Madeira Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Funchal-86424.jpg

Atlas Okyanusu′nda yer alan ve Portekiz′e bağlı olan bir özerk bölge ve takımadadır Madeira Adası. Kanarya Adaları'nın 400 kilometre kuzeyinde yer alan adalar, Avrupa Kıtası’ndan bin kilometre uzaktadır. Kuzeybatısında yer alan Azorlar takımadası ile Portekiz'in iki özerk bölgesini oluşturur.

Yüzen bahçe” olarak adlandırılan muhteşem bir doğaya sahip olan Madeira, 1419 yılında Tristão Vaz Teixeira, Bartolomeu Perestrelo ve João Gonçalves Zarco tarafından keşfedilmiştir.

Madeira’nın üçte ikilik kısmı doğal park olarak kullanılmaktadır. Buradaki ekosistem ve doğal güzellikler gözbebeği gibi korunmaktadır. Burada 20 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan Laurissilva Ormanı’nı görmek mümkündür.

Madeira Adası’nda klasik bir subtropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecedir. Yaz aylarında 30 dereceye kadar çıkar. Yağışlar genellikle Nisan ayında yaşanır. Ama siz, bölgeninin özel doğasından gelen muhteşem çiçekleri görmek istiyorsanız Nisan ayında yapılan Çiçek Festivali’ni kaçırmamak için yağmura aldırış etmeyebilirsiniz.

Madeira Adası’nda Gezilecek Yerler

Ilıman iklimi, konukseverliği ve doğası ile insanın içini ısıtan Portekiz, tarih boyunca cazibe merkezi olmuş bir ülke. Büyük şehirlerinden kırsal kesimlerine kadar pek çok zenginlik barındıran bu bir zamanların imparatorluğu “sıcak” ülke, insana bambaşka duygular yaşatıyor.

Mutfağından kültürüne, şarabından doğasına kadar cazibe merkezi olan Portekiz, Türkler’in yabancılık çekmeyeceği ülkelerden biri. Portekiz'in Madeira Adası ise Atlas Okyanusu'nda yer alan, egzotik, yerel, biraz tropikal, misafirperver ve çok güzel bir ada.

Devamını Oku

Madeira Adası Nerededir?

Atlas Okyanusu′nda yer alan ve Portekiz′e bağlı olan  bir özerk bölge ve takımadadır Madeira Adası. Kanarya Adaları'nın 400 kilometre kuzeyinde yer alır. Kuzeybatısında yer alan Azorlar takımadası ile Portekiz'in iki özerk bölgesini oluşturur.

Haritayı Görüntüle

Madeira Adası’na Nasıl Gidilir?

Madeira Adası’nda başkent Funchal’da uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır. Şehir merkezine 30 dakika mesafededir. Lizbon şehri üzerinden aktarmalı olarak gidilebilir.

Madeira Adası’na cruise gemileri de sıkça uğramaktadır.

Madeira Adası’nda Nerede Kalmalı?

Madeira Adası’nda hem bol yıldızlı lüks oteller hem de şık butik oteller yer alır. Farklı dekorasyonları ve sempatik mimarisiyle dikkat çekerler. Başkent Funchal, Santa Cruz, Calheta şehirlerinde bol miktarda konaklama seçeneği mevcuttur.

Madeira Adası İçi Ulaşım

f8cf05021e5772e55c6982d5eedebd1f.jpg

Madeira Adası’nda ulaşım daha çok otobüslerle sağlanmaktadır. Tüm otobüs firmalarında geçerli 7 günlük biletin fiyatı yaklaşık 22 Euro’dur. Taksi kullanımı da mümkündür.

Devamını Oku

Madeira Adası Mutfağı


 

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık en çok kullanılan ürünlerdir. Portekizlilerin özellikle Morina balığından yapılmış yemekleri çok sevdikleri ve Portekiz’de “bacalhau” denen bu yemeklerin yılın her günü için farklı olmak üzere 365 değişik şekilde pişirildiği söylenir. “Pastéis de Bacalhau”, rendelenmiş bacalhau, kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurtanın karışımından oluşan “Bacalhau à Brás” ve “Bacalhau à Gomes de Sá” en popüler tariflerdir. Diğer balık yemekleri arasında ızgara sardalya ve Caldeirada sayılabilir.

Eski ve ağır tariflere dayanan pasta ve hamur işleri ülke çapında yaygındır. Portekiz’in kendine özgü fast-food tarzı yemeği ise Porto’nun Francesinha’sıdır. Diğer yemekler arasında et ve sosis parçaları ile kuru fasulyeden ve beyaz pirinçten yapılan pilav ile servis edilen “Feijoada” ile et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanmasıyla yapılan “Cozido à Portuguesa” ve “Espetadas” bulunur.

Devamını Oku

Madeira Adası Gece Hayatı

Madeira Adası’nda gece hayatının kalbi başkent Funchal’dadır. Burada farklı zevklere hitap edecek çok fazla bar ya da gece kulübü bulmak mümkündür. Funchal’da yerel dilde “Zona Velha” denilen Eski Şehir bölgesinde yer alan Rua de Santa MariaSokağı bu konuda en çok seçeneğin olduğu yerlerdendir. Buradaki mekanlar adeta şehrin enerjisini yükseltir. Sohbetler ve eğlence sadece barların içinde değil, sokakta da devam eder.

Funchal’daki otel bölgesinde de pek çok mekan seçeneği mevcuttur. Gece kulübü sevenler için Vespas, en popüler mekandır. Liman bölgesinde eski bir antrepodan dönüştürülmüş olan Vespas, gece 1’de hareketlenmeye başlar ve müzik sabah 8’e kadar devam eder. Copacabana, Cafe Teatro, Gloria Latina, Marginal,Jam ya da Cameleon deneyebileceğiniz diğer gece kulüpleridir.

Madeira Adası Festivaller

Karnaval (Şubat)

Medeira Çiçek Festivali (Nisan)

Se Festivali (Mayıs)

Atlantik Festivali ve Caz Festivali (Haziran-Temmuz)

Şarap Festivali (Eylül)

Madeira Adası’nda Alışveriş

Tüm Portekiz’de bulunan mağazalar pazar günleri kapalıdır. Haftaiçi 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verirler ancak 13.00 ila 15.00 saatleri arasında siesta yaparlar. Cumartesi günleri ise saat 13.00’te kapatırlar. Madeira Adası’nda dünyaca ünlü markalarla karşılaşmanız zordur.

Devamını Oku

Madeira Adası Para Birimi

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Madeira Adası’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Madeira Adası Resmi Dili

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Madeira Adası’nın resmi dili Portekizce’dir. Mirandese dili, ülkede tanınmış olan yerel diller arasındadır.

Madeira Adası Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Özgürlük Günü (25 Nisan)

Katolik Yortusu

Portekiz Günü (10 Haziran)

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlığın Gerigelişi (1 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Madeira Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 15oC
  • Mar 16oC
  • Nis 16oC
  • May 17oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 20oC
  • Kas 18oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 289,000 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Subtropikal İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün