Phi Phi Adası Rehberi Ve Tavsiyeler

Phi Phi Adası'na gitmek benim hayalimdi ve bu hayalimi gerçekleştirdim adada bir hafta kaldım.

Phi Phi Adası Nerededir?Phi Phi Adası, Tayland’ın güney ucunda bulunan Andaman Denizi'nde ve Krabi şehrine bağlı bir grup adalar topluluğu. Phi Phi Adaları, The Beach filmi ile dünya çapında ün kazandı. Yılın her zamanı (Muson zamanı dahil) turist almakta ve adanın büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturmaktadır.

Phi Phi Adalarına Nasıl Gidilir?
Phi Phi adalarına gitmek için Tayland’ın güney ucundaki şehre, Krabi‘ye ya da Phuket’e gelmelisiniz. Bangkok‘dan, Surath Thani‘den, Pattaya‘dan, Penang’dan kalkan ve direkt Krabi‘ye gelen otobüsler bulmak mümkün. Otobüs ücretleri genellikle kilometre başı 1 bath gibi hesaplayabilirsiniz.
Mesela Bangkok – Krabi 900 KM = 900 Bath.
100 bath = 8 TL

Ayrıca Bangkok ya da Chang Mai‘den uçarak Phuket Havaalanı'na gelebilir. Buradan Phi Phi Adası'na geçebilirsiniz.

Krabi’de bir kaç gün kalmak ve oraları keşfetmek isterseniz gideceğiniz yer Ao Nang olmalıdır. Burası Krabi’nin en canlı bölgesidir. Gece hayatı ve diğer her şey burada yer alıyor. Buradan sonra ana cadde üstünde olan harhangi bir ajanstan Phi Phi Adaları vapur bileti alarak gün içindeki her hangi bir sefer ile adaya gidebilirsiniz. Vapur ücreti 350 – 500 Bath arası değişmektedir. Pazarlık yapmakta fayda var.

Ayrıca Eğer Krabi’yi keşfetmek ve orada bulunan çevre adalarına gitmek isterseniz. Aynı ajanslardan 7 ada, 5 ada gibi farklı tur seçenekleriyle günübirlik turlar yapabilirsiniz. Bu turlar yemekli ve eğlenceli güzel turlar. Fiyatları yaklaşık 600 Bath civarlarında.

Phi Phi Adası'na vardığınızda ilk geleceğiniz yer Koh Phi Phi Don olacaktır. Burası adanın merkezi, zaten başka yerde yerleşim yok. Vapurdan indiğinizde 20 bath vergi ödemeniz gerekiyor. Bu normal ve devletin uyguladığı bir sistem verip geçin. 

Phi Phi Adası Otelleri ve  Konaklama
Bütçenize göre değişmekte olup adada bir çok otel, butik ev, hostel ve bungalov bulunmaktadır. Adaya gitmeden önce rezervasyon yaparsanız yüksek fiyatlara kalmak zorunda kalmazsınız.
Hostel fiyatları 250 Bath ile 450 bath arası değişmekte. Adanın tam ortasında olan yerler daha ucuz, plaja yaklaştıkça fiyat artmaktadır. Bu yerin kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer parti seviyorsanız ve adaya eğlenmeye gelmişseniz Blanco Hostel plajın üzerinde bulunan bir parti hosteldir. Fiyatı 400 bath.

Otel fiyatları ise 1000 ile 1800 Bath arası değişmektedir. Bunlar klimalı gayet lüks odalardır. Sezon olmayan dönemde 800 Bath gibi bir ücretle bungalov kiralamak da mümkün.

Eğer daha sakin bir konaklama istiyorsanız ki adada bu pek mümkün değil. İç kesimlerde bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Ada küçük zaten, yürüyerek 10 dakikada bir ucundan diğer ucuna gitmek mümkün. Eğer "Ben sırtçancalı gezginim; param az konaklamaya para vermek istemiyorum," diyorsanız plajda uyuyabilirsiniz. Ya da yanınızda getirdiğiniz bir hamağı uygun bulduğunuz bir yere bağlayıp yatabilirsiniz. Kimse size bir şey demeyecektir. Ayrıca herhangi plajda olan ve minderli oturma mekanlarına durumunuzu anlatırsanız seve seve sizin orada kalmanızı sağlarlar. Konuşma üslubu çok önemli. İyi eğlenceler...

Phi Phi Adasında Yaşam
Phi Phi Adası tam olarak turistlik bir yerdir. Etrafta çalışan yerliler dışında yerli görmek imkansızdır. Fiyatlar genel olarak Türkiye fiyatları ile aynıdır ama Tayland’ın diğer yerlerine göre 1,5 kat pahalı bir yerdir. Burası Avrupalı, Amerikalı turistlerin dinlenme ve eğlence yeridir. Adanın diğer bir öne çıkan şeyi ise Bambu dövmesi yaptırmaktır. Buraya gelen herkes küçük de olsa bir dövme yaptırıyor.  El ile yapılan bu dövme, makine ile yapılandan daha pahalı oluyor. Ada da yerlilerin yaşadığı küçük bir bölümde var ama neredeyse gözükmüyor bile. Burada uzun süre yaşayan insalarda var. Bence bu ada gezmelik bir ada, yaşamalık değil.

Phi Phi Adası Gece Hayatı
Phi Phi Adası'nın gece hayatı tam bir çılgınlık. Plaj baştan sona kadar insan doluyor ve gümbür gümbür müzik ile gece 3'e kadar devam ediyor. Ateş şovları, Tai box maçları gece hayatının vazgeçilmezleri. Yalnız şunu da söylemekte fayda var: Gece hayatı burada ucuz değil. Bunun en büyük nedeni insanların buraya eğlenmek ve para harcamak için geliyor olmaları.

Phi Phi Adası Nasıl gezilir? Nereleri görmek gerekir?
Merkez’de bulunan herhangi bir ajanstan size uygun olan bir bot turu almalısınız. Neden tur almalısınız? Çünkü adaları gezmenin tek yolu budur. Bot turlarının fiyatları botun kalitesine göre ve verdiği imkanlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu turlar günübirlik ve yarım gün olarak iki kısma ayrılıyor. Benim tavsiyem tam gün olanı almanız ve sabahtan gün batımına kadar gezmeniz olacaktır. Turu eğer geleneksel Thai botlarıyla yapmak isterseniz bu biraz daha ucuz oluyor diğer yat tarzı yapılan bot turlarına nazaran. Thai botlarıyla tura çıkmak daha güzel bir his; fakat üzerindeki güneş tentesi oturanlara çok yakın olduğundan sıkıcı ve bunaltıcı olabiliyor. Ayrıca tura çıkarken yanınıza kameranız, paranız ve birkaç günlük eşyalarınız olsun aksi taktirde tur işkenceye dönüşebilir.Kameranızı ve telefonuzu sudan korumak için waterproof kılıflar almayı unutmayın. Tur fiyatları 400 Bath’dan başlıyor ve 1000 Bath’a kadar çıkıyor. Pahalı olan turlar tekne partileri şeklinde yapılıyor.
Phi Phi Adası'nda yapılacak diğer aktiviteler:
Seyar terasına çıkmak ve adayı tepeden izlemek
Köpek balıklarını beslemek
Kaya Tırmanışı yapmak
Kano Kiralyıp küçük mağaraları keşfetmek

Phi Phi Adaları Turu Nereleri gezdiriyor?Yaklaşık 9 farklı noktaya gidiyor. Bunlardan 3 tanesi ada ve çoğunlu plaj oluyor. Kimi zaman lagunlara ve koylara gidip mola veriyor böylelikle turun verdiği maske şnorkellerle yüzebiliyorsunuz. Tüm gün boyunca bir çok farklı noktaya gidip, gün batımını denizde izledikten sonra dönüyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=71WaeHBE5ns