri saat 02.00’ye kadar açıktır. Ramiro ise Lizbon’un kurumsallaşmış restoranlarından. En iyi deniz ürünlerini burada tadabilirsiniz. Chiado’daki Tágide Wine and Tapas Bar’a akşamüstü atıştırma için gitmek iyi bir fikir olabilir. Elbette akşam da gidebilirsiniz. Yine Chiado’da Alma Restaurant’ı tavsiye ederiz. Mönüsündeki fiyatlar 29 - 80 euro arasında değişebilmektedir. Lizbon’un muhteşem manzarasına karşı yemek yemek isterseniz gece 01.30’a kadar sefer yapan feribota binip Cacilhas’taki Atira-te ao Rio’ya gidebilirsiniz. Bairro Alto’dan bahsetmek gerekirse, mutlaka ama mutlaka gitmeniz gereken restoran Taberna da Rua das Flores tavernasıdır. Birkaç gün önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zira akşam 6’dan itibaren masa bulamayabilirsiniz. Yerel yemeklerin dışında Portekiz usulü sushileri de burada yiyebilirsiniz. Son olarak Belém Kulesi’nin hemen yanında bulunan Darwin Café’ye gitmenizi öneriyoruz. Modern iç dekorasyonu, muhteşem manzarası ve elbette yiyecekleri ile sizi büyüleyecek.

Akşam yemeğinizi yediniz, şimdi eğlenme vakti. Birkaç kadeh içip Fado şarkıları eşliğinde sakin bir gece geçirebilirsiniz ve böylece tüm gün şehri gezmenin verdiği yorgunluğu atabilirsiniz. Bunun dışında çoğu sabah saatlerine kadar açık olan kulüplerden birine gidip dans etmek de isteyebilirsiniz. Her iki plan için de Lizbon’da uygun mekânlar var. Rua Nova do Carvalho Caddesi üzerinde bulunan Music Box dans etmek isteyenler için canlı müzik seçeneği sunuyor. Üstelik markası fark etmeden her biranın şişesi 2,30 euro.Infante Dom Henrique’deki Lux isimli gece kulübünün en önemli özelliği ise devasa bir dans pisti olması. Bairro Alto’daki Majong da Lizbon’da gidebileceğiniz en iyi kulüplerdendir. Lizbon’un dünyanın en güvenilir şehirlerinden olmadığını ve saat çok geç olmadan otele dönmenizin iyi olabileceğini unutmayınız.

Portekiz için en önemli akşam aktivitesini sona sakladık. Lizbon’a gelmişken Fado dinlemeye gitmeden olmaz, değil mi? Lizbon’un en iyi Fado mekânları olarak Mesa de Frades, Adega Machado, Senhor Vinho, Parreirinha de Alfama, Bela, Tasca do Chico, A Baiuca, Clube de Fado’yu sayabiliriz. Üstelik bu mekânlarda Fado dinlerken Portekiz yemekleri ve mezelerini de yiyebilirsiniz. Lizbon da her akşam kaliteli vakit geçireceğinizden eminiz. Çünkü Lizbon onu ziyaret eden herkese kültürel anlamda çok şey katan bir şehirdir bu yüzden Lizbon akşamlarının da sizin için apayrı bir anlamı olacak.