Google+

Arama formu

Johor Bahru

Johor Bahru şehir içi ulaşımında otobüsler kullanılıyor. Neredeyse...
Devamı oku
Johor Bahru şehri, Malezya’nın güneyinde yer alan en güzel...
Devamı oku
Johor Bahru’da Malay, Çin ve Hint mutfağından örnekleri...
Devamı oku
Johor Bahru’da gece hayatı hareketli geçiyor denilebilir. Bunda tabii...
Devamı oku
Johor Bahru alışveriş sevenler için çok ideal bir şehir. Şehrin pek çok...
Devamı oku
Johor Bahru Sanat Festivali (Eylül-Ekim) Uluslararası Uçurtma...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çin Yeni Yılı (8 Şubat) Kutsal Cuma İşçi Bayramı...
Devamı oku
Malezya'nın Johor eyaletinin başkenti olan Johor Bahru şehri, Malay...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
Johor Bahru, Malezya'nın Johor eyaletinin başkentidir. Şehir Malay...
Devamı oku
Malezya sınırları içerisinde yer alan Johor Bahru şehrinin para birimi...
Devamı oku
Malezya sınırları içerisinde yer alan Johor Bahru’nun resmi dili Malayca...
Devamı oku
Johor Bahru (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya’ya girmek için vize almasına...
Devamı oku
Ekvatoral iklime sahip olan Johor Bahru şehrinde Kasım-Şubat ayları...
Devamı oku
Şehre uçakla ulaşım, 35 kilometre kuzeyindeki Uluslararası Sinei...
Devamı oku
Şehir merkezi sayılan Jln Meldrum bölgesinde çok sayıda uygun fiyatlı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MYR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.4℃
Şub 27℃
Mar 27.4℃
Nis 27.9℃
May 27.8℃
Haz 27.5℃
Tem 26.9℃
Ağu 26.9℃
Eyl 26.9℃
Eki 27.2℃
Kas 27℃
Ara 26.5℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 497,067/ Dil: Malayca / Para Birimi: Malezya Ringiti (MYR) / İklim: Ekvatoral / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Johor Bahru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Singapore-Johor_Causeway.jpg

Malezya'nın Johor eyaletinin başkenti olan Johor Bahru şehri, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, Johor Boğazı'nın kuzey kıyısında yer alır. Singapur'a yürüme mesafesinde bulunan şehirden Singapur’a iki adet köprü ile geçilebilmektedir. Bu konumu sayesinde ülkenin dışarıya açılan kapısı niteliğindedir. Malezya’yı her yıl ziyaret eden yaklaşık 16 milyon turistin yüzde 60’ı ülkeye Johor Bahru üzerinden giriş yapmaktadır.

Geçmişte, Tanjung Puteri adına sahip olan şehir, 1850’lerden önce Malayların balıkçı kasabasıydı. Şimdilerde ise ülkedeki Kuala Lumpur şehrinden sonra en hızlı gelişen şehir olarak ekonomisi oldukça iyi sevileyelerdedir. Artık bir finansın, ticaretin, kültür sanatın, plastik üretiminin merkezi olmuştur.

Malayların, Çinlilerin ve Hintlilerin yaşadığı şehir, kültürel farklılıkları, doğasu ve tarihin getirdiği mimari güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ekvatoral iklime sahip olan Johor Bahru şehrinde Kasım-Şubat ayları arasında hava sıcaklığı 25-28 derece arasında değişir. Şehirde iki kez Muson yağmurları dönemi yaşanır. Biri Aralık-Şubat ayları arasında, diğeri ise Haziran-Ağustos ayları arasında olmaktadır. Seyahatleri bu tarihlere göre organize etmekte fayda vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DRgH0_PNPvI

Johor Bahru’da Gezilecek Yerler

Johor Bahru şehri, Malezya’nın güneyinde yer alan en güzel şehirlerden biri. Johor Eyaleti’nin merkezi şehri olan Johor Bahru, oldukça yoğun bir turist akımına uğramaktadır. Her yıl gelen yaklaşık 16 milyon turistin yüzde 60’lık kısmı, ülkeye Johor Bahru üzerinden giriş yapıyor. Gezilecek yerleri de bir hayli fazla olan şehri günübirlik gezmeye çalışmanızı tavsiye etmeyiz.

Singapur’a karayolu ve demiryoluyla bağlanır. Singapur’a yakın oluşu Johor’u Singapurlular arasında popüler bir tatil merkezi yapmıştır. Malacca Boğazı boyunca uzanıp Güney Çin Denizine ulaşan tek eyalet olan Johor, çok sayıda eğlence ve etkinliğe ev sahipliği yapar. Eyalet başkenti Johor Bahru’da şehri turlamak ve alışveriş yapmak için kendinize zaman ayırın. Şehrin ilginç noktaları arasında Kraliyet Müzesi, Sultan Abu Bakar Camii, Büyük Saray, Johor Sanat Galerisi, Mawar El Sanatları Merkezi ve Johor Bahru’nun şehir olarak ilan edilişini kutlamak üzere 1994 yılında inşa edilen Dataran Bandaraya sayılabilir.

Johor Bahru’da görülmesi gereken diğer yerler

Legoland Malezya Resort, Jalan Wong Ah Fook, Istana Besar, Pulai Şelalesi, Johor Hayvanat Bahçesi, Sultan İbrahim Binası, Dataran Bandaraya, Istana Pasir Pelangi, Pulai Dağı.

 

Arulmigu Sri Rajakaliamman Tapınağı

Çoğu turistin sıklıkla yaptığı gibi, eğer komşu ülkelerden herhangi birinde kalıyor ve bir günlüğüne Johor Bahru’ya gelip burayı da aradan çıkartmak istiyorsanız, bilmeniz gerek ki yalnız değilsiniz. Özellikle bayram ya da haftasonu tatiline denk getirirseniz şehrin girişinde yoğun bir trafik söz konusu olacak. Hatta eğer Singapur’dan geliyorsanız, Singapur–Johor Bahru arasındaki köprüden geçerken iki yanda deniz, bekleyen araçlar ve bir an için tıkanmış trafiği görünce aklınıza hemen İstanbul gelecek. Sonrasında trafik biraz rahatlasa da “Sultan Iskandar Customs, Immigration and Quarantine Complex” yani “CIQ” kısaltmasıyla bilinen Malezya’nın gümrük binasına ulaşmanız bayağı zaman alacak.

Arulmigu Sri Rajakaliamman Tapınağı

Burası günübirlik bir ziyaret için uygun değil, zira gümrükte sizi pasaport kontrol gişelerinin hemen hepsinde uzun kuyruklar oluşturmuş her milletten insan bekliyor. İşte o an anlayacaksınız ki Johor Bahru gerçekten Malezya’ya açılan bir kapı. Gümrükte fotoğraf çekmek yasak olduğu için maalesef bu anı fotoğraflamayı denemeyin çünkü sınırdışı edilebilirsiniz. Pasaport kontrol kuyruğunu atlattıktan sonra Johor Bahru’ya girebilirsiniz.

Gezinizde ilk durağınız dünyanın camdan yapılan ilk Hint tapınağı olan “Arulmigu Sri Rajakaliamman” olmalı. Bu tapınak tapınak aynı zamanda Johor Bahru’nun en eski Hint tapınaklarından. Geçmişi 1922 yılına dayanıyor. Tapınağın iç dekorunun en az yüzde doksanı toplam 300 bin renkli cam parçasından yapılmıştır. Rengarenk görüntüsüyle turistlerin de ilgisini çeken tapınağa girişler kişibaşı 10 Ringgit. Diğer Hint tapınaklarında da olduğu gibi içeriye girmek için ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor.

Arulmigu Sri Rajakaliamman Tapınağı-1

Johor ahru şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz ♫ Desire Home ♫ Bukit Indah Johor ♫ City View Western Style Cozy Home @ 3 bedrooms, Cherish the moment@Serene, OS HomeStay Seri Austin Hills güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri JS Homestay Platino @ Paradigm JB, (JOHOR AUSTIN )LUCKY HOMESTAY, Ledang Suites By SubHome. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz HomeStay in Johor(Johor Jaya Keembong), OYO 44026 98 Hotel, Austin Premium Suite Johor Bahru gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pelangi Baru Hotel, DIY HomeStay Free Pool WIFI Iflix TV Laundry, Southern Guest House in Johor bahru 7min to CIQ 16min to Singapore tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Johor Bahru aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Roufo Eski Çin Tapınağı

Singapur’a yürüme mesafesinde yer alan Johor Bahru şehri, Malezya’nın güneyinde yer alan en güzel şehirlerden biri. Johor Eyaleti’nin merkezi şehri olan Johor Bahru, oldukça yoğun bir turist akımına uğramakta. Her yıl gelen yaklaşık 16 milyon turistin yüzde 65’lik kısmı, ülkeye Johor Bahru üzerinden giriş yapıyor. Ülkeler arası geçiş noktası konumunda olan Johor Bahru şehrini ziyaret ettiğinizde, bu yürüme yolu üzerinden Singapur’a geçiş yapmanızı öneririz. Kazıklı Yol adı verilen bu yolda yürümek, size de kendinizi farklı hissettirecektir. Oldukça zevkli ve farklı olan bu yolculuktan, eminiz ki siz de fazlasıyla keyif alacaksınız.

Malezya’nın en büyük şehirleri arasında dördüncü sırada yer alan Johor Bahru, aynı zamanda ülkenin önemli sanayi, turizm ve ticaret merkezidir. Oldukça kalabalık bir nüfusu olan şehir, güzel mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile de sizi içerisine alıyor. Farklı ülke ve kültürden insanların oluşturduğu şehir nüfusu, kalabalık olmanın yanı sıra farklı lezzetleri de size sunuyor. Oldukça renkli bir şehir olan Johor Bahru, akşamları ortaya çıkan görüntüsü ile de sizi büyüleyecek. Şehri tam anlamıyla görmenizi sağlayan bir noktadan baktığınızda, renkli ışıklar ve ışıltılı yapılar sizi mest ediyor.

Bu çok kozmpolit yapının mimariye yansıdığı nadide örneklerden biri de Johor Bahru’nun en önemli Çin Tapınağı. Aslında Asya’da gördüğünüz diğer Çin tapınaklarından pek de farklı olmayan bu yerin en önemli özelliği bu şehrin en eski Çin tapınağı olması. “Roufo Old Chinese Temple” 1870 yılında bir grup Çinli işadamı tarafından yaptırılmış. Tapınak her gün 07.30-17.30 arasında ziyaret edilebiliyor.

Roufo Eski Çin Tapınağı

Sultan Abu Bakar Camii

Johor Bahru, gezilip görülecek yerleri fazla olduğu için mutlaka konaklama yapılması gereken bir yer. Turistlerin sıklıkla yaptığı bir hata da burayı bir günde gezip görebileceklerini düşünmesi. Üstelik şehirde uygun fiyatlara birçok otel, hostel ve kamp yeri bulunuyor. Herkesin bütçesine uygun otel ve benzeri konaklama yerlerinin yanı sıra karavanla ya da çadırlarla konaklayabileceğiniz kamp alanları da bulunuyor. İş amaçlı seyahatlerinizde konaklayabileceğiniz lüks oteller de oldukça dikkat çekiyor. Birbirinden güzel ve lüks otellerde konaklayarak, muhteşem bir tatilin tadını da çıkarabilirsiniz. Yıl içerisinde turist akımı oldukça fazla olan Johor Bahru, bir turizm kenti olmasının avantajını konaklamada da kullanıyor.

Eğer siz günübirlik bu şehri ziyaret etmekte kararlıysanız şehre ait en önemli iki (Çin ve Hindu) tapınağı gördükten sonra Johor Bahru’nun en önemli camisini de görün. “Sultan Abubakar Camisi“ne vardığınız anda karşılaştacağınız manzara sizi çok etkileyecek. Modern bir mimari yapıya sahip olan bu cami Johor Bahru’nun en eski ve en büyük camisi. İçinde aynı anda 3000 kişi ibadet edebilidiği caminin bir de müze binası var. 1 asırlık geçmişe sahip olan Sultan Abubakar Cami, Singapur’daki Sultan Cami’yi yaptıran Malay Sultanı’nın büyükbabası tarafından yaptırılmıştır.

gorsegorse#!!#

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Johor Bahru Nerededir?

Johor Bahru, Malezya'nın Johor eyaletinin başkentidir. Şehir Malay Yarımadası'nın güney ucunda, Johor Boğazı'nın kuzey kıyısında ve Singapur'a yürüme mesafesinde yer almakta olup bu konumu sayesinde ülkenin dışarıya açılan kapısı konumundadır.

 Johor Bahru'ya Ne Zaman Gidilir?

Ekvatoral iklime sahip olan Johor Bahru şehrinde Kasım-Şubat ayları arasında hava sıcaklığı 25-28 derece arasında değişiyor. Şehirde iki kez Muson yağmurları dönemi yaşanıyor. Biri Aralık-Şubat ayları arasında, diğeri ise Haziran-Ağustos ayları arasında oluyor.

Johor Bahru’ya Nasıl Gidilir?

Şehre uçakla ulaşım, 35 kilometre kuzeyindeki Uluslararası Sinei Havalimanı’ndan sağlanıyor. Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor.

Johor Bahru şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Johor Bahru’da Nerede Kalmalı?

Onq7A6Q.jpg

Şehir merkezi sayılan Jln Meldrum bölgesinde çok sayıda uygun fiyatlı hoş oteller yer alıyor.Daha butik ve şık oteller tercih ediyorsanız KSL Alışveriş Merkezi çevresindeki oteller ilginizi çekecektir. Herkesin bütçesine uygun otel ve benzeri konaklama yerlerinin yanı sıra karavanla ya da çadırlarla konaklayabileceğiniz kamp alanları da bulunuyor. İş amaçlı seyahatlerinizde konaklayabileceğiniz lüks oteller de oldukça dikkat çekiyor

 Johor Bahru Şehir İçi Ulaşım

WAF_1.jpg

Johor Bahru şehir içi ulaşımında otobüsler kullanılıyor. Neredeyse şehrin her noktasında bu otobüslerle ulaşmak mümkün oluyor. Taksi kullanmak isterseniz fiyatları epey uygun. Ancak sürücüler bazen taksimetre açmak istemiyor, pazarlık yapmaya hazırlıklı olmalısınız.

Johor Bahru Mutfağı

8564839140_9a036067b6_b.jpg

Johor Bahru’da Malay, Çin ve Hint mutfağından örnekleri tadabilirsiniz. Her yıl çok turistin gelmesi, buradaki dünya mutfağı kültürünün gelişmesini sağlamış. Fransız mutfağından Japon mutfağına kadar pek çok ülkeden yöresel yemekler yapan restoranlar görmeniz mümkün. Hem lokal hem de uluslararası yemekler sunan restoranların bazılarında ayaküstü bir şeyler atıştırabilir ya da şık bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Satay”, Malezya’nın en ünlü yemeklerinden biri. Marin edilmiş ızgara biftek ya da tavuk eti, yerfıstığı sosu ile servis ediliyor. “Nasi lemak”ta ise pirinç ve hindistancevisi sütü pişirilip yanında kavrulmuş yerfıstığı, ançüez ve katı yumurta ile yeniyor.

Popüler restoranlar

Carabao, Restoran Permas on Kee, Huamui, Nilla, Annalakshmi.

Bahşiş

Malezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Johor Bahru Gece Hayatı

Beer_newcastle.jpg

Johor Bahru’da gece hayatı hareketli geçiyor denilebilir. Bunda tabii ki, şehri ziyaret eden turistlerin etkisi bir hayli fazla. Pek çok sokakta ve hatta alışveriş merkezlerinde bile etkinlik merkezleri ve gece kulüpleri mevcut.

DNP kulesinin altında yer alan De Bieres Pub & Café, en çok tercih edilen pub’lardan biri. Zon Regency Hotel’in lobisindeki Palm Lounge ise öncelikle palmiye ağaçlarıyla hazırlanmış dekorasyonuyla ilgi çekiyor. Şık ve rahat koltukları da cabası...

Jalan Ibrahim Sultan’daki Palm Bistro, içkinizi yudumlarken şehir merkezinde neler olup bittiğini gözlemlemek için harika bir konuma sahip.

Johor Bahru Festivaller

Johor Bahru Sanat Festivali (Eylül-Ekim)

Uluslararası Uçurtma Festivali (Şubat)

Fener Festivali (Mart)

Wesak Günü (Mayıs)

Nusantara Kültür Festivali (Mayıs)

Kuda Kepang Dans Festivali (Ağustos)

Bon Odori (Ekim)

Johor Bahru’da Alışveriş

Johor Bahru alışveriş sevenler için çok ideal bir şehir. Şehrin pek çok noktası büyük alışveriş merkezleri bulunuyor. Çoğu akşam geç saatlere kadar açık kalıyor. City Square, Holiday Plaza, Plaza Pelangi, Komtar ya da Zon’u deneyebilirsiniz. Ayrıca sokak gezileriniz sırasında karşılaşacağınız küçük mağazalar ya da hediyelik eşya dükkanlarında bir tür kumaş boyama sanatı olan batik, ahşap el oyması ürünleri, seramik ürünleri ya da inci satın alınabilir.

Johor Bahru Saat Farkı

Johor Bahru (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur.

Johor Bahru Para Birimi

Malezya sınırları içerisinde yer alan Johor Bahru şehrinin para birimi Malezya Ringiti’dir (MYR). 1 TL yaklaşık 1,34 Ringiti’dir.

Johor Bahru Resmi Dili

Malezya sınırları içerisinde yer alan Johor Bahru’nun resmi dili Malayca’dır. Turistik bölgelerde İngilizce de yaygındır.

Johor Bahru Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı (8 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Anneler Günü

Wesak Günü

Hasat Festivali (30-31 Mayıs)

Kralın Doğumgünü (Haziran ayının ilk cumartesi günü)

Ramazan Bayramı

Bağımsızlık Günü (31 Ağustos)

Kurban Bayramı

Awal Muharram

Divali

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Johor Bahru İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Johor Bahru Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya’ya girmek için vize almasına gerek yoktur. Pasaportunuzun altı ay geçerli olması yeterlidir.

Malezya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.