Obidos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obidos, muhteşem tarihi kent merkezine sahip, labirent gibi parke taşlı sokaklarındaki beyaz badanalı evleriyle oldukça şirin bir Portekiz kasabasıdır. Yaklaşık 3100 kişinin yaşadığı Obidos’ta birçok lüks konaklama mekânı bulunmaktadır. Kasabayı ünlü kılan asıl özelliği ise tepede yer alan surlarla çevrili tarihi kent bölgesidir. Bu açıdan Portekiz’in en ilginç Orta Çağ kentlerinden biri sayılmaktadır. Arnavut kaldırımlı dolambaçlı sokakların içinde dolaşırken, her aşamada farklı bir medeniyetin izine rastlamak mümkündür. Kasabada gözlenen Rönesans, Barok ve Gotik stilleri, kasabaya adeta büyük bir sanat eseri niteliği kazandırmaktadır. Bu gibi değerli maddi mirasların yanı sıra Obidos tarihî geleneklerini de halen yaşatmaktadır.

Obidos, Latin kökenli eski Kelt dilindeki "Eburobricio” isminden gelmektedir. Yüksek tepelerin yamaçlarındaki Roma yerleşimi dönemlerinde büyümeye ve adını duyurmaya başlamış olan Obidos, yontma taş devrinin geç dönemlerinden biri yerleşim görmektedir. Yerleşim önce Kelt kabileleri tarafından inşa edilmiş; Fenikeliler döneminde de bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Obidos Kalesi’nde arkeolojik kazılarla birlikte Roma yerleşimine ait pazar yeri, hamam ve diğer Roma yapılarını ortaya çıkarılmıştır. Romalıların çöküşünün ardından ise bölge Vizigotların denetimi altına girmiştir. Tarih boyunca birçok farklı kültürün izini bıraktığı Obidos’ta 1755 yılında gerçekleşen deprem sonucunda ise kilise, köy duvarları, birçok bina ve Arap esintili mimari yapılar zarar görmüştür.

Orta Çağ mimarisinin iyi korunmuş bir örneği olan Obidos, aynı zamanda Avrupa’nın en iyi golf tesislerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Sokaklar, meydanlar, kale ve duvarlarıyla Obidos oldukça turistik bir Portekiz kasabasıdır.

Obidos Nerededir?

Obidos, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan Portekiz Cumhuriyeti’nin Oeste alt bölgesinde yer alan bir kasaba ve belediyedir. Ülkenin orta batısında konumlanan kasaba, başkent Lizbon’un 80 kilometre kuzeyinde yer almaktadır.

Obidos’a Nasıl Gidilir?

Obidos Lizbon’a 40-50 dakika sürüş mesafesindedir. Lizbon’dan çıkıp A8 Otoyolu’nu kullanarak Obidos’a özel araç ile ulaşmak tercih edilebilir. Ayrıca Porto şehrinden A1 Otoyolu, Santarém şehrinden de A15 otoyolu kullanılarak Obidos’a ulaşmak mümkündür. Bu otoyollar kullanıldığında bir ücret ödemek gerekmektedir.

Obidos’a otobüs ile de ulaşmak mümkündür. Lisbon, Bombarral ve Caldas da Rainha şehirlerinden Obidos’a doğrudan ve sık sık otobüs seferleri bulunmaktadır.

Obidos’ta tren istasyonu da bulunmaktadır. Fakat biraz uzak bir mesafede yer almasından dolayı, yüklü bagajlar taşındığı takdirde istasyondan kasabaya ulaşmanın biraz uzun zorlayıcı olduğu söylenebilir.

Lizbon’dan Obidos’a taksi kullanarak ulaşmak da tercih edilebilir. Havalimanında bekleyen çok sayıda taksi ile Obidos’a gitmek tercih edilirse, yolculuk yaklaşık 80 € - 100 €’ya mal olmaktadır.

Obidos’ta Kalınacak Yerler

Obidos, oldukça turistik bir yerleşim olduğundan dolayı çok sayıda konaklama seçeneğine sahiptir. Kasabada yerel lojmanlar, beş yıldızlı oteller, hosteller, spa ve golf tesisleri, köşkler ve kırsal turizm tarzında hizmet veren konaklama imkânları bulunmaktadır.

Obidos’ta Görülecek Yerler

Roma kökenli Obidos Kalesi, Arap yönetimi altında inşa edilmiş bir yapıdır. 1148 yılındaki Hıristiyan fethinin ardından sık sık onarım gören ve büyütülen kaleye, Kral I. Manuel devrinde bir vali tarafından saray inşa ettirilmiştir ve bazı kısımlarında değişiklik yaptırılmıştır. Bu sarayda Rönesans ve Barok stillerinin izlerini taşıyan pencereler, ana salonda yer alan baca ve kapının üzerinde yer alan Noranha ailesinin kraliyet arması I. Manuel dönemine tarihlenmektedir. 1755 depreminde büyük hasar gören saray, 20. yüzyılda harap bir şekilde bulunmuştur. Yapı daha sonra devlet binası olarak hizmet vermek üzere restore edilmiştir.

Kutsal Kraliçe Isabel tarafından kurulan Aziz John Baptist Kilisesi, başlangıçta Aziz Vincent’e adanmıştır. Obidos Kilise Müzesi’ne ev sahipliği yapan kilisenin yapıldığı zamanı bazı tarihçiler Vizigot Dönemi’ne dayandırmaktadır.

Obidos Belediye Müzesi, kalıcı sergisini sanatsal üretimlere ve tarihi kentin dinsel sadakatine adamıştır. Sergideki eserler, Portekiz sanatının en tanınan bazı sanatçılarını içermektedir. Eserler arasında 16. ve 17. yüzyıllara tarihlenen André Reinoso ve Josefa D'Obidos’un eserleri göze çarpmaktadır.

Kasabanın ana caddesi olan Rua Direita, en çok ziyaretçi çeken noktadır. Tarihte, kaleye ulaşmak için kullanılan en kısa yol olan Rua Direita, eskiden şimdi olduğu gibi doğrusal bir yapıda değildir. Yolun günümüzdeki hali 16. ve 17. yüzyıllarda şekillenmiştir.

Obidos ile İlgili

Obidos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa