Faro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faro-Portugal-3-1024x684.jpg

2 ve 7. yüzyıllar arasında Roma ve Bizans İmparatorlukları hâkimiyeti altında yaşamıştır. 8. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar Endülüs Emevileri tarafından yönetilmiştir. 10. yüzyıla kadar ismi Santa Maria iken 11. yüzyıldan itibaren Santa Maria İbn Harun adını almıştır. Faro ismi de Harun'dan türemiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=IEd4Cxq1AbM

Faro ile İlgili

Faro Nerededir?

FAO-2.jpg

Faro, Portekiz'in Algarve Bölgesi’nin güneyinde bulunan bir belediyedir.

Faro'ya Nasıl Gidilir?

Faro-Cathedral.jpg

Türkiye'den Faro'ya direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Faro'ya gitmek için öncelikle İstanbul, Ankara ve Antalya'dan, Faro Havalimanı'na en az bir aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

Havalimanından şehre değişik ulaşım yolları bulunmaktadır. 14 ve 16 şehir otobüsleriyle ulaşım imkânları sunulmaktadır. İsteğe bağlı olarak taksi ile 10-15 Euro karşılığında ulaşım sağlanabilmektedir. Lizbon'dan gün içerisinde iki kez yüksek hızlı trenle 2 ila 2,5 saat süren bir yolculuk ile ulaşılabilmektedir.

Faro'ya Ne Zaman Gidilir?

lizbon-porto-faro-portekiz-122.jpg

Subtropikal Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Faro'nun en sıcak ayı temmuz en soğuk ayı ise ocak ayıdır. Kış ayları soğuk ve rüzgârlı geçmektedir, yaz ayları çok sıcak, güneşli geçmektedir. Gitmek için en uygun zaman kış soğuğunun yaşanmadığı, yağmurların oldukça seyrekleştiği, bahar ikliminin hâkimiyetinin başladığı ve sıcaklıkların sürdürdüğü mayıs - eylül aylarıdır.

Faro’da Nerede Kalmalı?

Güneş meraklıları ve sahil partilerinin sevdalılarının popüler turistik şehri olan Faro'da çok sayıda konaklama imkânı bulunmaktadır. Faro’da anlaşmalı oteller ve kısa süreli daire kiralama olanakları bulunurken, bulunamaması durumunda halk oldukça sıcakkanlıdır ve evlerini açmaktadır.

Şehir merkezine yakın olan Hotel Eva, Pensao Tivoli ve Residencial Dandy oteller konumları itibariyle yüksek ücretli olsalar da merkezde daha düşük bütçeli Faro Lounge Guesthouse, Low Cost Inn gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Faro’da Gezilecek Yerler

Faro’nun tarihsel kent bölgesi olarak belirleyebileceğimiz kesimi aslında çok da uzak bir geçmişe tarihlenmiyor. İngilizlerin 1596’daki saldırısında yıkılan kent, 1755 yılındaki depremden sonra ikinci kez kurulmuş. Liman dolaylarındaki Jardim Manuel Bivar adı ile anılan bahçeler, geziye başlamak için en doğru noktayı belirliyor. Buranın üstünde kalan kesim kentin ana alışveriş bölgesi. Araç trafiğine kapalı bu caddelerde çok sayıda mağaza, kafe ve restoran bulunuyor. Kuzeye yönelecek olursanız bu kez de Faro’nun meşhur kiliselerini gezebilirsiniz. Bunlar arasında Igreja do Carmo ilk sırada görülmeli. Kuzeybatı yönünde ilerleyecek olursanız, bu kez de bir pazaryeri ile karşılaşıyorsunuz. Batı kesimine doğru bir parça tırmanarak devam ettiğinizde büyüleyici bir yapı olan okul binası Liceu ile karşılaşıyorsunuz. Kentin genel görüntüsüne hâkim bir nokta burası. Deniz ve Ria Formosa sulak alanları buradan görebileceğiniz diğer ayrıntılar. Sokaklar yürüyüş için oldukça uygun. Kalenin duvarlarının hemen yanı başındaki küçük liman ve görece daha yeni zamanlarda kurulup kuzey ve doğu yönünde genişlemiş kent bölgesi, Faro’da gezebileceğiniz ana bölgeler.

Faro'nun en dikkat çeken diğeri bölgeleri ise; Centro Historico (Tarihi Merkez), Ria Formosa, The Se, Praia de Faro ve Faro Jewish Heritage Centre (Faro Musevi Kültürel Miras Merkezi) 'dır.

Devamını Oku

Faro İçi Ulaşım

14 ve 16 numaralı otobüsleri kullanarak şehir içi ulaşım sağlanabilmektedir. Biletler yolculuk sırasında şoförden alınabilmektedir.

Araba park etme sorunu oldukça yaygındır. Park alanları çoğunlukla restoranlara ve alışveriş merkezleri yakınında bulunmaktadır. Turist gemilerinin yanaştığı tersanenin yanında oldukça büyük ve ücretsiz otopark alanı mevcuttur.

Yürüyerek şehri gezmek oldukça zevklidir ve gezilecek yerler birbirine yakın mesafede bulunmaktadırlar.

Faro Mutfağı

2U8E0318-1_d16x9_51_88_899.20150326152113.jpg

Faro mutfağı için taze balık ve deniz ürünleri demek yeterlidir. Bunların yanı sıra et, ürünlerde sıkça tüketilmektedir. Vejetaryenler ve veganlar sınırlı opsyonlara sahiptirler. Ancak özellikle sipariş edilmek istenilen bir tercihe sahipseniz menüde olmasa bile seve seve hazırlanabilmektedir. Öncelikli içeceklerinin başında kırka yakın üzümün karışımından yapılmış olan bir tür tatlı şarap olan Porto Şarabı (Port) gelmektedir. "Sagres","Super Bock" ve " Cristal" yerel biralarıdır. Çok sayıda ve çeşitlilikte restoran bulunmaktadır.

Popüler restoranlar

faro8.jpg

A Tasca, Algarve bölgesinin yerel yemeklerini ortalama fiyatlarda sunmaktadır. Restoran kredi kartı kabul etmemektedir.

Camane, üst sınıf Portekiz yemeklerine sahip oldukça gösterişli bir plaj restoranıdır. İş adamları ve zengin Algarve sosyetesi arasında çok popülerdir. Pazartesi günleri kapalıdır.

Meydanda bulunan katedralin karşısındaki eski, küçük köşe bir ev restoran olan Dois Irmaos, yerel ve uygun fiyatlı yemekler için oldukça elverişlidir.

Le Marquis, harika bir binaya ve konuma, geleneksel bir dekora sahip olan ama sofra düzeni ve yemekleri oldukça modern olan bir restorandır.

Cidade Velha (‘Eski Şehir’) şehrinin göbeğinde yer alan Mesa Dos Mouros, Endülüs Emevileri'nin mirasını canlı tutmaktadır.

Diğer restoranlar: Estamine, Republica Restaurant, Belle Epoque, Aqui d’el Rei, Faz Gostos, Restaurante Ria Formosa

Faro'da Alışveriş

47.jpg

Her hediyelik dükkânında bulunabilecek Faro anahtarlıkları, magnetleri, kupalarının yanı sıra deniz feneri bibloları alınabilecek ürünlerde bulunmaktadır. Yerel biraları ve Porto şarabı Faro'dan eve götürülebilecek en güzel hediyeler arasındadır.

Faro Gece Hayatı

_028.jpg

Faro'nun gece hayatı, oturaklı restoranlarıyla, canlı barlarıyla, geleneksel eğlenceleriyle ve modern sesleriyle Portekiz'in büyüleyici mirasının yansımasıdır. Sıcak yaz gecelerinde Faro sokakları gençlerin kahkaha sesleriyle ve müziklerle canlanmaktadır.

Rua do Prior, şehirdeki en ünlü kulüp ve barlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en ünlü gece kulübü olan Dux, Rua do Prior'da bulunmaktadır. Dans etmeyi sevenler için en doğru adres olarak gösterilmektedir.

Daha sakin bir eğlence ve bira sevenler için, Rua üzerindeki Chessenta Bar biraz eski ama eğlenceli, kalabalık bir ortam sunmaktadır. Old Town'da bulunan Nippon Bar veya Rua Conselheiro Bivar iyi seçilmiş müzikleriyle ve lezzetli suşileriyle güzel bir bar-restoran kombini sunmaktadır.

Latin müzikleri ve kokteylleri için ise, Avenida Nascente üzerinde bulunan Havana Club şehri neşelendirmektedir.

Che Guevara'nın birçok fotoğrafı ile dekore edilmiş olan Bar CheSsenta 20'li ve 30'lu yaşları çeken, makul fiyatlı içecekleriyle Rua do Prior'da yer almaktadır.

Faro Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Karnaval (9 Şubat)

Paskalya (25-27 Mart)

Özgürlük Günü (25 Nisan )

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Yortu Bayramı (26 Mayıs)

Portekiz Milli Günü (10 Haziran)

Lizbon Günü (13 Haziran)

Portekiz Resmi Dini Tatili( 15 Ağustos)

Azizler Yortusu (1 Kasım)

Bağımsızlığın Yeniden Tesisi Günü (1 Aralık)

Portekiz Resmi Dini Tatili (8 Aralık)

Noel (25 Aralık.)

Faro İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Faro Vize İşlemleri

Faro’ya gitmek için Schen vizesi almak gerekmektedir.

Faro Para Birimi

Faro_nuevo_sardina_gran_canaria.jpg

Faro para birimi EURO'dur.

Faro Resmi Dili

Resmi dili Portekizce'dir. Genel olarak halk İngilizce'yi çok iyi bir şekilde konuşabilmektedir.

Faro Saat Farkı

Faro ile Türkiye arasında 2 saat zaman farkı bulunur.

Faro Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11.7oC
  • Şub 12.5oC
  • Mar 13.9oC
  • Nis 15.2oC
  • May 17.6oC
  • Haz 20.7oC
  • Tem 23.6oC
  • Agu 23.7oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18.7oC
  • Kas 15.4oC
  • Ara 13.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 64.560 / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Subtropikal Akdeniz İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-3 gün