Google+

Sintra

Sintra - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon9℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon19℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon10℃
Nüfus: 377,835 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Azenhas_do_Mar.JPG

Sintra, Portekiz’in güneybatısında, Lizbon Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Başkent Lizbon’a 28 kilometre uzaklıkta olması ve tren ya da otobüsle yarım saatte ulaşılabilmesi burayı cazip kılan özelliklerden biridir. Şehri turistler için önemli kılan bir diğer sebep ise oun UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne sokan, Romantik Dönem’e ait mimari anıtları ya da binalarıdır. Farklı renklere büründürülmüş sempatik binaları ve Arnavut kaldırımı sokakları ile turistleri büyülemektedir.

Sintra-Portugal-3.jpg

Sintra’nın hem mimarisi hem Lizbon’a yakınlığı hem de ılıman iklimiyle son yıllarda çekmeye başladığı turist sayısı arttıkça, şehrin ekonomisi de gelişmeye başlamıştır. Sadece turizm değil, ticaret anlamında da değişimler yaşanmaktadır. Sintra şehrine Akdeniz iklimi hakim olduğundan yılın her dönemi gitmek mümkündür. Ancak kasım-mart ayları arasında yağış olur. Özellikle Zanaat Festivali’nin yapıldığı temmuz-ağustos aylarında şehre ilgi yoğundur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Q_qaQICXCW8

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Sintra, Lizbon’a 28 kilometre uzaklıkta masal gibi küçük şirin bir kasabadır. Butik dükkanları, şato gibi renkli, süslü püslü evleri ve arnavut kaldırımlı dar sokakları ile hiç bozulmamış bu kasabada dolaşmaktan büyük keyif alacaksınız.

Bu bölgenin havası çok iyi ve temiz olduğundan; eskiden Portekiz'in ileri gelenleri ve kralları tarafından yazlık tatil mekanı olarak kullanılıyormuş. Şehrin tepesinde Meşhur Pena Sarayı (Palacio Pena) var. 19. yüzyılda yapılan bu saray Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Sintra Ulusal Sarayı

030 Ara 2016Gezilecek Yerler

Sintra Ulusal Sarayı

Sintra Ulusal Sarayı ya da diğer adıyla Şehir Sarayı, Sintra’nın eski şehir bölgesinde kalan ve tarihi 10. yüzyıla kadar giden eski bir saray. İlk olarak şehir müslümanların elindeyken yapılır, ardından gelen Portekiz kralları tarafından yenileme çalışmaları yapılır. Bugünkü görünümünün bir bölümü ise 1385 yılında Portekiz Kralı I. John döneminde alır. 16. yüzyıla, yani Keşifler Çağı’na gelindiğinde ise Portekiz Krallığı’nın zenginleşmesinden bu saray da nasibini alır. Yani tamamiyle yenilenerek genişletilir.

Bu yenileme çalışmaları gotik tarzın devamı olan Manuelin mimarisi ve Müslüman mimarisi olan Müdeccen (Mudéjar) tarzında yapılır. 16. yüzyıldan itibaren 1880 yılına kadar kraliyet ailesi tarafından yazlık saray olarak kullanılır. 1910 yılında, Portekiz Cumhuriyeti’nin ilanından sonra ise ulusal varlık listesine alınır ve sonraki yıllarda müzeye dönüştürülür.

Çok sayıda odası var ve saraya giriş fiyatı 10 Euro. Portekiz’in Büyük Lizbon Bölgesi’nde bulunan Sintra’nın eski şehri, yüksek tepelerin ortasına kurulmuş ve özellikle 19. yüzyılda başlayan “romantizm” akımına göre yapılmış ev ve sarayların bulunduğu, aynı zamanda UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir şehir.

-

Sintra lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa da Vila 1B, Casa da Capela - AL, Quinta Do Arco Da Velha. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sintra Premium Apartment, Casa de Campo Olha Sintra gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa da Vila 1C, Casa da Vila 1A, Five Bedroom Villa at Penha Longa otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sintra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Quinta da Regaleira (Regaleira Sarayı)

030 Ara 2016Gezilecek Yerler

Quinta da Regaleira (Regaleira Sarayı)

Regaleira Sarayı, Sintra’nın en turistik ve en güzel yeridir. İlk olarak 1697 yılında yapılmış ve 19. yüzyıla kadar dönemin zengin tüccar ve aileleri tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Son olarak 1892 yılında Carvalho Monteiro isimli bir Portekizli entomolojist (böcek bilimcisi) tarafından satın alınır. Monteiro, İtalyan bir mimarla anlaşıp sarayı baştan yaptırırve günümüzdeki şeklini saray bu tarihlerde alır. 1910 yılında tamamlanan sarayın mimarisi romanesk, gotik, rönesans ve manuelin tarzların tamamından izler taşır.

1942 ve 1987 yıllarında ise tekrar başka aileler tarafından satın alınan saray son olarak ise 1998 yılında restore edilerek halka açılır. Saray beş kattan oluşuyor ve tüm katlar ziyarete açık. İçerisini gezerken pek çok sefer “şöyle bi evde yaşasam keşke” diyeceksiniz kendi kendinize. İçeriyi hızlı bir şekilde gezdikten sonra, sarayın balkonunda biraz dinlenmenizi ve ardından parkı keşfetmeye çıkmanızı tavsiye ederiz.

Parkta pek çok birbirine bağlı yeraltı tüneli bulunuyor. Tünellere girip kaybolmak ve nereye çıkacağını bilmemek bambaşka bir deneyim. İçerisinin kapkaranlık olduğunu ve önünüzü göremediğinizi belirtelim. Bu nedenle cep telefonu flaşı hayat kurtarıcınız olacak.

Gerek parkın, gerekse tüm Portekiz’in en ünlü varlıklarından birisi burada bulunan bir kuyudur. Her ne kadar kuyu denilse de, içerisinde su yok… Sadece törenlerde kullanılması amacıyla yapılmış. Rivayetlere göre sarayda Tarot falı bakılmadan önce burada bir seremoni gerçekleştirilip yer altı tüneliyle saraya geçilirmiş...

-
Sintra şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Jerónimos Manastırı: Hızlı Uçak Bilet (18 €), Lizbon Tek Yönlü Özel Havaalanı Transferi (24.8 €), Lizbon Tarih ve Gezi Yeri: Video Rehberli Kent Turu (20 €), Lizbon: Tam Gün Özel Gezi Turu (269.9 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Castle of the Moors (Mahribi Kalesi)

030 Ara 2016Gezilecek Yerler

Castle of the Moors (Mahribi Kalesi)

8. yüzyılda şehir Mısırlı müslümanların elindeyken yapılan Mahribi Kalesi; 12. yüzyılda, şehrin hristiyanlar tarafından fethedilmesinin ardından uzun bir süre savunma amaçlı kullanılır. Dönem dönem içerisindeki şapelle birlikte boşaltılır ancak 1755 Lizbon depreminden sonra oldukça büyük ölçüde zarar görür. 19. yüzyılda ise restore edilerek, arkeolojik kazılar yapılmış. Sadece dışarıdan bakmakla yetimebileceğiniz bu kalenin yakınında yer alan Palacio Nacional 1433 yılında yapılmış muhteşem bir saray. Burayı mutlaka gezmelisiniz. Sarayın yakınlarında gözünüze çarpacak olam diğer değişik yapılar ise, keşiş mezarları ve ilginç çeşmeleri.

Sintra şehir gezinizi unutlmaz kılacak bir diğer şey de yine bu civarda bulunan Oyuncak Müzesi (Museu do Brinquedo), Neredeyse 3500 yıla dayanan Mısır dönemi taş oyuncakları gerçekten görülmeye değer. Lizbon’a trenle 45 dakika mesafede bulunan ve çoğu gezgine göre Portekiz’de gezilecek en güzel şehir olan Sintra günübirlik gelinecek bir şehir olmasından dolayı, tahmin edebileceğiniz gibi Pazar günleri inanılmaz kalabalık olmakta.

İnsan kalabalığının yanında bir de kişisel araçlarıyla gelen insanları hesaplayınca durum iyice karmaşıklaşıyor. Bunu özellikle belirtiyoruz çünkü özellikle eski şehirde yayaların yürüyebileceği kaldırımlar son derece kısıtlı, yani yok denecek kadar neredeyse. Bu yüzden arabalara dikkat ediniz ve imkanınız varsa mutlaka hafta içi bir gün gidiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sintra’da bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Lizbon şehrindedir. Lizbon’dan Sintra’ya tren, otomobil ya da otobüsle ulaşmak mümkündür. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Türkiye’den Lizbon’a direkt uçuşlar mevcuttur.

Sintra’da bol yıldızlı lüks oteller mevcut değildir. Daha çok şık butik oteller yer alır. Farklı dekorasyonları ve sempatik mimarisiyle dikkat çeken bu otellerde 24 saat oda servisi hizmeti beklememeniz gerekir.

Sintra onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sintra Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sintra Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sintra Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sintra Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sintra Otelleri

Sintra_Narrow_Street.jpg

Sintra şehrinde görülecek yerler, restoran ya da barlara ulaşım yürüyerek mümkündür. Çünkü burası çok büyük ve yayılmış bir şehir değildir. Arnavut kaldırımı dar sokaklarında yürüyerek gezmek oldukça keyiflidir. Ancak Palácio da Pena ya da the Castelo dos Mouros’a gidecekseniz otobüs binmeniz daha rahat gitmenizi sağlayacaktır. Bu bölgelere de yürümek mümkündür ancak yaklaşık bir saat sürmektedir.

Bacalhau_12609.jpg

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık en çok kullanılan ürünlerdir. Portekizlilerin özellikle Morina balığından yapılmış yemekleri çok sevdikleri ve Portekiz’de “bacalhau” denen bu yemeklerin yılın her günü için farklı olmak üzere 365 değişik şekilde pişirildiği söylenir. “Pastéis de Bacalhau”, rendelenmiş bacalhau, kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurtanın karışımından oluşan “Bacalhau à Brás” ve “Bacalhau à Gomes de Sá” en popüler tariflerdir. Diğer balık yemekleri arasında ızgara sardalya ve Caldeirada sayılabilir.

Eski ve ağır tariflere dayanan pasta ve hamur işleri ülke çapında yaygındır. Portekiz’in kendine özgü fast-food tarzı yemeği ise Porto’nun Francesinha’sıdır. Diğer yemekler arasında et ve sosis parçaları ile kuru fasulyeden ve beyaz pirinçten yapılan pilav ile servis edilen “Feijoada” ile et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanmasıyla yapılan “Cozido à Portuguesa” ve “Espetadas” bulunur.

“Küçük Frenchie” olarak çevrilen “Francesinha”; erimiş peynirle kaplanmış jambon, sosis ve diğer et türleri, domates sosu ve bira sosu karışımından oluşan lezzetli bir sandviçtir.

“Cozido à Portuguesa” biftek, domuz, sosis çeşitleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü Portekiz eti ve her çeşit haşlanmış sebze ve patatesle karıştırılan bir güveç yemeğidir. Genellikle üzerinde zeytinyağı gezdirilerek ve yanında bir bardak şarapla servis edilir.

“Bitoque”, öğle yemeği favorilerindendir. Üzerinde yumurtanın bulunduğu biftek (sarısı patlatılmamış, tavada yumurta), kızartma, pirinç ve patates kızartmasının tabakta buluştuğu, yanında salatayla yenen bir yemektir.

“Pastel de Nata”, en ünlü Portekiz tatlısıdır. Yumurtalı muhallebili turtanın en güzel servisi, kalıp hamurda sıcak yapılır. Fırından çıkar çıkmaz üzerine tarçın ve pudra şekeri serpilir. “Leite creme” sadece krema, yumurta ve kavrulmuş şekerle yapılan bir tatlıdır. Fransa’da Crème Brûlée, İspanya’da Crema Catalana, İngiltere’de Trinity Cream veya Cambridge Burnt Cream adıyla farklı versiyonları bulunur.

Popüler restoranlar

A Piriquita, Fabrica das Verdadeiras Queijadas da Sapa, Petiscaria Casa Madalena, InComum by Luis Santos, Regional.

Bahşiş

Portekiz’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Sintra, gece hayatıyla öne çıkan bir şehir değil. Bu sebeple çok az ama güzel mekanlar mevcuttur. “Adega das Caes”, en popüler barlardan biridir. Gece 2’ye kadar açık. Bunun dışında “Kaipirinha Bar”, “Taverna dos Trovadores” ya da “Pólvora Café” tercih edilebilir.

Sintra’da dans etmek için çok fazla mekan mevcut değildir. “Estado de Sitio” her Cuma akşamı bir karaoke bara ya da club’a döner.

Karnaval (Şubat)

Festival de Sintra / Klasik Müzik ve Opera Festivali (Mayıs)

Festas dos Santos Populares (Haziran)

Uluslararası Caz Festivali (Temmuz)

Zanaat Festivali (Temmuz-Ağustos)

Portekiz’de bulunan mağazalar pazar günleri kapalıdır. Haftaiçi 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verirler ancak 13.00 ila 15.00 saatleri arasında siesta yaparlar. Cumartesi günleri ise saat 13.00’te kapatırlar. Sintra’da her turistik şehirde görmeye alışık olduğunuz mağazalar yerine lokal butikler yer almaktadır. Arnavut kaldırımı güzel sokaklarında gezerken yerel tasarımcı butiklerine, el işi ahşap biblolalara, seramiklere, tasarımcıların takılarına rastlayacaksınız. Bu tezgahların ya da mağazaların çoğu aile işletmesi. Üçüncü ya da dördüncü neslin devam ettirdiği güzellikler bunlar. Casa Branca, Sintra Bazar ya da Casa Alegria hoşunuza gidebilecek lokal mağazalar arasında...

Sintra (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Sintra şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Sintra’nın resmi dili Portekizce’dir. Mirandese dili, ülkede tanınmış olan yerel diller arasındadır.

LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AVENIDA DAS DESCOBERTAS, 22 1400-092 LISBOA PORTUGAL

Telefon: 00 351-21 300 31 10

Faks: 00 351-21 301 79 34

embassy.lisbon@mfa.gov.tr

http://lizbon.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Portekiz

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Özgürlük Günü (25 Nisan)

Katolik Yortusu

Portekiz Günü (10 Haziran)

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlığın Gerigelişi (1 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sintra’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

 

 • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.