Google+

Arama formu

Sabah

Bir ada olmasından dolayı Sabah şehirlerinin hem çarşı içlerinde hem de...
Devamı oku
Bir ada eyaleti olan Sabah’ın her şehrinde büyük alışveriş merkezleri...
Devamı oku
Sabah Ethnic Folk Games, Handicrafts and Food Carnival (Sandakan / Nisan...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çin Yeni Yılı (8 Şubat) Good Fridayİşçi Bayramı (1-2...
Devamı oku
13 eyalet ve 3 federal bölgeden oluşan Güney Asya’daki Malezya...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
Malezya’nın Borneo adasının kuzeyinde yer alan Sabah, güneybatısında...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya’ya girmek için vize almasına...
Devamı oku
Malezya sınırları içerisinde yer alan Sabah eyaletinde Malezya Ringiti...
Devamı oku
Ülkenin resmi dili Malayca’dır ve ülke genelinde hemen herkes çok iyi...
Devamı oku
Sabah’ta (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında altı saat zaman farkı...
Devamı oku
KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 118,JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip olan Sabah’ta hava sıcaklığı yıl boyunca 21-32...
Devamı oku
Malezya’ya girişler ağırlıklı olarak Kuala Lumpur şehrinden yapılır....
Devamı oku
Kota Kinabalu, Tawau, Sandakan, Lahad Datu ve Keningau adlı beş şehirden...
Devamı oku
Malezya’nın uluslararası uçuşlar için kullandığı Kuala Lumpur...
Devamı oku
Sabah eyaleti, hem bir adada yer aldığı hem de tropikal iklime ve bitki...
Devamı oku
Sabah eyaletinde yerel lezzet olarak görülen Malay, Çin ve Hint...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MYR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 3.543.500 / Dil: Malayca / Para Birimi: Malezya Ringiti (MYR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 9 gün

Sabah Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sapi-island.jpg

13 eyalet ve 3 federal bölgeden oluşan Güney Asya’daki Malezya ülkesinin en doğudaki eyaleti olan Sabah, Borneo adasında yer alıyor. 3.543.500 kişinin yaşadığı ülkenin bu ikinci büyük eyaletinde Malay, Kadazan-Dusun, Bajau, Murut ve Dumpas gibi onlarca etnik kökenli halk yaşamını sürdürüyor.

Yaklaşık 30.000 yıllık bir tarihi olduğu düşünülen Sabah eyaletinde ilk zamanlar Australoid ve cüce zenci ırkın yaşadığına inanılıyor. M.S. 7. yüzyılda ise Srivijaya İmparatorluğu’nun izleri görülüyor. 9. yüzyılda bölgede var olduğu düşünülen P’o-ni krallığının ise, İslam’ı kabul eden Brunei Sultanlığı halkının ataları olduğuna inanılıyor. Yüzyıllar içinde dönemsel olarak İngilizlerin ya da Japonlar’ın yönetiminde kalan Sabah’ta bağımsızlığını ilan ettiği 1963 yılından bu yana dini inançlar konusunda değişiklikler görülüyor. 1960’larda yüzde 37.9 oranında Müslüman, yüzde 16.6 Hristiyan ve 1/3 oranında aminist olan halkın 2000’li yıllarda yüzde 65.4 oranında Müslüman, yüzde 26.6 oranında Hristiyan ve yüzde 6.1 oranında Budist olduğu dikkat çekiyor.

Ekonomisi tarım, turizm ve üretim olmak üzere üç alanda gelişmiş olan eyaletin 1970’lerde Malezya’daki en zengin ikinci eyalet olduğu görülse de, zamanla kötüleşen ekonomisiyle 2000’li yıllarda ülkenin en fakir eyaleti oldu. Son dönemdeki en yoğun geçim kaynağı ise turizm. UNESCO tarafından dünya mirası sit alanı olarak kabul edilen Kinabalu Parkı (Kinabalu Park), pırıl pırıl deniziyle ünlü Mabul Adası ve Yağmur Ormanları gibi onlarca doğa harikası ya da Kota Belud gibi şehirlerde her hafta kurulan ve yerel halkın çiftlik ürünleri ve el yapımı ürünleri takas ettiği ‘tamu’lar, turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8i4r5IFPJRk

Sabah’ta Gezilecek Yerler

Sabah eyaleti, hem bir adada yer aldığı hem de tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olduğundan daha çok doğal güzellikleri, parkları, vadileri, kanyonları, ormanları ya da hayvanat bahçeleriyle öne çıkıyor.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mabul Adası (Mabul Island), Tabin Vahşi Hayatı Koruma Alanı (Tabin Wildlife Reserve), Kaplumbağa Adası Parkı (Turtle Island Park), Crocker Range Park, Tawau Hills Park

Kinabalu Park

Kinabalu Park

Malezya’da UNESCO tarafından dünya mirası sit alanı olarak kabul edilen ilk yer olan Kinabalu Park, 5000’den fazla damarlı bitki çeşidi, 326 çeşit memeli hayvanla görülmesi gereken bir doğal güzellik. Devlet tarafından 1964 yılında 754 kilometrekarelik alana kurulan parkın ana girişi Kota Kinabalu’nun 92 kilometre uzağında yer alıyor. Burada, çok nadir bir orkide türü olan paphiopedilum rothschildianum gibi pek çok endemik bitki türünü ve dünyanın en büyük çiçeği olan rafflesia keithii’yi görmek mümkün.

Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi

Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi

Sandakan şehrinden yaklaşık 45 dakikada ulaşılabilen Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi’ne (Sepilok Orang Utan Sanctuary) 10.00-14.30 saatleri arasında giderseniz, beslenmek için ortaya çıkan orangutanları yakından inceleyebilirsiniz. Ziyaretçilerden giriş ücreti alınan merkezde turistlerden 30 Malezya Ringiti talep ediliyor. Yanınızda fotoğraf makinesi sokmak isterseniz 10 Malezya Ringiti daha vermeniz gerek.

Yağmur Ormanı Keşif Merkezi

Yağmur Ormanı Keşif Merkezi

Sandakan şehrine yakın olan Yağmur Ormanı Keşif Merkezi (Rainforest Discovery Centre), Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi'ne de ev sahipliği yapan Kabili-Sepilok Orman Koruma Alanı'nın (Kabili-Sepilok Forest Reserve) bir parçasıdır. İçerisinde yapacağınız yürüyüşte misk kedilerine, cadı maki maymunlarına ve pek çok kuş çeşidine rastlayabilirsiniz. Ormandaki Bitki Keşif Bahçesi’nde (Plant Discovery Garden) 250 çeşit yerel orkideyi görmeyi unutmayın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sabah Nerededir?

Malezya’nın Borneo adasının kuzeyinde yer alan Sabah, güneybatısında komşusu olan Sarawak’tan sonra ülkenin en büyük ikinci eyaletidir. Batısında Federal Bölge Labuan, kuzey ve kuzeydoğusunda Filipinler ile güneyinde Hindistan ülkesiyle komşudur. Eyaletin başkenti, İngiliz yönetimi zamanında Jesselton adıyla bilinen Kota Kinabalu’dur.

Sabah’a Ne Zaman Gidilir?

sabah.jpg

Tropikal iklime sahip olan Sabah’ta hava sıcaklığı yıl boyunca 21-32 derece arasında seyretmektedir. Ancak beklenmedik zamanlarda yağışlar görülebilir. Özellikle ekim-şubat ayları arasında Muson yağmurlarının etkisi görülürken, mayıs-eylül ayları arasında çok az yağış düşer. Festival takipçileri Sabah’a mayıs sonunda giderler. Çünkü Sabah’ın en büyük etnik gruplarından olan Kadazan-Dusun halkı, her yıl 30-31 Mayıs’ta büyük kutlamaların görüldüğü Hasat Festivali’ni düzenler.

Sabah’a Nasıl Gidilir?

Malezya’ya girişler ağırlıklı olarak Kuala Lumpur şehrinden yapılır. Havaalanı şehrin 50 kilometre dışındadır. Buraya direkt uçuşları mevcuttur. Ayrıca Singapur üzerinden aktarmalı seferler de vardır. Kuala Lumpur’a ulaştıktan sonra iç hat uçuşlarıyla Sabah’ın başkenti Kota Kinabalu’ya yaklaşık 3 saatte varabilirsiniz.

Sabah şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Sabah’ta Nerede Kalmalı?

Kota Kinabalu, Tawau, Sandakan, Lahad Datu ve Keningau adlı beş şehirden oluşan Sabah’ta turistler daha çok başkent Kota Kinabalu’yu tercih etmektedir. Gelir kaynağı turizm olan eyaletin başkentinde yüzlerce otel bulunmaktadır. Bunların bir kısmı şehir merkezinde yer alırken bir kısmı da yakın köylerdeki sahil şeritlerindedir. Dünyaca ünlü zincir otellerin de yer aldığı Kota Kinabalu’da dilerseniz golf otelinde dilerseniz de SPA otelinde konaklayabilirsiniz. Tawau’da daha düşük kaliteli oteller yer alırken, Lahad Datu ve Sandakan’da doğa içinde yer alan oteller dikkat çekmektedir.

Sabah Şehir İçi Ulaşım

Malezya’nın uluslararası uçuşlar için kullandığı Kuala Lumpur havaalanından Sabah eyaletinin şehirlerine de iç hatlardan devam edebilirsiniz. Ayrıca eyaletin içinde de kendi şehirleri arasında uçuşlar mevcuttur. Karayolunu tercih edenler için otomobil kiralama şirketlerinin yanı sıra tüm şehirlerarasında gidip gelen büyük ve orta boy otobüsler mevcuttur.

Sabah Mutfağı

Sabah eyaletinde yerel lezzet olarak görülen Malay, Çin ve Hint mutfağından örnekleri tadabilirsiniz. Göçlerin ve her yıl çok turistin gelmesi, buradaki dünya mutfağı kültürünün gelişmesini sağlamış. Fransız mutfağından Japon mutfağına kadar pek çok ülkeden yöresel yemekler yapan restoranlar görmeniz mümkün. Hem lokal hem de uluslararası yemekler sunan restoranların bazılarında ayaküstü bir şeyler atıştırabilir ya da şık bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Kedai Kopi Lotus: Kota Kinabalu’daki restoranda yöresel lezzetler tatmak mümkün. Malezya’ya özgü ‘nasi goreng’ denilen kızarmış pirinci deneyebilirsiniz.

Seri Selera Kg Air: Kota Kinabalu’da Sedco Meydanı’ndaki restoranda her gün taze balık var.

Restaurant Azura: Tawau şehrinin merkezindeki bu Hint restoranı özellikle hafif öğle yemekleri arayanlar için ideal.

Sandakan Central Market: Burası her ne kadar bir otopark gibi görünse de, Malezya sokak yemekleri için aradığınız her çeşidi burada bulabileceksiniz.

Bahşiş

Malezya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Sabah Gece Hayatı

Bir ada olmasından dolayı Sabah şehirlerinin hem çarşı içlerinde hem de plajlarında pek çok bar mevcut. Hem canlı müzik ya da DJ müziği dinleyebileceğiniz hareketli mekânlar hem de içkinizi yudumlarken sakin bir müzik eşliğinde manzaranın tadını çıkarabileceğiniz seçenekler var.

