Google+

Arama formu

Phuket

Balayı seyahatlerinin vazgeçilmez adresi Phuket, dünyanın en çok ziyaret...
Devamı oku
Tayland sınırları içerisinde yer alan Phuket’in resmi dili Tayca’dır....
Devamı oku
Phuket’te (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı...
Devamı oku
BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD,...
Devamı oku
Phuket’te tropikal muson iklimi görülür. Ekvatora yakınlığı nedeniyle,...
Devamı oku
Phuket’te uluslararası bir hava alanı mevcut ancak Türkiye’den direkt...
Devamı oku
Phuket, Tayland’ın en pahalı ulaşım sistemine sahip olmasıyla ünlüdür....
Devamı oku
Büyüleyici manzaraları, tropikal günbatımı ve ılık mavi denizi ile...
Devamı oku
Phuket’te yemek kültürü, şaşırtıcı bir şekilde çokulusludur. Bu durum...
Devamı oku
Pattaya’dan sonra, Tayland’ın gece hayatı en yoğun olan şehri Phuket’tir...
Devamı oku
Phuket Adası’nda ve Phuket şehir merkezinde pek çok saygın dükkân ve...
Devamı oku
Çin Yeni Yılı (Şubat) Su Festivali / Songkran (13-15 Nisan) Phuket...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Makha Bucha Chakri Günü (6 Nisan) Songkran - Tay...
Devamı oku
Acil yardım: 1669 Yangın: 199 Polis: 191
Devamı oku
Hint Okyanusu’nun bir parçası olan Andaman Denizi’nde bulunan ...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Phuket Güneydoğu Asya’da, Tayland’ın güneybatı kıyısında bulunan bir...
Devamı oku
Phuket, en fazla turist çeken yerlerden biridir. Hem kültür hem de...
Devamı oku
Tayland sınırları içerisinde yer alan Phuket şehrinin para birimi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 THB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 27℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 231.206  / Dil: Tayca / Para Birimi: Tayland Bahtı (THB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Phuket Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Phuket Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hint Okyanusu’nun bir parçası olan Andaman Denizi’nde bulunan Phuket, 570 kilometrekarelik yüzölçümü ile Tayland’ın en büyük adasıdır. Aynı zamanda Tayland’ın tek başına eyalet olan tek adasıdır. Her yıl ortalama 5 milyon kişinin ziyaret ettiği Phuket, dünyanın en popüler tatil merkezlerinden biridir. Büyüleyici doğası, beyaz kumlu kumsalları, turkuaz denizi ve birbirinden farklı güzellikte adaları dünyaca ünlüdür. Sıcak insanları, doğal güzellikleri kadar meşhur gece hayatı, birbirinden güzel tapınakları, türlü alışveriş imkânları, leziz yemekleri ve zengin kültürü ile herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği bir yerdir Phuket...

Phuket hakkında genellikle yanlış bilinen iki konu vardır. Birincisi; “Phuket” kelimesinin içindeki “h” harfi sessizdir ve ‘puket’ olarak okunur. İkincisi ise; 49 kilometre uzunluğundaki ada o kadar büyüktür ki, dört tarafının denizle çevrili olduğu hissine kapılmazsınız. Phuket’in adının önünde bulunan ve “ada” anlamına gelen “ko” kelimesi de bu sebeple kullanılmıyor.

Phuket’te Gezilecek Yerler

Büyüleyici manzaraları, tropikal günbatımı ve ılık mavi denizi ile Asya’nın en popüler deniz tatili bölgesi olan Phuket, ipek kadar yumuşak beyaz kumlu sahillerine palmiyelerin eşlik ettiği bir cennettir. Uzun yıllar Portekiz’e bağlı kaldığından, Çin-Portekiz karışımı özgün bir mimariye de sahip olan Phuket’te gezilecek yerleri sizler için derledik.

Plajlar

Plajlar

Phuket’in temiz deniz ve beyaz kum açısından bereketli sahilleri çok az adada bulunur. En hareketlisinden en sakinine, en uzun kumsallısından, en bakirine, toplam 41 plaj bulunuyor adada. Dünyanın en iyi plajları arasında olanlar da var. Phuket’in en gözde plajları şöyle: Patong Beach, Kata Beach, Karon Beach, Kamala Beach, Surin Beach, Bangtao Beach, Mai Khao Beach, Nai Harn Beach, Kata Noi Beach, Laem Singh Beach, Banana Beach, Panwa Beach, Ao Sane Beach.

Phuket şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Home&Hug​ friend, Free Tour & Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Snoozy, WOO Gallery & Boutique hotel, Sound Gallery House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cozy 2 beds Pool Villa J., Vitamin Sea Hostel Phuket, Home&Hug​ friend gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bloo Hostel, Box Poshtel Phuket, 12month Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Phuket aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Adalar

Adalar

Phuket’in etrafını çevreleyen irili ufaklı 39 ada var. Her birine tekne ile iki saatten az bir sürede ulaşılabiliyor. Kimi dalış için ideal, kimi de ziyaretçilerine sakin bir gün vadeden küçük bir kumsaldan ibaret. Adaların bazılarında konaklama imkanı da var. 5 yıldızlı lüks tesislerin yer aldığı adaların yanı sıra, salaş bambu bungalovda konaklama sunanlar da var. “Altın Tabancalı Adam” adlı James Bond filminin çekimlerinin yapıldığı ada olarak ünlenen ve James Bond Adası olarak da bilinen Phang Nga Bay, “Kumsal” filminin çekildiği Maya plajına ev sahipliği yapan Phi Phi Adaları, Similans, Kah Racha Yai & Noi Adaları ve Mercan Adası Koh Hay mutlaka görülmeli.

Tapınaklar

Tapınaklar

Nüfusunun büyük bir bölümünün Budist olduğu Phuket’te haliyle pek çok tapınak vardır. Bunların bir kısmı “Wat” olarak adlandırılan Budist tapınakları, bir kısmı da Çin Tapınakları olarak da bilinen Taoist tapınaklardır. Adada bulunan 29 Budist tapınağı arasından öne çıkanlar Wat Chalong, Big Buddha, Wat Khao Rang, Wat Sri Soonton, Wat Phra Nang Sang, Wat Phra Thong ve Wat Suwan Khuha. Tapınakları ziyaret ederken omuzları ve dizleri kapatacak uygun giysiler giymek gerekmektedir. Ayakkabılarınızı, güneş gözlüğünüzü ve şapkanızı çıkarmayı da unutmayın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Phuket Nerededir?

Phuket Güneydoğu Asya’da, Tayland’ın güneybatı kıyısında bulunan bir adadır. Bangkok’un 860 kilometre güneyinde, ekvatorun 830 kilometre kuzeyinde yer alır. Etiyopya, Nijerya ve Venezuela ile aynı paralel üzerindedir. Phuket’in batı kıyıları Hint Okyanusu’nun bir parçası olan Andaman Denizi’ne bakar. Ana kara ile arasında dar bir deniz kanalı vardır. 600 metrelik Sarasin Köprüsü ile kuzeyindeki Phang Nga eyaletine bağlanmaktadır. Plajların çoğu adanın batı kıyılarındadır. Adanın güneydoğusunda şehir merkezi olan Phuket Town bulunur. Havalimanı ise adanın kuzeyindedir.

Phuket’e Ne Zaman Gidilir?

Phuket’te tropikal muson iklimi görülür. Ekvatora yakınlığı nedeniyle, adada yıl boyunca çok fazla sıcaklık farklılığı görülmez.Bölgede yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık 32 iken, en düşük sıcaklık 25 derecedir. Yılın çoğu zamanında sıcak ve nemli bir havaya sahip olan adada serin, sıcak ve yağışlı olmak üzere üç sezon yaşanır. Adayı ziyaret etmek için en ideal zaman serin sezondur. Kasım ayından şubat ayına dek süren serin sezonda nem oranı düşük, hava sıcak ve açık, yağış ise az olur.

Mart ayından mayıs ayına dek süren sıcak sezonda yağış görülmez ancak hava sıcaklığı bunaltıcı olabilir. Nisan ayından ekim ayına dek süren yağışlı sezonda ise kısa ve uzun aralıklarla yağış görülür. Mayıs, eylül ve ekim ayları en yoğun ve en uzun yağmurların görüldüğü aylardır. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında kısa yağışlar görüldüğünden, ada bu aylarda da ziyaret edilebilir. Yağışlı sezon boyunca okyanustan esen kuvvetli rüzgârlar adanın batı kıyılarında büyük dalgalar ve tehlikeli akıntılar yaratabiliyor. Bu tip durumlarda, uyarı amacıyla, plajlara kırmızı bayrak asılıyor. Adayı yağışlı sezonda ziyaret ederseniz, kırmızı bayrak asılı plajlarda asla denize girmemeniz tavsiye edilir.

Phuket’e Nasıl Gidilir?

Phuket’te uluslararası bir hava alanı mevcut ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Dilerseniz uluslararası havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak Phuket’e inebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Türkiye'den aktarmalı uçuş ile Bangkok’a uçup oradan uluslararası havayolu şirketleri ile Phuket’e varış olabilir.

Phuket şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Phuket’te Nerede Kalınır?

Phuket, en fazla turist çeken yerlerden biridir. Hem kültür hem de balayı tatillerinde Tayland’ın en gözde yerlerinden Phuket'i bir sonraki tatil destinasyonunuz olarak seçmeyi düşünüyorsanız, konaklamanız için doğru bölgeyi seçmeniz önemlidir. Adanın etrafında onlarca plaj olsa da ana tatil bölgelerinin her biri çok farklı karaktere sahiptir. İhtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi karşılamak için doğru olanı seçerseniz, harika bir tatil geçirmeniz kaçınılmazdır. Nitekim adada baş döndürücü sayıda ve özellikte tesisle karşılaşırsınız. Bu nedenle her birinin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurursanız Phuket'te nerede kalmak gerektiğine karar verebilirsiniz.

Phuket’te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Phuket otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Phuket pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Phuket Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Phuket Otelleri
En Uygun Fiyatlı Phuket Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Phuket Otelleri

Phuket Otelleri

Balayı seyahatlerinin vazgeçilmez adresi Phuket, dünyanın en çok ziyaret edilen tatil noktalarından biridir. Adanın muhteşem atmosferi ve doğa harikaları çok fazla turisti cezbetmekle kalmayıp otel fiyatlarındaki uygunluk herkesi hem manevi hem de maddi olarak memnun etmektedir.

Phuket Otelleri

Lüks otellerde daha yüksek hizmet ve güzel manzaralara sahip odalarınız olabilir. Ancak benzer şekilde 3 ya da 4 yıldızlı otellerde de son derece keyifli, havuz ve manzara olanaklı odalar bulabilirsiniz. Hosteller ve uygun fiyatlı otellerde de ferah ve temiz konaklama seçenekleri mevcuttur. Ayrıca hemen hepsi sahil şeridinde bulunduğu için de birbirlerine benzer özellikler göstereceklerdir. Bu açıdan, adada bütçenize ve beklentilerinize uygun bir oteli oldukça kolay bir şekilde rezerve edebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Phuket otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Phuket İçi Ulaşım

Phuket, Tayland’ın en pahalı ulaşım sistemine sahip olmasıyla ünlüdür. Belki de tam da bu sebeple, adada pek çok farklı ulaşım aracı gelişmiştir. Sarı-kırmızı renkli taksiler, limuzin olarak adlandırılan ve genelde havalimanı transferlerinde kullanılan klimalı taksiler, şehir merkezinde hizmet veren klimalı “micro” otobüsler ve “Song Taew” adlı mavi renkli lokal otobüsler Phuket içinde kullanılabilecek ulaşım araçlarındandır. Çok güvenli bir seçenek olmasa da, pratikliği açısından kısa mesafelerde motosiklet-taksiler de tercih ediliyor.

Tayland’ın geleneksel üç tekerlekli tuk-tukları Phuket’in dik tepelerini çıkamadığı için, bunun yerine adada “tuk-tuk” adıyla küçük kırmızı minibüsler kullanılıyor. Çok konforlu olmadıkları için yarım saatten kısa sürecek yolculuklarda tercih edilebilir ancak en kısa mesafeler bile 100 baht civarında olduğundan fiyat konusunda önceden anlaşmayı unutmayın. Phuket’te araba, jeep ve motosiklet kiralama da oldukça yaygın. Yollar, trafik ve araç kiralayan yerler çok da güvenli olmadığından, profesyonel firmalarla görüşmeyi ve dikkatli olmayı unutmayın.

Şehir merkezi ile başlıca plajlar arasında çalışan otobüsler Patong, Kata-Karon, Chalong Bay, Rawai-Nai Han, Cape Panwa, Mai Khao ve Surin-Kamala’ya gidiyor. Otobüs güzergâhlarının tek dezavantajı karşılıklı plajlar arasında direkt ulaşım sağlamıyor olması. Surin’den Patong’a gidiş taksi ile 15 dakika sürerken, otobüs ile 1 saat sürüyor. Otobüs ücretleri gidilecek yere göre 25-40 baht arasında değişiyor.

Phuket Mutfağı

Phuket Mutfağı

Phuket’te yemek kültürü, şaşırtıcı bir şekilde çokulusludur. Bu durum, en çok, turizm merkezi olan Patong’da hissedilir. Dünya mutfağının türlü örneklerini adadaki restoranlarda deneyebilirsiniz. Ne kadar kozmopolit olursa olsun, yerel mutfakta Tayland etkisi yadsınamayacak kadar çoktur. Güçlü tatların karışımından oluşan Tayland yemeklerinin en önemli özelliği; baharatlı, tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatların bir arada kullanılmasıdır

Yemeğin yanında mutlaka pilav veya noodle vardır. Yemekte kullanılan malzemelerin hepsi taze olmak zorundadır. Günde üç öğün yemek yerine gün boyu atıştıran Taylandlıların sokakta satılan ucuz ve pratik yemekleri de meşhurdur. Phuket’te günün her saati her yerde çeşitli yemekler satan tezgâhlar vardır. Hem yerel restoranlarda hem de sokak tezgâhlarında deneyebileceğiniz en ünlü Phuket yemekleri şöyledir: 

Noodle çorbası, kızarmış tavuk, pirinç lapasıyla birlikte satılan ızgara domuz şiş “moo ping & khao niao”, acı ve ekşi bir tür salata olan ulusal yemek “som tam”, bir tür pancake olan “roti”, türlü malzemeler eklenerek çeşitlendirilen ve özellikle kahvaltıda yenen köri soslu sebzeli noodle “kanom jeen”, ünlü bir Tayland yemeği olan ızgara şiş “satay”, deniz ürünleri ve domuz etiyle hazırlanan “hokkien noodles”, bir tür ızgara şiş köfte olan “look chin”, yengeç veya balıkla yapılan bir tatlı olan “haw mok”.

Phuket Gece Hayatı

Pattaya’dan sonra, Tayland’ın gece hayatı en yoğun olan şehri Phuket’tir. Neon ışıklarının ve yüksek müziğin yükseldiği Patong’da bulunan mekanlar adanın en eski ve en işlek yerleridir. Ünlü “go-go bar”lara ve kabare şovlara ilaveten; pek çok bar, disko ve club seçeneği de var burada. Soi Sea Dragon, Simon Cabaret ve Hard Rock Cafe Phuket; Patong’da öne çıkan mekanlardan. Karon Sahili’nde AngusO’Tool’s ve Bangla Plaza, Kata Sahili’nde Ska Bar ve After Beach Bar, Kamala Sahili’nde ise Phuket FantaSea ve Vanilla Sky Bar & Lounge tercih edilebilir.

Patong ve diğer sahil beldelerinden farklı olarak; Phuket Town daha özgün bir Tayland deneyimi vadediyor. Patong’un hareketli ve uçuk atmosferinden uzak olsa da, sürekli büyüyen capcanlı eğlence alternatifleri, hem turistlerin hem de yerel halkın ilgisini çekiyor. Phuket Town’da; kültürel aktivitelerden lady-boy şovlara, blues ve caz barlardan Tay gece kulüplerine kadar herkese hitap eden çeşitlilikte mekan var. Siam Niramit, Aphrodite, Saxophone Pub & Restaurant, Quip Sky Bar ve Simon Star Cabaret Show bölgenin en iyilerindendir.

Phuket Festivaller

Çin Yeni Yılı (Şubat)

Su Festivali / Songkran (13-15 Nisan)

Phuket Vejetaryen Festivali / Dokuz İmparator Tanrılar Festivali (Ekim)

Loy Krathong Festivali (Kasım)

King’s Cup Tekne ve Yat Yarışı (Aralık)

Phuket’te Alışveriş

Phuket Adası’nda ve Phuket şehir merkezinde pek çok saygın dükkân ve mağaza vardır. Patong, Kata, Karon ve Rawai plajlarının merkezlerinde de bulabileceğiniz bu dükkân ve mağazalarda yerel el sanatı ürünleri, mücevher, deri, antika ve geleneksel Tay ipeği gibi kaliteli hediyelik eşyaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinden akşam üzerine kadar açık olan pazarlarda da çeşitli ürünler uygun fiyatlara alınabilir. Adada yer alan lüks alışveriş merkezleri de geniş ürün yelpazeleriyle alışveriş için ideal mekânlar arasında bulunuyor. Şehir merkezinin kuzeybatı ucunda bulunan Central Festival ve Patong’daki Jungceylon adanın en büyük alışveriş merkezleridir.

Phuket Saat Farkı

Phuket’te (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı bulunur. Phuket’İn saati Türkiye’den 4 saat ileridedir.

Phuket Para Birimi

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phuket şehrinin para birimi Tayland Bahtı’dır. 1 TL yaklaşık 0,00828 Tayland Bahtı’dır.

Phuket Resmi Dili

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phuket’in resmi dili Tayca’dır. Adanın güneyindeki kırsal kesimde, merkezde yaşayanların dahi zor anladığı katı bir Tay diyalekti görülür. Turistik bölgelerde İngilizce yaygındır. Taylandlıların, Tay-Çinlilerin, etnik Malezyalıların ve deniz çingenelerinin birlikte yaşadığı çok uluslu bir bölge olan Phuket’te Çince ve Malayca konuşanlar da görülür.

Phuket Türkiye Dıştemsilciliği

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND

Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87

Faks: 00 66-2 274 72 61

embassy.bangkok@mfa.gov.tr

http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TAYLAND, LAOS DEMOKRATİK HALK CUMHURİYETİ

Phuket Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makha Bucha

Chakri Günü (6 Nisan)

Songkran - Tay Yeni Yılı (13-14-15 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Taç Giyme Töreni (5-6 Mayıs)

Çiftçiler Günü

Visakha Bucha – Buda Günü

Asalha Bucha

Kraliçenin Doğum Günü (12 Ağustos)

Chulalongkorn Günü (23 Ekim)

Kralın Doğum Günü (5 Aralık)

Anayasa Bayramı (10 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Phuket Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Tayland Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.