Georgetown’da Gezilecek Yerler

Georgetown, Malezya’nın diğer şehri Melaka gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Şehirde 100.000 oyuncağa sahip Oyuncak Müzesi, Malezya’nın en büyük Budist tapınağı Kek Lok Si Temple gibi gezilecek yerler bulunuyor.

Tarihi Şehir

Penang-Georgetown-Sidewalks3.jpg

1786 yılında Kaptan Francis Light tarafından kurulan şehrin sokakları: UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer almıştır. Çünkü sömürge döneminden gelen bu mimari mekanlar gerek mimarisi ve gerekse tasarımı ile eşsiz güzelliktedir. Öte yandan bu kamu binaları ve özel binalar özenle muhafaza edilmiş ve böylece şehir tam bir açık hava müzesine dönüşmüştür.

Buradaki her bina Penang tarihinin ayrı sayfalarını temsil eder ve her sokak köşesinde anlatılacak ayrı bir hikaye vardır. Şehirdeki bu tarihi yapılar ve modern ve yüksek binalar çarpıcı bir birleşim yaratmaktadır. Bu çeşitlilik zengin, güzel kokulu Çin tapınaklarından, bir yönetim, alışveriş ve eğlence merkezi olan 65 katlı “Komtar” (Tun Abdul Razak Comlex)’a kadar uzanır. Şehir sokaklarını gezmek için rehberli yürüyüşlere (50RM dir) katılabilirsiniz.

Penang Heritage Trust tarafından düzenlenen bu turlarda eğer çek-çek kullanmak isterseniz, bu kez kişi başı 88RM ödemeniz gerekir. Şehrin tarihi merkezini gezmenin en güzel yanı: bu yoğun bölgedeki birçok yere yürüyerek gitmenin mümkün olmasıdır. Gezi için en uygun başlangıç noktası Weld Quay denilen yerdeki feribot iskelesidir.

Georgetown’un başkenti olduğu ve bir buçuk milyondan fazla nüfusa sahip Penang Adası ana karaya bir tanesi 14 kilometrelik (Penang Köprüsü) iki köprü ile bağlı. Nüfusun yüzde 80’ini benzer oranda Çinli ve Malay nüfusu oluştururken, bunun yanında adada Hint, Avrupalılar, Tayland ve Burmalılar da var. 2007 yılında Asya’daki 254 şehir arasından yaşam kalitesi açısından en yüksek 10. şehir seçilmiş. Yahoo Travel, adayı ölmeden önce görülmesi gereken 10 ada listesinde sıralarken, CNN Penang Laksa’sını dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde 7. sıraya yerleştirmiş. Yemek kültürü açısından bizdeki Gaziantep veya Hatay ne ise Malezya için Georgetown da odur.

Little India (Hint Mahallesi)

Little-India-Penang.jpg

Buraya ulaşmak için eğer adaya feribotla geldiyseniz, feribottan indikten sonra taksi veya benzeri bir araca binmenize gerek yok. Turistlerin uğrak yeri ve sırt çantalıların mekanı Little India adındaki Hint Mahallesi yürüyerek yaklaşık 5 dakika.

Burada ve çevresinde konaklamak için hostel seçenekleri ise endişe edilmeyecek kadar yeterli. Çok temiz ve şık bir hostelde geceliğine kahvaltı dahil 50 Ringit ödeyerek kalabilirsiniz ki o da yaklaşık 30 TL civarı. Semti gezmeye grafitileri ile ünlü Street Art’ı gezerek başlayın. Street Art Sokağı UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde bulunan özel bir yer. Özellikle Bisikletli Çocuklar grafitisine bayılacaksınız.

Penang basit bir ada gibi görünse de Gorgetown tam bir metropol havasında, farklı bir kültüre bürünmüş bambaşka bir yer. Georgetown gerçekten çok büyük bir yer ve gezmek için çok uzun bir zamana ihtiyaç var o nedenle burada mutlaka yapmanız gereken Hop On Hop Off turist otobüslerini kullanmak. Dünyanın çoğu ülkesinde ve şehrinde olduğu gibi Penang’ta da bunu kullanabilirsiniz. 24 saatlik bu otobüsler için ise 45 Ringit ödemeniz gerekiyor. Gidilecek yerlerin mesafelerini düşünecek olursanız fiyat gayet makul. Böylece tüm Georgetown’u görebilirsiniz. Yalnız şehirde cumartesi günü öğleden sonra, pazar günü ise tüm gün restoran haricindeki neredeyse bütün dükkanlar kapalı.

Cheong Fatt Tze House

Cheong_Fatt_Tze_Mansion_Penang_Dec_2006_001.jpg

Leith Street üzerindeki bu malikhane, 1860 yılında inşa edilmiştir. Çivit mavi yapı doğunun en zengin kişilerinden Cheong Fatt Tze tarafından ikametgah olarak kullanılmıştır. Kendisinin ardından da onun soyundan gelenler konağı kullanırlar. İki katlı avlulu ev, aşamalı olarak inşa edilmiştir.

Tüm önemli etkinlikler, iş toplantıları, önemli konukların resmi selamlanması için ayrılan ön salon, konağın merkezi olarak kullanılmıştır. Arka salonlarda ise, atalara dua edilen yer, yemek ve aile odaları bulunmaktadır. Birinci kattaki odalar aile bireylerine ev sahipliği yaparken, aile üyeleri dışındakiler kanatlara taşındılar.

Fatt Tze, bölgede şarapçılığın kurucusudur. Güney Çin’den getirilen ustalar tarafından yaptırılan yapıda, 5 avlu ve 18 oda, 7 merdiven ve 230 pencere bulunur. Giriş ücreti 16 RM dir. Rehberli turlarla konak gezilebiliyor.

Yapı, 2000 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne dahil edilerek koruma altına alınmıştır. Öte yandan, günümüzde burası butik otel olarak kullanılmaktadır. Gezginler, burada bir veya daha fazla gece geçirebilirler. Odalar romantik, rahat ve otantik bir ortam yaratmaktadır

Kuan Yin Teng Temple

maxresdefault.jpg

Pitt Street üzerindeki bu tapınak, şehirdeki en kalabalık tapınak olarak bilinir. Lebuh Pitt bölgesinde St George’s Church kilisesinin hemen yanındadır. Çin erken dönem göçmenleri tarafından 1801 yılında inşa edilen tapınak Hindu bereket ve merhamet tanrıçası Bodhisattvası’ya adanmıştır. Bu tanrıça geleneksel Çin inançları ile Budacılık arasında köprü görevi görür. Ayrıca Çin efsanelerine göre: o Nirvana olduktan sonra, insanlara sonsuz mutluluk getirmek için ve acı dünyasında kayıp ruhlara yardım etmek için görevlendirilmiştir. Şehrin en büyük ve en süslü tapınağı ve aynı zamanda en eski olanıdır. Şehirdeki “Taoistler”in ana tapınağıdır. Ama özellikle, hem yoksul ve hem de varlıklı Malayları bir arara getirmesiyle bilinir. Ayrıca yine bu tapınak yeni evli çiftlerin gözdesidir.

Yapıda, girişteki iki taş aslan ve çatıdaki ejderha figürleri mabedi korur. İç mekanın ağır havası, tütsü kokusu, ailevi sorunlarının çözülmesi için sunaklara bırakılan çiçekler, kokulu yağlar, meyveler, kekler ve kızarmış tavuklardan gelmektedir. Yani yapının içinde çok duman olması normaldir, ama bu duman çoğu kez ziyaretçilerin gözlerini rahatsız etmektedir. Avluda ise güvercinler görülür. Bu avluda: büyük-devasa bir eski ağacın altındaki gölgelik alan insanlar için bir toplanma yeri gibi görülüyor ve ağacın altındaki kırmızı yapı, tanrının türbesi olarak görülüyor.

Buraya yolunuz düşerse kutsal nesneler üzerine yağ dökerek buhur yakmalısınız. Mutluluk dilerseniz, tapınağa taze çiçek sunmanız gerekiyor. Servet sahibi olmak isteyenler, burada sahte banknot yakıyorlar. Ayrıca, bu kalabalık içinde çantanız, cüzdanınız ve diğer değerli eşyalarına iyi sahip olmanızı öneririz.

Burada daha önce bir dilek tutan ve dilekleri yerine gelenler şükran jesti olarak dev joss çubuklarını yakıp, tapınağın tanrılarına saygılarını ifade ediyorlar. Şükran ifadesi olarak meyve ve çiçek de sunuluyor. Bazen de pişmiş sebze yemekleri, buharda pişmiş çörekler ve kekler de tanrılara sunuluyor ve kokular birbirine karışıyor.

Georgetown’da görülmesi gereken diğer yerler

5_736.jpg

National Park, Botanik Parkı, Penang Tepesi, Kek Lok Si tapınağı, Oyuncak Müzesi, Capitan Kling Mosque, Sri Mariamma tapınağı, Chinatown, Bird Park, Yatan Buda Tapınağı, Khoo Kongsi Klan Evi, Penang Müzesi ve Sanat Galerisi