Google+

Arama formu

Phi Phi Adası

Güçlü tatların karışımından oluşan Tayland yemeklerinin en önemli...
Devamı oku
Ton Sai Körfezi gece hayatının odak noktasıdır. Bir hayli canlı olan bu...
Devamı oku
Her türlü ihtiyaç adaya ana karadan getirilmekte olduğu ve hiçbir şey...
Devamı oku
Su Festivali / Songkran (13-15 Nisan) Phuket Vejetaryen Festivali /...
Devamı oku
Makha Bucha Chakri Günü (6 Nisan) Songkran - Tay Yeni Yılı (13-14-15...
Devamı oku
Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca...
Devamı oku
Acil yardım: 191 Yangın: 199 Polis: 191
Devamı oku
Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası şehrinin para birimi...
Devamı oku
Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki...
Devamı oku
Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası’nın resmi dili Tayca’...
Devamı oku
Phi Phi Adası (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı...
Devamı oku
BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Ada muson ikliminin etkisi altındadır. Yağışlı mevsim Mayıs-Aralık, kurak...
Devamı oku
Adaya en yakın hava limanları Kravi, Tranf ve Phıket’tedir. Hepsinin...
Devamı oku
Phi Phi Adası’nda konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek...
Devamı oku
Phi Phi adası motorlu araç trafiğine kapalıdır. Ancak yan tarafında...
Devamı oku
Adanın plajları, temiz denizi ve korunmuş doğası ona bir ulusal park...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 THB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.7℃
Şub 27.8℃
Mar 27.8℃
Nis 28.3℃
May 28.3℃
Haz 28.3℃
Tem 27.8℃
Ağu 27.8℃
Eyl 27.8℃
Eki 27.2℃
Kas 26.7℃
Ara 27.2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2,500 / Dil: Tayca / Para Birimi: Tayland Bahtı (THB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Phi Phi Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

phi-phi-island-maya-bay-khai-island-by-speed-boat.164.jpg

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlı olan ada, parçası olduğu takım adanın en büyüğü ve en kalabalık nüfusa sahip olanıdır. Takım adada büyüklük itibariyle ondan sonra gelen plajlarıyla meşhur Ko Phi Phi Lee, diğer adalar ise Bida Nok, Bida Noi, ve Bamboo Adası’dır (Ko Mai Phai). Krabi şehrinden ya da Phuket adasından kalkan botlarla adalara erişilmektedir.

Phi Phi adasına ilk başta, 1940 yıllarında, Müslüman balıkçılar tarafından yerleşilmiştir. Sonrasında ada bir hindistan cevizi plantasyonu olmuştur. Adadaki Tayland asıllı nüfusun yüzde sekseni Müslüman’dır. Toplam nüfusun ise çoğunluğu, özellikle de kuzey doğudan gelen göçmen işçilerle birlikte, Budist’tir.

Ada, 2000 yılında çekilen ve Leonardo di Caprio’nun başrol oynadığı Kumsal filminde mekan olarak kullanıldıktan sonra ün kazanmıştır. Filmin vizyona girmesinden sonra artan turist ilgisi her yıl katlanarak büyümektedir bu da bir takım alt yapısal sorunlara ve çevre tahribatına sebep olmaktadır.

Tanıtım Videosu:

Phi Phi Adası’nda Gezilecek Yerler

Adanın plajları, temiz denizi ve korunmuş doğası ona bir ulusal park statüsü kazandırmıştır. Görülecek pek çok doğal güzellik vardır.
 

Phi-Phi Viewpoint

Phi Phi Viewpoint adada görülecek yerlerin başında yer alır. Reggae Bar’ın önünden Loh Dalum körfezine doğru yol alırken, yolda göreceğiniz tabelalar vasıtasıyla bu noktaya ulaşabilirsiniz. Yalnız, tüm adaya dair panoramik görüntü sunan bu yüksek tepeye ulaşım bir hayli zorlu olacağından, henüz aşağıdayken yanınıza su almanızı tavsiye ederiz. 186 metre yüksekliğindeki bu noktaya ulaşmak eğer dinamik bir gününüzdeyseniz sadece 20 dakikalık bir yokuş yukarı yürüme yetecektir. Ağır ağır yürümeniz halinde tepeye ulaşmanız yarım saat sürer. Yürüyüş yolu iyi planlanmış olup yürümesi kolaydır. Yola parke taş döşenmiştir; bu da toz toprak içinde kalmadan yürüyebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Tepeye vardığınız anda soğuk içecekler, dondurma ve diğer atıştırmalıklardan satan büfeler bulacaksınız. Hamaklara kurularak şehri tepeden izlemenin keyfiniz çıkartabilirsiniz.

Fotoğraf çekmek içinse en uygun saat sabah saat 10’dan öncesidir. Çünkü o esnada güneş arkanızda yer alacağı için denizin gerçek rengi ortaya çıkacaktır. Eğer bir yağmur sonrasına denk geldiyseniz bu tepede, Tonsai Köyü üzerine boylu boyunca uzanan devasa bir gök kuşağı görebilirsiniz.

Phi-Phi Viewpoint

Phi Ph Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Zeavola Resort, Phi Phi CoCo Beach Resort, Dee Dee Sea Front. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Phi Phi Sea and Hill Resort, Phi Phi Island Cabana Hotel, Phuphaya Seaview Resort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz JUST HOSTEL, Rehab Hostel, Marine House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Phi Phi Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kled Kaeo Enkazı

Enkaz dalışları, tutkunlarının Phi Phi adasını ziyaret etmekteki bir numaralı sebebi, bu muhteşem güzellikteki tropik adada iki adet harika batık gemi enkazı bulunmasıdır. 1997’den 2013’e kadar Phi Phi adası dalışçılar için sadece tek bir enkaz barındırmaktaydı. Bu durum 2013 yılında değiştir. Thai Kraliyet Donanması 47 metrelik Ked Kaeo gemisini adanın açıklarında planlı şekilde batırdı. Bu planlı gemi batırma olayından sonra enkaz dalışçıları için hedef sayısı ikiye yükselmiş oldu.

382 tonluk ve 47 metre uzunluğundaki Kled Kaeo, 1948 yılında Norveç Kraliyet Donanması için inşa edilmişti. İlk ismi RnoMS Norfrost’tu. Sekiz yıl sonra Tayland devleti tarafından satın alınan ve Tayland Kraliyet Donanması’nın bir parçası haline getirilen gemi ilk başlarda adalar arasında ihtiyaç malzemelerinin satışını gerçekleştiren bir yüzer dükkan olarak hizmet veriyordu. Bu planlı batırma işlemi Tayland Donanması ile Kıyı ve Deniz Kaynakları Yönetimi tarafından kararlaştırıldı. Amaç ise, eskimiş gemileri batırarak yapay rifler oluşturmak ve böylece dalış turizmini geliştirmekti.

En derine batmış kısmı 26 metrede, denizin içindeki en yüksek noktası 14 metre yükseklikte olan geminin en dip noktası enkaz dalışçıları için paha biçilmez ve benzersiz bir tecrübedir. En yüksek noktası ise yeni başlayan dalışçıların rahatlıkla ilk denemelerini yapabilecekleri bir yerdir. Dolayısıyla bu enkaz hem profesyonellere hem de meraklı acemilere dalış keyfi sürme şansı yaratır.

Kled Kaeo Enkazı

Maya Koyu

Maya Koyu, üç tarafı yüz metreyi aşkın kayalıkların çevrelediği muhteşem güzellikte bir koydur. Koyun içinde pek çok plaj bulunmaktadır ama bunların bazıları çok küçük olup bazıları ise sadece gelgit dalgaların geri çekilmekteyken ortalığa çıkmaktadır. Ana plaj 200 metre uzunluğunda ve yumuşacık ipeksi ve bembeyaz kumlarıyla ziyaretçileri büyülemektedir. Suyun altındaki muhteşem mercan kayalıkları ve egzotik balık türleri ile tüm koy her yünüyle bir doğa harikasıdır.

Maya Koyu, 1999 yılından beri Phi Phi adasının ana çekim merkezidir Bu tarih Kumsal filminin çekildiği tarihtir. Filmin devamının yayınlanmasından sonra uluslararası bir üne kavuşan Phi Phi adasına gelen turistlerin büyük bir kısmı filmin geçtiği Maya Koyu’nu ziyaret etmektedir. Maya Koyu’nu ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım-Nisan arasıdır. Bu dönem en kalabalık sezondur. Ancak deniz seviyesi düşük olduğu için (gel-git) koya erişim kolaydır.

Mayıs- Ekim arası dönemde kabarık ve dalgalı deniz buraya erişimi zorlaştırsa da iş bölgeye girilmesinin yasaklanması seviyesine asla gelmez. Tek kötü tarafı koya yolcu getiren botların yolcuları orada bırakmamalarına yönelik yasal zorunluluktan dolayı koyun açıklarında pek çok teknenin sürekli bekliyor olmasıdır.

Maya Koyu

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Phi Phi Adası Nerededir?

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlıdır ve içinde bulunduğu takım adanın en büyük adasıdır.

Phi Phi Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Ada muson ikliminin etkisi altındadır. Yağışlı mevsim Mayıs-Aralık, kurak ve sıcak mevsim ise Ocak-Nisan arasındadır. Sıcaklıklar 17–37 derece arası seyreder.  En yağışlı ay Temmuz, en kurak ay Şubat’tır. 

Phi Phi Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya en yakın hava limanları Kravi, Tranf ve Phıket’tedir. Hepsinin doğrudan yol ve deniz ulaşım bağlantısı mevcuttur. 

Phi Phi Adası şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Phi Phi Adası’nda Nerede Kalmalı?

Phi Phi Adası’nda konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunuyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda, kalacak iyi bir yer bulmak için en az birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekli. Adada 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, resort otellerde, hostellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

 Phi Phi Adası Şehir İçi Ulaşım

phiphi-info-LT.jpg

Phi Phi adası motorlu araç trafiğine kapalıdır. Ancak yan tarafında yolcu bölmesi olan motosikletlerden nadir de olsa görülebilir. Bu genellikle yük taşımak için kullanılır. Adadaki yolcu taşımacılığı bisiklet ile ya da yaya olarak yapılmaktadır. Adalar arasında ve anakaraya deniz taksi ile ulaşım mümkündür. Toplu yolcu taşımacılığı yapan botlar da vardır.

Phi Phi Adası Mutfağı

Güçlü tatların karışımından oluşan Tayland yemeklerinin en önemli özelliği; baharatlı, tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatların bir arada kullanılması. Yemeğin yanında mutlaka pilav veya noodle verilir. Yemekte kullanılan malzemelerin hepsi taze olmak zorundadır. Günde üç öğün yemek yemek yerine günü  atıştırmalıklarla geçiren Taylandlıların sokakta satılan ucuz ve pratik yemekleri de meşhurdur; noodle çorbası, kızarmış tavuk, pirinç lapasıyla birlikte satılan ızgara domuz şiş “moo ping & khao niao”, acı ve ekşi bir tür salata olan ulusal yemek “som tam”, bir tür pancake olan “roti”, türlü malzemeler eklenerek çeşitlendirilen ve özellikle kahvaltıda yenen köri soslu sebzeli noodle “kanom jeen”, ünlü bir Tayland yemeği olan ızgara şiş “satay”, deniz ürünleri ve domuz etiyle hazırlanan “hokkien noodles”, bir tür ızgara şiş köfte olan “look chin”, yengeç veya balıkla yapılan bir tatlı olan “haw mok”.

Popüler restoranlar

Le Grand Bleu, Unni’s, Cosmic, La Mamita.

Bahşiş

Tayland restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Phi Phi Adası Gece Hayatı

Ton Sai Körfezi gece hayatının odak noktasıdır. Bir hayli canlı olan bu bölgede caz barlardan kulüplere kadar her zevke hitap edecek seçenek bulabilirsiniz. Canlı müzik performansları genellikle otellerde yapılmaktadır. Romantik bir akşam için kumsal üstündeki barları tavsiye ederiz. Barlar şehir merkezinde gece 1’e, sahilde ise gece 4’e kadar açıktır.
 

Phi Phi Adası Festivaller

Su Festivali / Songkran (13-15 Nisan)

Phuket Vejetaryen Festivali / Dokuz İmparator Tanrılar Festivali (Ekim)

Loy Krathong Festivali (Kasım)

King’s Cup Tekne ve Yat Yarışı (Aralık)

Phi Phi Adası Alışveriş

Her türlü ihtiyaç adaya ana karadan getirilmekte olduğu ve hiçbir şey adada üretilmediği için fiyatları ana karaya göre pahalıdır. Alışverişinizi ana karada yapmanızı tavsiye ederiz. Adada yerel bir takım ürünler üretip satan bir kaç yer vardır.
                                         

Phi Phi Adası Saat Farkı

Phi Phi Adası (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı bulunur.

Phi Phi Adası Para Birimi

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası şehrinin para birimi Tayland Bahtı’dır. 1 TL yaklaşık 11,434609 Tayland Bahtı’dır.

Phi Phi Adası Resmi Dili

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası’nın resmi dili Tayca’dır. Turistik bölgelerde İngilizce yaygındır. Malayca da konuşulan diller arasındadır.

Phi Phi Adası Dış Temsilcilikler

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
embassy.bangkok@mfa.gov.tr
http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Phi Phi Adası Resmi Tatiller

Makha Bucha

Chakri Günü (6 Nisan)

Songkran - Tay Yeni Yılı (13-14-15 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Taç Giyme Töreni (5-6 Mayıs)

Çiftçiler Günü

Visakha Bucha – Buda Günü

Asalha Bucha

Kraliçenin Doğum Günü (12 Ağustos)

Chulalongkorn Günü (23 Ekim)

Kralın Doğum Günü (5 Aralık)

Anayasa Bayramı (10 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Phi Phi Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 191

Yangın: 199

Polis: 191

Phi Phi Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Tayland Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.