Kanarya Adaları Nerededir?

Kanarya Adaları bir İspanyol ada grubu olup AtlantikOkyanusu’nda yer almaktadır. İspanya’nın bulunduğu İber Yarımadası’ndan daha çok Afrika Kıtasında bulunan Fas’ayakındır. Fas ile arasında 100kilometre mesafe bulunmaktadır. Bunun yanında Kanarya Adaları en batıdaki Avrupa Birliği toprağı olarak bilinir.

Kanarya Adaları’na Nasıl Gidilir?

Kanarya Adaları’na Avrupa üzerinden gemi yolculuğuyla seyahat etmek mümkündür. Fakat adada bulunan Tenerife ve Fuerteventura havalimanlarına İspanyaüzerindenaktarmalı bir şekilde ulaşmak daha hızlı ve ekonomik olacaktır. Bunun yanında adalara Fasüzerindenhavavedenizyoluyla ulaşım olanakları da bulunmaktadır.

Kanarya Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

fuerteventura-1332507170.jpg

KanaryaAdaları’nda sıcak ve kuru çöl iklimi ile tropikaltı iklim hâkimiyetini sürdürürken havayı okyanus ve alize rüzgârları yumuşatmaktadır. Yağmursuz, kuru ve güneşli bir havaya sahip Kanarya Adaları’nda hava sıcaklığı 18 ile 28 derece arasında yıl boyu değişmez. Bu nedenle senenin her ayı sahillerine turist çekebilmektedir. Fakat özellikle kışın soğuk aylarında Avrupalılar için bir tatil cennetidir.

Kanarya Adaları’nda Nerede Kalınır?

Atlantik Okyanusu’nda yer alan Kanarya Adaları hemen her mevsim ılıman havası ile cazibeli bir turizm merkezi. Her statüde tesis ile turistlere hizmet veren Kanarya Adaları, Fas’ın güney kıyılarına karşı bulunan 7 adadan oluşuyor.

İspanya toprağı olmasına rağmen Afrika kıtasına daha yakın bir mevkide yer alan Kanarya Adaları, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin en batıda yer alan noktası oluyor. Sahil turizmi konusunda mevcut altyapısı ile bir hayli ilgi çeken Kanarya Adaları, sahip olduğu doğa ve eğlenceli tatil alternatifleri ile de tüm dünyadan talep görüyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kanarya Adaları otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kanarya Adaları Otelleri

Avrupa Birliği’nin en batısında kalan parçası olan Kanarya Adaları, İspanyol ada grubu olarak tanınıyor. Atlantik Okyanusu’nda bulunan adalar grubu, İspanya’dan ziyade Afrika kıtasına daha yakın konumda yer alıyor. Çöl ve tropikaltı iklimi yaşanan adalar bölgesinde iklim her mevsim tatil yapma imkânı sağladığı için de Kanarya Adaları hayli popüler bir tatil destinasyonu olarak ilgi görüyor. Atlantik Okyanusu’nun bu harika turizm cenneti adalar grubu; doğal güzellikleri ve de deniz etkinlikleri ile ilgi odağı oluyor. Kanıtlanmamış olsa da efsanelere göre kayıp kıta Atlantis’in de burası olduğu yönünde pek çok rivayet bulunuyor.

Afrika kıtasına 100 kilometre uzakta, güney Fas açıklarında bulunan adalar grubu, idari olarak Santa Cruz de Tenerife ile Las Palmas şeklinde ikiye bölünmüş halde yönetiliyor. 7.300 kilometrekarelik Kanarya Adaları sahip olduğu muhteşem doğası ve yanı sıra oluşturulmuş hizmet ağı ile tüm dünyadan pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kanarya Adaları otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Kanarya Adaları İç Ulaşım

Tenerife-2.jpg

Taksilerin pahalı olduğu ve tercih edilmediği bölgede tren yollarının doğa koşullarından dolayı gelişmediğini de farzedersek otomobil kiralamak veya otobüs tercih etmek en doğru ulaşım seçenekleri olacaktır. Araba kiralama vahşi doğayı gözlemleme olanağı sunarken, otobüs görece daha sık olmakla beraber ucuz yollu ulaşım imkanı sağlayacaktır. Gemi ve uçak aracılığıyla adalar arası seyahat mümkündür.

Kanarya Adaları Mutfağı

http://unpardehuevos.com/wp-content/uploads/2013/07/MojoCilantro01.jpg

Adaların uzun zaman boyunca kara topraklarından izole bir şekilde yaşaması nedeniyle bu bölgede kendine has basit ve aynı zamanda zengin bir damak tadı gelişmiştir. Afrika kültürü ile görece olarak etkileşim içerisinde bulunsa da, Latin Amerika kıtasında etkisi olduğu söylenebilir. Yağ, sirke, güveyotu, kekik ve farklı baharatlarla birlikte hazırlanan Mojo sosu bölgede et yemekleri de dahil olmak üzere birçok yemeğin yanı sıra meyve ve sebze üzerinde de kullanılmaktadır. Kanarya Adaları’nın geleneksel menüsü papasarrugadas ise mojo soslu haşlanmışpatates yemeğidir. Muz, balık, palmiye balı gibi yerel lezzetlerin yanında keçipeyniri çeşitlerinin tadılması tavsiye edilir. Buna ilave olarak, oldukça lüks ve modern bir dünyada olduğunuzu da unutmamalısınız, zira Kanarya Adaları lüks ve modern yemekleri yiyebileceğiniz bir bölge aynı zamanda.

Popüler restoranlar

El Calderito de la Abuela: Modern yapısıyla sizi karşılayacak olan bu restaurant geleneksel Kanarya yemeklerini yiyebileceğiniz özel bir mekan.

Restaurante La Vieja: Bir balıkçı kasabasında olan bu mekanda bölgesel deniz ürünlerinin en kalitelilerini yemeniz mümkündür.

Diğer restoranlar: Bar Restaurante El Cine, Meson El Monasterio, Los Roques, Tasca La Tata, El Guaydil, Kabuki Abama, Lucas Maes, Martin Berasategui

Bahşiş

Lüks bir bölgede olduğunuzu her fırsatta hatırlayacağınız Kanaryalar’da bahşiş adettendir. Kendinizce bir miktar garson ve otel görevlilerine vermeniz hoş karşılanacaktır.

Kanarya Adaları’nda Alışveriş

Kanarya Adaları’nda bulunabilecek hoş hediyeliklerden olan ramblalara bir göz atabilirsiniz. Mojo satın alabilir, yerel bir ağaç olan Tenerifeçamından yapılan küpe, kolyelik ve benzeri eşyaları gözden geçirebilirsiniz. Vergilerin oldukça düşük olduğu bu bölgede her yerde bulabileceğiniz parfüm veya elektronik eşyaları incelediğinize değecektir. Bunun için Gran Canariadaki modern alışveriş merkezlerinden Las Canteras plajı yanındaki Las Arenas AVM ve El Corte Ingles AVM’yi ziyaret edilebilir.

Kanarya Adaları Gece Hayatı

Sıcak, nemli ve kuru bir coğrafya olan Kanaryalar’da hayat gece başlıyor denebilir. Şarap ve rom eşliğinde geçireceğiniz geceler için en doğru adres Playa de las Americas bölgesi olacaktır. Fakat her sahil bölgesinde ihtiyacı karşılayacak bir gece kulübü veya biraz daha sakin pub bulmak mümkündür.

Kanarya Adaları Festivaller

IMG_1326.jpg
Santa Cruz de Tenerife Karnavalı

Her yıl Şubat ayında Tenerife’nin başkentinde gerçekleşir. Rio Karnavalı’ndan sonra en popüler ikinci karnaval olarak görülen bu etkinlikte binlerce insan sokaklarda renkli ve eğlenceli halleriyle dans eder. Karnavalın geçmişi Avrupalı yerleşimcilerin bölgeye ilk geldiği tarihlere kadar gider.
 

Carnaval-Las-Palmas-Gran-Canaria-12.jpg
Las Palmas Karnavalı

Santa Cruz’dan sonra en büyük Kanarya Adaları etkinliğidir. Gran Canaria Adası’nda gerçekleşir. Yaklaşık 200 bin kişinin 6 kilometre boyunca dans ettiği ve gösteriler düzenlediği bir karnaval Şubat ayında gerçekleşir.

dia-de-la-cruz.jpg
Dia de la Cruz - Haç Günü

Bir dini festival. Her yıl 3 Mayıs’ta tüm Kanarya Adaları’nda kutlanır ve kasabaların sokakları çiçek benzeri haçlarla süslenir. Birçok sokak partileri, dans gösterileri ve eğlenceli etkinler düzenlenir.

Kanarya Adaları Resmi Tatiller

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Kutsal Cuma (13 Nisan)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Meryem Ana Yortusu (15 Ağustos)

· Milli Bayram (12 Ekim)

· Azizler Günü (1 Kasım)

· Meryem Ana’nın Günahsız Yortusu (8 Aralık)

Kanarya Adaları İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Kanarya Adaları Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya gitmek için vize alması gerekmektedir. İspanya topraklarına giriş için Shengen vizesini tercih etmek daha makuldür.

Kanarya Adaları Türkiye Temsilciliği

MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

[email protected]

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya ,Andorra.

Kanarya Adaları Para Birimi

KanaryaAdaları İspanya toprağı olup para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Kanarya Adaları Resmi Dili

Kanarya Adalarının yüzde85’iniİspanyol kökenli nüfus oluşturmaktadır. Resmi dili İspanyolca olan adada aynı zamanda yerli halkın konuşma dili de İspanyolca’dır. İspanyolların yanında Alman, Briton, İtalyan, Arjantinli ve Faslı olmak üzere yabancı ülkede doğup Kanarya Adaları’nda yerleşmiş bir nüfustan bahsedilebilir. Bunun dışında ise bölgenin turistik yapısı göze alındığında İngilizce yaygın olarak bilinip yabancı turistler ile anlaşma aracı olarak kullanılmaktadır.

Kanarya Adaları Saat Farkı

Kanarya Adaları (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Kanarya Adaları’nınkinin 2 saat ilerisindedir.

Kanarya Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.8oC
  • Şub 17.8oC
  • Mar 18.9oC
  • Nis 18.9oC
  • May 20oC
  • Haz 21.1oC
  • Tem 22.8oC
  • Agu 23.9oC
  • Eyl 23.9oC
  • Eki 22.8oC
  • Kas 21.1oC
  • Ara 18.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,128,647 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Tropik-altı İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün