Google+

Arama formu

Kanarya Adaları

Kanarya Adaları Türkiye Temsilciliği
MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/...
Devamı oku
Kanarya Adaları Vize İşlemleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya gitmek için vize alması...
Devamı oku
Kanarya Adaları’na Ne Zaman Gidilir?
Kanarya Adaları’nda sıcak ve kuru çöl iklimi ile tropikaltı iklim...
Devamı oku
Kanarya Adaları’na Nasıl Gidilir?
Kanarya Adaları’na Avrupa üzerinden gemi yolculuğuyla seyahat etmek...
Devamı oku
Kanarya Adaları’nda Nerede Kalmalı?
Kanarya Adaları’nda çeşitli pek çok adada kalma olanağı bulunurken,...
Devamı oku
Kanarya Adaları İç Ulaşım
Taksilerin pahalı olduğu ve tercih edilmediği bölgede tren yollarının...
Devamı oku
Kanarya Adaları’nda Gezilecek Yerler
Doğası ve eğlenceli dünyası ile Kanarya Adaları sahil turizmi ile doğa...
Devamı oku
Kanarya Adaları Mutfağı
Adaların uzun zaman boyunca kara topraklarından izole bir şekilde...
Devamı oku
Kanarya Adaları Gece Hayatı
Sıcak, nemli ve kuru bir coğrafya olan Kanaryalar’da hayat gece başlıyor...
Devamı oku
Kanarya Adaları’nda Alışveriş
Kanarya Adaları’nda bulunabilecek hoş hediyeliklerden olan ramblalara...
Devamı oku
Kanarya Adaları Festivaller
Santa Cruz de Tenerife Karnavalı Her yıl Şubat ayında Tenerife’nin...
Devamı oku
Kanarya Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İspanya’nın ada grubu olan Kanarya Adaları, Ülkeden uzakta kolonyal...
Devamı oku
Kanarya Adaları Resmi Tatiller
· Yeni Yıl (1 Ocak) · Kutsal Cuma (13 Nisan) · İşçi Bayramı (1 Mayıs...
Devamı oku
Kanarya Adaları Nerededir?
Kanarya Adaları bir İspanyol ada grubu olup Atlantik Okyanusu’nda yer...
Devamı oku
Kanarya Adaları İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Kanarya Adaları Para Birimi
Kanarya Adaları İspanya toprağı olup para birimi olarak Euro...
Devamı oku
Kanarya Adaları Resmi Dili
Kanarya Adalarının yüzde 85’ini İspanyol kökenli nüfus oluşturmaktadır....
Devamı oku
Kanarya Adaları Saat Farkı
Kanarya Adaları (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman...
Devamı oku

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 EUR=0.00
 • Priz Tipi
  Type F250V - 16 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca 17.8℃
  Şub 17.8℃
  Mar 18.9℃
  Nis 18.9℃
  May 20℃
  Haz 21.1℃
  Tem 22.8℃
  Ağu 23.9℃
  Eyl 23.9℃
  Eki 22.8℃
  Kas 21.1℃
  Ara 18.9℃
 • Kısa Kısa

  Nüfus: 2,128,647 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Tropik-altı İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Kanarya Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

island-canary1.jpg

İspanya’nın ada grubu olan Kanarya Adaları, Ülkeden uzakta kolonyal dönemden kalma bir yerleşim yeri olarak günümüzde İspanya’nın 19 otonom bölgesinden biridir. Antik zamanlarda adı Kısmet Adaları olarak anılan bölge, aynı zamanda kayıp ada olan Atlantis ile ne kadar emin olunmasa da ilişkilendirilir.

Fenikeliler, Yunanlılar ve Kartacalılar tarafından ziyaret edilen adaların Romalılar döneminde de sık sık ismi geçer. Bölgenin yerlilerinin Mağripliler ve Berberiler’e yakın olduğu bilinmektedir. Adanın yerli Berberlerine Guanche denir. 1400’lü yıllardan önce Portekizlilerin adaları kontrollerine alma girişimleri olmasının yanında bölge 1479 yılındaki Acaçovas Anlaşması ile Kastilyalılara ve geleceğin İspanya’sına kalır. Bölgede kolonyal mantıkla önce tek tip tarım yapılır o da şekerdir. Daha sonra şarap üretimi de önem kazanır. Bölgesel önemi ve zenginliği sebebiyle Kanarya Adaları, sadece yerli değil Türk, Hollandalı ve birçok korsan gemilerinin saldırısına maruz kalmıştır.

Adaların tarihinde önemli bir nokta olan 18. yüzyıl itibariyle şeker kamışının Amerika’daki kolonilerde de yüklü oranda üretilmesiyle beraber şekerin değeri düşer. Bundan sonra adalarda yerel ekonomi zarar görür ve Latin Amerika’ya göçler olur.

Bölgede iki başkent bulunur: Santa Cruz de Tenerife Las Palmas de Gran Canaria birbiriyle tarih boyunca çekişmektedir. 1768’e kadar en kalabalık ada olan Gran Canaria’dan ziyade 1833-1927 yılları arasında Tenerife başkent olur. 1927’den itibaren ikili başkent sistemi geçerli olmuştur.

Kanarya Adaları’nda Gezilecek Yerler

Doğası ve eğlenceli dünyası ile Kanarya Adaları sahil turizmi ile doğa turizmini aynı anda yaşatacak bir yapıdadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Maspalomas Dunes, Garajonay Ulusal Parkı, Caldera de Taburiente Ulusal Parkı, Timanfaya Ulusal Parkı, Guimera Tiyatrosu.

Teide Ulusal Parkı

Teide Ulusal Parkı

Tenerife adasında bulunan Teide volkanik dağı bir ulusal park ve İspanya’nın en yüksek noktası olarak bilinen yer dünyada en yüksek 3. volkanik dağdır. Adanın merkezinde bulunan Teide Ulusal Parkı UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesindedir. Bunun dışında adalarda birçok ulusal park alanı bulunur.

Auditorio de Tenerife

Auditorio de Tenerife

Tenerife Adası’nın başkenti olan Santa Cruz de Tenerife’de bulunan Auditorio de Tenerife mimari sembol olarak görülmesi gereken bir yapı. 2003 yılında tamamlanan yapı Tenerife Senfoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında birçok festival Auditorio de Tenerife’de gerçekleşiyor.

Kanarya Adaları şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Tenerife: Carmen Mota'nın Göster antologia için Bilet (49 €), Tenerife: Yeni Başlayanlar İçin 3 Saatlik Tüplü Dalış (60 €), Jungle Park Tenerife Günü Bilet (27 €), Cañadas del Teide Buggy Turu (145 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Loro Parque

Loro Parque

Loro Parque hayvanat bahçesi oldukça büyük bir yer olup tüm günü kapsayacak bir mekan olacaktır. Bu hayvanat bahçesi papağanlarıyla ünlü olmakla beraber Avrupa’nın en büyük yunus şovu havuzuna ve dünyanın en büyük kapalı penguen gösterimine sahiptir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kanarya Adaları Nerededir?

Kanarya Adaları bir İspanyol ada grubu olup Atlantik Okyanusu’nda yer almaktadır. İspanya’nın bulunduğu İber Yarımadası’ndan daha çok Afrika Kıtasında bulunan Fas’a yakındır. Fas ile arasında 100 kilometre mesafe bulunmaktadır. Bunun yanında Kanarya Adaları en batıdaki Avrupa Birliği toprağı olarak bilinir.

Geolocation

Kanarya Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

fuerteventura-1332507170.jpg

Kanarya Adaları’nda sıcak ve kuru çöl iklimi ile tropikaltı iklim hâkimiyetini sürdürürken havayı okyanus ve alize rüzgârları yumuşatmaktadır. Yağmursuz, kuru ve güneşli bir havaya sahip Kanarya Adaları’nda hava sıcaklığı 18 ile 28 derece arasında yıl boyu değişmez. Bu nedenle senenin her ayı sahillerine turist çekebilmektedir. Fakat özellikle kışın soğuk aylarında Avrupalılar için bir tatil cennetidir.

Kanarya Adaları’na Nasıl Gidilir?

Kanarya Adaları’na Avrupa üzerinden gemi yolculuğuyla seyahat etmek mümkündür. Fakat adada bulunan Tenerife ve Fuerteventura havalimanlarına İspanya üzerinden aktarmalı bir şekilde ulaşmak daha hızlı ve ekonomik olacaktır. Bunun yanında adalara Fas üzerinden hava ve deniz yoluyla ulaşım olanakları da bulunmaktadır.

Kanarya Adaları’nda Nerede Kalmalı?

shutterstock_113401588_1583_Web.jpg

Kanarya Adaları’nda çeşitli pek çok adada kalma olanağı bulunurken, en doğru adres bölgenin merkez ve en büyük adası Tenerife’de kalmak olacaktır. Sahilleri ve doğal alanları ile oldukça etkileyici Tenerife’nin yanında diğer bir seçenek ise Ada Grubunun en kalabalığı olan Gran Canaria adasıdır. Tenerife’de bulunan Los Cristianos en popüler bölgelerden; plajları ve gece hayatı ile tercih edilmektedir. Playa de las Americas bölgesi ise Tenerife’deki diğer eğlenceli ve hareketli bölgedir. Tenerife’de bulunan üçüncü en doğru adres ise Costa Adeje’deki oteller olacaktır.

Kanarya Adaları İç Ulaşım

Tenerife-2.jpg

Taksilerin pahalı olduğu ve tercih edilmediği bölgede tren yollarının doğa koşullarından dolayı gelişmediğini de farzedersek otomobil kiralamak veya otobüs tercih etmek en doğru ulaşım seçenekleri olacaktır. Araba kiralama vahşi doğayı gözlemleme olanağı sunarken, otobüs görece daha sık olmakla beraber ucuz yollu ulaşım imkanı sağlayacaktır. Gemi ve uçak aracılığıyla adalar arası seyahat mümkündür.

Kanarya Adaları Mutfağı

http://unpardehuevos.com/wp-content/uploads/2013/07/MojoCilantro01.jpg

Adaların uzun zaman boyunca kara topraklarından izole bir şekilde yaşaması nedeniyle bu bölgede kendine has basit ve aynı zamanda zengin bir damak tadı gelişmiştir. Afrika kültürü ile görece olarak etkileşim içerisinde bulunsa da, Latin Amerika kıtasında etkisi olduğu söylenebilir. Yağ, sirke, güveyotu, kekik ve farklı baharatlarla birlikte hazırlanan Mojo sosu bölgede et yemekleri de dahil olmak üzere birçok yemeğin yanı sıra meyve ve sebze üzerinde de kullanılmaktadır. Kanarya Adaları’nın geleneksel menüsü papas arrugadas ise mojo soslu haşlanmış patates yemeğidir. Muz, balık, palmiye balı gibi yerel lezzetlerin yanında keçi peyniri çeşitlerinin tadılması tavsiye edilir. Buna ilave olarak, oldukça lüks ve modern bir dünyada olduğunuzu da unutmamalısınız, zira Kanarya Adaları lüks ve modern yemekleri yiyebileceğiniz bir bölge aynı zamanda.

Popüler restoranlar

El Calderito de la Abuela: Modern yapısıyla sizi karşılayacak olan bu restaurant geleneksel Kanarya yemeklerini yiyebileceğiniz özel bir mekan.

Restaurante La Vieja: Bir balıkçı kasabasında olan bu mekanda bölgesel deniz ürünlerinin en kalitelilerini yemeniz mümkündür.

Diğer restoranlar: Bar Restaurante El Cine, Meson El Monasterio, Los Roques, Tasca La Tata, El Guaydil, Kabuki Abama, Lucas Maes, Martin Berasategui

Bahşiş

Lüks bir bölgede olduğunuzu her fırsatta hatırlayacağınız Kanaryalar’da bahşiş adettendir. Kendinizce bir miktar garson ve otel görevlilerine vermeniz hoş karşılanacaktır.

Kanarya Adaları Gece Hayatı

Sıcak, nemli ve kuru bir coğrafya olan Kanaryalar’da hayat gece başlıyor denebilir. Şarap ve rom eşliğinde geçireceğiniz geceler için en doğru adres Playa de las Americas bölgesi olacaktır. Fakat her sahil bölgesinde ihtiyacı karşılayacak bir gece kulübü veya biraz daha sakin pub bulmak mümkündür.

Kanarya Adaları Festivaller

IMG_1326.jpg
Santa Cruz de Tenerife Karnavalı

Her yıl Şubat ayında Tenerife’nin başkentinde gerçekleşir. Rio Karnavalı’ndan sonra en popüler ikinci karnaval olarak görülen bu etkinlikte binlerce insan sokaklarda renkli ve eğlenceli halleriyle dans eder. Karnavalın geçmişi Avrupalı yerleşimcilerin bölgeye ilk geldiği tarihlere kadar gider.
 

Carnaval-Las-Palmas-Gran-Canaria-12.jpg
Las Palmas Karnavalı

Santa Cruz’dan sonra en büyük Kanarya Adaları etkinliğidir. Gran Canaria Adası’nda gerçekleşir. Yaklaşık 200 bin kişinin 6 kilometre boyunca dans ettiği ve gösteriler düzenlediği bir karnaval Şubat ayında gerçekleşir.

dia-de-la-cruz.jpg
Dia de la Cruz - Haç Günü

Bir dini festival. Her yıl 3 Mayıs’ta tüm Kanarya Adaları’nda kutlanır ve kasabaların sokakları çiçek benzeri haçlarla süslenir. Birçok sokak partileri, dans gösterileri ve eğlenceli etkinler düzenlenir.

Kanarya Adaları’nda Alışveriş

Kanarya Adaları’nda bulunabilecek hoş hediyeliklerden olan ramblalara bir göz atabilirsiniz. Mojo satın alabilir, yerel bir ağaç olan Tenerifeçamından yapılan küpe, kolyelik ve benzeri eşyaları gözden geçirebilirsiniz. Vergilerin oldukça düşük olduğu bu bölgede her yerde bulabileceğiniz parfüm veya elektronik eşyaları incelediğinize değecektir. Bunun için Gran Canariadaki modern alışveriş merkezlerinden Las Canteras plajı yanındaki Las Arenas AVM ve El Corte Ingles AVM’yi ziyaret edilebilir.

Kanarya Adaları Saat Farkı

Kanarya Adaları (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Kanarya Adaları’nınkinin 2 saat ilerisindedir.

Kanarya Adaları Para Birimi

Kanarya Adaları İspanya toprağı olup para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Kanarya Adaları Resmi Dili

Kanarya Adalarının yüzde 85’ini İspanyol kökenli nüfus oluşturmaktadır. Resmi dili İspanyolca olan adada aynı zamanda yerli halkın konuşma dili de İspanyolca’dır. İspanyolların yanında Alman, Briton, İtalyan, Arjantinli ve Faslı olmak üzere yabancı ülkede doğup Kanarya Adaları’nda yerleşmiş bir nüfustan bahsedilebilir. Bunun dışında ise bölgenin turistik yapısı göze alındığında İngilizce yaygın olarak bilinip yabancı turistler ile anlaşma aracı olarak kullanılmaktadır.

Kanarya Adaları Türkiye Temsilciliği

MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya ,Andorra.

Kanarya Adaları Resmi Tatiller

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Kutsal Cuma (13 Nisan)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Meryem Ana Yortusu (15 Ağustos)

· Milli Bayram (12 Ekim)

· Azizler Günü (1 Kasım)

· Meryem Ana’nın Günahsız Yortusu (8 Aralık)

Kanarya Adaları İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Kanarya Adaları Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya gitmek için vize alması gerekmektedir. İspanya topraklarına giriş için Shengen vizesini tercih etmek daha makuldür.