Koh Tao Genel Bilgiler / Rehber

Kaplumbağa Adası (Turtle Island) olarak da bilinen Ko Tao,Tayland Körfezi'nin batı kıyıları üzerinde oluşmuş olan Chumphon Archipelago’nun bir parçasıdır. Sularında neredeyse hiç akım olmayan ve çok çeşitli dalış alanları ve dalış mağazaları, okulları ve tatil köylerini barındıran muazzam bir adadır. Yaklaşık 21 kilometre karelik bir alanı kapsar. Her sene ortalama 100.000 ziyaretçi alan ada, bütçesi ve sundukları bakımından daha çok dalış amaçlı gelen turistleri çekmektedir. Adada çöp imha tesisinin bulunmaması, yakılamayan ve bu sebeple yok edilemeyen çöplerin uzaklaştırılması gerektiği dikkate alınmalıdır. Bu yüzden, her alışveriste verilen plastik torbalardan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda yolları ve diğer kamu alanlarını temizleyen herhangi bir birimin bulunmaması sebebiyle açık alana çöplerinizi atmamalısınız. Adada temiz suyun sınırlı olması ve elektriğin pahalı olması nedenleriyle de bunların tüketimlerine dikkat edilmelidir.

Adaya gelenlerin gerçekleştirdiği en temel aktiviteler arasında tüplü sualtı dalışı, şnorkelle yüzme bulunur; bunlarla birlikte yürüyüş yapma, kaya tırmanışı ve dağ tırmanışı da deneyimlenebilecek seçenekler arasındadır. En popüler mekanlarından birisi batı kıyısında bulunan ve üzerinde sadece birkaç aşınmış büyük kaya parçası barındıran ve orta bütçeli tatil köyleriyle 1,7 kilometrelik beyaz kumlu bir sahile sahip olan Sairee Bölgesi'dir. Adanın güneyinde yer alan ve popüleritesi her gün biraz daha artan Chalok Baan Khao ise alternatif olarak kalabalıktan kaçmayı ve huzurun tadını çıkarabilmeyi dileyenlerin uğrak yeridir. Bir çok granit kaya, Ko Tao’nun kumsallarında ve ormanlarında artan sayıda tırmanıcının dikkatini çekmektedir. Ko Tao’nın son zamanlarda  rahatsız edici özelliklerinden birisi ise yakın bir şekilde organize suçlarla ilişkili turistleri içeren birbirinden farklı kazaları ve cinayetleridir.

Tarihte politik tutukluların gözaltında tutulduğu ada olarak bilinen Ko Tao, turizmin gelişmesi sebebiyle, 3.000 civarı Birmanyalıyı adada çalışmak üzere ağırlamaktadır. İngilizlerin ülkelerini yasal olarak yönetmelerinden dolayı Birmanyalılar İngilizce dili açısından avantajlı konumdadırlar. Adada baskın bir Taylandlı ailenin sahip olduğu birkaç dalış okulu, tatil köyü ve bar vardır.

Ko Tao’da en yoğun sezonlar aralık-mart ve haziran- ağustos aylarındadır. Kuzey yarımküre yazı ve ülkenin diğer kalan birçok yerinde yağmurun bol olmasından dolayı haziran-ağustos ayları aslında en yoğun sezondur. Tayland Körfezi ise ayrı bir hava sistemine sahiptir ve genellikle güneşlidir. Buna rağmen, hava koşullarındaki istikrarsızlık olabilmektedir. Örneğin; Güney Çin Denizi’nde meydana gelen tayfUnlar bir dizi yağmura sebep olabilir. Muson mevsimi kasım ve ocak ayı arasındadır ve yağmur sabit bir şekilde bütün gün yağabilir. Aynı zamanda, Taylandlılar arasında tamamıyla popüler bir destinasyondur, bu yüzden neredeyse Tayland tatillerinde tamamen rezerve edilmiş olabilir.

Yollar basit ve genellikle zayıf şekillidir. Motorsikletler ise adada taşımayı oluşturan temel ulaşım araçlarıdır. Buna rağmen ziyaretçilere motorsikletlerin birçok yaralanmanın sebebi olduğu hatırlatılır. Özellikle motorsiklet ve daha küçük araçların kiralanması karşılığında turistlerin pasaportlarını vermemeleri tavsiye edilir.

Turistler için bisiklet kiralayıp adanın etrafında dolaşmaya çıkmak olmazsa olmazlar arasındadır. Shark Bay gün içinde şnorkelle yüzme deneyimi yaşamak için iyi bir yerdir, köpekbalıkları için endişeleye de gerek yok, onlar aslında sadece küçük siyah tip resif köpekbalıklarıdır. Günübirlik geziler için en iyi seçenek Ko Nang Yuan, Freedom Beach, Leam Thian, Mango Bay, Hin Wong Bay ve Tanote Bay gibi yerlerdir. Bu yerlere ulaşım kolaydır ve hem kara hem de denizden vasıta bulunmaktadır. Mango Bay gibi bazı yollar için kır bisikleti ve araba, küçük motorsikletlere göre daha elverişsizdir. Birçok kiralık küçük motorsikletler çukurlar ve kalbur yollar için ekipmanlarıyla ve bu yollara elverişli tekerlekleri ile geliyor. Mango Bay ve Leam Thian küçük motorsikletler ile gitmek için daha elverişlidir fakat mücadele gerektiren bir sürüş olduğundan daha deneyimli sürücüler için uygundur.
Buna rağmen, en iyi mekanı görebilmek için ve motorcuların gidemeyecekleri yerler olduğundan yürüyerek gidin. Ada etrafında ve adanın güneyinde bulunan John Suwan Mountain Viewpoint, merkezdeki Two View ve kuzeydeki Fraggle Rock gibi çok sayıda iyi manzaraya sahip noktalar vardır.

Bazı mülk sahipleri her ne kadar da kendi kumsalları kişiseldir etkisi bırakmaya çalışsa da, Tayland’daki bütün kumsallar halka açıktır.

Koh Tao ile İlgili

Koh Tao Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa