Modern Lizbon ve Vasco De Gama İkiz Kuleleri

Lizbon’u gezmek için en ideal yol hop on hop off şehir turu otobüsleri. Bu otobüslerde 2 rota var. Biri daha merkezi olan kırmızı hat, diğeri ise kentin daha modern ve yeni yapılanmanın olduğu mavi hat bölgesi.

Biz ilk olarak kentin modern bölgesine araba ile gitmeye karar verdik. Öncelikle Belediye Meydanı ve Ticaret Meydanı’nı geçerek sahil boyunca ilerliyoruz. Ticaret Meydanı (Praca de Commercio)’dan yola devam ediyoruz. En fazla dikkatimizi çeken şey, sahil boyunca uzanan depolar ve demirlemiş kargo gemileri oldu. Bu gemiler, Portekizliler’in halen denizci bir millet olduğunu kanıtlarcasına arka arkaya kilometrelerce uzanıyor.

Sahildeki Askeri Müzeyi de geçtikten sonra biraz daha lüks bir bölgeye geliyoruz. Bu bölge Lizbon Akvaryumu ile başlıyor. Akvaryumu biz gezmedik ancak içerisinde 5.000 civarında deniz canlısı olduğu söyleniyor.

Bu bölgede yer alan diğer önemli yapılar ise Lisbon Casino, Vasco de Gama alışveriş merkezi ve İkiz kuleler. Burası Lizbon’un en pahalı ve şık bölgesi. Ancak kiralar bir hayli yüksek olduğundan Alışveriş merkezi içerisindeki bir takım dükkanlar halen boş, kiralanmamış.

Bu bölgede yer alan binaların mimarileri de oldukça ilginç. Sanki bu binaları yapan inşaat mühendisleri bir biriyle kıyasıya bir yarış içindeymiş izlenimi uyandırıyor. Ama içlerinde en ilgi çekici olanı Vasco de Gama ikiz kuleleri, Bu binalar gemi tarzında inşa edilmiş. Bu bölgede pek çok gemi, yelkenli tarzı inşa edilmiş lüks binalar yer alıyor.

İkiz kulelerin biraz ilerisinde ise yine ilginç bir mimari ile yapılmış olan devasa büyüklükteki otobüs ve tren garını görüyoruz. Şehrin modern kısmını dolaştıktan sonra Lizbon merkezine dönerek arabamızı evimizin garajına park ediyoruz.

İki günlüğüne kiraladığımız stüdyo dairenin birinci katında bilardo salonu, kitaplık, okuma odası ve hobi odası yer alıyor. İkinci katta ise arabamızı asansörle indirebildiğimiz garajı bulunuyor. Biz de arabamızla asansöre binip arabamızı garaja bırakıyoruz. ve Lizbon merkezini yürüyerek keşfetmeye çıkıyoruz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.