Google+

Arama formu

SİNTRA: YEŞİLİN HER TONU BURADA

Bu yazı Gezimanya üyesi Mehmet Faruk Doğan tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sintra, Lizbon’a yarım saat mesafede 377 bin nüfuslu bir şehir (aslında sonradan nüfusu öğrendiğimizde çok şaşırdık çünkü eski şehir kısmında nüfus oldukça az). Lizbon merkezde bulunan tren garından Sintra’ya yarım saatte bir tren var, yani buraya ulaşımınız çok kolay. Sintra tren istasyonunda indiğinizde zaten eski kent kısmına yürüyerek 15 dakikalık bir mesafede inmişoluyorsunuz. Tren istasyonunun hemen karşısında şirin ufak belediye binasıbulunuyor. Belediye binasının önünden eski kente yürürken heykellerle dolu yeşiller içinde bir yolda sanki galeride gezer gibi gidiyorsunuz.

Sintra

Sintra-1

Şimdi bazılarına gidebildiğimiz bazılarına ise kısıtlı zaman nedeniyle gidemediğimiz Sintra’nın görülmesi gereken yerlerine değinelim ama öncesinde Sintra’da yeşilin her tonunu göreceğinizi belirtmeden geçemeyeceğim. Daha fazla fotoğraf için: http://port-pass.blogspot.com.tr/2016/02/sintra.html

Sintra Ulusal Sarayı

Sintra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Castelinho Carrascal Sintra, Castro Beach House, O meu canto güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Apples - Beach House, Villa over the Ocean in Magoito-Sintra, Door 7 Pipa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sintra Boutique Hotel, Sintra Design Apartment, Charm Inn Sintra gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Meraki Hostel, Casa Azul Hostel, Aldeia da Praia tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sintra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hemen eski kentin kalbinde, tarihi 8.YY’a kadar dayanan bu kalenin alametifarikası çok büyük iki bacası. Çok kalabalık olmayan bir turist kafilesiyle kaleye bilet alarak girdik. Mozaik ve fayansları kalenin içinin dışından daha ihtişamlı olmasını sağlıyor. Yine de saray ona tepeden bakan Pena Sarayı’nın gölgesinde kalıyor.

Sintra-2

Sintra-3

Ulusal Saray’dan sonra ikinci istikametimiz Quinta da Regaleira oluyor. Merkezden 15-20 dakikalık zevkli bir yürüyüşten sonra buraya ulaşıyoruz.

Quinta da Regaleira

Aslında burası devasa bir bahçeye sahip romantik tarzda bir saray ama asla sarayla anılmıyor çünkü sarayı dahi gölgede bırakan göllerle, kulelerle, mağaralarla dolu mükemmel bir bahçesi var. Bahçelere girerken dağıtılan haritadan almayı unutmayın yoksa gerçekten görülmesi gereken çok şeyi kaçırabilirsiniz.

Sintra-4

Sintra-5

Sintra-6

Convento Dos Capuchos

Sintra’ya 7 km mesafede, ortaçağda (1560 yılında) buraya yerleşen 8 keşiş tarafından kurulmuş bir manastır. Tamamen dış dünyadan uzak, ormanın içinde, herkesten soyutlanma hissinin bugün dahi hissedildiği çok farklı bir yer. Buralara yolunuz düşerse mutlaka gidin. Manastıra ulaşım olmadığından biz taksiyi tercih ettik ama bisikletle gidiliyormuş. Manastır, tüm dünyadan kaçılan bir çilehaneye de dönüştürülmüş zamanında. Odalara girmek için bir metrelik kapılardan eğilip girmek gerekiyor. Bu arada belirtelim 20.YY’a kadar manastıra rahipler arınmak için gelmeye devam etmişler. Bu arada belirtelim burası da Sintra’daki pek çok bina gibi Unesco mirasları arasında.

Sintra-7

Sintra-8

Sintra-9

Pena Sarayı

Sintra’nın tepesinde, bölgenin en etkileyici binası. O kadar yüksekte ki, tepenin dibindeki bilet gişesinden sonra bir otobüsle yukarı çıkıyorsunuz (isteyen yürüyerek de gidebiliyor tabi). 1493 yılında bir ibadethane olarak başlayan inşaat, 1836 yılında rengarenk bir saray olarak tamamlanmış. Portekiz’in en önemli yapılarından birisi, mutlaka görülmeli.

Sintra-10

Sintra-11

Sintra-12

Monserrate Sarayı

Sintra’da kısıtlı zaman nedeniyle göremediğimiz yerlerden birisi burası. Sintra merkezin biraz dışında kalıyormuşve ring hatlarıyla saraya ulaşabiliyorsunuz. Aslında villa tarzında yapılan bina 1858 yılında yapılmış. Aşağıda resimlerini görebilirsiniz.

Sintra-13

Sintra-14

Mağribi Kalesi (Castelo Dos Mouros)

8.YY’da inşa edilen kale, İber Yarım Adası Müslüman’ların eline geçtiğinde kurulmuş. Sintra’nın en önemli turist çekim merkezlerinden birisi ve Pena Sarayı’nın tam karşısındaki tepede yer alıyor. Pena Sarayına giden otobüsler aynı zamanda kaleye de uğruyor. Gitmişken mutlaka görün.

Sintra-15

Sintra-16

Cabo da Roca

Kıta Avrupası’nın en batı ucuJ öyle ki gittiğinizde Avrupa’nın en batısına geldiğiniz için sertifika bile veriyorlar. Sintra’dan yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla sadece birkaç bina ve deniz feneri olan bu güzel yere ulaşıyorsunuz. Atlas Okyanusu’nun köpüren dalgaları kayalıklarının sürekli dövdüğü kayalıklar ve rüzgar… Otobüs durağının yakınında bulunan kafede mutlaka dalgaları izleyip bir bira için.

Sintra-17

Sintra-18

Yazının daha fazla fotoğraflısı için: http://port-pass.blogspot.com.tr/2016/02/sintra.html

Etiketler