Portekiz Hakkında Temel Bilgiler

Portekiz'in kuzey ve doğusunda İspanya, batı ve güneyinde Atlas okyanusu vardır

Coğrafi ve kültürel açıdan komşularından izole olmuş olan Portekiz'in oldukça zengin, eşsiz bir kültürü, canlı şehirleri ve güzel kırsal alanları vardır.

Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Tren ağı otobüs sisteminden daha hızlıdır ancak daha pahalı ve seyrektir. Lizbon ve Port şehirlerinde gelişmiş ve klimalı metro ağı bulunmaktadır. Portekiz otostop için çokta uygun bir ülke olarak görülmemektedir.

Portekiz ziyaret etmek için güvenli bir ülke olmasına rağmen yine de tedbirli olmakta fayda vardır. Ülkede terörizm ile ilgili tehlike ve şiddet suçları ciddi bir sorun değildir ancak belli mahallelerde sınırlı ve nadir iç çatışmalar mevcuttur.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112'yi arayarak, ambulans, polis, itfaiye istenebilmektedir. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

Eğer güzel anıtları ziyaret etmek ve olağanüstü manzaralara şahit olmak için Portekiz'e seyahat ediliyorsa Lizbon, Sintra ve Porto görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İlk üçte yer vardır ve hepsi de görülmeye değerdir.

MondegoNehri etrafında bulunan Coimbra küçük, şirin bir kasabadır. Adeta bir tarih hazinesi olan kasaba fado müziği, güzel bahçeleri ve canlı hayatıyla Avrupa'nın en eski üniversitelerinin birinin etrafında kuruludur. Coimbra bölgesinde yapılacak en iyi şeylerden biri yürüyerek şehirde kaybolmak ve EskiKatedral'den Kraliçe İsabel'in mezarının bulunduğu SantaClara-a-VelhaGotikManastırı'na kadar birçok tarihi mekânları keşfetmektir.

AtlantikOkyanusu'nda bulunan 9 volkanik adadan oluşmuş olan Azor Adaları, Lizbon'un 1500 kilometre batısında bulunmaktadır.

Şirin köprülerle bağlı, rengârenk gondollarla dolu "Portekiz'inVenediği" Aveiro tarihi alanları, güzel plajları ve lezzetli yemekleri ile turistlerin gözde mekânlarından bir tanesidir. AveiroKatedrali, SaoGonçalinhoŞapeli ve ConventodeJesus burada bulunmaktadır.

PortoŞarabı ile dünyaca ünlü Porto, DouroNehri'ne bakmaktadır. Nehir üzerinde ki yaya bölgesi Ribeira canlı müzikler, kafeler, restoranlar ve sokak satıcıları ile Porto'yu renklendirmektedir.

Lizbon kıyılarında, SintraDağları eteklerinde yer alan Sintra, yemyeşil tepelerin içerisinde harika bir ortam, güzel PenaSarayı'nı sunmaktadır.

Algarve, Portekiz'de ziyaret edilebilecek en güzel bölgelerden bir tanesidir. Uçurumlarda bulunan tatil köyleri, geleneksel beyaz badanalı köy evleri, zeytinlikler, sahiller hepsi burada bulunabilmektedir.

Portekiz'in başkenti ve en büyük şehri Lizbon; büyüleyici sokakları, antika dükkânları, Gotik katedraller, köprüler, renkli mahalleleri ve geleneksel fado müziği çalan restoranları, kafeleri ile yedi dik tepenin arasında yükselmektedir.