Trang

Trang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trang; Tayland’ın 76 ilinden biridir. 2014 yılındaki sayımlara göre nüfusu 600.000’i aşkındır. İle bağlı 10 ilçe ve yüzlerce köy bulunmaktadır. Trang fazla dokunulmamış tarihi ve doğal güzellikleriyle özgün mutfak kültürü olan, muhteşem güzellikteki kumlu sahiller ve adalardan meydana gelen, yıl boyunca yerel festivallerin düzenlendiği bir şehirdir. İlin iç bölgeleri dağlık ve engebelidir. Trang’a çoğu insan adalara gitmek için gelse de şehrin leziz mutfağı ve kültürü deneyimlenmeye ve görmeye değerdir.

Trang, kauçuk imalatında ön planda olan bir şehirdir. Ticaretin ve denizciliğin gelişmesiyle ülkenin güneyindeki en önemli illerinden biri haline gelen Trang, son yıllarda turizm sektöründe de gelişim göstermeye başlamıştır. Şehir, doğal plajları ile tatil yapmak ve rahatlamak için uygun bir yer olarak değerlendirilmektedir.

Şehir tarih boyunca önemli bir liman olmuştur. Eskiden Hindu-Budist krallığın hüküm sürdüğü bir yerken; 1810 yılına kadar Malaya Sultanlığı egemenliği altında olmuştur. Şehre gelen ilk batılı Kaptan James Low’dur ve ticaret yapmak için gelmiştir. Trang, Tayland’da kauçuk ağaçlarının dikildiği ilk bölgedir.

Şehirde Çin ve Müslüman kültürü bir arada yaşamaktadır. Şehir kültürel mirası, ormanları, nehirleri, dağları, şelaleleri ve nefes kesici plajları ile yükselen bir turizm merkezidir. Turistik açıdan en hareketli olan dönem elverişli iklim koşulları sebebiyle aralık ve mayıs ayları arasıdır. Bölgede muson iklimi hâkim olduğundan eylül ve kasım ayları arasında yağışlar sıkça görülmektedir.

Doğal alanları ile maceracıları ve tatilcileri kendine çeken Trang, leziz ve farklı yemek kültürüyle ilgi ve merak uyandıran bir Tayland şehridir. 

Tanıtım Videosu:

Trang Nerededir?

Trang, Güneydoğu Asya ülkesi Tayland Krallığı’nın güneyinde yer almaktadır. Krabi, Nakhon Si Thammarat, Phatthalung ve Satun şehirleriyle komşu, Andaman Denizi kıyısında, Malacca Boğazı’nda, ülkenin başkenti Bangkok’un 850 kilometre güneyinde bulunmaktadır.

Trang’a Nasıl Gidilir?

Trang’a havayolu ile ulaşmak mümkündür. Şehrin merkezi Trang’a 7 kilometre mesafede Trang Havaalanı bulunmaktadır. Havalimanının Bangkok ile karşılıklı seferleri bulunmaktadır.

Trang’da tren istasyonu da bulunmaktadır. Bangkok'un Hualamphong İstasyonu’na bağlantı sağlayan Trang'daki Kan Tang terminali güneydeki demiryolu duraklarından biridir.

Şehrin Bangkok ve ülkedeki ana illere otobüs ile bağlantısı bulunmaktadır. Phuket, Hat Yai, Krabi, Nakhon Si Thammarat ve Satun şehirleri Trang ile otobüs seferleriyle de bağlantı kurmaktadır.

Trang’a yakın adalara giden tekne seferleri de düzenlenmektedir. Şehirde adalara giden Pak Meng, Ban Chao Mai, Klong Son ve Kuan Thung Kuu olmak üzere dört adet iskele bulunmaktadır. 

Trang’da Görülecek Yerler

Tham Morakot, Ko Muk ilçesinin batı kıyısında yer alan 80 metre derinliğe sahip bir mağaradır. Bu güzel kalker tüneli, oldukça enteresan bir doğa harikasıdır. Kalker duvarlarıyla çevrili beyaz kumlu küçük plaja varmak için önce mağaranın karanlık bir bölgesini yüzerek geçmek gerekmektedir. Milli park olan bu mağaraya giriş için bir miktar ücret ödemek gerekmektedir. Turist turlarında dikkat çekici bir yere sahip olan mağara, yüksek sezonda acayip derecede kalabalık olabilmektedir.

Hat Pak Meng’de yer alan Hat Chao Mai Ulusal Parkı, 231 kilometre uzunluğa sahiptir. Hat Pak Meng'den Laem Chao Mai'ye kadar kıyılar boyunca uzanmakta ve Ko Muk, Ko Kradan ve Ko Cheuk adalarının yanı sıra bazı küçük adacıkları da kapsamaktadır. Sahili ve adaları gezerken tehlike altında olan birçok hayvan türüne rastlanmaktadır. Bu hayvan türleri arasında nadir siyah boyunlu leylek, havlayan geyik, şebek, langur, vahşi domuz, deniz su samuru, beyaz-kara deniz kartalı sayılabilir.

Trang ilçesinde yer alan Meunram Shrine (Meunram Tapınağı), tütsü dumanlarıyla bir Çin tapınağıdır. Tapınağın dış cephesi oldukça sadeyken iç dekorasyonu şaşırtıcı derecede ayrıntılı işlenmiştir. Tapınakta Tayland gölge tiyatroları sergilenmektedir.

Libong Archipelago Vahşi Yaşam Alanı, Ko Libong’un doğu kıyısında yer almaktadır. Botanik Bakanlığı tarafından koruma altında olan mangrov orman alanındaki deniz kanalları, nesli tükenmekte olan dügonların son doğal yaşam alnıdır. Vahşi yaşam alanı, eğitimli rehberler eşliğinde düzenlen turlarla gezilebilmektedir.

Ko Muk’ta yer alan Ko Cheuk Plajı, küçük ve dar bir kumsala sahiptir. Ko Muk ve Ko Ngai arasında yer alan plaj, şnorkelle yüzmek için uygun bir bölgedir. Yakın civarda yer alan, şnorkelle yüzmek için uygun olan bir diğer plaj ise Ko Waen’dir. 

Trang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa