Bangkok ve Gezilecek Yerler

Uzakdoğu’nun yıldızı olan Bangkok’un Thai dilindeki anlamı "Melekler Şehri". Bu manayı sonuna kadar hak eden kente ilk ulaştığınızda biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Bunun sebebi trafik ve havadaki ağır koku. Ama panik yapmayın! Bangkok ile tanıştıkça, kentin sunduklarıyla merhabalaştıkça ne kokuyu ne de trafiği umursamayacaksınız.

Öncelikle oteli seçeceğiniz yer çok önemli. Hem merkezi olmalı hem de konforlu. Siam Square bölgesi bu iki koşulu da size sağlayacak alternatifler ile dolu. Bangkok’taki 5 yıldızlı otel fiyatların Türkiye’deki 5 yıldızlı otel fiyatlarına göre çok daha makul olduğu bir gerçek.

BANGKOK’TA NERELERİ GEZMELİ?

SIAM SQUARE: İstanbul’da Taksim ne ise Bangkok’ta da Siam Square o. Alışveriş, yeme-içme için en ideal nokta. Özellikle Siam Center Alışveriş Merkezinin en üst katındaki restoranlar tercih edilebilir. Fiyatları makul ve seçenek çok. Tayland’da geleneksel yemekleri tatmak isterseniz sokak tezgahları da diğer bir alternatif.  Dev alışveriş merkezleri önlerinde kurulmuş olan sokak tezgahları kent içindeki tezatlıkların da en önemli göstergesi aynı zamanda.

Başka tezatlıklar mı? O kadar çok ki…

Göğü delercesine yükselen gökdelenlerin yanı başındaki tenekeden yapılmış olan barakalar, trafikte sıkışmış lüks arabaların yanı başındaki kafeslerde canlı hayvan taşıyan motosikletler, gökdelenlerin ve plazaların hakim olduğu şehri birbirine bağlayan açıkta sarkan kablolar, uzay trenini andıran toplu taşımaya eşlik eden sağı solu dökülmüş tuktuklar… İşte size Bangkok’tan manzaralar…

YÜZEN ÇARŞI – FLOATING MARKET: Sabah saat 6’da başlayıp 10’a kadar devam ediyor. Saat 10 gibi kapanıyor. Bu nedenle erken saatlerde gitmek gerek. Floating markete sürat teknesi ile ulaşılabiliyor bu yolculuk sırasında nehrin üzerine kurulmuş olan mahalleler oldukça etkileyici. Ahşap bacaklar üzerindeki sundurmalar, sundurmalar üzerinde yatak niyetine kullanılan hamaklar, nehirde kendini yıkananlar ve meyve sebzesini yıkayanlar bir arada. Güzel fotoğraf kareleri sizi bekliyor…

Floating Markette pek çok insan kendi teknelerinde meyve, balık ve kendi pişirdikleri yemekleri satıyorlar. En çok satılanlar arasında da Hindistan cevizi ve karışık meyve paketleri var.

Burası hediyelik eşya almak için ideal noktalardan. Fotoğraf çekmek için ise oldukça renkli kareler sunan bir bölge.BÜYÜK SARAY - GRAND PALACE:
Bangkok’taki en etkileyici yerlerden biri olan Grand Palace 150 seneyi aşkın bir süredir kraliyete hizmet eder. Büyük saray denilen kompleks 218.400 metrekarelik alanı içinde 100 civarında farklı bina barındırır. Dış alan, orta alan ve iç alan olmak üzere üç bölümden oluşan Grand Palace’ın iç alanı ziyarete kapalıdır. Kraliyet ailesi halen taç giyme törenleri, kraliyet cenazelerini ve düğünlerini burada gerçekleştirmektedir.

Bangkok’ta ve Tayland’da hâlen gücün ve dinin simgesi durumundadır. Kraliyetin gücü ise tapınağın her yerindeki semboller ile kendini net olarak hissettirmektedir.

Kral 1. Rama döneminde başkent Bangkok’a taşınmaya karar verildiğinde 1782 senesine inşasına başlanan saray zaman içerisinde yeni yapıların eklenmesi ile büyütülmüştür.

Grand Palace sabah 08:30 – 16:00 arası açıktır. Girişte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise sarayın kapalı olduğunu söyleyip sizi alışveriş yapmaya yönlendirmeye çalışan fırsatçılardır.

ZÜMRÜT BUDA TAPINAĞI – WAT PHRA KAEW: Yüzde 95’i Budist olan ülkede, sadece Bangkok’ta bile 400’ün üzerinde tapınak bulunmaktadır. Bazıları yapısal olarak çok büyük bazıları küçüktür. Wat Phra Kaew yapısal olarak küçük bir tapınak olsa da Bangkok’taki en önemli tapınaktır.

Tay sanatının inceliklerine sahip olan bu tapınağı değerli kılan en önemli unsur ise Budizmin en önemli sembolü olan Zümrüt Buda heykelini (Emerald Buddha) içinde barındırmasıdır. Heykelin yüksekliği 66 santimetredir.

