Parthenon Tapınağı

Parthenon Tapınağı, Atina şehrinin en önemli yapıtların biridir. Eski Yunan mimarisinin şaheseri olan yapı 'en kutsal anıt' olarak geçmektedir. 156 metre yüksekliğinde olan tapınak, Akropolis'in güneyinde yer alır. Tapınak, 447-432 yıllarında inşa edilmiş olup zarif mermer bir yapıdadır. Yapı, Antik Yunan İmparatorluğu'nun yükseldiği sırada inşa edilmiş olup yüzyıllar boyunca her türlü doğal afete dayanmış ve dolayısıyla Atina kültürünün çok önemli bir simgesi haline gelmiştir.

'Partenon Atina Akropolü' olarak bilinen tapınağın tepesinde yer almaktadır. Mitolojisiyle ünlü Yunan uygarlığında tanrıça Athena'ya adanmış olan tapınak, dönemin önemli bir dini yaşam merkeziydi. Günümüzde hala Yunan kültürünün önemli bir simgesi olan yapı, Atina'nın kültür ve zenginliğini görkemli bir biçimde temsil ediyordu. Öyle ki Yunan tarihine bakıldığında bugüne kadar inşa edilmiş en büyük tapınak Parthenon Tapınağı olmuştur. Iktinos ve Kallikratis tarafından tasarlanan tapınağı, heykeltıraş Pheidias denetlemiştir.

Tapınağın ön tarafında 8, yan taraflarında ise 17 adet sütun bulunur. Dış kısmındaki sütunlardan oluşan ve bir yükseklik üzerine konumlandırılmış yapı, insan görüşüne uyumlu ve başarılı bir optik düzenlemeyle tasarlanmış. O zamana kadar yapılışında en fazla mermer kullanılan tapınak. Yapıda 22.000 ton civarında kullanılan mermerin ismi Pentelik olarak geçmektedir. Pentelik mermer, saf ve beyaz renge sahip görüntüsü ile bilinse de yapı geçen uzun zaman ardından oksitlenme sonucunda bal rengi bir hal almıştır.

Parthenon Tapınağı'nın bir diğer özelliği ondan önce hiçbir tapınağın bir heykelle süslenmemiş oluşudur. Tapınağın kapıları yapının görkemine yakışır şekilde bronz, fildişi ve altın rengi süslemelerle tasarlanmıştır. Sedir ağacı ve mermer fayanslar yapı içinde kullanılan diğer malzemelerden olup, tapınağın gücü temsil eden yanını simgelercesine aslan başlıklı musluklar yer alır. Parthenon'da yer alan 14 heykel, Olimpiyat oyunlarında yer alan güçlü, savaşçı tanrıları betimlemek amacıyla inşa edilmiştir.

Heykellerin çoğu mavi, kırmızı ve altın rengi ile boyanmıştır. Ancak şüphesiz ki Athena'ya adanmış tapınağın en önemli heykeli Athena Heykeli olmuştur. 'Athena'nın Tapınağı' olarak da adlandırılan Parthenon, Yunan devlet adamı ünlü Perikles döneminde inşa edilmiştir. Athena' nın savaş, bilgelik, edebiyat, sanat tanrıçası olarak anıldığı düşünüldüğünde yapı içinde yer alan detaylar tüm bu unsurları incelikle içinde barındırmış durumdadır. Şüphesiz Parthenon'un bugün bile demokrasinin sembolü sayılması tesadüf değildir.

Adres:Acropolis | Top of Dionyssiou Areopagitou, Athens 105 58

Yol Tarifi: Parthenon Tapınağı’na otobüsle ulaşım için 224, 856, A2 ya da A3 numaralı otobüslerden birini tercih edebilirsiniz. Metroyla ulaşım içinse M2 ve M3 hatlarından birini kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Acropolis, Erechtheion