Sabah’ta Gezilecek Yerler

Sabah eyaleti, hem bir adada yer aldığı hem de tropikal iklime ve bitki örtüsüne sahip olduğundan daha çok doğal güzellikleri, parkları, vadileri, kanyonları, ormanları ya da hayvanat bahçeleriyle öne çıkıyor.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mabul Adası (Mabul Island), Tabin Vahşi Hayatı Koruma Alanı (Tabin Wildlife Reserve), Kaplumbağa Adası Parkı (Turtle Island Park), Crocker Range Park, Tawau Hills Park

Kinabalu Park

Gunung_Kinabalu.jpg

Malezya’da UNESCO tarafından dünya mirası sit alanı olarak kabul edilen ilk yer olan Kinabalu Park, 5000’den fazla damarlı bitki çeşidi, 326 çeşit memeli hayvanla görülmesi gereken bir doğal güzellik. Devlet tarafından 1964 yılında 754 kilometrekarelik alana kurulan parkın ana girişi Kota Kinabalu’nun 92 kilometre uzağında yer alıyor. Burada, çok nadir bir orkide türü olan paphiopedilum rothschildianum gibi pek çok endemik bitki türünü ve dünyanın en büyük çiçeği olan rafflesia keithii’yi görmek mümkün.

Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi

Sandakan şehrinden yaklaşık 45 dakikada ulaşılabilen Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi’ne (Sepilok Orang Utan Sanctuary) 10.00-14.30 saatleri arasında giderseniz, beslenmek için ortaya çıkan orangutanları yakından inceleyebilirsiniz. Ziyaretçilerden giriş ücreti alınan merkezde turistlerden 30 Malezya Ringiti talep ediliyor. Yanınızda fotoğraf makinesi sokmak isterseniz 10 Malezya Ringiti daha vermeniz gerek.

Yağmur Ormanı Keşif Merkezi

iStock_000000414202_Medium.jpg

Sandakan şehrine yakın olan Yağmur Ormanı Keşif Merkezi (Rainforest Discovery Centre), Sepilok Orangutan Rehabilitasyon Merkezi'ne de ev sahipliği yapan Kabili-Sepilok Orman Koruma Alanı'nın (Kabili-Sepilok Forest Reserve) bir parçasıdır. İçerisinde yapacağınız yürüyüşte misk kedilerine, cadı maki maymunlarına ve pek çok kuş çeşidine rastlayabilirsiniz. Ormandaki Bitki Keşif Bahçesi’nde (Plant Discovery Garden) 250 çeşit yerel orkideyi görmeyi unutmayın.

Sipadan Adası

3-sipadan-island-malaysia.jpg

Toplamda 12 hektar olan ve deniz seviyesinden sadece 700 metre yükseklikte olan bu küçük adayı yarım saatlik bir yürüyüşle gezebilirsiniz. Tertemiz denize sahip adada deniz kartalları, yalıçapkınları, sığırcıklar, tahtalı güvercinler ya da su kaplumbağaları görmek mümkündür.

Tunku Abdul Rahman Deniz Parkı

manukan_island_beach.jpg

Pulau Manukan, Pulau Mamutik, Pulau Sulug, Pulau Gaya ve Pulau Sapi olmak üzere beş güzel küçük adadan oluşan Tunku Abdul Rahman Deniz Parkı (Tunku Abdul Rahman Marine Park), beyaz kumlu plajlarıyla dikkat çekiyor.

Danum Vadisi

danum-valley-borneo-2.jpg

Sadece doğa manzarası izlemek için değil, doğa sporları yapmayı sevenler için ideal bir yer Danum Vadisi (Danum Valley). Trekking, kuş gözlemi ya da ormanda gece turları için ziyaret edilebilir.