Google+

Arama formu

Faro

Faro’nun tarihsel kent bölgesi olarak belirleyebileceğimiz kesimi...
Devamı oku
Faro mutfağı için taze balık ve deniz ürünleri demek yeterlidir....
Devamı oku
Faro'nun gece hayatı, oturaklı restoranlarıyla, canlı barlarıyla,...
Devamı oku
Her hediyelik dükkânında bulunabilecek Faro anahtarlıkları,...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Karnaval (9 Şubat) Paskalya (25-27 Mart) Özgürlük...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
2 ve 7. yüzyıllar arasında Roma ve Bizans İmparatorlukları hâkimiyeti...
Devamı oku
Faro’ya gitmek için Schen vizesi almak gerekmektedir.
Devamı oku
Faro, Portekiz'in Algarve Bölgesi’nin güneyinde bulunan bir...
Devamı oku
Faro para birimi EURO'dur.
Devamı oku
Resmi dili Portekizce'dir. Genel olarak halk İngilizce'yi çok iyi bir...
Devamı oku
Faro ile Türkiye arasında 2 saat zaman farkı bulunur.
Devamı oku
AVEIRO FAHRİ KONSOLOSLUĞU Adres: Rua Arnaldo Ferreira, Bloco 6-8A/1750...
Devamı oku
Subtropikal Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Faro'nun en sıcak ayı...
Devamı oku
Türkiye'den Faro'ya direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Faro'ya...
Devamı oku
Güneş meraklıları ve sahil partilerinin sevdalılarının popüler...
Devamı oku
14 ve 16 numaralı otobüsleri kullanarak şehir içi ulaşım...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 11.7℃
Şub 12.5℃
Mar 13.9℃
Nis 15.2℃
May 17.6℃
Haz 20.7℃
Tem 23.6℃
Ağu 23.7℃
Eyl 22℃
Eki 18.7℃
Kas 15.4℃
Ara 13.2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 64.560 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Subtropikal Akdeniz İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-3 gün

Faro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faro-Portugal-3-1024x684.jpg

2 ve 7. yüzyıllar arasında Roma ve Bizans İmparatorlukları hâkimiyeti altında yaşamıştır. 8. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar Endülüs Emevileri tarafından yönetilmiştir. 10. yüzyıla kadar ismi Santa Maria iken 11. yüzyıldan itibaren Santa Maria İbn Harun adını almıştır. Faro ismi de Harun'dan türemiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IEd4Cxq1AbM

Faro’da Gezilecek Yerler

Faro’nun tarihsel kent bölgesi olarak belirleyebileceğimiz kesimi aslında çok da uzak bir geçmişe tarihlenmiyor. İngilizlerin 1596’daki saldırısında yıkılan kent, 1755 yılındaki depremden sonra ikinci kez kurulmuş. Liman dolaylarındaki Jardim Manuel Bivar adı ile anılan bahçeler, geziye başlamak için en doğru noktayı belirliyor. Buranın üstünde kalan kesim kentin ana alışveriş bölgesi. Araç trafiğine kapalı bu caddelerde çok sayıda mağaza, kafe ve restoran bulunuyor. Kuzeye yönelecek olursanız bu kez de Faro’nun meşhur kiliselerini gezebilirsiniz. Bunlar arasında Igreja do Carmo ilk sırada görülmeli. Kuzeybatı yönünde ilerleyecek olursanız, bu kez de bir pazaryeri ile karşılaşıyorsunuz. Batı kesimine doğru bir parça tırmanarak devam ettiğinizde büyüleyici bir yapı olan okul binası Liceu ile karşılaşıyorsunuz. Kentin genel görüntüsüne hâkim bir nokta burası. Deniz ve Ria Formosa sulak alanları buradan görebileceğiniz diğer ayrıntılar. Sokaklar yürüyüş için oldukça uygun. Kalenin duvarlarının hemen yanı başındaki küçük liman ve görece daha yeni zamanlarda kurulup kuzey ve doğu yönünde genişlemiş kent bölgesi, Faro’da gezebileceğiniz ana bölgeler.

Faro'nun en dikkat çeken diğeri bölgeleri ise; Centro Historico (Tarihi Merkez), Ria Formosa, The Se, Praia de Faro ve Faro Jewish Heritage Centre (Faro Musevi Kültürel Miras Merkezi) 'dır.

Centro Historico

Centro Historico

Eski Şehir ya da Cidade Velha, şehrin liman bölgesinde oldukça iyi korunmuş, Arnavut kaldırımlı sokakları ve 18. yüzyıl Portekiz ve Endülüs Emevileri mimarisini yansıtan binalarıyla oldukça ilgi çekicidir. Modernite tarafından neredeyse hiç dokunulmamış bu alan zamanda geriye doğru bir yürüyüş için harika bir yerdir. Faro'da bulunan Old Town'u gezmek Algarve'nin başkentini tanımanın en iyi yoludur. Acro da Vila devasa bir giriş sağlar, Endülüs kökenli bir 19.yüzyıl geçididir. Portakal kokulu, arnavut kaldırımı sokakları yürüyerek keşfetmek Cidade Velha'yı keyifli yapmaktadır, ve bütün yollar Faro'nun merkezi Largo da Se’ye çıkar. Aynı meydanın karşısında uzanan Paço Episcopal ise piskoposların sarayıdır. Ancak ne yazık ki bu 18. yüzyıldan kalma bu güzel yapı ziyarete açık değildir. Museu Arqueologico’da kısa, sakin bir gezinti şehrin cazibesine kapılmak için başka bir nedendir.

Faro ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Old Charming House Faro, Rooms_Heart Apartment, Rua Fancisco Barreto güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri A Casa D'Amelie, My Place @ Faro City Views, Faro Guest House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Monte-Bougainvillea, Casinha do Sul, Estoi Farm House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz double bedroom, Faro Beach Life Hostel, HI Faro – Pousada de Juventude tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Faro aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

The Se

The Se

Faro'nun en aldatıcı yapısı olan The Se, Antik bir Roma tapınağı olarak inşa edilmiş daha sonra Endülüs Emevileri döneminde camiye dönüştürülmüştür. Şu an Romanesk-Gotik bir mimariye sahiptir. Bir Arap Camisinin alanına inşa edilen Faro Katedrali 13. Yüzyıl'da kutsanmış, başarılı yenilemeler binanın dış görünüşüne gelişigüzel bir görüntüdense Gotik,Rönesans ve Barok dönem mimarilerinden eklentiler sağlamıştır. 1596 yılında İngilizler tarafından bir saldırıda neredeyse yerlebir oluyordu ama bu bir şey değiştirmedi, 1600lerde hala oldukça çekiciydi özelliklede içerisi... Katedral bazen kapalı olabiliyor. Genellikle üzerinde el yazısıyla yazılmış bir notta; "Lütfen mahremiyetimize saygı gösterin - dua ediyoruz !" yazıyor.

Faro Jewish Heritage Centre

Faro Jewish Heritage Centre

Faro Yahudi Mezarlığı Portekiz'de kalan tek Engizisyon Yahudi varlığıdır. Yüzün üzerinde Sefarat tarzı mezarlığın bulunduğu alanda, mezar taşları yerine güzelce oyulmuş levhalar bulunmaktadır. Mezarlığın yanı sıra tarihi yansıtan bir müzede burada yer almaktadır. Faro'nun eşsiz 19. Yüzyıl Yahudi mezarlığı, bu alışılmadık ve dokunaklı turist etkinliklerinin merkezini oluşturur. Mezarlık Portekiz’de ki Engizisyon Sonrası Yahudi varlığının yegane parçası ve geleneksel Seferad şeklinde düzenlenmiş olup, çocuklar girişe en yakın yerde, kadınlar ortada, erkekler en sonda sıralanmıştır. Dikkatli bir restorasyonla mezar taşları en eski tarih olan 1838'den itibaren temizlemiş ve tamir edilmiştir. Mezarlığın bir köşesinde şehrin Yahudi mirasını gösteren küçük bir müze bulunmaktadır. Ayrıca burada, Samuel Gacon tarafından 1487'de basılan Portekiz’de ki ilk yazılı basım Tevrat bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Faro Nerededir?

FAO-2.jpg

Faro, Portekiz'in Algarve Bölgesi’nin güneyinde bulunan bir belediyedir.

Faro'ya Ne Zaman Gidilir?

lizbon-porto-faro-portekiz-122.jpg

Subtropikal Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Faro'nun en sıcak ayı temmuz en soğuk ayı ise ocak ayıdır. Kış ayları soğuk ve rüzgârlı geçmektedir, yaz ayları çok sıcak, güneşli geçmektedir. Gitmek için en uygun zaman kış soğuğunun yaşanmadığı, yağmurların oldukça seyrekleştiği, bahar ikliminin hâkimiyetinin başladığı ve sıcaklıkların sürdürdüğü mayıs - eylül aylarıdır.

Faro'ya Nasıl Gidilir?

Faro-Cathedral.jpg

Türkiye'den Faro'ya direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Faro'ya gitmek için öncelikle İstanbul, Ankara ve Antalya'dan, Faro Havalimanı'na en az bir aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

Havalimanından şehre değişik ulaşım yolları bulunmaktadır. 14 ve 16 şehir otobüsleriyle ulaşım imkânları sunulmaktadır. İsteğe bağlı olarak taksi ile 10-15 Euro karşılığında ulaşım sağlanabilmektedir. Lizbon'dan gün içerisinde iki kez yüksek hızlı trenle 2 ila 2,5 saat süren bir yolculuk ile ulaşılabilmektedir.

Faro şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Faro’da Nerede Kalmalı?

Güneş meraklıları ve sahil partilerinin sevdalılarının popüler turistik şehri olan Faro'da çok sayıda konaklama imkânı bulunmaktadır. Faro’da anlaşmalı oteller ve kısa süreli daire kiralama olanakları bulunurken, bulunamaması durumunda halk oldukça sıcakkanlıdır ve evlerini açmaktadır.

Şehir merkezine yakın olan Hotel Eva, Pensao Tivoli ve Residencial Dandy oteller konumları itibariyle yüksek ücretli olsalar da merkezde daha düşük bütçeli Faro Lounge Guesthouse, Low Cost Inn gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Faro pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Faro Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Faro Otelleri
En Uygun Fiyatlı Faro Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Faro Otelleri

Faro İçi Ulaşım

14 ve 16 numaralı otobüsleri kullanarak şehir içi ulaşım sağlanabilmektedir. Biletler yolculuk sırasında şoförden alınabilmektedir.

Araba park etme sorunu oldukça yaygındır. Park alanları çoğunlukla restoranlara ve alışveriş merkezleri yakınında bulunmaktadır. Turist gemilerinin yanaştığı tersanenin yanında oldukça büyük ve ücretsiz otopark alanı mevcuttur.

Yürüyerek şehri gezmek oldukça zevklidir ve gezilecek yerler birbirine yakın mesafede bulunmaktadırlar.

Faro Mutfağı

2U8E0318-1_d16x9_51_88_899.20150326152113.jpg

Faro mutfağı için taze balık ve deniz ürünleri demek yeterlidir. Bunların yanı sıra et, ürünlerde sıkça tüketilmektedir. Vejetaryenler ve veganlar sınırlı opsyonlara sahiptirler. Ancak özellikle sipariş edilmek istenilen bir tercihe sahipseniz menüde olmasa bile seve seve hazırlanabilmektedir. Öncelikli içeceklerinin başında kırka yakın üzümün karışımından yapılmış olan bir tür tatlı şarap olan Porto Şarabı (Port) gelmektedir. "Sagres","Super Bock" ve " Cristal" yerel biralarıdır. Çok sayıda ve çeşitlilikte restoran bulunmaktadır.

Popüler restoranlar

faro8.jpg

A Tasca, Algarve bölgesinin yerel yemeklerini ortalama fiyatlarda sunmaktadır. Restoran kredi kartı kabul etmemektedir.

Camane, üst sınıf Portekiz yemeklerine sahip oldukça gösterişli bir plaj restoranıdır. İş adamları ve zengin Algarve sosyetesi arasında çok popülerdir. Pazartesi günleri kapalıdır.

Meydanda bulunan katedralin karşısındaki eski, küçük köşe bir ev restoran olan Dois Irmaos, yerel ve uygun fiyatlı yemekler için oldukça elverişlidir.

Le Marquis, harika bir binaya ve konuma, geleneksel bir dekora sahip olan ama sofra düzeni ve yemekleri oldukça modern olan bir restorandır.

Cidade Velha (‘Eski Şehir’) şehrinin göbeğinde yer alan Mesa Dos Mouros, Endülüs Emevileri'nin mirasını canlı tutmaktadır.

Diğer restoranlar: Estamine, Republica Restaurant, Belle Epoque, Aqui d’el Rei, Faz Gostos, Restaurante Ria Formosa

Faro Gece Hayatı

_028.jpg

Faro'nun gece hayatı, oturaklı restoranlarıyla, canlı barlarıyla, geleneksel eğlenceleriyle ve modern sesleriyle Portekiz'in büyüleyici mirasının yansımasıdır. Sıcak yaz gecelerinde Faro sokakları gençlerin kahkaha sesleriyle ve müziklerle canlanmaktadır.

Rua do Prior, şehirdeki en ünlü kulüp ve barlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en ünlü gece kulübü olan Dux, Rua do Prior'da bulunmaktadır. Dans etmeyi sevenler için en doğru adres olarak gösterilmektedir.

Daha sakin bir eğlence ve bira sevenler için, Rua üzerindeki Chessenta Bar biraz eski ama eğlenceli, kalabalık bir ortam sunmaktadır. Old Town'da bulunan Nippon Bar veya Rua Conselheiro Bivar iyi seçilmiş müzikleriyle ve lezzetli suşileriyle güzel bir bar-restoran kombini sunmaktadır.

Latin müzikleri ve kokteylleri için ise, Avenida Nascente üzerinde bulunan Havana Club şehri neşelendirmektedir.

Che Guevara'nın birçok fotoğrafı ile dekore edilmiş olan Bar CheSsenta 20'li ve 30'lu yaşları çeken, makul fiyatlı içecekleriyle Rua do Prior'da yer almaktadır.

Faro'da Alışveriş

47.jpg

Her hediyelik dükkânında bulunabilecek Faro anahtarlıkları, magnetleri, kupalarının yanı sıra deniz feneri bibloları alınabilecek ürünlerde bulunmaktadır. Yerel biraları ve Porto şarabı Faro'dan eve götürülebilecek en güzel hediyeler arasındadır.

Faro Saat Farkı

Faro ile Türkiye arasında 2 saat zaman farkı bulunur.

Faro Para Birimi

Faro_nuevo_sardina_gran_canaria.jpg

Faro para birimi EURO'dur.

Faro Resmi Dili

Resmi dili Portekizce'dir. Genel olarak halk İngilizce'yi çok iyi bir şekilde konuşabilmektedir.

Faro Türkiye Dış Temsilciliği

AVEIRO FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Rua Arnaldo Ferreira, Bloco 6-8A/1750-410 Lisboa

Telefon: 351- 234 427 498; +351- 936 003 939

Faks: 351- 234 427 549

Mail: acoruhlu@sapo.pt

http://lizbon.be.mfa.gov.tr/Default.aspx

Faro Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Karnaval (9 Şubat)

Paskalya (25-27 Mart)

Özgürlük Günü (25 Nisan )

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yortu Bayramı (26 Mayıs)

Portekiz Milli Günü (10 Haziran)

Lizbon Günü (13 Haziran)

Portekiz Resmi Dini Tatili( 15 Ağustos)

Azizler Yortusu (1 Kasım)

Bağımsızlığın Yeniden Tesisi Günü (1 Aralık)

Portekiz Resmi Dini Tatili (8 Aralık)

Noel (25 Aralık.)

Faro İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Faro Vize İşlemleri

Faro’ya gitmek için Schen vizesi almak gerekmektedir.

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.