Tawau Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tawau, Malezya’nın doğusundaki Sabah Eyaleti’nde bulunan bir kenttir. Sabah Eyaleti, Malezya’nın Borneo Adası üzerinde bulunan iki eyaletinden biridir. Dünyanın en büyük üçüncü adası olan Borneo’da Endonezya, Brunei ve Malezya’nın toprakları bulunuyor. Tawau, Kota Kinabalu ve Sandakan’ın ardından Sabah Eyaleti’ndeki üçüncü büyük kenttir. 2010 yılındaki sayımlara göre Tawau’nun tamamında yaklaşık 400 bin kişi yaşarken bunun 113 bini şehir merkezinde yaşamaktadır. Tawau, Endonezya’ya olan sınırı ve Filipinler’in bazı adalarına yakınlığı sebebiyle, bu iki ülke arasında hem yolcu hem kargo taşımacılığı için önemli bir geçiş noktasıdır. Şehrin tarihi savaşlarla doludur. Burada Hollandalılar, İngilizler, Japonlar ve Endonezyalılar ile savaşıldı. 1944 yılında yerle bir edilen kent, ahşap bir kasaba olarak yeniden inşa edildi. Kerestecilik Tawau’da hala önemli bir gelir kaynağıdır. 1960’lı yıllarda Endonezya’nın Malezya bağımsızlığını tanımaması nedeniyle ‘konfrontasi’ adı verilen bir dizi sıcak çatışmalar yaşanmıştır. Bu döneme ait bir anıt bile görebilirsiniz.

Sabah Eyaleti’nin tarım sektörüne olan katkısı oldukça büyüktür. Kentte önemli ölçüde palmiye yağı ve kakao üretimi yapılıyor. Tawau, turizm açısından değerlendirildiğinde kendi başına turistik bir özelliğe sahip değildir. Ancak, komşu kenti Semporna’nın güzel sahilleri ve mercan resiflerini görmek isteyen turistler için popüler bir geçiş noktasıdır. Tawau aynı zamanda, ‘The Lost World’ olarak adlandırılan el değmemiş ormanlık bir bölge olan Maliau Havzası’na yakın en büyük şehirdir. Sabah’ın güneydoğu köşesinde, Cowie Koyu’na sıkışmış olan Tawau yine de ziyaret edilmeye değer özelliklere sahip. Şehrin kuzeyindeki Tawau Hills Park, dünyadaki en uzun yağmur ormanları ağaçlarına sahip, hak ettiği değeri görememiş bir doğa harikasıdır. Burada birbirinden ilginç çikolata fabrikalarını ve kakao tarlalarını gezebilirsiniz.
 

Tawau Nerededir?

Tawau Endonezya, Malezya ve Brunei arasında paylaşılan Borneo Adası üzerinde bulunmaktadır. Malezya’nın güneydoğusundaki Sabah Eyaleti sınırları içinde yer almaktadır. Tawau, Semporna ile sınır komşusudur.


Tawau Gezilecek Yerler

Tawau, turistik açıdan değere sahip tarihi binalara sahip olmasa da doğa turizmine gönül verenler için harika bir cennet. Burada dünyanın en uzun ağaçlarını görebilir, birbirinden ilginç kuş türlerini fotoğraflayabilir, çikolata ve kakaonun tarihine doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.


Tawau Hills Park

1979 yılında kurulan Tawau Hills Park, kentin su havzasıdır. Dünyanın en uzun ağaçlarına sahip bu park, palmiye yağı ağaçları ve kakao tarlalarıyla çevrilidir. Burada kamp alanları, bungalovlar ve piknik bölgeleri bulabilirsiniz. Tawau Hills Park’ta sıcak su kaynaklarından etkileyici şelalelere kadar birçok doğal güzellik bulunuyor. Tawau Hills Park’a giden bir toplu taşıma aracı yok, ancak araç kiralayabilirsiniz. Doğayla flört edeceğiniz bu milli parka giderken sayısız güzel manzarayla karşılaşabilirsiniz. Giriş için ödemeniz gereken ücret 3 Malezya Ringgiti’dir. Park içinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran da bulunuyor.


Teck Guan Kakao Müzesi

Özel bir şirket tarafından yönetilen Teck Guan Kakao Müzesi, aynı isimli bir kakao fabrikasının içinde bulunuyor. Giriş ücreti 10 Malezya Ringgiti olan müzede yolculuğunuz 20 dakikalık bir video sunumla başlayacak. Müzenin zemin katında kakao meyveleri, son kakao ürünleri ve tarihi hakkında bir sergi bulunuyor. Kakaonun ekimi, üretim süreçleri ve kullanımı hakkında ilginç bilgiler edinmek istiyorsanız mutlaka ziyaret edin. Burada, kakao ekimi ve tohum işlemesini görebileceğiniz bir de kakao köyü bulunuyor.


Maliau Havzası Koruma Bölgesi

‘Sabah’ın Kayıp Dünyası’ olarak da bilinen Maliau Havzası, dünyanın en çeşitli flora ve fauna koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Neredeyse Singapur büyüklüğündeki bu alana Tawau’dan 4 saatlik bir araç yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Büyük ölçüde el değmemiş bir su havzasıdır. Yalnızca üçte birlik bölümü ziyarete açık olan Maliau’da 20 metre yüksekliğinde yedi katmanlı müthiş Maliau Şelalesi’ni görebilirsiniz. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz bu destinasyonda, birbirinden güzel orkideleri ve çoğunu ilk defa göreceğiniz sıra dışı bitkileri fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Orman yürüyüşü, kuş gözlemciliği, doğa fotoğrafçılığı, şelalede yüzmek ve vahşi doğanın heyecanını yaşamak burada yapılacak en popüler aktivitelerdendir.


Tawau’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tawau’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak tek veya çift aktarmalı olarak kentteki Tawau Airport’a iniş yapabilirsiniz. Tek aktarmalı uçuşlar Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur üzerinden gerçekleşirken, çift aktarmalı uçuşlar önce Dubai, ardından Kuala Lumpur üzerinden gerçekleşir. Aktarma noktalarındaki bekleme süresine göre değişen uçuş süreleri genellikle bir günün üzerindedir.

Fotoğraf: https://farm8.staticflickr.com/7580/15851376475_f9a3b550d3_b.jpg
 

Tawau ile İlgili

Tawau Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa