Google+

Phi Phi Adası

ASYATaylandPhi Phi Adası
Phi Phi Adası - : - / -
--℃
1 THB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon26.7℃
 • Şubweather-icon27.8℃
 • Marweather-icon27.8℃
 • Nisweather-icon28.3℃
 • Mayweather-icon28.3℃
 • Hazweather-icon28.3℃
 • Temweather-icon27.8℃
 • Ağuweather-icon27.8℃
 • Eylweather-icon27.8℃
 • Ekiweather-icon27.2℃
 • Kasweather-icon26.7℃
 • Araweather-icon27.2℃
Nüfus: 2,500 / Dil: Tayca / Para Birimi: Tayland Bahtı (THB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

phi-phi-island-maya-bay-khai-island-by-speed-boat.164.jpg

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlı olan ada, parçası olduğu takım adanın en büyüğü ve en kalabalık nüfusa sahip olanıdır. Takım adada büyüklük itibariyle ondan sonra gelen plajlarıyla meşhur Ko Phi Phi Lee, diğer adalar ise Bida Nok, Bida Noi, ve Bamboo Adası’dır (Ko Mai Phai). Krabi şehrinden ya da Phuket adasından kalkan botlarla adalara erişilmektedir.

Phi Phi adasına ilk başta, 1940 yıllarında, Müslüman balıkçılar tarafından yerleşilmiştir. Sonrasında ada bir hindistan cevizi plantasyonu olmuştur. Adadaki Tayland asıllı nüfusun yüzde sekseni Müslüman’dır. Toplam nüfusun ise çoğunluğu, özellikle de kuzey doğudan gelen göçmen işçilerle birlikte, Budist’tir.

Ada, 2000 yılında çekilen ve Leonardo di Caprio’nun başrol oynadığı Kumsal filminde mekan olarak kullanıldıktan sonra ün kazanmıştır. Filmin vizyona girmesinden sonra artan turist ilgisi her yıl katlanarak büyümektedir bu da bir takım alt yapısal sorunlara ve çevre tahribatına sebep olmaktadır.

Tanıtım Videosu:

Adanın plajları, temiz denizi ve korunmuş doğası ona bir ulusal park statüsü kazandırmıştır. Görülecek pek çok doğal güzellik vardır.
 

Phi-Phi Viewpoint

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Phi Phi Viewpoint adada görülecek yerlerin başında yer alır. Reggae Bar’ın önünden Loh Dalum körfezine doğru yol alırken, yolda göreceğiniz tabelalar vasıtasıyla bu noktaya ulaşabilirsiniz. Yalnız, tüm adaya dair panoramik görüntü sunan bu yüksek tepeye ulaşım bir hayli zorlu olacağından, henüz aşağıdayken yanınıza su almanızı tavsiye ederiz. 186 metre yüksekliğindeki bu noktaya ulaşmak eğer dinamik bir gününüzdeyseniz sadece 20 dakikalık bir yokuş yukarı yürüme yetecektir. Ağır ağır yürümeniz halinde tepeye ulaşmanız yarım saat sürer. Yürüyüş yolu iyi planlanmış olup yürümesi kolaydır. Yola parke taş döşenmiştir; bu da toz toprak içinde kalmadan yürüyebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Tepeye vardığınız anda soğuk içecekler, dondurma ve diğer atıştırmalıklardan satan büfeler bulacaksınız. Hamaklara kurularak şehri tepeden izlemenin keyfiniz çıkartabilirsiniz.

Fotoğraf çekmek içinse en uygun saat sabah saat 10’dan öncesidir. Çünkü o esnada güneş arkanızda yer alacağı için denizin gerçek rengi ortaya çıkacaktır. Eğer bir yağmur sonrasına denk geldiyseniz bu tepede, Tonsai Köyü üzerine boylu boyunca uzanan devasa bir gök kuşağı görebilirsiniz.

Phi-Phi Viewpoint

-

Phi Phi Adası lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Sabai Hostel, Slinky Hostel, Zeavola Resort. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Holiday Inn Resort Phi Phi Island, Phi Phi Jungle Hill Bungalow gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz P.P. Erawan Palms Resort, Phi Phi Little Star Resort, Phi Phi Andaman Legacy Resort otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Phi Phi Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kled Kaeo Enkazı

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Enkaz dalışları, tutkunlarının Phi Phi adasını ziyaret etmekteki bir numaralı sebebi, bu muhteşem güzellikteki tropik adada iki adet harika batık gemi enkazı bulunmasıdır. 1997’den 2013’e kadar Phi Phi adası dalışçılar için sadece tek bir enkaz barındırmaktaydı. Bu durum 2013 yılında değiştir. Thai Kraliyet Donanması 47 metrelik Ked Kaeo gemisini adanın açıklarında planlı şekilde batırdı. Bu planlı gemi batırma olayından sonra enkaz dalışçıları için hedef sayısı ikiye yükselmiş oldu.

382 tonluk ve 47 metre uzunluğundaki Kled Kaeo, 1948 yılında Norveç Kraliyet Donanması için inşa edilmişti. İlk ismi RnoMS Norfrost’tu. Sekiz yıl sonra Tayland devleti tarafından satın alınan ve Tayland Kraliyet Donanması’nın bir parçası haline getirilen gemi ilk başlarda adalar arasında ihtiyaç malzemelerinin satışını gerçekleştiren bir yüzer dükkan olarak hizmet veriyordu. Bu planlı batırma işlemi Tayland Donanması ile Kıyı ve Deniz Kaynakları Yönetimi tarafından kararlaştırıldı. Amaç ise, eskimiş gemileri batırarak yapay rifler oluşturmak ve böylece dalış turizmini geliştirmekti.

En derine batmış kısmı 26 metrede, denizin içindeki en yüksek noktası 14 metre yükseklikte olan geminin en dip noktası enkaz dalışçıları için paha biçilmez ve benzersiz bir tecrübedir. En yüksek noktası ise yeni başlayan dalışçıların rahatlıkla ilk denemelerini yapabilecekleri bir yerdir. Dolayısıyla bu enkaz hem profesyonellere hem de meraklı acemilere dalış keyfi sürme şansı yaratır.

Kled Kaeo Enkazı

-

Maya Koyu

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Maya Koyu, üç tarafı yüz metreyi aşkın kayalıkların çevrelediği muhteşem güzellikte bir koydur. Koyun içinde pek çok plaj bulunmaktadır ama bunların bazıları çok küçük olup bazıları ise sadece gelgit dalgaların geri çekilmekteyken ortalığa çıkmaktadır. Ana plaj 200 metre uzunluğunda ve yumuşacık ipeksi ve bembeyaz kumlarıyla ziyaretçileri büyülemektedir. Suyun altındaki muhteşem mercan kayalıkları ve egzotik balık türleri ile tüm koy her yünüyle bir doğa harikasıdır.

Maya Koyu, 1999 yılından beri Phi Phi adasının ana çekim merkezidir Bu tarih Kumsal filminin çekildiği tarihtir. Filmin devamının yayınlanmasından sonra uluslararası bir üne kavuşan Phi Phi adasına gelen turistlerin büyük bir kısmı filmin geçtiği Maya Koyu’nu ziyaret etmektedir. Maya Koyu’nu ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım-Nisan arasıdır. Bu dönem en kalabalık sezondur. Ancak deniz seviyesi düşük olduğu için (gel-git) koya erişim kolaydır.

Mayıs- Ekim arası dönemde kabarık ve dalgalı deniz buraya erişimi zorlaştırsa da iş bölgeye girilmesinin yasaklanması seviyesine asla gelmez. Tek kötü tarafı koya yolcu getiren botların yolcuları orada bırakmamalarına yönelik yasal zorunluluktan dolayı koyun açıklarında pek çok teknenin sürekli bekliyor olmasıdır.

Maya Koyu

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlıdır ve içinde bulunduğu takım adanın en büyük adasıdır.

Geolocation

Ada muson ikliminin etkisi altındadır. Yağışlı mevsim Mayıs-Aralık, kurak ve sıcak mevsim ise Ocak-Nisan arasındadır. Sıcaklıklar 17–37 derece arası seyreder.  En yağışlı ay Temmuz, en kurak ay Şubat’tır. 

Adaya en yakın hava limanları Kravi, Tranf ve Phıket’tedir. Hepsinin doğrudan yol ve deniz ulaşım bağlantısı mevcuttur. 

Phi Phi Adası’nda konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunuyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda, kalacak iyi bir yer bulmak için en az birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekli. Adada 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, resort otellerde, hostellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Phi Phi Adası onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Phi Phi Adası Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Phi Phi Adası Otelleri

En Uygun Fiyatlı Phi Phi Adası Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Phi Phi Adası Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Phi Phi Adası Otelleri

phiphi-info-LT.jpg

Phi Phi adası motorlu araç trafiğine kapalıdır. Ancak yan tarafında yolcu bölmesi olan motosikletlerden nadir de olsa görülebilir. Bu genellikle yük taşımak için kullanılır. Adadaki yolcu taşımacılığı bisiklet ile ya da yaya olarak yapılmaktadır. Adalar arasında ve anakaraya deniz taksi ile ulaşım mümkündür. Toplu yolcu taşımacılığı yapan botlar da vardır.

Güçlü tatların karışımından oluşan Tayland yemeklerinin en önemli özelliği; baharatlı, tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatların bir arada kullanılması. Yemeğin yanında mutlaka pilav veya noodle verilir. Yemekte kullanılan malzemelerin hepsi taze olmak zorundadır. Günde üç öğün yemek yemek yerine günü  atıştırmalıklarla geçiren Taylandlıların sokakta satılan ucuz ve pratik yemekleri de meşhurdur; noodle çorbası, kızarmış tavuk, pirinç lapasıyla birlikte satılan ızgara domuz şiş “moo ping & khao niao”, acı ve ekşi bir tür salata olan ulusal yemek “som tam”, bir tür pancake olan “roti”, türlü malzemeler eklenerek çeşitlendirilen ve özellikle kahvaltıda yenen köri soslu sebzeli noodle “kanom jeen”, ünlü bir Tayland yemeği olan ızgara şiş “satay”, deniz ürünleri ve domuz etiyle hazırlanan “hokkien noodles”, bir tür ızgara şiş köfte olan “look chin”, yengeç veya balıkla yapılan bir tatlı olan “haw mok”.

Popüler restoranlar

Le Grand Bleu, Unni’s, Cosmic, La Mamita.

Bahşiş

Tayland restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Ton Sai Körfezi gece hayatının odak noktasıdır. Bir hayli canlı olan bu bölgede caz barlardan kulüplere kadar her zevke hitap edecek seçenek bulabilirsiniz. Canlı müzik performansları genellikle otellerde yapılmaktadır. Romantik bir akşam için kumsal üstündeki barları tavsiye ederiz. Barlar şehir merkezinde gece 1’e, sahilde ise gece 4’e kadar açıktır.
 

Su Festivali / Songkran (13-15 Nisan)

Phuket Vejetaryen Festivali / Dokuz İmparator Tanrılar Festivali (Ekim)

Loy Krathong Festivali (Kasım)

King’s Cup Tekne ve Yat Yarışı (Aralık)

Her türlü ihtiyaç adaya ana karadan getirilmekte olduğu ve hiçbir şey adada üretilmediği için fiyatları ana karaya göre pahalıdır. Alışverişinizi ana karada yapmanızı tavsiye ederiz. Adada yerel bir takım ürünler üretip satan bir kaç yer vardır.
                                         

Phi Phi Adası (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı bulunur.

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası şehrinin para birimi Tayland Bahtı’dır. 1 TL yaklaşık 11,434609 Tayland Bahtı’dır.

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası’nın resmi dili Tayca’dır. Turistik bölgelerde İngilizce yaygındır. Malayca da konuşulan diller arasındadır.

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
embassy.bangkok@mfa.gov.tr
http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Makha Bucha

Chakri Günü (6 Nisan)

Songkran - Tay Yeni Yılı (13-14-15 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Taç Giyme Töreni (5-6 Mayıs)

Çiftçiler Günü

Visakha Bucha – Buda Günü

Asalha Bucha

Kraliçenin Doğum Günü (12 Ağustos)

Chulalongkorn Günü (23 Ekim)

Kralın Doğum Günü (5 Aralık)

Anayasa Bayramı (10 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 191

Yangın: 199

Polis: 191

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.