Google+

Belek

Belek - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon11.1℃
 • Şubweather-icon11.1℃
 • Marweather-icon12.8℃
 • Nisweather-icon16.1℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon25℃
 • Temweather-icon27.8℃
 • Ağuweather-icon27.8℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon21.1℃
 • Kasweather-icon16.1℃
 • Araweather-icon12.2℃
Nüfus: 6.650 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Belek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belek, Antalya'nın Serik ilçesine, bağlı bir mahalledir. 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen bir kanunla mahalle olmuştur, ancak Antalya'da en çok tercih edilen turizm merkezlerinden biridir.

Antalya’ya 40 km uzaklıktaki Belek, zamanla Antalya’dan farklı bir tatil bölgesi olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Modern otelleri, sınırsız alışveriş imkânı, keyif alabileceğiniz restoranları ve özellikle dünya standartlarındaki golf tesisleriyle, doğa ile sporu, tarih ile tatili bir arada sunan tatil bölgelerinden biridir. Belek, iki küçük köyden oluşmaktadır: Kadriye ve Belek. Kıyıdan yaklaşık bir kilometre mesafede iki köyü birbirine bağlayan 8 km’lik bir yol bulunmaktadır.

Belek denilince ilk akla gelen, alabildiğine uzun bir kumsal, devasa lüks oteller, güneş ve özellikle son yıllarda popüler olan golf turizmidir. Oysa Belek, tarihi ve turistik açıdan büyük önem taşıyan birçok merkezin de yanı başındadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Antalya Kale içi, Side Antik Tiyatrosu, Uçansu Şelaleleri ve Zeytintaşı Mağarası, bölgede görülebilecek diğer yerlerdir.

Aspendos Tiyatrosu

4610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aspendos Tiyatrosu

Antalya-Alanya karayolunun 44. km’sinden kuzeye dönen ilk yolun 2. km’sinde yer alan Aspendos, sadece Anadolu'nun değil tüm Akdeniz’in en iyi korunan Roma Dönemi tiyatrosudur. Şehir, bölgenin en büyük nehirlerinden Köprüçay (Antik Eurymedon) yakınlarındaki tepe düzlüğünde kurulmuştur. M.Ö. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen görkemli yapının, hâlâ muhteşem bir ses akustiği yansıtması, o dönemin teknolojisini gözler önüne sermesi bakımından çok önemlidir. Aspendos, Yunan mimari geleneğine uygun olarak tepedeki bir bayıra yapılmıştır. Günümüzde ziyaretçiler yapıya daha sonra inşa edilen ön cephedeki kapıdan girmektedirler. Ancak orijinal giriş, sahne binasının iki ucundaki tonozlu paradoslardandır.

Tiyatronun en dikkat çeken bölümü sahne binasıdır. Yığma taştan yapılan bu bina iki katlıdır. Alt katında, sanatçıların sahneye çıkışlarını sağlayan beş kapı bulunmaktadır. Ortada “porta regia” olarak bilinen büyük kapı ve bunun iki yanında da “porta hospitales” olarak bilinen iki küçük kapı vardır. Orkestranın hizasındaki küçük kapılar ise, vahşi hayvanların saklı tutulduğu bölümlere açılan uzun koridorlara aittir.

Sütunlu üst kattın ortasındaki pediment’te şarap tanrısı, tiyatroların kurucusu ve koruyucusu olan Dionysos’un kabartması bulunmaktadır. Sahne binası cephesinin bazı bölümlerinde görülebilen beyaz sıvanın üzerindeki kırmızı zikzak motifler, Selçuklu dönemine aittir. Sahne binasının üst kısmı oldukça süslü ahşap bir çatı ile kapanmıştır.

Güney parados’taki bir yazıtta, tiyatronun İmparator Marcus Aurelius (M.S. 161-180) döneminde Aspendoslu mimar Zeno tarafından yapıldığı yazmaktadır. Aspendos’un diğer önemli kalıntıları tiyatronun arkasında, Acropolis’in yukarısında yer almaktadır. Tiyatronun yanından başlayan bir patikadan ulaşılan Acropolis’te karşılaşılan ilk yapı, bazilikadır. Bazilikanın güneyinde, şehirdeki ticari, sosyal ve politik faaliyetlerin merkezi olan üç yanı evlerle çevrili agora bulunmaktadır. Batıya doğru gidildiğinde ise stoanın (gezinti caddesi) arkasında hepsi aynı sırada ve eşit büyüklükte 12 dükkân ortaya çıkar. Agoranın kuzeyinde, bugün sadece ön duvarı ayakta duran nymphaeum, onun arkasında da, alışılmışın dışında bir plana sahip olan, ya konsey üyelerinin toplandıkları bir bouleterion (konsey odası) ya da (müzik konserleri verilen, tiyatro oyunları oynanan) odeon olarak kullanılan bir bina yer almaktadır.

Aspendos’un bir diğer önemli kalıntısı da su kemerleridir. Kuzeydeki dağlardan şehre su getiren 1 km uzunluğundaki bu kemerler dizisi, olağanüstü bir mühendislik becerisiyle yapılmıştır ve eski çağlardan bugüne taşınmış nadir örneklerdendir. 15 bin kişi kapasiteli Aspendos Antik Tiyatrosu, yıllardır birçok konsere ve festivale ev sahipliği yapmaktadır.

-

Belek lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Happy Land Villas, Sama River Golf Apart Belek, Villa Yenisey. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Nirvana Golf Club Belek 7, Bella Vigo Villas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Belek Green Golf Villas, Nirvana Golf Club Belek 5, River Golf Apart Belek otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Belek aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Perge

3710 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Perge

Antalya'nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde yer alan Perge, bir zamanlar Pamfilya Bölgesi’ne başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki Akropolis’in Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır. Ayrıca Yunan matematikçi Pergeli Apollonius'un memleketidir.

Perge Antik Kenti, Geç Klasik, Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma İmparatorluk dönemlerinin şehir planlamacılığını yansıtması bakımından çok önemlidir. Kent planlaması çerçevesinde, aşağı kentin kuzey-güney eksenini oluşturan sütunlu cadde, çok iyi korunmuş ve dönemin mimari üslubunu yansıtan çok iyi bir örnektir. Öte yandan, sütunlu caddeyi ortasından boylu boyunca kat eden su kanalı ise kentteki dört anıtsal çeşme yapısı ve iki büyük hamam ile beraber, sıcak Pamphylia ovasındaki Perge’ye bir “su kenti” kimliği kazandırmıştır. Helenistik Dönem’de inşa edilen, Roma İmparatorluk Dönemi ve Geç Antik Dönem’de onarım gören savunma sistemi Perge’yi öne çıkaran bir diğer özelliktir. Aşağı kentin etrafındaki sur duvarı, kuleler, bastionlar ve kapılar, günümüze kadar büyük oranda ayakta kalmıştır. Akropolis surları nedeniyle, antik çağ askeri mimarisine dair en değerli bilgi kaynağı olarak kabul edilen Perge Antik Kenti, bütün bu nitelikleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmiştir.

-

Kurşunlu Şelalesi

8310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelalesi

Yüzlerce kuş çeşidine ev sahipliği yapan Kurşunlu Şelalesi, arkasına gizlenmiş mağarasıyla da dikkat çekmektedir. Antalya-Mersin karayolunun 24. km'sinden sola dönüp 7 km devam edilince; çam ağaçlarının arasındaki bu mükemmel şelale ortaya çıkar. 18 m yükseklikten dökülen şelalede, 7 adet küçük gölet küçük şelaleciklerle birbirine bağlanmaktadır. 2 km'lik bir kanyon içinde bulunan şelale ve piknik yeri, 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Piknik alanı içinde; manzara seyir teras alanı, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu ve tuvalet bulunmaktadır. Şelaleye ulaşım, belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Antalya’nın doğusunda, şehre 30 km uzaklıkta bulunan Belek, şehir merkezine 50 dakika mesafededir. Batısında Antalya merkez, doğusunda Side, kuzeyinde Serik, güneyinde ise Akdeniz’le çevrelenmiştir.

Geolocation

Belek_Antalya.jpg

Belek’te tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. Sıcak ve ılıman bir havası vardır. Kış mevsiminde, yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Csa olarak adlandırılabilir. Belek ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 18.7 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı, 1041 mm’dir. 3 mm’lik yağışla Temmuz, yılın en kurak ayıdır. Ortalama 237 mm’lik yağış miktarıyla, en fazla yağış Aralık ayında gerçekleşmektedir.

Yaz aylarındaki sıcaklık ortalaması, 30-34 derecedir. Tatil sezonu Nisan’da başlar ve Kasım’a kadar devam eder. Yerli yabancı bütün turistler yaz mevsimini tercih etse de, aşırı sıcaklardan rahatsız olanlar için en uygun zaman, Nisan-Haziran ve Eylül-Ekim dönemleridir.

1447061386569.jpg

Belek'e hem karayoluyla, hem havayoluyla ulaşım mümkündür. Antalya Havalimanı ile Belek’in arası 30 km’dir. Hava yolu ile Belek'e gelmek isteyenler, bulundukları merkezden Antalya Havalimanı'na buradan da servislerle Belek’e ulaşabilirler. Türkiye’nin başta büyük şehirleri olmak üzere, belli başlı pek çok ilinden Antalya’ya direkt uçuş yapılmaktadır. Belek ile Antalya Havalimanı arası 20 dakika sürmektedir.

Belek ile bazı illerin uzaklıkları şöyledir:

* İstanbul-Belek: 735 km’dir ve yaklaşık 9 saat sürmektedir.

* Ankara-Belek: 500 km’dir ve yaklaşık 6,5 saat sürmektedir.

* İzmir-Belek: 490 km’dir ve yaklaşık 6 saat sürmektedir.

* Antalya-Belek: 43 km’dir ve yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

* Eskişehir-Belek: 460 km’dir ve yaklaşık 6 saat 40 dakika sürmektedir.

* Muğla-Belek: 360 km’dir ve yaklaşık 6 saat sürmektedir.

* Kayseri-Belek: 580 km’dir ve yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Özel araçları ile seyahat edecek olanlar, İstanbul’dan çıkışta İstanbul-Gebze-Sakarya-Eskişehir-Afyonkarahisar-Antalya güzergâhını kullanmalılar. Ankara’dan çıkacak olanlar, Ankara-Polatlı-Yunak-Akşehir-Eğirdir-Antalya yolunu kullanmalılar. İzmir’den gidecek olanlar ise İzmir-Salihli-Denizli-Acıpayam-Çavdır-Korkuteli-Antalya yolunu tercih etmeliler. D 400 karayolu (Antalya-Alanya karayolu) üzerinde 2 tane Belek kavşağı bulunmaktadır. Antalya tarafından gelenlerin Sillyon kavşağından, Alanya tarafından gelenlerin ise Serik otogar kavşağından dönmeleri gerekmektedir.

Antalya'ya 30 km uzaklıkta bulunan Belek, 17 km'lik sahili, çam ormanlarıyla çevrili lüks Belek otelleri ve 50 bini aşan yatak kapasitesiyle, dünya standartlarında bir turizm merkezidir. Belek otellerinin hemen hepsi 4-5 yıldızlı ve her şey dahil konseptte konaklama sunmaktadır. Bu bölgede deniz, güneş, kum üçgeninden fazlasını isteyenler için, çok sayıda golf resort ve spa otelleri de mevcuttur. Bu konseptteki oteller, yaz-kış özellikle yurt dışından gelen binlerce turisti ağırlamaktadır. Belek'te bulunan otellerin tümü tam donanıma sahip, konforlu, lüks ve keyifli bir konaklama imkanı sunmaktadır.

Belek otellerinin bir başka önemli özelliği de, çoğunun denize sıfır konumda bulunmasıdır. Kendi özel plajlarına sahip olan otellerin çoğunda, aqua park da mevcuttur. Bunun dışında kalan Belek otelleri ise daha iç kesimlerde yer alsa da, sahile ve plajlara yürüme mesafesindedir.

Belek onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Belek Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Belek Otelleri

En Uygun Fiyatlı Belek Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Belek Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Belek Otelleri

Belek, ulaşım açısından fazla seçeneği olan bir belde değildir. Oteller bölgesinden ve merkezden geçen minibüsler olsa da, seferler geç saatlere kadar sürmemektedir. Bu nedenle Belek bölgesinde, ulaşım için genellikle transfer araçları tercih edilmektedir. 24 saat hizmet veren tek ulaşım seçeneği taksilerdir.

piyazfull2.jpg

Belek mutfak kültürünün olmazsa olmazı, balık ve narenciye ürünleridir. Burada akşam yemeğinde balık, kahvaltıda da meşhur karpuz, bergamut ve turunç reçellerini mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Antalya'ya özgü birçok yemeğin tadına Belek’te bakabilirsiniz. Bunların başında Antalya Piyazı, tahin ve limon suyundan yapılan Hibeş ve yoğurt, et, nohuttan yapılan Kulak Çorbası gelmektedir.

Popüler restoranlar

Simply Caddie Beach Restoran: Kadriye bölgesindeki mekân, hem lezzetli yemekleri, hem de güler yüzlü servisiyle, tatil için ideal bir yerdir.

Basilica: Yemeklerinin lezzetinin yanında, özenli sunumu ve ambiyansıyla da övgüyü hak eden bir mekândır.

Roman Bar: Sarımsaklı ekmekten, kuzu inciğe kadar, hem yemekler, hem de mezeler çok lezzetli. Buna bir de güleryüzlü ve enerjik bir karşılama eklenince, ortaya ailece gidilebilecek çok samimi bir restoran çıkıyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Birçok lüks tesise ve otele ev sahipliği yapan Belek'te gece hayatı genelde otellerde yoğunlaşmaktadır. Otellerde düzenlenen animasyon gösterileri, şovlar ve konserler sezon boyunca devam eder. Ancak Belek’in merkezinde de çok sayıda cafe-bar mevcuttur.

COLOR SPLASH (Nisan)

Belek Kültür ve Gastronomi Festivali (Haziran)

Salsa Festivali (Temmuz)

Belek’te karpuz, bergamut ve turunç reçellerini deneyebilir ve evinize dönerken bir kavanoz reçel satın alabilirsiniz. Son yıllarda, gelişmiş bir tatil beldesinin en büyük getirilerinden biri olarak bir çok yerde alışveriş mekânları açılmıştır. Ancak yöreye özgü bir şeyler satın almak isterseniz, Cumartesi günleri kurulan pazar alanına gitmelisiniz. Bu pazarlarda yiyecekten el ürünlerine, değişik objelerden halılara ve kilimlere kadar birçok alternatif bulmanız mümkün olacaktır.

Yangın: 110

Polis: 155

Serik Belediyesi: 0 242 710 55 55