Rue Cremieux

Fransız Devrimi’nin başladığı yer olarak bilinen hapishanesi ile meşhur Bastille’de tamamen farklı bir hikaye keşfedeceksiniz: Rue Cremieux’un şeker tonlarında ve pastel renklerinde bir dizi evi. Paris’in kalbinde renk patlaması yaşatan Rue Cremieux sokaklarında gezinmek, yüzünüzde bir gülümsemeye sebep olabilir. Bastille’in yakınında şeker pastel renginde evlerin arasında kendinizi adeta Küba’da ya da Karayipler Adası’nda hissedebilirsiniz. Unutmayın, güneşin yüzünü evlere yansıttığı öğle vakti, buraya gelmek için en idal zaman.

Ancak sokakta yaşayan sakinler turistlerin ilgisinden ve evlerinin önünde bitmek bilmeyen fotoğraf çekimlerinden biraz rahatsızlar. Özellikle yaz aylarında bu küğçük sokak, sosyal medya hesaplarına en çok like alacak fotoğrafı koyma peşindeki insanlarla dolup taşıyor. Yaşayanları için biraz sıkıntılı bir durum olsa gerek. 

Rue Cremieux, aslında pek de uzun olmayan bir sokak, sadece 144 metre uzunluğunda. Ama yan yana sıralı 2-3 katlı evler ve otellerin görünümü öyle şeker ki, insan bir çiçek drbünüyle dünyaya bakıyormuş gibi neşeleniyor.

Sokağın ismi bu renkli görünümüne ne kadar uygun düşüyor bilmiyoruz; çünkü adını 1880’lerde yaşamış politikacı ve avukat Adolphe Crémieux‘den almış. Duyulduğunda lacivert, siyah, gri gibi ciddi tonları akla düşüren, hayli ciddi işlerle uğraşan birinin ismini taşıyan bir sokak için fazla renkli olduğunu söyleyebiliriz belki de.

Güzel evlerin önünde doğal olarak neşeli birer fotoğraf çektirmek isteyebilirsiniz. Fakat bu evlerde oturan bazı sakinler, özellikle oturdukları yerin fotoğraflanmasını istemedikleri için bazı işaretler koymuş. Bu yazı ya da işaretlere saygılı olmak, yerinde bir hareket olabilir. Fakat bu şirin evleri görmeden Paris’ten ayrılmayın. Kendinizi Kübalı bir şarkıcının klibinde hissetmeye hazır olun. Gökkuşağı renkleriyle Rue Cremieux, sizi bekliyor.

Adres: Rue Crémieux, 12. Bölge, Paris, Fransa

Yol Tarifi: Sokağa N treniyle ulaşmak mümkün. Bunun yanında 1, 14 ve 5 numaralı metro hatları ile 63, 65, 87, 97 numaralı otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Reunion des Musees Nationaux Kültür Merkezi, Saint-Antoine des Quinze-Vingts Katolik Kilisesi, Espace Van Gogh Konferans Salonu