Google+

Arama formu

Madeira Adası

Portekiz’e bağlı bir takımada olan Madeira Adaları, Atlas Okyanusu’nda...
Devamı oku
Madeira Adaları, Madeira ve Porto Santo isimli iki büyük adadan oluşan...
Devamı oku
Ilıman iklimi, konukseverliği ve doğası ile insanın içini ısıtan...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya Özgürlük Günü (25 Nisan)...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Madeira Adası’na girmek için vize...
Devamı oku
Madeira Adası’nda gece hayatının kalbi başkent Funchal’dadır. Burada...
Devamı oku
Karnaval (Şubat) Medeira Çiçek Festivali (Nisan) Se Festivali (...
Devamı oku
Atlas Okyanusu′nda yer alan ve Portekiz′e bağlı olan bir özerk bölge...
Devamı oku
Tüm Portekiz’de bulunan mağazalar pazar günleri kapalıdır. Haftaiçi 09...
Devamı oku
Atlas Okyanusu′nda yer alan ve Portekiz′e bağlı olan  bir özerk bölge ve...
Devamı oku
  Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de pirinç, patates, ekmek,...
Devamı oku
Portekiz sınırları içerisinde yer alan Madeira Adası’nın para birimi...
Devamı oku
Portekiz sınırları içerisinde yer alan Madeira Adası’nın resmi dili...
Devamı oku
Madeira Adası (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: AVENIDA DAS DESCOBERTAS, 22 1400-092...
Devamı oku
Madeira Adası’nda başkent Funchal’da uluslararası bir havalimanı...
Devamı oku
Madeira Adası’nda hem bol yıldızlı lüks oteller hem de şık butik oteller...
Devamı oku
Madeira Adası’nda ulaşım daha çok otobüslerle sağlanmaktadır. Tüm...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 15℃
Şub 15℃
Mar 16℃
Nis 16℃
May 17℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 22℃
Eyl 22℃
Eki 20℃
Kas 18℃
Ara 17℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 289,000 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Subtropikal İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Madeira Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Funchal-86424.jpg

Atlas Okyanusu′nda yer alan ve Portekiz′e bağlı olan bir özerk bölge ve takımadadır Madeira Adası. Kanarya Adaları'nın 400 kilometre kuzeyinde yer alan adalar, Avrupa Kıtası’ndan bin kilometre uzaktadır. Kuzeybatısında yer alan Azorlar takımadası ile Portekiz'in iki özerk bölgesini oluşturur.

Yüzen bahçe” olarak adlandırılan muhteşem bir doğaya sahip olan Madeira, 1419 yılında Tristão Vaz Teixeira, Bartolomeu Perestrelo ve João Gonçalves Zarco tarafından keşfedilmiştir.

Madeira’nın üçte ikilik kısmı doğal park olarak kullanılmaktadır. Buradaki ekosistem ve doğal güzellikler gözbebeği gibi korunmaktadır. Burada 20 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan Laurissilva Ormanı’nı görmek mümkündür.

Madeira Adası’nda klasik bir subtropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 20 derecedir. Yaz aylarında 30 dereceye kadar çıkar. Yağışlar genellikle Nisan ayında yaşanır. Ama siz, bölgeninin özel doğasından gelen muhteşem çiçekleri görmek istiyorsanız Nisan ayında yapılan Çiçek Festivali’ni kaçırmamak için yağmura aldırış etmeyebilirsiniz.

Madeira Adası’nda Gezilecek Yerler

Ilıman iklimi, konukseverliği ve doğası ile insanın içini ısıtan Portekiz, tarih boyunca cazibe merkezi olmuş bir ülke. Büyük şehirlerinden kırsal kesimlerine kadar pek çok zenginlik barındıran bu bir zamanların imparatorluğu “sıcak” ülke, insana bambaşka duygular yaşatıyor.

Mutfağından kültürüne, şarabından doğasına kadar cazibe merkezi olan Portekiz, Türkler’in yabancılık çekmeyeceği ülkelerden biri. Portekiz'in Madeira Adası ise Atlas Okyanusu'nda yer alan, egzotik, yerel, biraz tropikal, misafirperver ve çok güzel bir ada.

Funchal Köyleri

Funchal Köyleri

Madeira Adası’nda subtropikal iklim görülmektedir. Yıl boyu sıcaklık 18-25 derece arasıdır, ama iklim bol yağmurludur. Dolayısıyla burası deniz tatili için en iyi seçim olmayabilir. Ancak bitki örtüsü şahane ötesidir. Volkanik bir ada olduğu için toprakları bereketlidir. Yemyeşildir. Yol kenarlarında ortancalar ve her yerde muz ağaçlarıyla harika bir doğa çıkar karşınıza. Dolayısıyla doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz köyleri ve kasabaları görmek isteyebilirsiniz. Böyle bir yolculuğa çıkarsanız ilk durağınız Machico Köyü olmalı. Deniz kenarında yer alan küçük bir köy-kasaba arası bir yerleşim burası. Bu kasabadan biraz ilerisi adanın en doğu ucu, deniz manzaralı yürüyüş için en ideal lokasyon.

Buradan adanın kuzeyine yönelin. Elbette araç kiralamanız gerekecek bu yolculuklar için. İlk durağınız Santana Kasabası olsun. Bu adaya gelip bu kasabayı görmeden gitmemek lazım. Eski tarz saman çatılı ada evleri burada yer alıyor, ayrıca denize inen teleferik de burada.

Turistik ürünler satan dükkanlarda ada kurabiyeleri ile limon ve bol alkolle yapılan ada içkisini tadabilirsiniz. Yemek için "Quinta do furao" adlı otelin restaurantını düşünebilirsiniz. Terasından okyanus ve doğa manzarası görülebilen keyifli bir yer. Sonrasında "Sao Vicente" köyüne devam edin. Yalnız yolu bir hayli kötü, ama durup resim çekip manzaraya bakılabilecek cepler var, ufak kasabalar da mevcut yol üstünde.

Cabo Girao

Cabo Girao

Cabo Girao, denizden 580 metre yükseklikte bir falezdir. Falezden dışarı doğru çıkan, tabanı cam, aşağısı uçurum olan bir terasa çıkıyorsunuz bu faleze tırmandığınızda. Burası dünyanın en yüksek ikinci falezi ve kesinlikle görmeye değer.

Buradan sonra insanların genellikle yürüyüş yapmak için ziyaret ettikleri Ponto de Sol adasına geçebilirsiniz. Plajları açısından popüler olmasa da doğa yürüyüşü için ideal bir lokasyon. Eğer mutlaka yüzelim diyorsanız durağınız Calheta olmalı. Dev kayalar ve beton kullanımı ile okyanusa doğru çıkan devasa bir dalgakıran mevcut, yurtdışından da plaj için kum getirtilmiş ve ideal bir plaj yaratılmış.

Burada şezlong 2 Euro, şemsiye de 1,5 Euro. Kumsalda eğer yağmura yakalanmadıysanız en az bir yarım saat kadar yatıp dinlenin sonra okyanus kenarındaki en güzel kasabalardan biri olan Jardim de Mar’a geçin. Burada okyanus kenarı kısa bir yürüyüş sonrası öğlen yemeğinizi almanızı tavsiye ederiz. Küçük küçük restoranlar mevcut ve hepsinde deniz mahsulleri gayet başarılı, özellikle ızgara midye bir harika.

Camara de Lobos Kasabası

Camara de Lobos Kasabası

Madeira’ya gelip de küçük bir balıkçı kasabası olan "Camara de Lobos" kasabasına uğramadan dönmek olmaz. Burası, renkli balıkçı kayıkları ve deniz kenarı kafeleri ile şirin bir balıkçı kasabası. Belki akşam yemeğinizi burada taze balıkla yapmayı da düşünebilirsiniz. Basit ve yerel lezzetler genelde deneyeni pişman etmez.

Burası ressamlara ev sahipliği yapmış, balıkçılığın hala geleneksel usulde yapıldığı çok güzel ve şirin bir balıkçı köyü. Winston Churchill de buranın güzelliğinden etkilenip bir dönem burada kalıp ve resim yapmış. Camara de Lobos, “fokların odası” anlamına geliyor. Anlaşılan zamanında buranın esas sahipleri onlarmış. Biraz sahilde dolaşıp resim çektikten sonra kasabada yer alan küçük kiliseyi de mutlaka gezin.

Sahile inip kurutulan balıkları seyredin. Bunlar Portekiz’de yenilen, Bacalhau yani Morina balıkları. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Portekizliler bu balığı önce kurutup sonra pişiriyorlar. Ama doğrudan pişirilmişini daha çok sevebilirsiniz. Bembeyaz etli çok güzel bir balık.

Ve elbette bu kasabaya gelmişken Poncha içmeye gidin. Burası yani Camara de Lobos Poncha’nın ana vatanı. Şeker kamışından damıtılan alkol, bal ve tropik meyve sularından yapılan bu içkiyi tatmadan ada ziyaretinin eksik kalır. Hatta bazı kafelerde bu içki şişe olatak da satılmaktadır. Sevdiklerinize güzel bir hediye olacak. Kasabaya has balık turşusu da bir diğer hediye seçeneğiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Madeira Adası Nerededir?

Atlas Okyanusu′nda yer alan ve Portekiz′e bağlı olan  bir özerk bölge ve takımadadır Madeira Adası. Kanarya Adaları'nın 400 kilometre kuzeyinde yer alır. Kuzeybatısında yer alan Azorlar takımadası ile Portekiz'in iki özerk bölgesini oluşturur.

Madeira Adası’na Nasıl Gidilir?

Madeira Adası’nda başkent Funchal’da uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır. Şehir merkezine 30 dakika mesafededir. Lizbon şehri üzerinden aktarmalı olarak gidilebilir.

Madeira Adası’na cruise gemileri de sıkça uğramaktadır.

Madeira Adası şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Madeira Adası’nda Nerede Kalmalı?

Madeira Adası’nda hem bol yıldızlı lüks oteller hem de şık butik oteller yer alır. Farklı dekorasyonları ve sempatik mimarisiyle dikkat çekerler. Başkent Funchal, Santa Cruz, Calheta şehirlerinde bol miktarda konaklama seçeneği mevcuttur.

Madeira Adası İçi Ulaşım

f8cf05021e5772e55c6982d5eedebd1f.jpg

Madeira Adası’nda ulaşım daha çok otobüslerle sağlanmaktadır. Tüm otobüs firmalarında geçerli 7 günlük biletin fiyatı yaklaşık 22 Euro’dur. Taksi kullanımı da mümkündür.

Tüm adayı gezebilmek, el değmemiş koylara ulaşabilmek için ise en iyi yöntemse araç kiralamaktır. Sadece Funchal dışındaki yollarda çok fazla benzin istasyonu bulunmadığını belirtmekte fayda var.

Madeira Adası Mutfağı

Madeira Adası Mutfağı
 

Tipik bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’de pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık en çok kullanılan ürünlerdir. Portekizlilerin özellikle Morina balığından yapılmış yemekleri çok sevdikleri ve Portekiz’de “bacalhau” denen bu yemeklerin yılın her günü için farklı olmak üzere 365 değişik şekilde pişirildiği söylenir. “Pastéis de Bacalhau”, rendelenmiş bacalhau, kızarmış patates, soğan ve çırpılmış yumurtanın karışımından oluşan “Bacalhau à Brás” ve “Bacalhau à Gomes de Sá” en popüler tariflerdir. Diğer balık yemekleri arasında ızgara sardalya ve Caldeirada sayılabilir.

Eski ve ağır tariflere dayanan pasta ve hamur işleri ülke çapında yaygındır. Portekiz’in kendine özgü fast-food tarzı yemeği ise Porto’nun Francesinha’sıdır. Diğer yemekler arasında et ve sosis parçaları ile kuru fasulyeden ve beyaz pirinçten yapılan pilav ile servis edilen “Feijoada” ile et, pirinç, patates ve diğer sebzelerin haşlanmasıyla yapılan “Cozido à Portuguesa” ve “Espetadas” bulunur.

Madeira Adası Gece Hayatı

Madeira Adası’nda gece hayatının kalbi başkent Funchal’dadır. Burada farklı zevklere hitap edecek çok fazla bar ya da gece kulübü bulmak mümkündür. Funchal’da yerel dilde “Zona Velha” denilen Eski Şehir bölgesinde yer alan Rua de Santa MariaSokağı bu konuda en çok seçeneğin olduğu yerlerdendir. Buradaki mekanlar adeta şehrin enerjisini yükseltir. Sohbetler ve eğlence sadece barların içinde değil, sokakta da devam eder.

Funchal’daki otel bölgesinde de pek çok mekan seçeneği mevcuttur. Gece kulübü sevenler için Vespas, en popüler mekandır. Liman bölgesinde eski bir antrepodan dönüştürülmüş olan Vespas, gece 1’de hareketlenmeye başlar ve müzik sabah 8’e kadar devam eder. Copacabana, Cafe Teatro, Gloria Latina, Marginal, Jam ya da Cameleon deneyebileceğiniz diğer gece kulüpleridir.

Madeira Adası Festivaller

Karnaval (Şubat)

Medeira Çiçek Festivali (Nisan)

Se Festivali (Mayıs)

Atlantik Festivali ve Caz Festivali (Haziran-Temmuz)

Şarap Festivali (Eylül)

Madeira Adası’nda Alışveriş

Tüm Portekiz’de bulunan mağazalar pazar günleri kapalıdır. Haftaiçi 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verirler ancak 13.00 ila 15.00 saatleri arasında siesta yaparlar. Cumartesi günleri ise saat 13.00’te kapatırlar. Madeira Adası’nda dünyaca ünlü markalarla karşılaşmanız zordur.

Özellikle Eski Şehir kısmındaki arnavut kaldırımı dar sokaklarında daha yerel tasarımcı butiklerine, el işi ahşap biblolalara, hasır şapkalara, seramiklere, dokumalara, tasarımcıların ilginç ve yaratıcı takılarına rastlayacaksınız. Madeira Adası’nda mutlaka alınması gereken bir diğer ürün ise şaraptır. Özellikle Funchal’da şarap mağazalarında tadarak alım yapma şansınız mevcuttur. Eski Şehir’de kurulan “Workers’ Market”, yöresel sebze ve meyveleri tanımak ya da baharat satın almak için ideal. Hemen yanında balık pazarı da bulunuyor.

Madeira Adası Saat Farkı

Madeira Adası (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Madeira Adası Para Birimi

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Madeira Adası’nın para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,29 Euro’dur.

Madeira Adası Resmi Dili

Portekiz sınırları içerisinde yer alan Madeira Adası’nın resmi dili Portekizce’dir. Mirandese dili, ülkede tanınmış olan yerel diller arasındadır.

Türkiye Madeira Adası Dış Temsilcilikleri

LİZBON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AVENIDA DAS DESCOBERTAS, 22 1400-092 LISBOA PORTUGAL

Telefon: 00 351-21 300 31 10

Faks: 00 351-21 301 79 34

embassy.lisbon@mfa.gov.tr

http://lizbon.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Portekiz

Madeira Adası Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Özgürlük Günü (25 Nisan)

Katolik Yortusu

Portekiz Günü (10 Haziran)

Tüm Azizler Günü

Bağımsızlığın Gerigelişi (1 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Madeira Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Madeira Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Madeira Adası’na girmek için vize alması gerekmektedir.

Portekiz Vizesi

 

  • Portekiz ülkesi için tüm vize başvuruları Ankara'dan yapılmaktadır.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.