Azor Adaları

AZOR ADALARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
 
Atlas Okyanusu’nda bulunan bu takımadalar topluluğu Portekiz’e bağlıdır ve Amerika ile Avrupa’nın ortasında kalmaktadır. Lizbon’a 1.500 kilometre, Amerika’ya ise 3.900 kilometre uzaklıktadır. Batıda Flores ve Corvo; merkezde Graciosa, Terceira, São Jorge, Pico ve Faial; doğuda São Miguel, Santa Maria ve Formigas Reef olmak üzere toplam 9 tane adadan oluşmaktadır.

Adalar volkanik yapıda olduğu için krater göllerini görebilirsiniz. İklimi çok ılımlıdır ve deniz etkisinden dolayı, sıcaklıklar yıl boyunca hafif kalmaktadır. Yine de seyahatinizi ilkbahar aylarına, özellikle de nisan ve mayıs için, planlarsanız iklimin en güzel olduğu zamana denk gelebilirsiniz. Ayrıca Azor Adaları, Avrupa’da çay ekimi yapılan tek yerdir.
 
AZOR ADALARI’NA NASIL GİDİLİR?
 
Adaların hepsinde bir hava sahası bulunmaktadır. Santa Maria, Sao Miguel, Terceira, Sao Jorge, Pico, Faial, Graciosa, Flores ya da Corvo’daki havaalanı seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Buralara Lizbon ve Porto’dan direkt uçuşlar bulunuyor. Deniz yolu ile seyahat de biraz daha fiyatı yüksek olmasına rağmen popüler bir seçenek olarak bulunuyor. Adalar arası ulaşım için, yerel havayolu şirketi olan SATA servis sağlarken bir yandan da haftalık feribot seferleri yapıyor.
 
AZOR ADALARI’NDA GÖRÜLECEK YERLER
 
Lagoa das Sete Cidades, Portekizcedeki anlamı Yedi Şehrin Lagünü olan ve yanardağ kraterinde yer alan bir ikiz göldür. Efsaneye göre kralın tamamen onun içi yaşadığı ve kimseyle konuşmasına izin vermediği kızı ara sıra kaçıp etrafı gezmektedir. Yine bu kaçışları sırasında bir gün çok etkilendiği bir melodiyi takip ederek flüt çalan bir çobana rastlar ve ona âşık olur. Prenses ile çoban evlenmeye karar verirler ancak kral bu evliliği kesinlikle onaylamaz. Babasının karşı çıkmasının ardından prenses ve çoban bir tepede buluşur ve birbirlerine sarılarak ağlamaya başlarlar. O kadar çok ağlarlar ki birinin mavi diğerinin ise yeşil olan gözlerinden akan yaşlar ile biri mavi biri de yeşil olan bu ikiz göller meydana gelir. Günümüze dönecek olursak, giden herkesin olağanüstü olarak yorumladığı bu manzarayı görmeden kesinlikle Azor Adaları’ndan ayrılmamak gerekiyor.
 

 
Lagoa do Fogo, en büyük ve en kalabalık ada olan São Miguel’de yer almaktadır. Eski bir volkanik dağ olan Água de Pau Masif’in içinde bulunan ve 3 kilometre uzunluk ile 2,5 kilometre genişliğe sahip bir krater gölüdür.
 
Furnas, adalardaki en tehlikeli yanardağ bölgesidir ve São Miguel Adası’ndadır. Volkanik özellikleri yoğunluklu olarak göstermesinden dolayı birçok sıcak su kaynağına ve bunlara erişebileceğiniz tesislere sahiptir. Bu küçük köyde doğa yürüyüşleri yapmak için elverişli alanlar da bulunuyor ancak yanınızda bolca içme suyu bulundurmanız sizin için ekstra faydalı olacaktır. Ada içerisindeki turistik rehberli gezilerden birinden faydalanacaksanız diğer noktalardan farklı bir mimariye sahip olan bu köy hakkında çok daha ayrıntılı ve tarihî bilgiye de ulaşabilirsiniz. Çay fabrikasını da yine bu bölge içerisinde ziyaret edebilirsiniz.
 
Angra do Heroismo, en kalabalık ikinci ada olan Terceira’da bulunan şehirlerden biridir. Burası özellikle 19. yüzyılda önemli limanlardan birisi olmuştur. Afrika ve Hint gemilerinin yanı sıra Asya ve Amerika gemilerine de ev sahipliği yapan bu liman farklı ve uzak kültürlerin adeta bir buluşma ve kaynaşma noktası haline gelmiştir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.
 
Angra do Heroísmo Müzesi, eski bir kilise ve manastırdır. Büyük bir kısmı açık hava müzesinden oluşmaktadır. Levha ve açıklamaların çoğu Portekizce olsa da uygun bir ücrete (2017 yılı için 2 euro) rehber tutabilir ve onunla beraber müzeyi gezebilirsiniz.
 
Montanha do Pico, Pico Adası’nda bulunan volkanik bir dağdır. Tırmanış ya da dağcılık ile ilgileniyorsanız burası Azor Adaları’nın en yüksek noktası olduğundan ilginizi çekecektir. Öğleden sonra bu dağa tırmanmayı seçerseniz, sonrasında muhteşem bir gün batımı manzarası sizi bekliyor olacaktır. 

Azor Adaları ile İlgili

Azor Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa