Guimaraes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portekiz’in doğduğu yer olarak kabul edilen Guimaraes, büyüleyici ve geniş tarihi ile turistler için birçok cazibe noktasına sahiptir. Kentin bu köklü tarihi geçmişi, ulusal anıtlar ve mimari özelliklerde yankı bulmuştur. Ülkenin önde gelen endüstri merkezlerinden biri olan kentte tekstil üretimi önemli bir uğraştır. 50 binden fazla kişinin yaşadığı Guimaraes’in kent merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Portekiz’in ilk şehri Guimaraes, Avrupa’nın modern şehir içinde iyi korunmuş nadir Orta Çağ yerleşimlerinden birine sahiptir. Şehir sakinleri, tarihsel geçmişe referans olarak, fetihlerin bu şehirde başlatılmış olmasından dolayı “Konkistadorlar” (Fatihler) olarak nitelenmektedir.

Guimaraes, yaygın bir şekilde Portekiz’in ilk kralı Afonso Henriques’in doğduğu şehir olarak bilinmektedir. Ayrıca Portekiz’in tohumlarının atıldığı Sao Mamede Savaşı da Guimaraes’te gerçekleştiğinden, ülke tarihi Guimaraes’te yazılmıştır. Portekiz kimliği ve kişiliğinin temellerini bünyesinde barındıran şehrin tarihi, 1128’deki bağımsızlık hareketleri ile parlamaya başlamaktadır. Yeni bir devletin doğuşuna sahne olan bu askeri ve siyasi olaylar nedeni ile şehrin eski duvarlarındaki bir kulede “Aqui nasceu Portugal" (Portekiz burada doğmuştur) yazmaktadır. Şehirde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları ise bölgedeki yerleşim tarihinin son Kalkolitik döneme rastladığını ortaya koymuştur. Ayrıca Romalı imparator Trajan’a adanmış olan bir taş, bölgeden Roma hâkimiyeti geçtiğine dair de bir işarettir. Orta Çağ’da, Kral Denis hükümdarlığı döneminde kasaba genişlemiş ve bir bölümü savunma duvarları ile çevrilmiştir. Daha sonra, duvarın yıkılmasıyla birlikte ise şehir gittikçe genişlemiştir.

Guimaraes, 19. yüzyıla kadar birkaç kilise, manastır ve saray yapılarıyla varlığı sürdürmüştür. 19. yüzyılın sonlarında başlayan şehirleşme süreci, kontrollü olması sayesinde tarihi merkezin korunmasını sağlamıştır. Penha Dağı’nın şehre kattığı muhteşem manzara ile birlikte Guimaraes köklü tarihi ile birlikte büyüleyicidir.

Guimaraes Nerededir?

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Braga bölgesinde bulunan Guimaraes, 12. yüzyılda Portekiz’in ilk başkenti olmuştur.
 

Guimaraes’e Nasıl Gidilir?

Oporto Uluslararası Havalimanı, Guimaraes ile tren ve otobüs bağlantısına sahiptir. Yolculuk otobüs ile yaklaşık 1, trenle ise 1,5 saat sürmektedir. Havalimanından metro ile Campanhã İstasyonu veya São Bento İstasyonu'na gidip, oradan da Guimaraes’e seferleri bulunan trene binilebilir. Otobüsler ise havalimanı ve Guimaraes arasında doğrudan seferlere sahiptir. Günde 9 kez çalışan otobüslerin ortalama yolculuk süresi 50 dakikadır.

Guimaraes’e gitmenin en iyi ve ucuz yollarından biri trendir. Lizbon’dan doğrudan seferler ile şehre ulaşım sağlamak mümkündür. Oporto tren seferleri ise her saatte bir düzenlenmektedir.

Guimaraes’e Portekiz’in güneyinden özel araç ile ulaşmak oldukça kolaydır. Braga, Porto, Felgueiras ve Chaves’ten birçok otoban Guimaraes’e bağlanmaktadır. Rede Expressos ise ulusal bir otobüs şirketidir. Bu şirketin Portekiz’in birçok şehrinden düzenlediği otobüs seferleri yolcuları Guimaraes’e ulaştırmaktadır.

Guimaraes’te Gezilecek Yerler

Largo da Oliveira Meydanı, adını yüzlerce yıllık zeytin ağacından almaktadır ve şehrin önemli bir buluşma yeridir. Meydan, yakınındaki Largo da Sao Tiago ile birlikte, şehrin kültürel odak noktalarını oluşturmaktadır. Meydanda bir dizi geleneksel Portekiz evlerinin yanı sıra, olağanüstü Gotik bir tapınak yer almaktadır. 1339 yılında, Salado Savaşı’nda, Kastilya ve Portekiz kuvvetlerinin Magriplileri geri göndermesine adanmış olan tapınak, göz alıcı mimarisi ile görülmeye değerdir.

Şehrin en anıtsal ve simgesel yapısı olan Guimaraes Kalesi’ni görmeden, Giumares gezisinin tamamlanacağından bahsetmek mümkün değildir. Her yıl sayısız ziyaretçinin gezip gördüğü kale, şehirde cesaretin timsalidifr. Şehrin yüksek bir noktadan görülmesine imkân sağlayan bu kalenin ihtişamı, görenleri büyülemektedir.

Orta Çağ’dan kalma çeşitli mimari harikalara ev sahipliği yapan Rua de Santa Maria sokağı, şehrin kültürel açıdan en nitelikli ve en tarihi noktasıdır. Çeşitli restoran ve dükkanlara sahip olan sokakta yürüyüş yapmak, zamanda yolculuk ediyor hissi uyandırmaktadır. Restoranlarda vakit geçirirken ve alışveriş yaparken tarihi atmosferi solumak mükemmel bir histir.

Portekiz’in en önemli doğal alanlarından biri olan Serra Penha, Guimaraes’in karakterini meydana getiren önemli bir öğedir. 600 metreden daha yüksek olan bu granit dağ, tırmananlara muhteşem bir panoramik şehir manzarası sunmaktadır. Ayrıca zirvede mini golf sahası ve tarihte en uzun hüküm süren papa olan IX. Pius’a adanmış heykel de yer almaktadır.
 

Guimaraes ile İlgili

Guimaraes Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa