Phuket’te Gezilecek Yerler

Büyüleyici manzaraları, tropikal günbatımı ve ılık mavi denizi ile Asya’nın en popüler deniz tatili bölgesi olan Phuket, ipek kadar yumuşak beyaz kumlu sahillerine palmiyelerin eşlik ettiği bir cennettir. Uzun yıllar Portekiz’e bağlı kaldığından, Çin-Portekiz karışımı özgün bir mimariye de sahip olan Phuket’te gezilecek yerleri sizler için derledik.

Plajlar

phuket-beach.jpg

Phuket’in temiz deniz ve beyaz kum açısından bereketli sahilleri çok az adada bulunur. En hareketlisinden en sakinine, en uzun kumsallısından, en bakirine, toplam 41 plaj bulunuyor adada. Dünyanın en iyi plajları arasında olanlar da var. Phuket’in en gözde plajları şöyle: Patong Beach, Kata Beach, Karon Beach, Kamala Beach, Surin Beach, Bangtao Beach, Mai Khao Beach, Nai Harn Beach, Kata Noi Beach, Laem Singh Beach, Banana Beach, Panwa Beach, Ao Sane Beach.

Adalar

phang-nga-bay-tour.jpg

Phuket’in etrafını çevreleyen irili ufaklı 39 ada var. Her birine tekne ile iki saatten az bir sürede ulaşılabiliyor. Kimi dalış için ideal, kimi de ziyaretçilerine sakin bir gün vadeden küçük bir kumsaldan ibaret. Adaların bazılarında konaklama imkanı da var. 5 yıldızlı lüks tesislerin yer aldığı adaların yanı sıra, salaş bambu bungalovda konaklama sunanlar da var. “Altın Tabancalı Adam” adlı James Bond filminin çekimlerinin yapıldığı ada olarak ünlenen ve James Bond Adası olarak da bilinen Phang Nga Bay, “Kumsal” filminin çekildiği Maya plajına ev sahipliği yapan Phi Phi Adaları, Similans, Kah Racha Yai & Noi Adaları ve Mercan Adası Koh Hay mutlaka görülmeli.

Tapınaklar

8303275748_b887d9d417_b.jpg

Nüfusunun büyük bir bölümünün Budist olduğu Phuket’te haliyle pek çok tapınak vardır. Bunların bir kısmı “Wat” olarak adlandırılan Budist tapınakları, bir kısmı da Çin Tapınakları olarak da bilinen Taoist tapınaklardır. Adada bulunan 29 Budist tapınağı arasından öne çıkanlar Wat Chalong, Big Buddha, Wat Khao Rang, Wat Sri Soonton, Wat Phra Nang Sang, Wat Phra Thong ve Wat Suwan Khuha. Tapınakları ziyaret ederken omuzları ve dizleri kapatacak uygun giysiler giymek gerekmektedir. Ayakkabılarınızı, güneş gözlüğünüzü ve şapkanızı çıkarmayı da unutmayın.

Phuket Town

Phuket-old-town-things-to-do-in-Phuket-Thailand-3.jpg

Adanın başkenti Phuket City’nin eski şehir kısmı olan Phuket Town, adanın doğusunda ve iç kısımda yer alıyor. 1800’lü yıllarda kalay madenleri ile tüccarların dikkatini çeken ve bu endüstrinin ticaret merkezi olarak ünlenen Phuket Town, şehre gelen ilk batılı tacirlerin Portekizli olması nedeniyle, mimarisinde bu kültürün de izlerini taşıyor. Phuket Town’da görülmesi gereken yerler şöyle: Soi Romanee, China Inn Cafe, Mansions, Thai Hua Müzesi, Chinpracha Evi, Downtown Market, Khao Rang Seyir Noktası, Saphan Hin.