Coimbra Gezilecek Yerler

Roma Devri zamanında Aeminimum adıyla anılırken, 12 ve 13. yüzyıllar arasında Portekiz'in başkentliğini yapmış böylece uzun ve zengin bir tarihe sahip olmuş Coimbra. Bu küçük şehirde gezebileceğiniz yerler arasında birkaç eski kilise, meydanlar ve dolambaçlı sokaklar bulunmaktadır. Dünyadaki en eski binalardan biri olan Coimbra Üniversitesi binası (1290 yılında inşa edilmiş.) UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır. Bir tepenin üzerine kurulu olan bu üniversite, aynı zamanda muhteşem Barok mimarisi tarzındaki Joanina Kütüphanesi'ne sahiptir ki kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir yer olarak listenizde yer vermelisiniz. Üniversiteyi çevreleyen tarihi şehir merkezi bulunuyor ("Üstteki şehir" olarak da adlandırılıyor). Burada gezebileceğiniz yerler arasında birkaç eski kilise, meydanlar ve dolambaçlı sokaklar bulunur. Tepeden aşağıya -nehre doğru- indiğiniz zaman Baixa Meydanı'na ulaşacaksınız. Burada alışveriş yapabilir, güzel restoranlarda yemek yiyebilir ve barlarında bir şeyler içebilirsiniz. Kaçırmak istemeyeceğiniz diğer gezilecek yerler ise; Sao Tiago Kilisesi, Santa Cruz Manastırı ve Se Velha(Eski) Katedrali ve Se Nova(Yeni) Katedrali.

Coimbra Üniversitesi (Eski Üniversite)

home-vialatina.jpg

Merkezin en tepesine kurulmuş olan eski üniversite muhteşem bir kampüse sahiptir. Edebiyat Fakültesi, Fizik, Kimya bölümleri, hepsi ayrı güzellikte ama en güzel yeri u şeklinde konumlandırılmış fevkalade kütüphanesinin, (kütüphaneye adını verem 3. Joao heykelinin), saat kulesinin ve kilisenin de yer aldığı, tabanı kumlarla kaplı oldukça geniş bir avluya açılan kapılarıyla ana binasıdır. Okulun gün boyunca bütün kapıları açık ve saat yediye kadar istediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Açık tüm kapılardan girip çıkabiliyor, derslik görebiliyorsunuz. Ayrıca okulun içi çam kokmaktadır. Sırf bu kokuyu teneffüs etmek için bile mutlaka gezilmesi gerekir.

Kütüphanenin girişi ise 7 Euro’dur ama öğrenciler beş Euro’ya girebilmektedir. Özellikle akademiyle haşır-neşir kimselerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. 1500’lerden kalma bu kampüs içinde yer alan tüm binalar, kemerli geçişler, dar yollar ve mutlaka birinde bir ayine rastlayacağınız kiliseler size çok güzel bir deneyim yaşatacak. Bu bölgede güzel bir hostel de var ve hemen karşısındaki muhteşem katedralin merdivenlerinde bira içip sohbet eden gençlerle karşılaşmanız mümkün...

Dünyadaki en eski binalardan biri olan Coimbra Üniversitesi binası (1290 yılında inşa edilmiş.) UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır. Ülniversite’nin muhteşem Barok mimarisi tarzındaki Joanina Kütüphanesi en azından mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak listenizde yer almalı.Üniversiteyi tarihi şehir merkezi çevreliyor. Öğrenciler arasında buraya “Üstteki Şehir” deniyor. Bu şehre gelmenizin en büyük sebeplerinden biri olacak olan üniversite, ironik bir şekilde aynı zamanda kentin tarihi atmosferini de hissettirmemektedir. Bunun nedeni de şehrin Salı ve Perşembe günleri bile canlı kalan gece hayatı.

Portugal dos Pequenitos

faa27075df6fe4c4cdf7b0c23902fc23.jpg

İngilizce adı “Portugal for the Little Ones”, Türkçesi ise “Küçükler için Portekiz” anlamına gelen bu minyatür müzesi, ülkenin de ilk tematik parkları arasındadır. Aynı zamanda pedagojik bir oyun alanı olan parkta tüm aile keyifli zaman geçirirken ülkenin ulusal tarihine yönelik pek çok bilgiyi de farkettirmeden hafızanıza kazımış oluyorsunuz. Özellikle çocuklar için burası benzersiz bir nimet. Çünkü tam kendi boyutlarına göre tasarlanmış evler ve anıtlara girip çıkarak eğleniyorlar. Burada Portekiz mimari mirasının sadece minyatür benzerleri var. Geleneksel ev mimarisi ve ulusal anıtlar bu boyutlarda sergileniyor. Ülkenin kuzeyinden güneye her kısmından yapı müzede kendine yer bulmuş durumda. Mesela Lizbon’daki Mosteiro dos Jerónimos, Tomar’daki Convento de Cristo, yine Lizbon’daki Torre de Belém be bu şehirde bulunan Coimbra Üniversitesi, bunlardan bazıları…

Burada ayrıca Makao, İndia ve Timor gibi Portekizce konuşan Afrika ülkelerinin etnoğrafyaları ve anıtlarına ayrılan bir grup bina da var. Müzenin içinde bir de özel bağışlarla kurulmuş Barbie Müzesi bulunmakta. Parkta ayrıca çocuklar için bir oyun alanı, kostüm, denizcilik ve mobilya müzeleri de bulunmakta.

Proje 1940 yılında doktor Bissaya Barreto (1886-1974) tarafından tasarlanmış ve modernist mimar Cassiano Branco (1879-1970) tarafından bina yapılmış.

Eski Katedral

Se_Velha_de_Coimbra_5.jpg

Eski Katedral, ya da İngilizce adıyla “Old Cathedral of Coimbra” ve Portekizce adıyla “Sé Velha de Coimbra,” romanesk tarzda inşaa edilmiştir, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir kilisedir. Katedralin inşası Ourique Savaşı’ndan (1139), yani muzaffer Prens Afonso Henriques kendisini Portekiz Kralı ilan edip Coimbra’yı ülkenin başkenti yapmasından kısa bir süre sonra başlıyor. Coimbra’nın ilk kontu Mozarab Sisnando Davides’ın ebedi istirahatgahı burasıdır.

Şehirde bu katedralden önce yapılmış olan herhangi bir dini yapı varsa bile haklarında herhangi bir tarihi bulgu bulunmamaktadır. Kral Afonso Katedrali yaptırma kararı aldıktan sonra mimar olarak Rahip Miguel Salomão’yu görevlendirmiştir. 1185 yılında tahta çıkan Kral 1. Sancho’nun taç giyme töreni bu katedralde yapılmıştır. 16. yüzyılda binaya bazı eklemeler yapılmıştır; şapeller (niş), duvarlar ve sütunlar seramiklerle kaplanmış, ve fasadın kuzey kesimine Porta Especiosa Anıtı dikilmiştir. Güney şapel Rönesans tarzında inşaa edilmiştir. 1772 yılında şehrin dini merkezi ünvanı bu katedralden alınmış ve yapılan yeni katedrale verilmiştir.

Yeni Katedral

Yeni Katedral, ya da ingilizce adıyla “New Cathedral of Coimbra” ya da “Cathedral of the Holy name of Jesus” ve Portekizce “Sé Nova de Coimbra” şu anda şehrin rahiplik merkezi ünvanını elinde bulunduran kilisedir. Eski Üniversite’ye çok yakın konumda olan katedral orijinalince Cizvit Keşişliği’ne aitti. Şejirde Cizvit Keşişliği’nin varlığının tanınması 1543 yılına tekabül eder. Ancak 1759 yılında Cizvitlik, tüm Portekizde yasaklandı ve bu inanca bağlı kişiler şehirde sürüldü. Böylece katedral boşta kaldı. 1772 yılında şehrin rahiplik merkezi ünvanı o zamana kadar bunu elinde tutan Eski Katedral’den alınmış ve bu yeni, daha feniş, daha bütük ve havadar olan yeni katedrale verilmiştir. Kilisenin mimarisi Portekiz kolonyal mimari yarzından özellikler taşır. Katedralin bu mimari yapısı Brezilya’da yer alan ve zamanında Salvador Cizvit Kilisesi adı verilmiş ama şu an Salvador Katedrali adıyla anılan yapının fasadının inşasına ilham kaynağı olmuştur.

http://www.serenatahostel.com/img/coimbra/tosee/Se%20Nova.jpg

Coimbra’da görülmesi gereken diğer yerler

Sao Tiago Kilisesi, Santa Cruz Manastırı, Conimbriga, Penedo da Saudade

118364487.jpg