Pattaya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22124864.jpg

Tayland’ın doğu kıyısı körfezinde yer alan turistik bir sahil şehri olan Pattaya, son yıllarda daha kaliteli hale getirilen plajları ve bitmeyen gece hayatıyla yılda 5 milyon turisti ağırlamaktadır.

Bu ilginin sebebi, sadece şehrin güzellikleri değil tabi. Yıl boyunca sıcaklıkların ortalama 30 derecede olması, şehri her daim gidilebilecek bir tatil güzergâhına dönüştürmekte. Tüm bunlardan ötürü Pattaya halkının geçim kaynağının büyük bir kısmını turizm oluşturuyor.

Önceleri orijinal adı ‘Thap Phraya’ olan şehrin geçmişindeki popülaritesiyse Vietnam Savaşı’ndan kaynaklıdır. Vietnam Savaşı’na katılan Amerikan askerlerinin bu bölgeyi dinlenme alanı yapması, burada bir şehir oluşmasına vesile olmuştur. 1959 yılında buraya inşa edilen küçük bir bungalovla başlayan hikâye, şimdi dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biriyle sonuçlandı.

Pattaya ile İlgili

Pattaya Nerededir?

Pattaya,Tayland’ın doğu kıyısı körfezinde yer alan turistik bir sahil şehridir. Başkent Bangkok’un 150 kilometre güneydoğusunda yer alır. Tayland Körfezi sahilindedir.

Pattaya’ya Nasıl Gidilir?

Pattaya’da uluslararası bir havaalanı mevcuttur. Ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Bangkok, Katar, Singapur üzerinden aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Pattaya’ya Ne Zaman Gidilir?

Pattaya-Beach.jpg

Tayland sınırları içinde yer alan Pattaya’da tropikal iklim görülür. Hava, aralık-şubat ayları arasında sıcak ve kuruyken; mart ve nisan aylarında sıcak ve nemli; mayıs-kasım ayları arasında sıcak ama yağışlıdır. Şehirde sıcaklıklar tüm yıl boyunca ortalama 30 derece civarındadır.

Pattaya’da Nerede Kalınır?

PattayaTayland’ın en önemli turistik şehirlerinden biridir. Doğu bölgesi, körfezi sayesinde birbirinden harika plajlara sahiptir. Özellikle Vietnam Savaşı’nda Amerikan askerlerinin burayı dinlence alanı olarak kullanmasının ardından Pattaya’nın bilinirliği ve popülerliği artmıştır. Bu dönemden sonra da bölgedeki konaklama alanlarının sayısı günden güne artmıştır. Pattaya’da her tür otel bulmak mümkündür. Ancak biraz temizliğe, kaliteye ve konfora düşkünseniz tercihlerinize 4 yıldızlı otellerden başlamanızı tavsiye ederiz. Yıl boyunca sıcak olan Pattaya’ya dilediğiniz zaman gidebilirsiniz. Yılın her zamanı kendinize uygun bir tesis bulabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Pattaya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Pattaya Otelleri

Pattaya otelleri

Pattaya nerede sorusunun cevabını merak ediyorsanız bölge Taylan'da bulunuyor.Tayland’ın güzide şehirlerinden bir olan ve kelime anlamı “Güney Batı Muson Rüzgârı" anlamına gelen Pattaya, hem coğrafik konumu hem de tabi güzellikleriyle her gezgincinin ölmeden önce görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Başkent Bangkok’un güneydoğusunda konumlanmış bu şehir, Tayland körfezinin kıyı şeridinde yer alıyor. Yönetim bakımından özerk bir bölge olarak da adlandırabileceğimiz kent önceleri bir balıkçı köyü olarak yerleşke seçilmiştir. Son zamanlarda popülaritesini arttıran Pattaya, başkent Bangkok’tan sonra en fazla ziyaret edilen ikinci şehirdir. Vietnam savaşını izleyen yıllarda kentine genel ünü büyük bir artış gösterdi. Amerikan askerleri Vietnam Savaşında askeri üssünü Pattaya bölgesi çevresine yerleştirdi. Birkaç askerin savaştan bir müddet kaçmak için mesken edindiği Pattaya’nın güzellikleri, askerlerin alana geri dönmesiyle askeri üste dilden yayıldı. Bu olaydan sonra özellikle turizm sektörü olarak boyut atlayan bölge, yatırımcıların buraya yönelmesini sağladı. Zamanla demiryolları, limanlar ve otoyollara kurulup yapılandırılmaya başlandı. Hareketliliğin oldukça yoğun olarak yaşandığı kent, zamanla turizmin en önemli cazibe merkezlerinden biri olmayı başardı. 1978 yılında bir balıkçı köyünden tam anlamıyla bir şehre evirilen kent, birçok önemli simgesel yapıya sahiptir.Pattaya ilginizi çekiyorsa Pattaya otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Pattaya’da Gezilecek Yerler

Pattaya, hem etkinlik hem de görülecek yerler anlamında pek çok seçenek sunuyor. Dilerseniz golf oynayıp go-kart yarışı yapabilir, dilerseniz tüm gün plajlarında dinlenebilir, dilerseniz de anıtsal parklarını ya da tarihi yapılarını gezebilirsiniz.

Görülmesi gereken diğer yerler: Khao Phra Tamnak, Mini Siam, Wat Photisamphan, Wat Nong Yai, Wat Chong Lom, Baan Sukhawadee, Chaloem Phra Kiat Park, Wat Phra Yai, Wat Khao Phra Bat, Wang Sam Sien, Wat Yansangwararam, Wang Saen Suk

Devamını Oku

Pattaya Şehir İçi Ulaşım

pattaya-arrival-transfer-in-pattaya.jpg

Pattaya şehir içi ulaşımında çoğunlukla, yerel dilde ‘sŏrng·tăa·ou’ diye adlandırılan küçük otobüsler kullanılıyor. Bunlar, ring seferler yaptığından 10 Tayland Bahtı karşılığında istediğiniz yerde inip binebiliyorsunuz. Yerel halkın sıklıkla kullandığı motosikletlerden kiralamak isterseniz günlük ortalama 200 Tayland Bahtı ödemeniz gerekecek.

Pattaya Mutfağı

aea7kbk9h9jaa8khcfcec.jpg

Turistik bir bölgede bulunan Pattaya, yeme-içme sektöründe oldukça gelişmiş durumdadır. Yerel lezzetleriyle Tayland mutfağından örnekleri bulabileceğiniz gibi Avrupa, Amerika, Çin, İngiliz, Alman, İrlanda, İtalya ya da Kore mutfağından yemeklerin yer aldığı restoranlar da mevcuttur. Daha çok bitki ve baharatın kullanıldığı yerel yemekler arasından ‘som tam’ (papaya salatası), ‘khao neow’ (pilav türü), ‘narm tok mu’ (baharatlı domuz eti salatası) ya da ‘yum pla dook fu’ (kızarmış kedibalığı salatası) gibi lezzetler tercih edilebilir.

Popüler restoranlar

Nang Nual: Pattaya’nın en ünlü deniz ürünü restoranlarından biri olan ve Walking Street’te yer alan Nang Nual’de deniz manzarası eşliğinde yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

Rimpa Lapin: Pattaya koyuna bakan manzarasıyla dikkat çeken Rimpa Lapin’de yerel yemeklerin modern yorumlarını bulabilirsiniz.

Mam Aroi: Balıkçı kasabası Naklau’da yer alan restoranda balıkçı kayıkları ve deniz manzarası eşliğinde Tayland mutfağının yöresel lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Bahşiş

Pattaya’daki mekânlarda bahşiş verme zorunluluğu yoktur ama hesabın %7-10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Pattaya’da Alışveriş

pattaya-shopping-street.jpg

Zanaatkârlığın fazlasıyla gelişmiş olduğu Pattaya’dan bir şeyler almadan dönmek zor olacaktır. Çünkü ürün çeşitliliğin yanı sıra, adımınızı attığınız her yerde ya bir dükkânla ya sokak satıcısıyla ya da bir alışveriş merkeziyle karşılaşacaksınız. Dikkat edilmesi gereken tek konu, giyim ve elektronik ürünlerde karışınıza çıkabilecek olan sahte mallardır. Bakır, bronz, örgü, seramik, gümüş ya da ahşaptan yapılmış hediyelik eşyalar ilgi çekicidir. Yöresel kıyafetlerde ise örme ve dokuma ürünler ile ipek kumaşlar öne çıkıyor. Alışveriş için Asya’nın en büyük alışveriş merkezi Central Festival, Mike AVM, Royal Garden Plaza gibi yerleri seçebilirsiniz. Sokak pazarları ise şöyle: Thepprasit, Soi Buakhao, Made in Thailand, Pattaya Pazarı.

Pattaya Gece Hayatı

2352259.jpg

Hareketli gece hayatıyla bilinen Pattaya’da eğlence zevkinize pek çok seçenek mevcuttur. Güneyinde ve merkez bölgesinde daha hareketli mekânlar yer alırken, kuzey kesiminde daha çok barlar ve publar vardır. Bunların hepsinden bulabileceğiniz adres ise Walking Street’tir. Şehrin tüm ünlü mekânları bu sokakta bulunmaktadır. The Blue Factory, Club Insomnia, Candy Shop, Golf Club uğrayabileceğiniz mekânlardan bazılarıdır.

Pattaya Festivaller

sg-2.jpg

· Çin Yeni Yılı (Şubat)

· Burapa Pattaya Bisiklet Haftası (Şubat)

· Pattaya Karnavalı (Şubat)

· Pattaya Uluslararası Müzik Festivali (Mart)

· Wan Lai (Songkran) Festivali (Mart)

· Miss Tiffany Universe (Mayıs)

· Meyve Festivali (Mayıs)

· Pattaya Maratonu (Temmuz)

· Pattaya Klasik Gitar Festivali (Ekim)

· Bufalo Yarışları (Ekim)

· Pattaya Vejetaryen Festivali (Ekim)

· Loi Krathong (Kasım)

· Miss International Queen (Kasım)

Pattaya Resmi Tatiller

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Makha Bucha (22 Şubat)

· Chakri Günü (6 Nisan)

· Songkran (13-14-15 Nisan)

· İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

· Taç Giyme Günü (5 Mayıs)

· Visakha Bucha

· Asalha Bucha

· Kraliçenin Doğumgünü

· Anneler Günü

· Chulalongkom Günü

· Kralın Doğumgünü (5 Aralık)

· Babalar Günü

· Anayasa Günü (10-12 Aralık)

· Yılbaşı Öncesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Pattaya İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911 / 191

Yangın: 911 / 191

Polis: 911 / 191

Pattaya Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tayland Pattaya’ya gidebilmesi için vize almalarına gerek yoktur. Ülkeye girişlerde kara ve deniz yoluyla gidenlere 15, hava yoluyla gidenlere 30 günlük vize veriliyor. Ancak bunun için 6 ay geçerli bir pasaportunuz olması şart.

Pattaya Türkiye Dış Temsilciği

BANGKOKBÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND

Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87

Faks: 00 66-2 274 72 61

[email protected]

http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TAYLAND, LAOS DEMOKRATİK HALK CUMHURİYETİ

Pattaya Para Birimi

thai-baht-money.jpg

Tayland sınırları içinde yer alan Pattaya şehrinin para birimi Tayland Bahtı’dır (THB). 1 TL yaklaşık 12 Tayland Bahtı’dır.

Pattaya Resmi Dili

Tayland sınırları içinde yer alan Pattaya şehrinin resmi dili Tay dilidir. Laoca da yaygın dillerden biridir. Bunun dışında pek çok kabile dili günümüzde hâlâ kullanılmaya devam etmektedir: Mon, Khmer, Viet, Mlabri, Lawa, Akha, Tai Yo, Phu Thai, Hmong...

Pattaya Saat Farkı

Pattaya (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 4 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 16.00 iken, Pattaya’da saat 20.00’dir.

Pattaya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.9oC
  • Şub 27.6oC
  • Mar 28.6oC
  • Nis 29.6oC
  • May 29.4oC
  • Haz 29.1oC
  • Tem 28.6oC
  • Agu 28.6oC
  • Eyl 28.1oC
  • Eki 27.4oC
  • Kas 26.9oC
  • Ara 26.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 107.406 / Dil: Tay dili / Para Birimi: Tayland Bahtı (THB) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün