Phi Phi Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlı olan ada, parçası olduğu takım adanın en büyüğü ve en kalabalık nüfusa sahip olanıdır. Takım adada büyüklük itibariyle ondan sonra gelen plajlarıyla meşhur Ko Phi Phi Lee, diğer adalar ise Bida Nok, Bida Noi, ve Bamboo Adası’dır (Ko Mai Phai). Krabi şehrinden ya da Phuket adasından kalkan botlarla adalara erişilmektedir.

Phi Phi adasına ilk başta, 1940 yıllarında, Müslüman balıkçılar tarafından yerleşilmiştir. Sonrasında ada bir hindistan cevizi plantasyonu olmuştur. Adadaki Tayland asıllı nüfusun yüzde sekseni Müslüman’dır. Toplam nüfusun ise çoğunluğu, özellikle de kuzey doğudan gelen göçmen işçilerle birlikte, Budist’tir.

Ada, 2000 yılında çekilen ve Leonardo di Caprio’nun başrol oynadığı Kumsal filminde mekan olarak kullanıldıktan sonra ün kazanmıştır. Filmin vizyona girmesinden sonra artan turist ilgisi her yıl katlanarak büyümektedir bu da bir takım alt yapısal sorunlara ve çevre tahribatına sebep olmaktadır.

Phi Phi Adası ile İlgili

Phi Phi Adası Nerededir?

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlıdır ve içinde bulunduğu takım adanın en büyük adasıdır.

Phi Phi Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya en yakın hava limanları Kravi, Tranf ve Phıket’tedir. Hepsinin doğrudan yol ve deniz ulaşım bağlantısı mevcuttur. 

Phi Phi Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Ada muson ikliminin etkisi altındadır. Yağışlı mevsim Mayıs-Aralık, kurak ve sıcak mevsim ise Ocak-Nisan arasındadır. Sıcaklıklar 17–37 derece arası seyreder.  En yağışlı ay Temmuz, en kurak ay Şubat’tır. 

Phi Phi Adası’nda Nerede Kalmalı?

Phi Phi Adası’nda konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunuyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda, kalacak iyi bir yer bulmak için en az birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekli. Adada 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, resort otellerde, hostellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

 Phi Phi Adası Şehir İçi Ulaşım

Phi Phi adası motorlu araç trafiğine kapalıdır. Ancak yan tarafında yolcu bölmesi olan motosikletlerden nadir de olsa görülebilir. Bu genellikle yük taşımak için kullanılır. Adadaki yolcu taşımacılığı bisiklet ile ya da yaya olarak yapılmaktadır. Adalar arasında ve anakaraya deniz taksi ile ulaşım mümkündür. Toplu yolcu taşımacılığı yapan botlar da vardır.

Phi Phi Adası Mutfağı

Güçlü tatların karışımından oluşan Tayland yemeklerinin en önemli özelliği; baharatlı, tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatların bir arada kullanılması. Yemeğin yanında mutlaka pilav veya noodle verilir. Yemekte kullanılan malzemelerin hepsi taze olmak zorundadır. Günde üç öğün yemek yemek yerine günü  atıştırmalıklarla geçiren Taylandlıların sokakta satılan ucuz ve pratik yemekleri de meşhurdur; noodle çorbası, kızarmış tavuk, pirinç lapasıyla birlikte satılan ızgara domuz şiş “moo ping & khao niao”, acı ve ekşi bir tür salata olan ulusal yemek “som tam”, bir tür pancake olan “roti”, türlü malzemeler eklenerek çeşitlendirilen ve özellikle kahvaltıda yenen köri soslu sebzeli noodle “kanom jeen”, ünlü bir Tayland yemeği olan ızgara şiş “satay”, deniz ürünleri ve domuz etiyle hazırlanan “hokkien noodles”, bir tür ızgara şiş köfte olan “look chin”, yengeç veya balıkla yapılan bir tatlı olan “haw mok”.

Popüler restoranlar

Le Grand Bleu, Unni’s, Cosmic, La Mamita.

Bahşiş

Tayland restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Phi Phi Adası Alışveriş

Her türlü ihtiyaç adaya ana karadan getirilmekte olduğu ve hiçbir şey adada üretilmediği için fiyatları ana karaya göre pahalıdır. Alışverişinizi ana karada yapmanızı tavsiye ederiz. Adada yerel bir takım ürünler üretip satan bir kaç yer vardır.
                                         

Phi Phi Adası Gece Hayatı

Ton Sai Körfezi gece hayatının odak noktasıdır. Bir hayli canlı olan bu bölgede caz barlardan kulüplere kadar her zevke hitap edecek seçenek bulabilirsiniz. Canlı müzik performansları genellikle otellerde yapılmaktadır. Romantik bir akşam için kumsal üstündeki barları tavsiye ederiz. Barlar şehir merkezinde gece 1’e, sahilde ise gece 4’e kadar açıktır.
 

Phi Phi Adası Festivaller

Su Festivali / Songkran (13-15 Nisan)

Phuket Vejetaryen Festivali / Dokuz İmparator Tanrılar Festivali (Ekim)

Loy Krathong Festivali (Kasım)

King’s Cup Tekne ve Yat Yarışı (Aralık)

Phi Phi Adası Resmi Tatiller

Makha Bucha

Chakri Günü (6 Nisan)

Songkran - Tay Yeni Yılı (13-14-15 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Taç Giyme Töreni (5-6 Mayıs)

Çiftçiler Günü

Visakha Bucha – Buda Günü

Asalha Bucha

Kraliçenin Doğum Günü (12 Ağustos)

Chulalongkorn Günü (23 Ekim)

Kralın Doğum Günü (5 Aralık)

Anayasa Bayramı (10 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Phi Phi Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 191

Yangın: 199

Polis: 191

Phi Phi Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Phi Phi Adası Dış Temsilcilikler

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
[email protected]
http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Phi Phi Adası Para Birimi

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası şehrinin para birimi Tayland Bahtı’dır. 1 TL yaklaşık 11,434609 Tayland Bahtı’dır.

Phi Phi Adası Resmi Dili

Tayland sınırları içerisinde yer alan Phi Phi Adası’nın resmi dili Tayca’dır. Turistik bölgelerde İngilizce yaygındır. Malayca da konuşulan diller arasındadır.

Phi Phi Adası Saat Farkı

Phi Phi Adası (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat zaman farkı bulunur.

Phi Phi Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.7oC
  • Şub 27.8oC
  • Mar 27.8oC
  • Nis 28.3oC
  • May 28.3oC
  • Haz 28.3oC
  • Tem 27.8oC
  • Agu 27.8oC
  • Eyl 27.8oC
  • Eki 27.2oC
  • Kas 26.7oC
  • Ara 27.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,500 / Dil: Tayca / Para Birimi: Tayland Bahtı (THB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün