Google+

Arama formu

Kuching

Sarawak'ın başkenti olan Kuching, oldukça romantik bir şehir ve dünyanın...
Devamı oku
Malezya’nın Kuching şehri, Sarawak eyaletinin başkenti ve en kalabalık...
Devamı oku
Borneo Adası üzerinde yer alan Sarawak eyaletinin başkenti olan Kuching...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MYR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Kuching Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borneo Adası üzerinde yer alan Sarawak eyaletinin başkenti olan Kuching, aynı zamanda Malezya’nın en büyük şehridir. Kuching kelimesi Malay dilinde “kedi” anlamına geldiği için birçok rehberde şehrin adı “Kedi Şehri” olarak geçmektedir.

Kuching Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son dönemlerde modern yüksek katlı binaların artışına rağmen 19. yüzyıla ait cazibesini ve ihtişamını koruyan Kuching, Sarawak Nehri tarafından bölünmektedir. Şehrin güneyi Çin’in egemen olduğu ticarî alan ve aynı zamanda yerleşim alanı iken, şehrin kuzey kıyıları ağırlıklı olarak Malay bölgesi olarak bilinmektedir. Kuzey bölgesindeki yerleşim nehir üzerinde yer alan eski kampong evleriyle özdeşleşmiştir. Modern yapıların ve hükümet ofislerinin olduğu Astana, Margherita ve Petra Jaya bölgeleri ise nehrin kuzeyinde yer almaktadır. En temelde ise, şehir belirgin olarak iki farklı görüntüye sahiptir. Biri modern yapıların hâkim olduğu kozmopolit görüntü; diğeri ise Çin ve Hindu tapınaklarının, Protestan ve Roma Katolik kiliselerinin ve görkemli camilerin egemen olduğu dini görüntüdür.

Kuching’de Nerede Kalınır?

Sarawak'ın başkenti olan Kuching, oldukça romantik bir şehir ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kişiler için de harika bir tatil noktası.

Ziyaretçilerinin kalbini kazanmayı başaran bu büyülü şehrin, yerli halkı da kentlerine saygı ve büyük bağlılık gösteriyor. Bu duyguya eşlik ederek, şehrin içindeki yaşama karışmak, bu bölgeyi deneyimlemek için en doğru davranış tarzı oluyor. Nehrin kıyısında yer alan konumu ile oldukça popüler olan Kuching, neredeyse nehir boyu seyahat ederek izlenebilir durumda bulunuyor.

Her şeyin elin altında olduğu şehir merkezinde, alışveriş yapabileceğiniz butikler, yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz restoranlar hep bir arada yer alıyor. Turistik değeri yüksek olan süslü ve ilgi çekici Çin tapınakları, sömürge döneminden kalma mimarinin güzel örnekleri arasında olan binalar, tarihî Sarawak Müzesi de ilgi gören mevkiler arasında bulunuyor.

 Kuching’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kuching otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Kuching Otelleri

Malezya’nın Kuching şehri, Sarawak eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehri olarak Borneo Adası’nda yer alıyor. Dünyanın en büyük adalarından biri olan Borneo Adası, ekvatorun altında, Hint Okyanusu’nda bulunan konumu ile tropikal bir iklime sahip ve Kuching, Borneo Adası’nın kuzeybatısında akan meşhur Sarawak Nehri’nin kıyısında, denize kavuşmasının 30 kilometre kadar öncesinde konumlanmış halde.

Doğu Malezya’nın en büyük sanayi ve ticaret merkezi olan şehir, aynı zamanda turistik olarak da rağbet görüyor. Şehri izlemenin en iyi yolu, hemen bir Sarawak Nehri turu yapıp, nehir boyunca şehirden geçip gitmek olarak öneriliyor. Şehrin 30 kilometre dışında olan Kuching Wetlands Ulusal Park, Bako Ulusal Parkı, Semenggoh Yaban Hayatı Merkezi doğal yaşamın da gözlenebileceği, ilgi çekici doğal alanlar. Ayrıca Rainforest Müzik Festivali de şehrin sanat ve kültür etkinlikleri arasında yer alıyor. Kuching Cat Müzesi ve Sarawak Devlet Müzesi de oldukça ziyaret alıyor.

 Kuching Otelleri

Kuching’in en hareketli noktalarından biri olan Waterfront, nehir boyunca yer alan kafe, restoran ve eğlence alanları ile şehrin en hareketli noktalarından biri olarak turistlerin ilgisini çekiyor.

Malezya Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.