Phi Phi Adası’nda Gezilecek Yerler

Adanın plajları, temiz denizi ve korunmuş doğası ona bir ulusal park statüsü kazandırmıştır. Görülecek pek çok doğal güzellik vardır.
 

Phi-Phi Viewpoint

Phi Phi Viewpoint adada görülecek yerlerin başında yer alır. Reggae Bar’ın önünden Loh Dalum körfezine doğru yol alırken, yolda göreceğiniz tabelalar vasıtasıyla bu noktaya ulaşabilirsiniz. Yalnız, tüm adaya dair panoramik görüntü sunan bu yüksek tepeye ulaşım bir hayli zorlu olacağından, henüz aşağıdayken yanınıza su almanızı tavsiye ederiz. 186 metre yüksekliğindeki bu noktaya ulaşmak eğer dinamik bir gününüzdeyseniz sadece 20 dakikalık bir yokuş yukarı yürüme yetecektir. Ağır ağır yürümeniz halinde tepeye ulaşmanız yarım saat sürer. Yürüyüş yolu iyi planlanmış olup yürümesi kolaydır. Yola parke taş döşenmiştir; bu da toz toprak içinde kalmadan yürüyebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Tepeye vardığınız anda soğuk içecekler, dondurma ve diğer atıştırmalıklardan satan büfeler bulacaksınız. Hamaklara kurularak şehri tepeden izlemenin keyfiniz çıkartabilirsiniz.

Fotoğraf çekmek içinse en uygun saat sabah saat 10’dan öncesidir. Çünkü o esnada güneş arkanızda yer alacağı için denizin gerçek rengi ortaya çıkacaktır. Eğer bir yağmur sonrasına denk geldiyseniz bu tepede, Tonsai Köyü üzerine boylu boyunca uzanan devasa bir gök kuşağı görebilirsiniz.

Kled Kaeo Enkazı

Enkaz dalışları, tutkunlarının Phi Phi adasını ziyaret etmekteki bir numaralı sebebi, bu muhteşem güzellikteki tropik adada iki adet harika batık gemi enkazı bulunmasıdır. 1997’den 2013’e kadar Phi Phi adası dalışçılar için sadece tek bir enkaz barındırmaktaydı. Bu durum 2013 yılında değiştir. Thai Kraliyet Donanması 47 metrelik Ked Kaeo gemisini adanın açıklarında planlı şekilde batırdı. Bu planlı gemi batırma olayından sonra enkaz dalışçıları için hedef sayısı ikiye yükselmiş oldu.

382 tonluk ve 47 metre uzunluğundaki Kled Kaeo, 1948 yılında Norveç Kraliyet Donanması için inşa edilmişti. İlk ismi RnoMS Norfrost’tu. Sekiz yıl sonra Tayland devleti tarafından satın alınan ve Tayland Kraliyet Donanması’nın bir parçası haline getirilen gemi ilk başlarda adalar arasında ihtiyaç malzemelerinin satışını gerçekleştiren bir yüzer dükkan olarak hizmet veriyordu. Bu planlı batırma işlemi Tayland Donanması ile Kıyı ve Deniz Kaynakları Yönetimi tarafından kararlaştırıldı. Amaç ise, eskimiş gemileri batırarak yapay rifler oluşturmak ve böylece dalış turizmini geliştirmekti.

En derine batmış kısmı 26 metrede, denizin içindeki en yüksek noktası 14 metre yükseklikte olan geminin en dip noktası enkaz dalışçıları için paha biçilmez ve benzersiz bir tecrübedir. En yüksek noktası ise yeni başlayan dalışçıların rahatlıkla ilk denemelerini yapabilecekleri bir yerdir. Dolayısıyla bu enkaz hem profesyonellere hem de meraklı acemilere dalış keyfi sürme şansı yaratır.

kledkaeo-06-480x360.jpg

Maya Koyu

Maya Koyu, üç tarafı yüz metreyi aşkın kayalıkların çevrelediği muhteşem güzellikte bir koydur. Koyun içinde pek çok plaj bulunmaktadır ama bunların bazıları çok küçük olup bazıları ise sadece gelgit dalgaların geri çekilmekteyken ortalığa çıkmaktadır. Ana plaj 200 metre uzunluğunda ve yumuşacık ipeksi ve bembeyaz kumlarıyla ziyaretçileri büyülemektedir. Suyun altındaki muhteşem mercan kayalıkları ve egzotik balık türleri ile tüm koy her yünüyle bir doğa harikasıdır.

Maya Koyu, 1999 yılından beri Phi Phi adasının ana çekim merkezidir Bu tarih Kumsal filminin çekildiği tarihtir. Filmin devamının yayınlanmasından sonra uluslararası bir üne kavuşan Phi Phi adasına gelen turistlerin büyük bir kısmı filmin geçtiği Maya Koyu’nu ziyaret etmektedir. Maya Koyu’nu ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım-Nisan arasıdır. Bu dönem en kalabalık sezondur. Ancak deniz seviyesi düşük olduğu için (gel-git) koya erişim kolaydır.

Mayıs- Ekim arası dönemde kabarık ve dalgalı deniz buraya erişimi zorlaştırsa da iş bölgeye girilmesinin yasaklanması seviyesine asla gelmez. Tek kötü tarafı koya yolcu getiren botların yolcuları orada bırakmamalarına yönelik yasal zorunluluktan dolayı koyun açıklarında pek çok teknenin sürekli bekliyor olmasıdır.

Koh Bida Nok & Koh Bida Nai

Koh Bida Nok & Koh Bida Nai, Phi Phi adasına bağlı olan ve adanın en güney ucunda bulunan iki küçük adacıktır. Aslında sadece kireç beyazı kayalıklardan oluşan bu iki adacık, Andaman denizinde, Phi Phi adasının da bağlı olduğu Bida takım adasının küçük unsurlarıdır ve ünlerini dalış turizmi açısından sundukları sıra dışı güzelliklere borçludurlar.

İki adacıkta da insan yerleşimi yoktur. Hatta adacıkların üzerine çıkılması bile söz konusu değildir. Sadece botlar ve tekneler yoluyla bu adacıkların kıyılarına gelen scuba dalgıçlar dalış gerçekleştirmektedir.

Koh Bida Nok iki adacıktan büyük olanıdır ve her seviyeden dalgıçlara, acemilerden profesyonellere, uygun dalış koşulları sunmaktadır. Dalgıçlar genellikle suya adanın doğu kısmından girer ve güneye doğru ilerlerler. Zebra köpek balıkları ve dikenli uyuşturan balıkları gibi nadide su altı yaşamı örnekleri sunan bu adacık bu yönüyle ünlüdür ve dalgıçları cezbetmektedir.

Adanın kuzey tarafında ise içinde gizemli keşifler yapabileceğiniz bir mağara vardır. Ancak bu kısma sadece çok profesyonel olan ve mağara içi dalışlarda tecrübesi olan dalgıçlar alınmaktadır. Küçük adacık Koh Bida Nai, doğu ucundaki sığ sualtı özelliğinden dolayı başlangıç seviyesindeki dalgıçlar için ideal bir dalış noktası olmuştur.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı