Google+

Arama formu

Coimbra

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Coimbra’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Coimbra şehrinde klasik bir Akdeniz İklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve...
Devamı oku
Coimbra’da bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanları Porto...
Devamı oku
Öğrenci şehri olan Coimbra’da bol yıldızlı lüks oteller yerine daha...
Devamı oku
Küçük bir şehir olan Coimbra’da, görülecek yerlere, restoran ya da...
Devamı oku
Roma Devri zamanında Aeminimum adıyla anılırken, 12 ve 13. yüzyıllar...
Devamı oku
Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de pirinç, patates, ekmek, et...
Devamı oku
Coimbra’nın bir üniversite şehri olması ve öğrencilerin etkisiyle...
Devamı oku
Portekiz’de bulunan bütün mağazalar Pazar günleri kapalıdır. Hafta içi...
Devamı oku
Semana Santa (Paskalya döneminde kutlanıyor) Queima das Fitas (Mayıs...
Devamı oku
Coimbra, Portekiz’in batısında yer alan bir şehirdir. Kendisiyle aynı...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya Özgürlük Günü (25 Nisan)...
Devamı oku
Coimbra, Portekiz’in batısında yer alan bir şehirdir. Kendisiyle aynı...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Portekiz sınırları içerisinde yer alan Coimbra şehrinin para birimi Euro...
Devamı oku
Portekiz sınırları içerisinde yer alan Coimbra’nın resmi dili Portekizce...
Devamı oku
Coimbra (GMT -1) ile Türkiye (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: AVENIDA DAS DESCOBERTAS, 22 1400-092...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9℃
Şub 10℃
Mar 12℃
Nis 14℃
May 16℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 22℃
Eyl 20℃
Eki 17℃
Kas 12℃
Ara 10℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 143,396 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Coimbra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

coimbra-city.jpg

Coimbra, Portekiz’in batısında yer alan bir şehirdir. Kendisiyle aynı ismi taşıyan bölgenin de en büyük şehridir. Başkent Lizbon’un 200 kilometre kuzeyinde yer alır. Üniversite şehri olarak bilinen şehir, Coimbra Üniversitesi ile dünya çapında bir üne sahiptir.

Roma döneminden kalan arkeolojik eserleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi binaları, muhteşem mimarisi, Arnavut kaldırımı dar ve sempatik sokakları, keyifli gece hayatı ve sıcak kanlı Akdeniz insanıyla, Coimbra her yıl turistlerin ilgisini çekmektedir.

Klasik bir Akdeniz iklimine sahip oluşuyla özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde çok fazla turistin uğrak noktası olur. Şehrin ekonomisi de turizm ve eğitim sektörleri üzerine odaklıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dNYj2e9e4Lw

Coimbra Gezilecek Yerler

Roma Devri zamanında Aeminimum adıyla anılırken, 12 ve 13. yüzyıllar arasında Portekiz'in başkentliğini yapmış böylece uzun ve zengin bir tarihe sahip olmuş Coimbra. Bu küçük şehirde gezebileceğiniz yerler arasında birkaç eski kilise, meydanlar ve dolambaçlı sokaklar bulunmaktadır. Dünyadaki en eski binalardan biri olan Coimbra Üniversitesi binası (1290 yılında inşa edilmiş.) UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır. Bir tepenin üzerine kurulu olan bu üniversite, aynı zamanda muhteşem Barok mimarisi tarzındaki Joanina Kütüphanesi'ne sahiptir ki kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir yer olarak listenizde yer vermelisiniz. Üniversiteyi çevreleyen tarihi şehir merkezi bulunuyor ("Üstteki şehir" olarak da adlandırılıyor). Burada gezebileceğiniz yerler arasında birkaç eski kilise, meydanlar ve dolambaçlı sokaklar bulunur. Tepeden aşağıya -nehre doğru- indiğiniz zaman Baixa Meydanı'na ulaşacaksınız. Burada alışveriş yapabilir, güzel restoranlarda yemek yiyebilir ve barlarında bir şeyler içebilirsiniz. Kaçırmak istemeyeceğiniz diğer gezilecek yerler ise; Sao Tiago Kilisesi, Santa Cruz Manastırı ve Se Velha(Eski) Katedrali ve Se Nova(Yeni) Katedrali.

Coimbra Üniversitesi (Eski Üniversite)

Coimbra Üniversitesi (Eski Üniversite)

Merkezin en tepesine kurulmuş olan eski üniversite muhteşem bir kampüse sahiptir. Edebiyat Fakültesi, Fizik, Kimya bölümleri, hepsi ayrı güzellikte ama en güzel yeri u şeklinde konumlandırılmış fevkalade kütüphanesinin, (kütüphaneye adını verem 3. Joao heykelinin), saat kulesinin ve kilisenin de yer aldığı, tabanı kumlarla kaplı oldukça geniş bir avluya açılan kapılarıyla ana binasıdır. Okulun gün boyunca bütün kapıları açık ve saat yediye kadar istediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Açık tüm kapılardan girip çıkabiliyor, derslik görebiliyorsunuz. Ayrıca okulun içi çam kokmaktadır. Sırf bu kokuyu teneffüs etmek için bile mutlaka gezilmesi gerekir.

Kütüphanenin girişi ise 7 Euro’dur ama öğrenciler beş Euro’ya girebilmektedir. Özellikle akademiyle haşır-neşir kimselerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. 1500’lerden kalma bu kampüs içinde yer alan tüm binalar, kemerli geçişler, dar yollar ve mutlaka birinde bir ayine rastlayacağınız kiliseler size çok güzel bir deneyim yaşatacak. Bu bölgede güzel bir hostel de var ve hemen karşısındaki muhteşem katedralin merdivenlerinde bira içip sohbet eden gençlerle karşılaşmanız mümkün...

Dünyadaki en eski binalardan biri olan Coimbra Üniversitesi binası (1290 yılında inşa edilmiş.) UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır. Ülniversite’nin muhteşem Barok mimarisi tarzındaki Joanina Kütüphanesi en azından mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak listenizde yer almalı.Üniversiteyi tarihi şehir merkezi çevreliyor. Öğrenciler arasında buraya “Üstteki Şehir” deniyor. Bu şehre gelmenizin en büyük sebeplerinden biri olacak olan üniversite, ironik bir şekilde aynı zamanda kentin tarihi atmosferini de hissettirmemektedir. Bunun nedeni de şehrin Salı ve Perşembe günleri bile canlı kalan gece hayatı.

Coimbr şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Beauty Home, AL das Fonsecas, Miranda's place güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri aoConvento, Sunny Villa, Sunrise Apartment Coimbra. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa das Monumentais, NS Hostel & Suites, Solar da República gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Quarto & Pasta Guesthouse, HI Coimbra - Pousada de Juventude, Hostel Sé Velha tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Coimbra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Portugal dos Pequenitos

Portugal dos Pequenitos

İngilizce adı “Portugal for the Little Ones”, Türkçesi ise “Küçükler için Portekiz” anlamına gelen bu minyatür müzesi, ülkenin de ilk tematik parkları arasındadır. Aynı zamanda pedagojik bir oyun alanı olan parkta tüm aile keyifli zaman geçirirken ülkenin ulusal tarihine yönelik pek çok bilgiyi de farkettirmeden hafızanıza kazımış oluyorsunuz. Özellikle çocuklar için burası benzersiz bir nimet. Çünkü tam kendi boyutlarına göre tasarlanmış evler ve anıtlara girip çıkarak eğleniyorlar. Burada Portekiz mimari mirasının sadece minyatür benzerleri var. Geleneksel ev mimarisi ve ulusal anıtlar bu boyutlarda sergileniyor. Ülkenin kuzeyinden güneye her kısmından yapı müzede kendine yer bulmuş durumda. Mesela Lizbon’daki Mosteiro dos Jerónimos, Tomar’daki Convento de Cristo, yine Lizbon’daki Torre de Belém be bu şehirde bulunan Coimbra Üniversitesi, bunlardan bazıları…

Burada ayrıca Makao, İndia ve Timor gibi Portekizce konuşan Afrika ülkelerinin etnoğrafyaları ve anıtlarına ayrılan bir grup bina da var. Müzenin içinde bir de özel bağışlarla kurulmuş Barbie Müzesi bulunmakta. Parkta ayrıca çocuklar için bir oyun alanı, kostüm, denizcilik ve mobilya müzeleri de bulunmakta.

Proje 1940 yılında doktor Bissaya Barreto (1886-1974) tarafından tasarlanmış ve modernist mimar Cassiano Branco (1879-1970) tarafından bina yapılmış.

Eski Katedral

Eski Katedral

Eski Katedral, ya da İngilizce adıyla “Old Cathedral of Coimbra” ve Portekizce adıyla “Sé Velha de Coimbra,” romanesk tarzda inşaa edilmiştir, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir kilisedir. Katedralin inşası Ourique Savaşı’ndan (1139), yani muzaffer Prens Afonso Henriques kendisini Portekiz Kralı ilan edip Coimbra’yı ülkenin başkenti yapmasından kısa bir süre sonra başlıyor. Coimbra’nın ilk kontu Mozarab Sisnando Davides’ın ebedi istirahatgahı burasıdır.

Şehirde bu katedralden önce yapılmış olan herhangi bir dini yapı varsa bile haklarında herhangi bir tarihi bulgu bulunmamaktadır. Kral Afonso Katedrali yaptırma kararı aldıktan sonra mimar olarak Rahip Miguel Salomão’yu görevlendirmiştir. 1185 yılında tahta çıkan Kral 1. Sancho’nun taç giyme töreni bu katedralde yapılmıştır. 16. yüzyılda binaya bazı eklemeler yapılmıştır; şapeller (niş), duvarlar ve sütunlar seramiklerle kaplanmış, ve fasadın kuzey kesimine Porta Especiosa Anıtı dikilmiştir. Güney şapel Rönesans tarzında inşaa edilmiştir. 1772 yılında şehrin dini merkezi ünvanı bu katedralden alınmış ve yapılan yeni katedrale verilmiştir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Coimbra Nerededir?

Coimbra, Portekiz’in batısında yer alan bir şehirdir. Kendisiyle aynı ismi taşıyan bölgenin de en büyük şehridir. Başkent Lizbon’un 200 kilometre kuzeyinde yer alır.

Coimbra’ya Ne Zaman Gidilir?

Portekiz-Gezilecek-Yerler-Coimbra.jpg

Coimbra şehrinde klasik bir Akdeniz İklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Aralık-Mart ayları arasında rüzgar ve yağış görülür. Ama yine de hava güneşli olabilmektedir. Bu dönemde hava sıcaklığı gündüzleri 16-20, akşamları ise 7-12 derece arasındadır.

Şehrin en uzun mevsimi yazdır. Nisan-Kasım ayları arasında yaşanan yaz mevsiminde Haziran ayında sıcaklıklar 19-30 derece arasındayken, Haziran-Eylül ayları arasında 22 ila 40 derece arasında hissedilmektedir.

Coimbra’ya Nasıl Gidilir?

Coimbra’da bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanları Porto ve Lizbon şehirlerinde bulunmaktadır. Her iki şehirden de Coimbra’ya tren, otomobil ya da otobüsle ulaşmak mümkündür. Türkiye’den Lizbon’a direkt uçuşlar mevcuttur.

Coimbra şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Coimbra’da Nerede Kalmalı?

32040269.jpg

Öğrenci şehri olan Coimbra’da bol yıldızlı lüks oteller yerine daha çok şık butik oteller yer alır. Farklı dekorasyonları ve sempatik mimarisiyle dikkat çeken bu otellerde 24 saat oda hizmeti bulunmamaktadır.

Coimbra pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Coimbra Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Coimbra Otelleri
En Uygun Fiyatlı Coimbra Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Coimbra Otelleri
Coimbra Ev Kiralama

 Coimbra Şehir İçi Ulaşım

coimbra-little-square.jpg

Küçük bir şehir olan Coimbra’da, görülecek yerlere, restoran ya da barlara ulaşım yürüyerek mümkündür.

Coimbra Mutfağı

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık en çok kullanılan ürünlerdir. Portekizlilerin özellikle Morina balığından yapılmış yemekleri çok sevdikleri ve Portekiz’de “bacalhau” isimli yemeğin yılın her günü için farklı olmak üzere 365 değişik şekilde pişirildiği söylenir. “Pastéis de Bacalhau”, rendelenmiş bacalhau, kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurtanın karışımından oluşan “Bacalhau à Brás” ve “Bacalhau a Gomes de Sá” en popüler tariflerdir. Diğer balık yemekleri arasında ızgara sardalya ve Caldeirada sayılabilir. Eski ve ağır tariflere dayanan pasta ve hamur işleri ülke çapında yaygındır. Portekiz’in kendine özgü fast-food tarzı yemeği ise Porto’nun Francesinha’sıdır. Diğer yemekler arasında et ve sosis parçaları ile kuru fasulyeden ve beyaz pirinçten yapılan pilav ile servis edilen “Feijoada” ile et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanmasıyla yapılan “Cozido à Portuguesa” ve “Espetadas” bulunur.

Küçük Frenchie” olarak çevrilen “Francesinha”; erimiş peynirle kaplanmış jambon, sosis ve diğer et türleri, domates sosu ve bira sosu karışımından oluşan lezzetli bir sandviçtir.

Cozido à Portuguesa” biftek, domuz, sosis çeşitleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü Portekiz eti ve her çeşit haşlanmış sebze ve patatesle karıştırılan bir güveç yemeğidir ve genellikle üzerinde zeytinyağı gezdirilerek ve yanında bir bardak şarapla servis edilir. “Bitoque” öğle yemeği favorilerindendir. Üzerinde yumurtanın bulunduğu biftek (sarısı patlatılmamış, tavada yumurta), kızartma, pirniç ve patates kızartmasının tabakta buluştuğu, yanında salatayla yenen bir yemektir.

“Pastel de Nata,” en ünlü Portekiz tatlısıdır. Yumurtalı muhallebili turtanın en güzel servisi, kalıp hamurda sıcakken yapılır. Fırından çıkar çıkmaz üzerine tarçın ve pudra şekeri serpilerek servis edilir.

“Leite creme” sadece krema, yumurta ve kavrulmuş şekerle yapılan bir tatlıdır. Fransa’da Crème Brûlée, İspanya’da Crema Catalana, İngiltere’de Trinity Cream veya Cambridge Burnt Cream adıyla farklı versiyonları bulunur.

Popüler restoranlar

Tapas Nas Costas, Loggia, Frangas Mercearia Bar, O Trovador, Restaurante Ze Neto.

Bahşiş

Portekiz’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

Coimbra Gece Hayatı

s-3537496732140ead1b2ad295e23aa58cd28d1a9d.jpg

Coimbra’nın bir üniversite şehri olması ve öğrencilerin etkisiyle gece hayatı için pek çok mekan yer alıyor ve bunların çoğu birbirine yakın bir şekilde Eski Katedral’in çevresinde bulunuyor.

Largo Vitoria’da yer alan A Capella, 14. yüzyıldan kalma bir kiliseden dönüştürülmüş enteresan bir kokteyl barı. Mumlarla ışıklandırılarak atmosfer daha da hoş bir hale getirilmiş.

Şehrin en ünlü diskosu ise Via Latina. Üniversite bölgesinde yer alan mekan tabii ki öğrenci kaynıyor.

Coimbra Festivaller

Semana Santa (Paskalya döneminde kutlanıyor)

Queima das Fitas (Mayıs)

Uluslararası Caz Festivali (Haziran)

Sanat Festivali (Temmuz)

Festa das Latas (Eylül)

Coimbra’da Alışveriş

Portekiz’de bulunan bütün mağazalar Pazar günleri kapalıdır. Hafta içi 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verirler ancak 13.00 ile 15.00 saatleri arasında siesta yaparlar. Cumartesi günleri ise saat 13.00’te kapatırlar.

Coimbra öğrenci şehri olduğu için dünyaca ünlü markalar pek bulunmaz. Arnavut kaldırımı dar sokaklarında daha çok, yerel tasarımcı butiklerine, el işi ahşap biblolalara, seramiklere, tasarımcıların takılarına rastlayacaksınız. Bunlar genellikle Eski Katedral’in çevresindeki sokaklarda yer almaktadır. En kalabalık sokaklardan biri Rua Ferreira Borges’tir. Bu sokaktan Rua do Quebra Costas’a doğru ilerlerseniz pek çok hediyelik eşya dükkanıyla karşılaşabilirsiniz. Eski meydan Praça Velha’da Feira de Velharias adlı bir bit pazarı da kurulmaktadır.

Coimbra Saat Farkı

Coimbra (GMT -1) ile Türkiye (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Coimbra Para Birimi

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Coimbra şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Coimbra Resmi Dili

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Coimbra’nın resmi dili Portekizce’dir. Mirandese dili, ülkede tanınmış olan yerel diller arasındadır.

Coimbra Türkiye Dış Temsilciliği

LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AVENIDA DAS DESCOBERTAS, 22 1400-092 LISBOA PORTUGAL

Telefon: 00 351-21 300 31 10

Faks: 00 351-21 301 79 34

embassy.lisbon@mfa.gov.tr

http://lizbon.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Portekiz

Coimbra Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Özgürlük Günü (25 Nisan)

Katolik Yortusu

Portekiz Günü (10 Haziran)

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlığın Gerigelişi (1 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Coimbra İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Coimbra Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Coimbra’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.