Tayland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayland, birbirinden güzel tropik adaları ve görkemli Budist tapınakları ile her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir Uzak Doğu cennetidir. Ülkenin başkenti aynı zamanda en kalabalık şehriBangkok’tur. 1238 yılında kurulan Budist krallık, ilk Tay devleti olarak bilinmektedir. Tayland aynı zamanda Avrupalıların sömürgeleştiremedikleri tek Güneydoğu Asya devletidir. Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayansa da, zengin maden yatakları ve turizm de önemli gelir kaynakları arasında yer alır. Ülkenin ihracatı son yıllarda artış göstermiştir ve GSMH açısından dünyanın en büyük 20. ekonomisi olmuştur.

Tayland konaklama açısından da oldukça zengin bir ülkedir. Tayland 'da konaklama yapmayı düşünüyorsanız en iyi fırsatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Tayland'ın tarihi ise binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Başta Hindistan olmak üzere diğer Uzak Doğu ülkeleriyle etkileşim sonucu Budizm toplumda hakim din olmuştur ve toplum yapısının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Ayrıca Batı devletlerinin çoğunun Asya ülkelerini sömürgeleştirmesine karşın Tayland kolonileşmekten kurtulmuştur.

Din ve kültür yönünde Uzakdoğu Asya’nın farklı özelliklerini bünyesinde barındıran Tayland’da farklı dinî ve kültürel öğeler harmanlanmış halde bulunur. Çin, Myanmar, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinin etkileri Tayland'da görülmektedir. Bu Asya ülkelerinden de pek çok insan Tayland'da yaşamaktadır ve Tay kültürüne uyum sağlayabilmişlerdir. Bu nedenle, ülkede genel olarak  kültürler arası bir ahenk hakimdir. LGBTİ+ bireylere karşı da ülkede büyük bir hoşgörü hüküm sürmektedir. Namaste olarak bilinen ve bir saygı göstergesi ve selamlaşma metodu olan ritüelin çok benzeri olan wai, Tay kültüründe önemli bir yere sahiptir. Başkalarının kafasına dokunmamak gibi Asya kültürlerinde yaygın olan kurallar Tay kültüründe de bulunur. Aynı zamanda, Tayland halkı turistlere karşı oldukça güler yüzlüdür ve misafirperverlikte ülkemizle yarışacak düzeydedir diyebiliriz.

Tay mutfağı da dünyanın en zengin ve en sevilen mutfaklarından birisidir. Deniz ürünleri, pirinç, sarımsak, limon ve çeşitli baharatlar yemeklerde sıkça kullanılan malzemelerdir. Tom Yum Gung, Gang Som Pak Ruam, Panang Gai gibi onlarca yemek Tay mutfağını oluşturmaktadır.

Türk lirasının değerli olması, 30 güne kadar vize istememesi, zengin Budizm tarihi ve çarpıcı güzellikteki sahilleri ile Tayland, Türkiye’den çok sayıda turistin ilgisini toplayan bir ülke olma özelliği göstermektedir. 

Tanıtıcı Video: