Google+

Arama formu

George Town (Penang)

Georgetown şehrinde tropikal yağmur ormanı iklimi görülür. Yıl boyunca...
Devamı oku
Uluslararası Penang Havalimanı, şehrin 18 kilometre güneyinde yer...
Devamı oku
Georgetown’da her zevke ve bütçeye hitap eden çok hoş oteller yer alıyor...
Devamı oku
Şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayan çok gelişmiş bir otobüs sistemi...
Devamı oku
Georgetown, Malezya’nın diğer şehri Melaka gibi UNESCO Dünya Mirası...
Devamı oku
Georgetown’da Malay, Çin ve Hint mutfağından örnekleri tadabilirsiniz...
Devamı oku
Georgetown gece hayatı denince gözünüzün önüne şık ve hareketli bir...
Devamı oku
Georgetown, alışveriş sevenler için çok ideal bir şehir. Özellikle Jalan...
Devamı oku
Georgetown Festivali (Ağustos) Penang Sıcak Hava Balonu Festivali (...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çin Yeni Yılı (8 Şubat) Kutsal Cuma İşçi Bayramı...
Devamı oku
Georgetown, Malezya'nın Penang eyaletinin başkentidir. Penang Adası’...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
Georgetown, Malezya'nın Penang eyaletinin başkentidir. Penang Adası’nın...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya’ya girmek için vize almasına...
Devamı oku
Malezya sınırları içerisinde yer alan Georgetown şehrinin para birimi...
Devamı oku
Malezya sınırları içerisinde yer alan Georgetown’ın resmi dili Malayca’...
Devamı oku
Georgetown (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı...
Devamı oku
KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 118,JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MYR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27.7℃
Şub 27.9℃
Mar 28.1℃
Nis 28.2℃
May 28.1℃
Haz 27.9℃
Tem 27.5℃
Ağu 27.4℃
Eyl 27.1℃
Eki 27.1℃
Kas 27.2℃
Ara 27.4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 708,000 / Dil: Malayca / Para Birimi: Malezya Ringiti (MYR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Georgetown Hakkında Bilinmesi Gerekenler

georgetown-malaysia-5.jpg

Georgetown, Malezya'nın Penang eyaletinin başkentidir. Penang Adası’nın kuzeydoğu ucunda yer alır. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Georgetown, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. 1786 yılında Kaptan Francis Light tarafından kurulmuş olan şehir, adını Britanya Kralı III. George'tan almaktadır.

DSC_0465-1080x675.jpg

Bu kadar eski bir şehir olması ve UNESCO tarafından konuruyor olması, Georgetown’ı turistlerin gözünde çok özel bir yerde tutmaktadır. Ancak sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, sağlık turizmi açısından da önemli bir şehirdir Georgetown. Özellikle Singapur ve Endonezya’dan her yıl binlerce kişi sağlık için bu şehri ziyaret eder.

Georgetown şehrinde tropikal yağmur ormanı iklimi görülür. Yıl boyunca oldukça tutarlı hava sıcaklıklarına sahiptir. Yıllık sıcaklıklar 21 ila 32 derece arasındadır. Aralık-şubat ayları arasındaki dönem en yağışsız zamandır. Bu dönemde şehirde şubat ayında Penang Sıcak Hava Balonu Festivali yapılır. Bir diğer önemli etkinlikse tüm ağustos ayı boyunca süren Georgetown Festivali’dir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ONo-Iw_uBLM

Georgetown’da Gezilecek Yerler

Georgetown, Malezya’nın diğer şehri Melaka gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Şehirde 100.000 oyuncağa sahip Oyuncak Müzesi, Malezya’nın en büyük Budist tapınağı Kek Lok Si Temple gibi gezilecek yerler bulunuyor.

Tarihi Şehir

Tarihi Şehir

1786 yılında Kaptan Francis Light tarafından kurulan şehrin sokakları: UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer almıştır. Çünkü sömürge döneminden gelen bu mimari mekanlar gerek mimarisi ve gerekse tasarımı ile eşsiz güzelliktedir. Öte yandan bu kamu binaları ve özel binalar özenle muhafaza edilmiş ve böylece şehir tam bir açık hava müzesine dönüşmüştür.

Buradaki her bina Penang tarihinin ayrı sayfalarını temsil eder ve her sokak köşesinde anlatılacak ayrı bir hikaye vardır. Şehirdeki bu tarihi yapılar ve modern ve yüksek binalar çarpıcı bir birleşim yaratmaktadır. Bu çeşitlilik zengin, güzel kokulu Çin tapınaklarından, bir yönetim, alışveriş ve eğlence merkezi olan 65 katlı “Komtar” (Tun Abdul Razak Comlex)’a kadar uzanır. Şehir sokaklarını gezmek için rehberli yürüyüşlere (50RM dir) katılabilirsiniz.

Penang Heritage Trust tarafından düzenlenen bu turlarda eğer çek-çek kullanmak isterseniz, bu kez kişi başı 88RM ödemeniz gerekir. Şehrin tarihi merkezini gezmenin en güzel yanı: bu yoğun bölgedeki birçok yere yürüyerek gitmenin mümkün olmasıdır. Gezi için en uygun başlangıç noktası Weld Quay denilen yerdeki feribot iskelesidir.

Georgetown’un başkenti olduğu ve bir buçuk milyondan fazla nüfusa sahip Penang Adası ana karaya bir tanesi 14 kilometrelik (Penang Köprüsü) iki köprü ile bağlı. Nüfusun yüzde 80’ini benzer oranda Çinli ve Malay nüfusu oluştururken, bunun yanında adada Hint, Avrupalılar, Tayland ve Burmalılar da var. 2007 yılında Asya’daki 254 şehir arasından yaşam kalitesi açısından en yüksek 10. şehir seçilmiş. Yahoo Travel, adayı ölmeden önce görülmesi gereken 10 ada listesinde sıralarken, CNN Penang Laksa’sını dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde 7. sıraya yerleştirmiş. Yemek kültürü açısından bizdeki Gaziantep veya Hatay ne ise Malezya için Georgetown da odur.

George Town (Penang) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz The Baker's House, 1,900sqf, Stunning View, 45m Pool, Close To Gurney, Stay SongSong Beach Street güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Tropicana 218 Macalister-tower A, Penang Island Holiday Home, Pino's House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dream Traveller Private Room, Dream Traveller Guest House, Georgetown Heritage Motel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Great Shanghai Guesthouse, 6orgeous 6race, Just Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un George Town (Penang) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Little India (Hint Mahallesi)

Little India (Hint Mahallesi)

Buraya ulaşmak için eğer adaya feribotla geldiyseniz, feribottan indikten sonra taksi veya benzeri bir araca binmenize gerek yok. Turistlerin uğrak yeri ve sırt çantalıların mekanı Little India adındaki Hint Mahallesi yürüyerek yaklaşık 5 dakika.

Burada ve çevresinde konaklamak için hostel seçenekleri ise endişe edilmeyecek kadar yeterli. Çok temiz ve şık bir hostelde geceliğine kahvaltı dahil 50 Ringit ödeyerek kalabilirsiniz ki o da yaklaşık 30 TL civarı. Semti gezmeye grafitileri ile ünlü Street Art’ı gezerek başlayın. Street Art Sokağı UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde bulunan özel bir yer. Özellikle Bisikletli Çocuklar grafitisine bayılacaksınız.

Penang basit bir ada gibi görünse de Gorgetown tam bir metropol havasında, farklı bir kültüre bürünmüş bambaşka bir yer. Georgetown gerçekten çok büyük bir yer ve gezmek için çok uzun bir zamana ihtiyaç var o nedenle burada mutlaka yapmanız gereken Hop On Hop Off turist otobüslerini kullanmak. Dünyanın çoğu ülkesinde ve şehrinde olduğu gibi Penang’ta da bunu kullanabilirsiniz. 24 saatlik bu otobüsler için ise 45 Ringit ödemeniz gerekiyor. Gidilecek yerlerin mesafelerini düşünecek olursanız fiyat gayet makul. Böylece tüm Georgetown’u görebilirsiniz. Yalnız şehirde cumartesi günü öğleden sonra, pazar günü ise tüm gün restoran haricindeki neredeyse bütün dükkanlar kapalı.

Cheong Fatt Tze House

Cheong Fatt Tze House

Leith Street üzerindeki bu malikhane, 1860 yılında inşa edilmiştir. Çivit mavi yapı doğunun en zengin kişilerinden Cheong Fatt Tze tarafından ikametgah olarak kullanılmıştır. Kendisinin ardından da onun soyundan gelenler konağı kullanırlar. İki katlı avlulu ev, aşamalı olarak inşa edilmiştir.

Tüm önemli etkinlikler, iş toplantıları, önemli konukların resmi selamlanması için ayrılan ön salon, konağın merkezi olarak kullanılmıştır. Arka salonlarda ise, atalara dua edilen yer, yemek ve aile odaları bulunmaktadır. Birinci kattaki odalar aile bireylerine ev sahipliği yaparken, aile üyeleri dışındakiler kanatlara taşındılar.

Fatt Tze, bölgede şarapçılığın kurucusudur. Güney Çin’den getirilen ustalar tarafından yaptırılan yapıda, 5 avlu ve 18 oda, 7 merdiven ve 230 pencere bulunur. Giriş ücreti 16 RM dir. Rehberli turlarla konak gezilebiliyor.

Yapı, 2000 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Öte yandan, günümüzde burası butik otel olarak kullanılmaktadır. Gezginler, burada bir veya daha fazla gece geçirebilirler. Odalar romantik, rahat ve otantik bir ortam yaratmaktadır

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Georgetown Nerededir?

Georgetown, Malezya'nın Penang eyaletinin başkentidir. Penang Adası’nın kuzeydoğu ucunda yer alır.

Georgetown’a Ne Zaman Gidilir?

Georgetown şehrinde tropikal yağmur ormanı iklimi görülür. Yıl boyunca oldukça tutarlı hava sıcaklıklarına sahiptir. Yıllık en yüksek sıcaklık ortalaması 32, en düşük ise 21 derecedir. Aralık-şubat ayları arasındaki dönem en yağışsız zamandır. En çok yağış ise ağustos-ekim ayları arasında yaşanır.

Georgetown’a Nasıl Gidilir?

Uluslararası Penang Havalimanı, şehrin 18 kilometre güneyinde yer almaktadır. Buradan her yarım saatte bir Georgetown’a otobüs kalkar. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürer. Taksiyle gidilirse 30 dakikada ulaşılabilir.

Buraya Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Kuala Lumpur, Johor Bahru, Langkawi, Hong Kong, Singapur, Bangkok, Jakarta ya da Puket’ten uçuşlar mevcuttur. Georgetown’a ana karadaki Langkawi şehrinden feribotla ulaşım da mümkündür.

George Town (Penang) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Georgetown’da Nerede Kalmalı?

Georgetown’da her zevke ve bütçeye hitap eden çok hoş oteller yer alıyor. Bunlardan bazıları tarihi binalarda hizmet veriyor.

Georgetown İçi Ulaşım

6a00e5502a950788330147e2257b98970b-pi

Şehrin her yerine ulaşmanızı sağlayan çok gelişmiş bir otobüs sistemi mevcut. Üstelik tüm otobüsler klimalı. Tabii ki, bu bölgedeki tüm ülke ve şehirlerde olduğu gibi burada da rikşovlar (rickshaw) mevcut. Kişilerin ya da bisikletlerin çektiği binek araçlar bunlar. Yavaş gittiği için şehri gezerekn çok keyif veriyor.

