Google+

Arama formu

MODERN LİZBON VE VASCO DE GAMA İKİZ KULELERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Lizbon’u gezmek için en ideal yol hop on hop off şehir turu otobüsleri. Bu otobüslerde 2 rota var. Biri daha merkezi olan kırmızı hat, diğeri ise kentin daha modern ve yeni yapılanmanın olduğu mavi hat bölgesi.

Biz ilk olarak kentin modern bölgesine araba ile gitmeye karar verdik. Öncelikle Belediye Meydanı ve Ticaret Meydanı’nı geçerek sahil boyunca ilerliyoruz. Ticaret Meydanı (Praca de Commercio)’dan yola devam ediyoruz. En fazla dikkatimizi çeken şey, sahil boyunca uzanan depolar ve demirlemiş kargo gemileri oldu. Bu gemiler, Portekizliler’in halen denizci bir millet olduğunu kanıtlarcasına arka arkaya kilometrelerce uzanıyor.

Lizbon

Sahildeki Askeri Müzeyi de geçtikten sonra biraz daha lüks bir bölgeye geliyoruz. Bu bölge Lizbon Akvaryumu ile başlıyor. Akvaryumu biz gezmedik ancak içerisinde 5.000 civarında deniz canlısı olduğu söyleniyor.

Lizbon bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Lizbon-1

Lizbon şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Canas Guest House in Lisbon (AL), Casa Do Zé- Guest House, Residencial Duque de Saldanha güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Miradouro de Lisboa, Charming Penthouse with Private Terrace, Casa do Barao. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rossio - Chiado | Lisbon Cheese & Wine Apartments, Casa Oliver Boutique B&B - Principe Real, Figueira by The Beautique Hotels gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Aykibom Hostel, SafeStay Lisbon, LOCALS Hostel & Suites tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lizbon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu bölgede yer alan diğer önemli yapılar ise Lisbon Casino, Vasco de Gama alışveriş merkezi ve İkiz kuleler. Burası Lizbon’un en pahalı ve şık bölgesi. Ancak kiralar bir hayli yüksek olduğundan Alışveriş merkezi içerisindeki bir takım dükkanlar halen boş, kiralanmamış.

Lizbon-2

Bu bölgede yer alan binaların mimarileri de oldukça ilginç. Sanki bu binaları yapan inşaat mühendisleri bir biriyle kıyasıya bir yarış içindeymiş izlenimi uyandırıyor. Ama içlerinde en ilgi çekici olanı Vasco de Gama ikiz kuleleri, Bu binalar gemi tarzında inşa edilmiş. Bu bölgede pek çok gemi, yelkenli tarzı inşa edilmiş lüks binalar yer alıyor.

Lizbon-3

İkiz kulelerin biraz ilerisinde ise yine ilginç bir mimari ile yapılmış olan devasa büyüklükteki otobüs ve tren garını görüyoruz. Şehrin modern kısmını dolaştıktan sonra Lizbon merkezine dönerek arabamızı evimizin garajına park ediyoruz.

Lizbon-4

İki günlüğüne kiraladığımız stüdyo dairenin birinci katında bilardo salonu, kitaplık, okuma odası ve hobi odası yer alıyor. İkinci katta ise arabamızı asansörle indirebildiğimiz garajı bulunuyor. Biz de arabamızla asansöre binip arabamızı garaja bırakıyoruz. ve Lizbon merkezini yürüyerek keşfetmeye çıkıyoruz.


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...