Duomo Katedrali

Asıl adı “Duomo di Milano” olan, bizlerin Duomo Katedrali olarak adlandırdığı bu devasa yapı, Milano şehrinin simgesi sayılmaktadır. Dolayısıyla turistik seyahatlerde ilk görülmesi gereken yerler arasındadır.Bulunduğu geniş meydan “Piazza del Duomo”ya da adını veren bu ihtişamlı katedral, 11.700 metrekarelik bir alana kurulmuştur.

Bu özelliğiyle Roma'daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra'daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa'nın dördüncü büyük katedrali olarak yerini almıştır. Yapımına 1386 yılında başlanan Duomo Katedrali'nin inşası 500 yıl boyunca sürmüş, ancak 1965 yılında tamamlanmıştır. Restorasyon çalışmaları ise günümüzde halen devam etmektedir. Bu sebeple yapının üzerinde farklı dönemlerin ve farklı mimarların izleri görülebilmektedir.

40 bin kişilik kapasitesi, muazzam heykelleri, orijinal tabloları, mumyaları ve işlemeleriyle sadece dışarıdan bakıldığında değil, içine girildiğinde de insanı büyülemektedir. İçerisinde yer alan en önemli eserlerden biri Saint Bartholomew heykelidir. 1562 yılında Marco d’Agrate tarafından yapılmıştır.

Dış kısımda dikkat edilmesi gereken en önemli heykel ise “Madonnina” adlı altın heykeldir. 1762 yılında katedrelin tepesine, 108.5 metre yüksekliğe yerleştirilmiştir. Ve İtalya geleneklerine göre, Milano’daki hiçbir bina bu heykelin yüksekliğini geçecek şekilde inşa edilememektedir. Heykelin adını Milano’ya özgü pek çok şarkıda duymak mümkündür.

Mart Twain, Oscar Wilde ya da Henry James gibi ünlü isimlerin eserlerinde ya da mektuplarında Duomo Katerali ile ilgili betimlemelere sıkça rastlanmaktadır.