Georgetown Mutfağı

satay.jpg

Georgetown’da Malay, Çin ve Hint mutfağından örnekleri tadabilirsiniz. Her yıl çok turistin gelmesi, buradaki dünya mutfağı kültürünün gelişmesini sağlamış. Fransız mutfağından Japon mutfağına kadar pek çok ülkeden yöresel yemekler yapan restoranlar görmeniz mümkün. Hem lokal hem de uluslararası yemekler sunan restoranların bazılarında ayaküstü bir şeyler atıştırabilir ya da şık bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

“Satay”, Malezya’nın en ünlü yemeklerinden biri. Marine edilmiş ızgara biftek ya da tavuk eti, yerfıstığı sosu ile servis ediliyor. “Nasi lemak”ta ise pirinç ve hindistancevizi sütü pişirilip yanında kavrulmuş yerfıstığı, ançüez ve katı yumurta ile yeniyor.

Popüler restoranlar

Teksen, Kebaya, 1885 Restaurant, Joo Hooi Cafe, The Sire Museum Restaurant, 42 La Boheme.

Bahşiş

Malezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Georgetown Gece Hayatı

Georgetown gece hayatı denince gözünüzün önüne şık ve hareketli bir şehir gelebilir. Mekanlar dekorasyonları ve hizmet kalitesiyle göz dolduruyor. Farklı müzik ve ambiyans zevklerine göre hitap edebilecek pek çok seçenek var şehirde. Cititel Hotel ile Jalan Penang arasındaki alanda seçenekler çok. Eğer şehri müthiş bir tepe manzarasından izleyerek geceyi geçirmek isterseniz Three Sixty Revolving Restaurant & Rooftop Bar, aradığınız adres.

Lebuh Chulia’da yer alan The Press Rooftop Bar da manzara açısından aynı ortama sahip diyebiliriz. Biraz dans etmek isteyenler içinse Slippery Senoritas’ı tercih edin. Buranın ilgi çekmesinin bir diğer sebebi ise marifetli garsonları. Her gece belli bir saatte mekanın ortasına geçip şişelerle jonglörlük ve ateşle oyunlar sergiliyorlar. Şehrin en eski gece kulübü Soju Room’u da ziyaret edebilirsiniz.

Georgetown Festivaller

Georgetown Festivali (Ağustos)

Penang Sıcak Hava Balonu Festivali (Şubat)

Avrasya Festivali (Ağustos)

Uluslararası Yeşil Penang Karnavalı (Green Exp haftasında)

Georgetown’da Alışveriş

Georgetown, alışveriş sevenler için çok ideal bir şehir. Özellikle Jalan Penang’dan (Penang Road) KOMTAR’a giden yol üzerinde hem uluslararası markaları hem de yerel butikleri görebilirsiniz.

Ayrıca sokak gezileriniz sırasında karşılaşacağınız küçük mağazalar ya da hediyelik eşya dükkanlarında bir tür kumaş boyama sanatı olan batik, ahşap el oyması ürünleri, seramik ürünleri ya da inci satın alabilirsiniz.

Georgetown Saat Farkı

Georgetown (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı bulunur.

Georgetown Para Birimi

Malezya sınırları içerisinde yer alan Georgetown şehrinin para birimi Malezya Ringiti’dir (MYR). 1 TL yaklaşık 1,34 Ringiti’dir.

Georgetown Resmi Dili

Malezya sınırları içerisinde yer alan Georgetown’ın resmi dili Malayca’dır. Turistik bölgelerde İngilizce de yaygındır.

Georgetown Türkiye Dış Temsilcilikleri

KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 118,JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA
POSTA ADRESİ: P.O.BOX:6238 55000
KUALA LUMPUR MALAYSIA
Telefon: 00 60-3 42 57 22 25 42 57 22 26 42 57 21 19
Faks: 00 60-3 42 57 22 27
embassy.kualalumpur@mfa.gov.tr
http://www.kualalumpur.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: MALEZYA

Georgetown Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı (8 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Anneler Günü

Wesak Günü

Hasat Festivali (30-31 Mayıs)

Kralın Doğumgünü (Haziran ayının ilk cumartesi günü)

Ramazan Bayramı

Bağımsızlık Günü (31 Ağustos)

Kurban Bayramı

Awal Muharram

Divali

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Georgetown İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Georgetown Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya’ya girmek için vize almasına gerek yoktur. Pasaportunuzun altı ay geçerli olması yeterlidir.

Malezya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.