Üç girişi olan tapınağın ana girişi ise ziyaretçilere açık değildir. Çünkü bu girişten sadece kral ve kraliçe geçebilmektedir.

Tapınağı çevreleyen duvarlarda Ramakian efsanesini anlatan resimler oldukça ilgi çekicidir. Tapınaktaki heykellerin bir kısmı bu efsanenin kahramanlarıdır.

Sabah 08:30 – 16:00 arası açıktır.

YATAN BUDA HEYKELİ – WAT PHO:
Bangkok’un en eski ve en büyük tapınağı olan Wat Pho, 16. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Ancak Bangkok 1781 senesinde başkent olunca yeniden renove edilmiştir. Tayland’da yaygın eğitim de yapılan bir tapınaktır. Eğitim verilen konular arasında Thai tıp öğretisinden thai masajına kadar çeşitli konular yer alır. Hatta bazı kaynaklar bu tapınak için Tayland’in ilk üniversitesi yakıştırmasını yapar.

Tapınağın en önemli özelliği 46 metre uzunluğa ve 15 metre yüksekliğe sahip olan Yatan Buda heykeline ev sahipliği yapmasıdır. Heykelin sadece ayakları bile 3 metre yüksekliğe ve 5 metre genişliğe sahiptir. Tapınağın yapımı bittikten sonra 1800 senesinde tapınağın ortasına yerleştirilmiş olan bu heykel ile Buda’nın Nirvana’ya ulaşması betimlenmiştir.

Sabah 08:00 – 17:00 arası açıktır.

ALTIN BUDA HEYKELİ – WAT TRAMIT: 3 metre yüksekliği ve 5,5 ton ağırlığı ile dünyanın en büyük saf altından Buda Heykeline ev sahipliği yapan bu tapınak, Bangkok’ta en fazla ziyaret edilen noktalar arasında yer alır.

Bu heykel ilk olarak 13.yy’da yapılmış. Ancak ülkede yönetim zayıfladığı dönemde olası hırsızlıklara karşın heykelin üzeri alçı ile kaplanmış. Zaman içinde alçının altında gerçek altından Buda Heykeli olduğu unutulmuş. 1955 senesinde heykel Wat Tramit’e taşınırken bir hata sonucu yere düşmüş ve üzerindeki alçı çatlamış. Böylelikle hem unutulan saf altından Buda ortaya çıkmış, hem de Bangkok yeniden önemli bir değerine kavuşmuş.

Çin Mahallesi’nde yer alan tapınak sabah 08:00 – 17:00 arası açıktır.

ŞAFAK TAPINAĞI – WAT ARUN: Adını Hindu Şafak Tanrısı Arun’dan alan Tapınak, Büyük Sarayın karşı kıyısında yükselir. En göz alıcı noktası 82 metre yükseklikteki “praang” adı verilen kulesidir. Çin porseleni ve seramiği ile süslenmiş olan kulenin ilginç bir de hikayesi var.

Tarihte ticaret yapmak için Çin’den, Bangkok’a gelen gemiler, gelirken suda ağırlık yapması için kırılmış porselenler ile doldurulurmuş. Bangkok’ta bu porselenler boşaltılır ve gamelere alacakları yüklenerek geri dönerlermiş. Bu nedenle bırakılan bu porselen parçaları da Şafak Tapınağı’nın süslemelerinde kullanılmış.

Ana kuleye eşlik eden diğer 4 küçük kule ise 4 farklı rüzgarı temsil etmektedir. Bu kulelerin tepesinde ise rüzgâr tanrısı Pai’nin heykelleri yer alır.

Sabah 08:00 – 18:00 arası açıktır.

GÜNEYDOĞU ASYA’NIN EN BÜYÜK MÜZESİ
Bangkok Ulusal Müzesi, sadece Tayland’a özgü değil, komşu ülkelere ait kültürel mirasların da kronolojik olarak sergilendiği bir müze. Müzede mutlaka görülmesi gerekenler arasında Kral Ramakamhaeng’in taş sütunu ve Kral Taksin’in tacı yer alır. Kral Ramakamhaeng’in taş sütunu Tay dilinin de en eski kayıtıdır.

Müzedeki 5. Rama bölümü ve  ülkenin en iyi korunmuş Buda heykellerinden Phutta Sihing’in yer aldığı Phutthaisawan Şapeli ilgi çekicidir.

Müzenin kendi aslında 1782 senesinde saray olarak inşa edilmiş ancak 1884 senesinde müzeye dönüştürülmüştür.

TAPINAK GEZİLERİNDEN YORULANLARA RAHATLATICI THAI MASAJITayland’ın geleneksel şifa sanatlarından biri olan Thai masajı 2500 senedir uygulanmaktadır. Temel yapısını Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu masajın dikkat çekici noktaları germe ve bası hareketleridir. Yarı sert bir zeminde giyinik olarak uygulanan masajın süresi 1 saat ile 4 saat arasında değişmektedir.

Bangkok’ta dolaşırken her köşe başında bir masaj salonuna rastlayabilir ve günün yorgunluğunu masaj yaptırarak üzerinizden atabilirsiniz. Masaj severlerin kaçırmaması gereken bir deneyimdir.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni