Google+

Arama formu

Leiria

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10℃
Şub 12℃
Mar 13℃
Nis 13℃
May 15℃
Haz 17℃
Tem 18℃
Ağu 18℃
Eyl 18℃
Eki 16℃
Kas 13℃
Ara 11℃
Genel Bilgiler / Rehber

Leiria, Portekiz’in Centro bölgesinde bulunan bir şehirdir. 120 bin nüfusu olan şehir, Leiria – Fatima Roma Katolik Piskoposluk merkezidir. Leiria kenti, Lizbon ve Porto’nun tam ortasında kalmaktadır. Bu şehrin Lizbon’a uzaklığı 135 kilometre, Coimbra’ya uzaklığı 72 kilometre ve Porto’ya uzaklığı ise 179 kilometredir. Oldukça tarihi bir kent olan Leiria, Kale Tepesi ile Lis Nehri arasında yayılmaktadır. Leiria kenti 29 bucaktan oluşmaktadır.

Leiria Atlantik Okyanusu’na oldukça yakın olduğu için, ilkbahar ve yaz mevsimleri sıcaklık anlamında birbirlerine çok benzer şekilde geçmektedir. Sıcaklık değerleri bu dönemlerde oldukça yükselir ve 40 derece dolaylarına ulaşır. Kış mevsimleri ise kısmen yağışlı geçmektedir ve bu dönemde ortalama sıcaklık değerleri 12 – 15 derece arasında seyreder.

Leiria kentinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bir dönem Arapların da himayesinde olan bu bölge, Kral Afonso Henriques tarafından fethedilmiştir. Ortaçağ'da ise bu bölgenin değeri oldukça artmıştır. Feodal parlamenterlerin de bulunduğu bu bölgede, ortaçağ oldukça hareketli geçmiştir.
Leiria ekonomisi hizmet sektörüne ve hafif sanayi ürünlerine dayanmaktadır. Özellikle plastik ve kalıpları ile ilgili oldukça geniş bir sektör bulunmaktadır burada. Bununla birlikte tarım, turizm, devlet tarafından işletilen kamu hizmetleri (eğitim vb.) de Leiria ekonomisinin önemli parçalarındandır.

Nüfus : 126.879
İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.