Sabah Festivaller

Sabah Ethnic Folk Games, Handicrafts and Food Carnival (Sandakan / Nisan)
Rungus Kiansamung Festival (Matunggong Kudat / Nisan)
Hasat Festivali Sabah’ın en büyük etnik gruplarından olan Kadazan-Dusun halkının düzenlediği büyük kutlama.(Mayıs)
Mabul Dünya Kaplumbağa Günü: Mabul Adası’nda Borneo Divers Mabul Resort’ta kaplumbağaları keşfe çıkın. (Mayıs)
Sabah FCAS International Dragon Boat Race: Bir Çin geleneği olan bu ejderha kayığı yarışları, Sabah’taki önemli spor aktivitelerinden. Kota Kinabalu’da Teluk Likas’ta düzenleniyor. (Mayıs)
The Reef Day (Mataking Adası / Haziran)
Kota Kinabalu Jazz Festival(Kota Kinabalu / Temmuz)
Sabah International Folklore Festival (Sabah Cultural Centre, Penampang / Temmuz)
Bağımsızlık Günü: (Kota Kinabalu City Hall / 31 Ağustos)
Borneo International Orchid Show (BIOS) (Kota Kinabalu City Hall / Eylül)
Tamu Besar Kota Belud: Sabah’ın en büyük geleneksel pazarı Padang Besar Kota Belud’da. (22-23 Ekim)
Borneo Kuş Festivali (Sandakan / Ekim)
Bamboo Müzik Festivali (Tun Hamdan Community Hall, Tamparuli / Kasım)

Sabah’ta Alışveriş

Bir ada eyaleti olan Sabah’ın her şehrinde büyük alışveriş merkezleri bulunabilirken, yerel halkın işlettiği büfe ve tezgâhlardan da alışveriş yapılabilir. Dondurulmuş balık, tuzlama balık, ev yapımı çikolata, bir deniz ürünü krakeri denilebilecek amplang gibi yiyeceklerin yanı sıra sokak sanatçılarından resimler, takılar, deniz kabuklarından yapılmış dekorasyon ürünleri ve tabii ki magnetlerden alabilirsiniz.

Sabah Saat Farkı

Sabah’ta (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında altı saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Sabah’ta saat 21.00’dir.

Sabah Para Birimi

Malezya sınırları içerisinde yer alan Sabah eyaletinde Malezya Ringiti kullanılmaktadır. Türk Lirası ile arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. 1 TL yaklaşık 1.5 Malezya Ringiti’ne denk gelmektedir. Ülke içinde banka, otel, alışveriş merkezleri ve havaalanında döviz alış satışı yapmanız mümkündür. Bankaları 09.30-03.00 saatleri arasında çalıştığını unutmayın.

Sabah Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Malayca’dır ve ülke genelinde hemen herkes çok iyi İngilizce konuşur. Ancak Sabah eyaletinde 30’dan fazla etnik köken bulunduğundan hem pek çok yerel dil hem de Malayca aksanı mevcuttur. Malezya’da devlet okullarında Malayca, Çince, İngilizce ve Tamilce dilleri öğretilir.

Günaydın: Selamet Pagi

Hoşçakal: Selamet Jalan

Lütfen: Tolong

Teşekkür ederim: Terima Kasih

Evet: Ya

Hayır: Tidak

Sabah Türkiye Dış Temsilcilikleri

KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 118,JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA POSTA ADRESİ: P.O.BOX:6238 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA

Telefon: 00 60-3 42 57 22 25 42 57 22 26 42 57 21 19

Faks: 00 60-3 42 57 22 27

embassy.kualalumpur@mfa.gov.tr

http://www.kualalumpur.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: MALEZYA

Sabah Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)
Çin Yeni Yılı (8 Şubat)
Good Fridayİşçi Bayramı (1-2 Mayıs)
Anneler GünüWesak GünüHasat Festivali (30-31 Mayıs)
Kralın Doğumgünü (Haziran ayının ilk cumartesi günü)
Hari Raya PuasaBağımsızlık Günü (31 Ağustos)
Hari Raya HajiAwal MuharramDeepavaliNoel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sabah İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Sabah Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malezya’ya girmek için vize almasına gerek yoktur. Pasaportunuzun altı ay geçerli olması yeterlidir.

Malezya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.