Egzotik Phuket Adası

Gerçekten çok egzotik bir yer. Havaalanına indiğiniz anda kapıdan çıkarken Tai kızlarının boynumuza taktığı çiçeklerle hemen atmosfere alışıyorsunuz. Turla gittim. Tur rehberimiz herkesi seçtiği otele bırakarak otellerine yerleştirdi. Ben Phuket Hilton Arcadia'da kaldım. Gittiğim dönemde fiyatlar şu ana göre hesaplıydı. Yerel turlara çıkarken grup toplanıyordu.

Uzak Doğu’ya gidince tropikal iklimin ne olduğunu anlıyorsunuz. Hava 12 ay gece gündüz sıcak. Yağmur dönemleri, tropikal iklim ağaçlarının bolluğu ve büyüklüğü, deniz, kum, Türkiye’de ya da Avrupa’da olmadığımızı hissettiriyoe hemen. Her şeyden önce çekik gözlüler. Otelin önünde deniz güzel ama gelgitten dolayı su çok fazla çekiliyordu. Otelin içi yemyeşil ve kahvaltıda oraya has kuşlarla kahvaltı tabağımı paylaşıyordum.

Phuket’te görmezsek Phuket’e gelmiş sayılmayacağımız yerler var. Bence birinci sırada Phi Phi Island var. Bu turda birçok durak noktası var. “Beach” filminin çekildiği yer mutlaka görülmeli. Gerçekten cennet gibi! Bu turda çok fazla koy var. Okyanusun ortasındaki koyların bazılarının sahili var bazılarının birkaç metrelik kumu ve hemen başlayıp derinleştiği çok berrak turkuaza çalan renkteki denizleri var. Hızlı derinleşen yerler sığ yerlere göre biraz daha serin. Aynı zamanda ürkütücü ve keyifli. Ben durduğumuz bir yerde denizde son kalana kadar çıkmadım serbest dalış yapıp duruyordum. Mercan duvarında bir aşağı bir yukarı serbest dalış yaparken, dev gibi müren yuvasına çok yakın olduğum için kafasını çıkartarak bana gözdağı verdi. Panik olmadım desem yalan olur. Artık çıkma vaktimin geldiğini anlamıştım.

Aynı şekilde James Bond Adası da Phuket adalarından… Yerleşim yok, sadece turistik amaçlı turlar yapılıyor. 1974 yılında çekilen filmden sonra ada bu ismi almış. Sanki denize çakılmış bir kaya parçası varama belki de başka bir yerde olmayan doğal görünüm.

Büyük Buddha Heykeli ve tapınaklar da turistik yerler arasında. Ayrıca gün batımının izlendiği adını hatırlamadığım bir tepe var. Güneş, gün batımında önünde bulut olmazsa ufukta kızararak denize yayılıyor. Güneş ekvatora daha yakın olduğu için biraz daha büyük. Odamda da yakın günbatımı manzarası vardı. Kısaca Uzak Doğu’nun gizemli bir hali var. Ben oralara gittiğim için çok mutlu oldum. Darısı sizin başınıza (isterseniz)…

Not: Fotoğraflar maalesef eski olduğu için kalitesiz. Phuket’in, fotoğraflarından çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim.