Bangkok Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hareketli gece hayatı, dizi dizi gökdelenler ve aşırı sıcak Bangkok denince akla gelenlerdir. Her ne kadar kirli, kaotik ve sıcak kelimeleri Bangkok için çok kullanılsa da şehir her zaman enerjik ve hareketlidir. Tayland'ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Şehrin Tayca'daki resmi adı dünyanın en uzun yer adına sahiptir: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Halk dilinde Krung Thep yani Melekler Şehri veya Doğu'nun Venedik'i olarak da anılır. Ülkenin tropik iklime sahip olması ve gökdelenlerin çokluğu nedeniyle Bangkok çok sıcaktır. Öyle ki, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak büyükşehri seçilmiştir. Birçok insan Bangkok'u gelenekselle modernin değişik bir buluşması olarak görür. Şehrin bir yanında gökdelenler ve lüks rezidanslar yükselirken bir yanında da gecekondu mahalleleri bulunur. 

Resmi nüfusu 8.280.925 olan kent -ki bu sayı kaçakların da hesaba katılmasıyla daha da artmaktadır- sıcaklığın yüksek olduğu, nüfusun çoğunluğunun açlık sınırında yaşadığı ve dünyaca ünlü firmaların ürünlerini ucuza mal etmek için fabrikalarını kurduğu yerlerden biridir. Tahminlere göre, 11 milyondan fazla nüfusa sahip olan şehir, yoğun trafiği nedeniyle fazla hareketli ve yorucu olarak değerlendirilir.  Ayrıca kent, birçok etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. BudistMüslümanHristiyan ve yerel dinlere mensup farklı inançlardaki insanlar  bu kentte farklı bölgelerde yaşamaktadırlar. Bölgede nüfus bakımından çoğunluğuna sahip olan grup azınlık durumunda olan insanlar üzerinde baskı kurabilmektedir. Bu bakımdan çetecilik anlayışı oldukça gelişmiştir. Ayrıca Bangkok'un olumsuz yanlarından birisi de para karşılığı yapılan seksin denetimsiz olması ve  kadın ticaretinin sokaklarda alenî bir biçimde gerçekleştirilmesidir. Ancak yine de Bangkok turistler için oldukça güvenli bir şehirdir. Bangkok halkı Tayland'ın geri kalanında da olduğu gibi turistlere karşı yardımsever ve hoşgörülüdür.

Devamını Oku

Bangkok ile İlgili

Editörün Kaleminden

Bangkok Nerededir?

Bangkok, Asya’nın güneyinde Tayland Körfezi'nin yanı başında yer alır. 

Bangkok'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den haftanın her günü aktarmasız olarak İstanbul-Bangkok seferleri düzenlemektedir. Uçuş süresi 9 saat 20 dakikadır. 

Bangkok'a Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklim kuşağında olan Tayland’da mevsimler serin mevsim, sıcak mevsim ve yağışlı mevsim olmak üzere üçe ayrılır. Kasım ve Şubat ayları arasında geçen serin mevsim seyahat için en ideal dönemdir. Sıcaklıklar genelde 20-27 derece arasında değişir. Bu dönemde muson yağmurları bitmiş olur ve bunaltıcı sıcaklar yerini ılıman bir havaya bırakır. Mart ve Haziran ayları sıcak mevsime tekabül eder. Bu dönem ülkenin en yüksek sıcaklığa ulaştığı dönemdir ve bu sıcaklıklar 35 derece üzerindedir. Yüksek sıcak ve şehirleşme nedeniyle de oldukça ağır, kirli bir hava oluşur. Bu mevsimde geziniz umduğunuz gibi keyifli geçmeyebilir. Son olarak yağışlı mevsim Temmuz ve Ekim ayları arasında seyir etmektedir. Ülkede bu dönem muson yağmurları etkisi görülmektedir. Hemen hemen her gün yağmur yağışı görülür. Bu dönemde turist sayısı daha az olur ve şehir daha az kalabalık olduğu için gezileriniz için de uygun bir dönem olabilir. Yağışlı mevsim ayrıca sıcak mevsimden sonra geldiği için yağmurlar hava sıcaklığını birkaç derece düşürür.

Bangkok'ta Nerede Kalınır?

Bangkok, Tayland'ın başkenti aynı zamanda da en büyük şehridir. Bangkok'da kalacağınız yeri seçmek tatilinizi vezir de edebilir rezil de. Her bölgenin artı ve eksilerine bakmakla ayıracağınız bir kaç dakikaya değecek. Hangi bölgede kalacağınıza karar verdikten sonra otel seçmek oldukça kolay olacak. 

Sırt çantanızı toplayıp rengârenk Bangkok'u görmek istiyorsanız China Town'ı, belli bir bütçe ile alışveriş yapmak istiyorsanız Pratunam'ı, canlı gece hayatı için Silom'u, ailenizle gezip bol bol alışveriş yapmak için Siam'ı, Bangkok'un en romantik yerini ziyaret etmek için Riverside'ı seçebilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bangkok otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Bangkok Otelleri

Bangkok Tayland’ın başkenti olmasının yanında, en büyük şehri unvanına da sahiptir. Tropikal iklime sahip olmasından ötürü oldukça sıcak olan kent, halk dilinde Melekler Şehri ve Doğu’nun Venedik’i olarak da anılmaktadır. Hareketli gece hayatı ile dikkatleri üzerine çeken Bangkok’ta dikkat çeken bir diğer nokta ise şehirde bulunan gökdelenlerdir. 

Nüfusun yaklaşık 8 milyon 300 bin civarında olduğu kentte nüfusun büyük bir çoğunluğu açlık sınırı seviyesinde yaşamaktadır ve dünyaca ünlü pek çok marka ürünlerini çok daha ucuza üretebilmek için fabrikalarını Bangkok’a kurmaktadır. Ziyaretçileriyle birlikte nüfusu tahmini olarak 11 milyonu aşan Bangkok, birden fazla etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Hristiyan, Budist, Müslüman ve diğer yerel dinlere mensup pek çok insan burada farklı bölgelerde yaşamaktadır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bangkok otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok gezilecek yerleri keşfe çıktığınızda hiç görmediğiniz kadar Buda heykeli görebilirsiniz. Sokaklarda, caddelerde, meydanlarda bağdaş kurup oturan Buda heykelleri… New York’u andıran yüksek binalar, eğlence mekânları, Budist tapınakları, saraylar ve keşfetmenizi bekleyen bir çok yer. Gezip görmeye doyamayacağınız Uzak Doğu'nun uzak kültürü tekrar tekrar sizi çağıracaktır. Bu sıcak ve kalabalık şehir günümüz metropollerinden biri haline gelmişken kendi kültürünü farklı köşelerinde yaşatır. Gökdelenlerle dolu kalabalık bir caddede yürürken köşeyi döndüğünüzde karşınıza Tayland'ın geleneksel ahşap evleri çıkabilir. Hoşgörüsüyle de meşhur olan yerli halkın turistlere karşı yardımsever olduğunu fark edeceksiniz. Günün her saati hareketli olan Bangkok'u gezmek için birkaç gün ayırmak gerekir.

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok'un tarihi kısmı Chao Phraya Nehri boyunca uzanır. 150 seneye yakın bir süre kraliyet ailesinin ikamet yeri olan Büyük Saray da nehir kıyısında bulunur. Sarayın hemen yanında bulunan Wat Phra Kaew ise Tayland'ın en kutsal tapınağıdır. Yatan Buda Heykeli'ne ev sahipliği yapan Wat Pho Tapınağı Tay masajının da doğduğu yer olarak kabul edilir. Wat Arun da şehrin en güzel tapınaklarından birisidir. Altın Budha Heykeli'ne ev sahipliği yapan yer ise Wat Traimit Tapınağı'dır. Tayland'da ipek endüstrisini canlandıran Amerikalı Jim Thompson'ın Evi de Bangkok'da bulunur. Bangkok'un sayılı dinlenme yerlerinden biri olan Lumpini Park soluklanmak için ideal bir noktadır. Dusit Sarayı da Tay ve Batı sanatlarının harmanlandığı bir saraydır. Ülkenin en büyük müzesi Bangkok Ulusal Müzesi birbirinden değerli objeleri barındırır. Geleneksel ahşap Tay evlerinden oluşan Suan Pakkad Saray Müzesi de görmeye değerdir. 

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur. 
 

Devamını Oku

Bangkok Şehir İçi Ulaşım

Bangkok’ta otobüs, metro, tren ve tekne hizmetlerinden oluşan toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir. Toplu taşımada en etkin olan araçlar otobüslerdir. Otobüs bağlantıları ile kentte her noktaya ulaşılabilmektedir. Metro ise sadece kısıtlı bir alanda hizmet vermektedir. Mavi otobüsler normal sistemde çalışmakta olup sarı otobüsler ekspres özelliğine sahiptir. 

Kent içerisinde hava trenleri (BTS Sky Train) mevcuttur. Viyadükler üzerinden kurulan bu sistem önemli bir zaman kazancı sağlamaktadır. Saen Saep Kanalı üzerinde iki rotalı feribot sistemi de toplu taşıma bünyesi altındadır. Doğu ve Batı yönlerinde Venedik benzeri romantik bir gezi imkanı sunmaktadır. 2013 itibariyle Bangkok’ta 2 skytrain (BTS) hattı ve bir MRT adı verilen havaalanı metrosu bulunuyor. Diğerleri ise yapım aşamasında. Bunların tümü kart ya da jetonla kullanılabilir. Turistler için aynı zamanda günlük ya da daha uzun süreli bilet gibi seçenekler mevcut.

Bangkok’ta şehir içi ulaşımda ilk kural sistemin modüler olduğunu anlamaktır. Yani tek bir araçla kolay kolay gideceğiniz yere gidemezsiniz. Tabi bir taksiyle bunu yapabilseniz de bu ulaşım şekli trafik yoğunluğu, yolları zaman zaman kapayan inşaat çalışmaları ve başka unsurlara bağlıdır. Bangkok’u iyi tanıyanlarsa her zaman en uygun kombinasyonu kullanırlar. Bu önce taksiyle metroya, metrodan motosiklet taksiyle gitmek istediğiniz yer şeklinde olabilir.

Kentte iki adet havalimanı bulunmaktadır. Havalimanından kentin birçok noktasına ulaşımda, toplu taşıma bünyesi altında yer alan otobüsler günün 24 saati hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra taksiler de bulunmaktadır. Bangkok’ta Türk lirasına göre taksi fiyatları oldukça ucuzdur. Mümkün olduğunca taksi ile seyahat etmeniz önerilir.

BTS Sukhumvit hattı, Mo Chit istasyonundan 6.5 km güneye indikten sonra doğuya döner ve 15 km sonra Bearing istasyonunda son bulur.  BTS Silom hattı ise National Stadyum istasyonundan başlar, 1 km doğuya doğru gider da ha sonra güneye dönerek nehri geçer ve aşağı yukarı 9 km sonra Talat Phlu istasyonunda son bulur. (Wutthakat ve Bang Wa istasyonları yakında açılacak). Sukhumvit ve Silom hatları sadece bir noktada birleşirler: Siam Square. Bu noktadan aktarma yapabilirsiniz.

MRT metrosu ise sadece tek hattan oluştuğundan biraz daha kolaydır. Chatuchak Pazarı yakınlarında Bang Sue istasyonundan başlar ve Chinatown yakınındaki Hualumphong istasyonunda son bulur. BTS hattına üç noktada aktarma yapabilirsiniz: Sala Daeng/Silom, Suhkumvit/Asok, ve Chatuchak/Mo Chit.

Benzer şekilde, SARL Havaalanı Bağlantısı, Phaya Thai’den başlayan ve 20 km doğuya Suvarnabhumi Havaalanına giden tek bir hattan oluşur. Açıkcası havaalanına gitmediğiniz sürece bu hattı çok kullanmazsınız.

Motosiklet taksiler ve tuk-tuk’lar: Yoğun trafik nedeniyle sıkça tercih edilen bu alternatiflere binmeden önce mutlaka pazarlık yapılması önerilir. Sabit bir fiyat politikası bulunmamaktadır.

Khlong Vapurları: Bangkok’taki, en büyük kanallardan Saen Saeb Khlong Vapuru hareket eder. Ucuzdur, gürültülüdür ve kötü kokar! Ancak şehri tam ortadan ikiye bölen kanal boyunca çok hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlar. Trafiğe girmeden Bangkok’ta ilerlemenin en iyi yoludur.

Nehir Botları: Şehri keşfetmek ya da gideceğiniz yere varmak için kullanmanız gereken yol budur. Turist botlarından farklı olarak bu ‘su taksileri’ rotaları boyunca farklı noktalarda dururlar. Bu bot üzerindeki bayrağın rengine göre de değişir. Bunlar sarı, turuncu, yeşil ya da hiç bayraksız da olabilir. Botların yanaştığı her limanın bayrağına göre durak değişmekte ve nadiren 20 THB’nin üzerinde tutmaktadır.

Tüm toplu taşımalarda kontörlü kart sistemi geçerlidir. Kullanıma bağlı olarak tek seferlik seyahat ücreti 34 THB / 3 TL tutarındadır. Toplu taşıma hakkında ayrıntılı bilgi ve rotasyon için tıklayınız.

Bangkok Mutfağı

Tayland mutfağı son 50 yılda uluslararası bir üne kavuşmuştur. Tayland mutfağı genel olarak Güneydoğu Asya mutfak kültürlerinin bir sentezidir. Sofra dengesi baharatlar yardımı ile tatlı, tuzlu, acı ve ekşi üzerine kurulmuştur. Tayland mutfağında baharatlar büyük bir önem taşımaktadır. Öyle ki meyveler dahi baharatlar eşliğinde tüketilmektedir.

Uzak Doğu’nun birçok ülkesinde olduğu gibi Tayland’da da pirinç ve deniz ürünleri önemli bir konumdadır. Genel anlamda bölgeler arası büyük bir değişiklik göstermeyen Tayland mutfağında özel soslar da yemeklere ayrı bir lezzet katar. Ülkenin başkenti Bangkok’ta 50.000 adet restoran bulunmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğunu yerel restoranların işgal etmesinin yanı sıra azımsanamayacak sayıda dünya mutfağından da birçok restoran yer almaktadır. Bunun yanı sıra kent sokaklarında yer alan seyyar satıcılar da oldukça yaygındır. Burada insanlar akşam yemeklerini sokakta pişirip artanını satarlar. Bu farklı lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Bangkok’ta yemek fiyatları Türkiye'ye oranla ucuzdur.

Sukhumvit bölgesi restoranların en yoğun olduğu bölgelerden birisidir ve burada dünya mutfaklarından yemekler yapan yerler bulunur. Ancak bu bölgede fiyatlar genel olarak yüksektir. Khao San Yolu'nda ise daha uygun fiyatlı restoranlar mevcuttur. Fiyatı ne olursa olsun Bangkok'ta lezzetli bir Tayland yemeği yemek mümkündür. Krua Apsorn, Likhit Kai Yang, Nang Gin Kui, Jay Fai, Nahm tavsiye edilebilecek onlarca restorandan sadece birkaçıdır.

Bangkok'ta Alışveriş

Bangkok, Asya’nın en iyi alışveriş mekânlarına sahiptir. Kentte yüzlerce AVM ve pazar bulunur. Siam Meydanı bölgesinde, dünyanın en ünlü markalarının mağazaları ve butik dükkanlar vardır. Kentin en büyük pazarı Chatuckak Hafta sonu Pazarı’dır. Burada vintage eşyalardan yiyeceklere her çeşit ürünü bulabilirsiniz. Pazar dünyanın en büyük pazarları arasında yer aldığı için haritası da yapılmıştır. Bu haritayı kullanarak ilgilendiğiniz ürünlerin olduğu tarafları gezebilirsiniz. Giyim, aksesuar, yeme-içme, ev dekorasyonu, antikalar, hediyelik eşyalar, el işleri ve bahçecilik gibi kısımları bulunur. Şehirde hava sıcak olduğu için ve kalabalığa yakalanmamak için günün erken saatlerinde gelmekte fayda var.

Chatuchak Pazarı'nın karşısında ise şehrin en iyi meyve-sebze pazarı olan Or Tor Kor Pazarı bulunur. Burada en taze egzotik meyveleri bulmak mümkündür. Talat Mai ise her yönüyle bir Çin pazarıdır. Bu pazarda ağırlıklı olarak baharat ve kurutulmuş gıdalar gibi yemek malzemeleri satılır. Taling Chan Yüzen Pazarı da oldukça ilginç bir pazardır. Burada tüccarlar teknelerinde satış yapar. Bangkok'ta bunların dışında Amulet Pazarı, Khlong Toey Pazarı, Pak Khlong Talat, Saphan Phut Gece Pazarı, Nonthaburi Pazarı gibi daha birçok pazar bulunmaktadır. Şehrin en büyük alışveriş merkezi olan MBK Center da Bangkokluların uğrak noktalarındandır.

Hediyelik eşyalar, süs eşyaları, yerel el sanatları, yiyecek, içecek, giyim ve daha birçok alanda satıcıların buluşma noktasıdır. Bunun yanı sıra kent meydanlarında yer alan birçok tezgâh da alışveriş imkânı sunmaktadır. Ayrıca Bangkok’ta birçok elektronik aleti ucuz bir fiyata satın alabilirsiniz. Alışveriş yaparken zincir mağazalar dışındaki yerlerde pazarlık yapmayı unutmamak gerekir.

Bangkok Gece Hayatı

Bangkok’un birçok kimse için en çekici yanı gece hayatıdır. Aynı Las Vegas’ta ve Amsterdam’da olduğu gibi burada da sınırsız bir gece hayatı mevcuttur. Gece hayatının merkezi olan Pattaya’da onlarca gece kulübü, pub ve go-go bar bulunmaktadır. Gece hayatını sevenler için Bangkok en doğru şehirlerden biridir. Her yıl binlerce turist şehrin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra gece hayatı için Bangkok'a gelir. Kokteyl lounge'larından gece kurulan pazarlara, çılgın gece kulüplerinden kabare şovlarına kadar her türlü aktiviteyi Bangkok gecelerinde yaşamak mümkündür. Ancak Tayland devleti bu hareketli gece hayatıyla ilgili birtakım kısıtlamalara getirmiştir. Kapalı mekanlarda sigara içmek yasaktır, birçok mekan gece 02.00'den sonra kapanır ve sık sık pasaport/kimlik kontrolleri yapılır. Tayland polisiyle sorun yaşamamak için pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurmakta fayda var.

Smalls hafif Paris kafesi havası olan, hafta içi caz müzik çalan ve hafta sonu DJ performansı sergilenen bir kokteyl barıdır. Thong Lo bölgesinde bulunan WTF Bar, Cafe and Gallery lezzetli atıştırmalıklarıyla sevilen bir bardır. Mekanın sahipleri barda Bangkok'un şiir etkinliklerinin de düzenlenmesini sağlamaktadır. The Adhere 13th Blues Bar ise Bangkok'un en güzel canlı müzik yapan barlarından birisidir. Burada sahne alan grubu dinlemek oldukça keyiflidir. Özellikle hafta sonları hem Taylandlılar hem de turistler tarafından oldukça rağbet gören bir bardır. Maggie Choo's ise tercih edilebilecek bir loungedur. İçki fiyatları biraz yüksektir ancak şehrin şık yerleri arasında sayılan bir mekandır. Burayı tercih eden kitle genellikle smart casual giyinir. Sirocco Sky Bar, Bangkok'un en yüksek ikinci binasının 64. katında bulunur. Harika bir manzaraya sahip olan barda içkinizin yanında istiridye yiyerek canlı caz müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

Silom bölgesi gece hayatı açısından en popüler bölgelerden birisidir. Burada pek çok gece kulübü ve başta Patpong olmak üzere birçok go-go bar bulunur. Burada bulunan Sirocco Bar'ın yanı sıra Vertigo da güzel manzaraya sahip olan bir bardır. Sukhumvit bölgesi de çok hareketlidir ve Sukhumvit'de bulunan Thong Lo bölgesi civarında şehrin en klas barları ve gece kulüpleri bulunur. Bunlara Q Bar ve Narz örnek verilebilir. Iron Fairies yerel biraların yanı sıra lezzetli kokteyller yapan güzel bir bardır.

Ce La Vi isimli gece kulübü şehrin popüler kulüplerinden birisidir ve EDM, R'n'B, pop gibi türlerde çalmaktadır. 2,000 kişilik kapasitesiyle Onyx şehrin en büyük gece kulübüdür. Hareketli EDM parçarı, dans showları, lazer showları, konfetileri ile Bangkok gece hayatının en hareketli noktalarından birisidir. Route 66, Levels Club&Lounge, Sing Sing Theater, Live RCA da popüler gece kulüplerindendir. Ayrıca Bangkoklular LGBTI+ bireylere karşı ayrımcı bir tutum sergilemezler. Şehirde LGBTI+ bireyler problem yaşamadan her mekana girebilir. Bunun yanında da DJ Station, Expresso, Freeman LGBTI+ bireylerin yoğun olarak bulunduğu gece kulüpleridir.

Bangkok Festivaller

Çin Yeni Yıl Kutlamaları: Tayland’da yaşayan Çinlilerin organize ettiği, ocak ayının son haftası ile şubat ayının son haftası arasında ay takvimine göre yeni yılın gelişi kutlamaları düzenlenmektedir.

Uçurtma Festivali: Uçurtma Festivali her iki yılda bir şubat-nisan ayları arasında düzenlenmektedir. Uluslararası düzeyde katılımlarla gerçekleşen uçurtma festivalinde Sanam Luang ve Lumphini Park rengarenk bir gökyüzüne sahne olur.

Dünya Thai Dövüş Sanatları Festivali: Her yıl mart ayında gerçekleşen bu festival bir hafta sürer. Dövüş gösterilerinin yanı sıra Waikru Muay Thai seremoni gösterisi festivalin ruhani tarafını yansıtır.

Pirinç Sezonunun Başlatılması Seremonisi: Önemli bir pirinç üreticisi olan Tayland’da her yıl pirinç ekim döneminin başlangıcı vesilesi ile bu festival kutlanmaktadır. Mayıs ayında başlayan festivaller kral ve ya prensin katılımlarıyla gerçekleşir.

Işık Festivali: Işık Festivali tamamen Budizm ile ilgilidir. Budistler için büyük bir önem arz eden bu günde sabahları suya girilir ve ruhani arınma gerçekleşir, kentte her yer renkli ışıklarla döşenir, baştaHindistan olmak üzere Budist inancının yaygın olduğu birçok ülkede Işık Festivali (Loi Krathong) büyük kalabalıkların katılımları ile gerçekleşmektedir. Ay takviminin 12. ayının dolunayında miladi takvime göre kasım ayının ortalarında kutlamalar başlamaktadır.
 

Bangkok Pratik Bilgiler

 • Polis / Ambulans: 191
 • Turizm Polisi: 1155
 • İtfaiye: 199       

Bangkok Türkiye Dış Temsilcilikleri

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
[email protected]
http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Bangkok Para Birimi

Tayland’nın resmi para birimi Tayland bahtıdır.
Kısaltma: THB
Sembol: ฿

Bangkok Resmi Dili

Tayland’ın resmi dili Tayca’dır. Kentte Tayca’dan sonra en yaygın dil Çince’dir.

Bangkok Saat Farkı

Türkiye, Tayland’dan 4 saat geridedir.

Bangkok Resmi Tatiller

 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • 4 Mart – Maka Buça Günü
 • 6 Nisan – Çakri Günü
 • 13-14-15 Nisan – Tay Yeni Yılı Songkran Festivali
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı
 • 5 Mayıs – Taç Giyme Günü
 • 13 Mayıs – Kraliyet Çiftçilik Töreni
 • 1 Haziran – Visaka Buça Günü
 • 30 Temmuz – Asalha Buça Günü
 • 31 Temmuz – Budist Perhiz Günü
 • 12 Ağustos – Kraliçe’nin Doğum Günü ve Anneler Günü
 • 23 Ekim – Kral Çulalongkom Günü
 • 4-5-7 Aralık – Kral’ın Doğum Günü ve Babalar Günü
 • 10 Aralık – Anayasa Günü
 • 31 Aralık – Yeni Yıl Arifesi

Bangkok Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 28oC
  • Mar 29oC
  • Nis 30oC
  • May 30oC
  • Haz 29oC
  • Tem 29oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Ülke: Tayland 
Nüfus: 8,280,925
Resmi Dili: Tayca
Para Birimi: Baht (THB)
İklim: Tropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün
Big Mac Index: 3.17 $ (Türkiye 3.87 $)