Uzak Doğu'nun Cenneti Phuket

Tayland’daki en büyük ve en turistik ada olan Phuket, Andaman Denizi ve Hint Okyanusu kıyısında bulunuyor. Anakaraya küçük bir köprü ile bağlı olan ada, doğal güzellikleri, sualtı zenginlikleri, renkli gece hayatı ile turistleri kendine çekiyor. Phuket tatil, eğlence, deniz ve plajın bir arada olduğu saklı bir cennet adeta. Kristal denizi, incecik kumları, tropikal bitki örtüsü, egzotik meyveleri, ünlü tapınakları ile Uzak Doğu’nun en dikkat çeken yerlerinden biri…

Ne Zaman Gidilir?Ada genelinde tropikal iklim hakim. Dolayısıyla yılın her dönemi gidilmeye müsait. En yoğun dönemi ekim sonu ile nisan başı arasında yaşanıyor. Bu dönemde deniz, plaj, dalış ve yelkencilik için de en uygun zaman. Özellikle yılbaşı dönemi adadaki turist sayısı oldukça artıyor. Mayıs ve kasım aylarında ise muson yağmurlarının etkisi görülüyor. Yağışlar genelde 1-2 saat sürüyor, ardından güneş  yeniden yüzünü gösteriyor. Bu dönemde adaya gelen turist sayısının daha az olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple de konaklama ve ulaşım ücretleri de daha uygun oluyor.

Nasıl Gidilir?
Türkiye'den Phuket'e direkt uçuş yok. Phuket Uluslararası Havaalanı’na Bangkok, Chiang Mai ve Koh Samui gibi Tayland şehirlerinden ulaşmak gerekiyor. Low-cost havayolları Nok Air ve Air Asia’nın her gün Phuket’e uçuşları var. Ayrıca Malezya, Hong Kong, Singapur, Güney Kore gibi ülkelerden de Phuket’e direkt uçuşlar yapılıyor. Bangkok otobüs terminalinden Phuket’e giden otobüs firmalarını da  bulmak mümkün.

Ada İçi Ulaşım
Ada içinde birçok ulaşım imkânı mevcut. Uzak mesafelerde otobüs, minibüs ya da taksi, yakın mesafeler için tuk-tuk veya motosiklet taksiler tercih edilebilir. Bunun yanında isteğe göre araç kiralamak da mümkün. Ancak trafiğin sağdan aktığı unutulmamalı. Tha Rasada iskelesinden feribotla Phi Phi Adası, Krabi, Koh Lanta, Trang ve Koh Lipe gibi turizm merkezlerine gidilebilir. Ayrıca Tha Bang Bong iskelesinden Ko Yao Adaları ve Krabi’ye feribot seferleri de var.

Ne Yenir?
Phuket, yemek konusunda Thai mutfağından dünya mutfağına kadar bol bol seçenek sunan bir ada. Hindistan, Çin ve Okyanusya mutfaklarının bir karışımı sayılabilen Tayland yemekleri dünyanın en beğenilen mutfaklarından biri olarak kabul ediliyor. Yemeklerde acı, tatlı ve ekşi aynı anda kullanılıyor. Acı, baharat ve sosları oldukça meşhur. Tavuk ve kaz eti yaygın olarak tüketiliyor. Tom Kha ve Tom Yum Kung gibi çorbaları, köri soslu pilavları, kurutulmuş çimçim karidesleri, papaya salatası ve tropikal meyveleri adaya gelenleri aç bırakmayacak lezzette. Phuket’in deniz ürünleri açısından da bir cennet olduğu söylenebilir. Tayland’ın milli yemeği Pad Thai ise buraya gitmişken mutlaka denenmesi gereken bir lezzet.

Gezilecek Yerler
Phuket, denizi, olağanüstü doğası, muhteşem manzarası, vahşi alanları, devasa tapınaklarıyla onlarca görülecek yere sahip bir ada. Tatilcilerine eğlencenin kapılarını açarak her anlarını dolu dolu geçirmelerine olanak sağlıyor.

İrili ufaklı pek çok ada ve adacıktan oluşan Phuket’te yapılacak en güzel şey bu adaları teker teker ziyaret etmek. Tekne turlarıyla en güzel, en egzotik adaları, plajları görebilirsiniz. Şehirdeki en hareketli plaj Patong Plajı. Burası aynı zamanda şehrin kalbinin attığı yer. Bang La Road isimli cadde eğlence hayatının merkezi gibi görülebilir. Burada birçok kafe, bar ve restoran bulunuyor. Kata ve Karon Plajları Patong’a nazaran daha sakin. Lüksün ve ihtişamın adresi ise Bang Thao ve Surin Plajları da görülmeye değer.

James Bond Adası: Asıl adı Koh Tapu olan bu ada, “James Bond: The Man With Golden Gun” filminin çekildiği yer olması sebebiyle bu isimle anılıyor. James Bond Adası, masmavi suları, pürüzsüz plajları, harika doğası ile Tayland’ın en çok ziyaret edilen adalarından bir tanesi.  Adaya şehrin birçok yerinden günübirlik tekne turlarıyla gelebilirsiniz.

Büyük Buda Heykeli: Phuket’in en yüksek noktası olan Chalong Tepesi’ne oturtulan Buddha heykeli dünyanın farklı yerlerinden pek çok turist çekiyor. 45 metrelik devasa boyutları ile muhteşem bir yapı olan heykel, şehrin güney kısmının neresinden bakılırsa görülebiliyor. Ayrıca buradan Phuket’i 360 derece gözlemlemek ve nefes kesici manzaraları deneyimlemek de mümkün.

Khao Praew Thaeo Milli Parkı: Adanın yağmur ormanlarının arasında şelaleleri ile ünlü bu mili park, doğal güzelliklerinin yanında kamp ve trekking imkânı da veriyor. 

Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası: Tayland’da yaşayan 40’dan fazla türde, yaklaşık 8000 kelebeğin bulunduğu parkta ayrıca akrepler ve zehirli örümcekler de sergileniyor.

Phra Thong Tapınağı: Yerel inançların manevi merkezi olan tapınak, Phuket’in ilgi çekici yerlerinden. İçerisinde yarısı gömülü dev bir Buda heykeli bulunan tapınak, Taylar için bir hac merkezi.  

Promthep Cape: Şehrin en güney ucunda bulunan bu yer adanın en güzel gün batımı manzarasına sahip. Burada ayrıca Hindu tanrısı Brahma’ya adanmış bir mabet bulunuyor.

Phuket Old Town: Phuket’in en eski yerleşim yeri burası. Uzun süre Portekizlere bağlı olan kasaba, dönemin ticaret merkezlerinden. Çin-Portekiz karma mimarisinin zarif izlerinin görüldüğü kasaba günümüzde restoran, kafe ve otellerin olduğu bir turizm merkezi.

Fantasea Show: Phuket eğlencede sınır tanımayan yerlerden. Şovlarıyla ünlü adada en eğlenceli etkinliklerden biri de Fantasea Show. Kamala Beach’de kurulmuş bir alanda düzenlenen şovda başrol fillerin. Devasa hayvanların yapabildiklerine inanamayacaksınız. 

Fil Safari: Phuket turizminin en egzotik yanı filler. Çeşitli acentelerin düzenlediği yaklaşık yarım saatlik fil safarilerine katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Masaj: Tayland denince akla ilk gelenlerden biri de Thai masajı. Bu, kimileri için sadece bu bile buraya gidilmeye yetecek bir sebep. Phuket’te Thai masajı yapan birçok salon bulabilirsiniz.