Antalya ve Belek Otelleri

1996 senesinden beri her sonbahar, kış, bazen de ilkbaharda Antalya beldelerine, özellikle de Belek otellerine tatil yapmaya gittim (mesleğim sebebiyle yazın gitmelerim hariç). Niye yazın gitmedin derseniz, yazın fiyatlar çok yüksek ve bana göre genelinde deniz, beldelerde ayrıcalıklı değil.

Beach volley turnuvalarına giderken ayağımı alıştırdığım Antalya’nın diğer beldeleri ve Belek gezileri ben de seneler içinde alışkanlık haline geldi. Uçak havalandıktan 1 saat sonra Antalya Havaalanı’ndasınız. Neredeyse firmaların uçakları her saat sefer düzenliyor. Uçuş adedinin fazla olması fiyatları düşürüyor. Sadece bilet almak için çok geç kalmamak gerekli.

Ben havalar iyiyse zaman zaman araba ile de gittim ancak uçağın rahatlığı başka. Ayrıca Antalya Havaalanı’ndan otellere gidiş imkânları da hem hesaplı hem de rahat. 1 gün önce şirketten yaptığınız rezervasyonla özel araç sizi almaya geliyor. Ayrıca araç fiyatları sabit. Yani kişi başı değil. 4 kişi de olsanız havaalanı otel transferi aynı. 2015 itibarı ile Belek’e firmalar 50-60 TL arası transferi gerçekleştiriyor. Bazen geç kalmalar olsa da büyük sorun çok şükür yaşamadım. Ayrıca otel rezervasyonu yaptığınız turizm acentelerinin de transferleri mevcut. Eğer en fazla 2 kişi gidiyorsanız fiyatlar uygun (kişi başı anlaştıkları için). Özel yapılan transferlerde dönüş rezervasyonu saatini de siz belirleyebiliyorsunuz.

Otellere gelince, Belek Otelleri gerçekten çok lüks ve imkânları çok geniş. Otellerin alanlarının ferahlığı ve büyüklüğü, kapalı alanlarının sunduğu imkânlar çok kaliteli ve güzel. Ferah, temiz ve geniş odalar, temiz ve bakımlı havuz ve spalar, restoranlar, çocuk alanları, sinema ve aktivite alanlarıyla gayet güzel. Ayrıca benim kısmetime hep havaların iyi denk gelmesinin de etkisiyle tenis kortlarının kullanımı ve otellerin yeşillikleri arasında turlamak, birkaç günlüğüne tatil yapıp deşarj olmamıza sebep oluyor.

Gelelim otel fiyatlarına… Yazın belki de insanın kıyamayacağı yüksek fiyatlı otellerde, üçte bir bazen dörtte bir fiyatına kalınıyor. Oteller kışın kepenk vurmadıkları için ve Belek’in golf bölgesi olmasının da avantajıyla uygun fiyatlara güzel otellerde tatil yapma imkânı doğuyor. Bankaların puanlarıyla (puanlarının 3 katı para olarak kullanılabiliyor) rezervasyon yapılabiliyor. Anlaşmalı bankalarda puanlarınız varsa ziyan etmeyin! Örneğin 100 puanla 300 lira değerinde (kartına göre) otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Gerçi bankalar uyandı eskiden 4 kat kullanılıyordu ve kredi kartıyla puan toplamak çok daha kolaydı.

Benim dikkat ettiğim bir diğer konu da devamlı yeni açılan otelleri takip ediyorum. Çünkü her zaman kendini kanıtlamadan önce, aynı ayarlardaki otellerden biraz daha uygun fiyatlı rezervasyonlar yapılabiliyor.

Bir konu daha var. Turizm acentelerini takip ederseniz zaman zaman onların belirlediği dönemlerde yine onların belirlediği otellerde indirimler oluyor. Bu dönemsel indirimler yazın da denk gelebiliyor.

Ben Alanya, Side, Manavgat, Lara ve Kemer’de de otellerde kaldım. Ancak Belek ile boy ölçüşemezler. Benim için önemli olan doğru anda, doğru fiyata bu otelleri kullanmak. Zannedilmesin paraya kıyıyorum. Bazı zamanlarda pansiyon fiyatına bu otellerin ucuz fiyatlarını yakaladım. Çocuk fiyatları aynı yaz gibi belli yaş aralığında, ücretsiz olması da artı avantaj.

Ben devamlı göz gezdiririm ülkemizin gidilebilecek yerlerine ve yeni açılan otellerine. Maddi durumum ve zamanım, ailemle beraber müsaitse bu seyahatleri yapmaya çalışıyorum. Benim gibi bu durumları kullanan gezginler vardır. Ben insanlara bildiklerimi aktarmayı ve yardım etmeyi seviyorum. İlk defa gitmek isteyen ve otellerle ilgili bilgi almak isteyenlere, eğer orayı gördüysem, GEZİMANYA profilim üzerinden mesaj atarsanız yardım edebilirim.