Pattaya Otelleri

Tayland’ın güzide şehirlerinden bir olan ve kelime anlamı “Güney Batı Muson Rüzgârı" anlamına gelen Pattaya, hem coğrafik konumu hem de tabi güzellikleriyle her gezgincinin ölmeden önce görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Başkent Bangkok’un güneydoğusunda konumlanmış bu şehir, Tayland körfezinin kıyı şeridinde yer alıyor. Yönetim bakımından özerk bir bölge olarak da adlandırabileceğimiz kent önceleri bir balıkçı köyü olarak yerleşke seçilmiştir. Son zamanlarda popülaritesini arttıran Pattaya, başkent Bangkok’tan sonra en fazla ziyaret edilen ikinci şehirdir. Vietnam savaşını izleyen yıllarda kentine genel ünü büyük bir artış gösterdi. Amerikan askerleri Vietnam Savaşında askeri üssünü Pattaya bölgesi çevresine yerleştirdi. Birkaç askerin savaştan bir müddet kaçmak için mesken edindiği Pattaya’nın güzellikleri, askerlerin alana geri dönmesiyle askeri üste dilden yayıldı. Bu olaydan sonra özellikle turizm sektörü olarak boyut atlayan bölge, yatırımcıların buraya yönelmesini sağladı. Zamanla demiryolları, limanlar ve otoyollara kurulup yapılandırılmaya başlandı. Hareketliliğin oldukça yoğun olarak yaşandığı kent, zamanla turizmin en önemli cazibe merkezlerinden biri olmayı başardı. 1978 yılında bir balıkçı köyünden tam anlamıyla bir şehre evirilen kent, birçok önemli simgesel yapıya sahiptir.

Pattaya otelleri

 

Geleneksel Budist ve Hindu motifleriyle süslenmiş heykelleriyle, yüksekliği 105 metreden yapılmış Sanctuary of Truth ( Hakikat Tapınağı), tamamen ahşap bir yapıdır. Tapınağın ana fikri adından da anlaşılacağı üzere tüm dinlerin bir tek gerçeğe ulaştığıdır. Sığınak konsepti; insanların şeytani düşüncelerinden uzaklaşması ve içindeki iyilikleri keşfetmeye teşvik edilmesi için dini felsefelerin öğretisine dayanmaktadır.  Yapımına 1981 yılında başlanmasına rağmen bu ahşap yapı henüz tam anlamıyla tamamlanmamış ve yapımının tam anlamıyla bitmesi 2050 yılına kadar süreceği tahmin edilmektedir. Tek bir metal çivi kullanılmadan yapılan bu tapınağın kent genelinde yer alan ikonik eserlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Pattaya şehrinin 15 kilometrelik bir uzaklığında güneyinde yer alan Ramayana Water Park, Güney Asya’nın en büyük su tema parklarından biridir. Tripadvisior seyahat sitesi tarafından Asya bölgesi üzerinde en yüksek puanı alarak birincilik ödülü alan bu tesis, dünya su tema parkları içerisinde onuncu sıradadır. Ayrıca bölgede bulunan Cartoon Network Amazone, ilk çizgi film temalı bir diğer su parkıdır.

Yaşayan sanat galerisi olarak da adlandırılan Art in Paradise Pattaya, üç boyutlu bir sanat galerisidir. Şehir merkezine 17 dakikalık bir mesafede konumlanmış bu sanat galerisinde ünlü tablolar ve şehirler üç boyutlu bir görsel şovla sunulmaktadır. 1940’lı yıllarda inşa edilmiş Büyük Buda Tapınağı, Pattaya ve Jomtien Plajı arasında, ağaçların arasından beliren 18 metre uzunluğunda devasa bir Buda Heykeliyle bu isme kavuşmuştur. Altın kaplamalı Buda heykellerine uzanan merdivenli yolda Nagas adı verilen yedi başlı, efsanevi yılanlar bir ejderhanın ağzından çıkmaktadır. Gece hayatının aktığı yer alan ve dünya genelinde de genelevleriyle ünlü bir bölge olan Walking Street için Amsterdam'daki red-light district bölgesine benzer bir yapıdadır, diyebiliriz. 

Bölgede genel olarak tesis sayısını 1,500 üzeri bir sayıyla oldukça fazla alternatiflidir. Hemen hemen her bütçeye konaklama imkânı tanıyan bu tesislerin fiyat aralıkları 30 ila 7000 Türk Lirası arasında geniş bir yelpazede farklılık göstermektedir.

Pattaya İklimi

Tropikal iklimin hâkim olduğu Tayland’da yıl boyu sıcaklık ortalaması büyük dalgalanmalar yaşamada, 30 derece civarında seyretmektedir. Pattaya bölgesinde ise aralık ve nisan ayları oldukça sıcak ve nemli bir havaya sahipken, mayıs ve kasım ayları yağışlı bir dönem geçirmektedir. Topografya olarak düz bir enlem üzerinde yer alan bölge; sel, erozyon ve tropikal siklonlara oldukça yatkındır. Genellikle nem ortalamasının yıl boyu yüksek rakamlarda seyrettiği kenti ziyaret için en uygun zaman aralıkları kasım ve şubat aralığıdır. Bu zaman diliminde havalar ne tam anlamıyla soğuk ne de tam anlamıyla sıcaktır. Diğer aylar hem şiddetli yağışlara sahne olduğundan hem de yüksek nem oranlarına sahip olduğundan çok tercih edilebilir aylar değildir.

Pattaya hakkında diğer bilgiler

Pattaya Ulaşım

Pattaya bölgesinde uluslararası uçuşlar yapan U-Tapao Rayong Pattaya International Airport adında bir havaalanı mevcuttur ancak ne yazık ki bu havaalanı ülkemiz üzerinden direkt uçuş seferleri yapılmamaktadır.  Ülkemize üzerinden Bangkok havalimanı olarak da bilenen Suvarnabhumi Airport istikametine uçuş gerçekleştirebilir, buradan da bir otobüs aracılığıyla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülkemiz üzerinden bölgeye ulaşım ortalama 13 saat sürmektedir. Ayrıca bölgeye ulaşım için Katar, Singapur üzerinden de aktarmalı olarak varış sağlayabilirsiniz. Bölgeye varış sağlamadan önce uçak biletinizi en az beş ay öncesinden almanızı tavsiye ederiz. Birçok havayolu şirketi bölgeye seyahat için aylar öncesinden kampanyalar oluşturuyor. Böylelikle uçak bileti için yüksek rakamlar ödemeden biletinizi ayırabilirsiniz.

Pattaya Vize Politikası

Ülkemiz üzerinden bölgeyi ziyarete gidecek vatandaşlarımızdan resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük, umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 günlük süreyle vizeden muaftırlar. Tayland’da giriş sıkıntısı yaşamamak için uçak biletlerinin gidiş ve dönüş olarak alınmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca bölgeye gitmeden önce sivrisinek ısırığıyla bulaşan ve ölümcül olabilen “Dang Humması” hastalığına dikkat etmenizi korunmak amacıyla yanınıza sinek koruyucu sprey almanızı öneriyoruz.

Tayland Para Birimi

Tayland Bahtı'dır.

 

Ülke genelinde ucuzdan pahalıya oldukça fazla konaklama çeşidi bulunduğundan dolayı, kendinize uygun bir yerleşke ararken sıkıntı çekmeyeceğinizi temin ederiz. Birçok Avrupa ve Asya ülkesinde göremeyeceğiniz kadar bolca alternatifler yer alan Pattiye de neredeyse 1500 üzeri tesis hizmet göstermektedir. Hosteller, apart daireler, butik oteller ve tatil köyleri olarak hizmet gösteren tesisler geniş bir yelpazedeki fiyat aralığında hizmet sunuyor. Genellikle bölgede bulunan tesislerin çoğu plaj yakınlarında toplanmıştır

Güney Pattaya bölgesinde yer alan OYO 324 Deeden Pattaya Resort, bölgede hizmet veren bir go kart parkuru olan Pattaya Kart Speedway’a 900 metrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Tesis üzerinden Alışveriş Merkezi, Yürüyüş Caddesi ve Pattaya Plajı'na arabayla 7 dakikalık bir zaman aralığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Bali Hile iskelesine 10 dakikalık uzaklıkta yer alan bu üç yıldızlı tesis bölge genelinde yer alan en ucuz tesislerin başında gelmektedir. Tesisin bazı odaları tıpkı bir dağ evini andıran tasarımda baştan aşağı ahşap yapı malzemeleriyle donatılmıştır. Tipik Tayland mimarisinin örneğinin sergilendiği bu yapı, hasır koltukları ve ahşap döşemeleriyle tropikal iklim bölgesine uygun olarak tasarlanmıştır. Ücretsiz wifi erişimi, açık hava mobilyalarıyla donatılmış bahçesi, ücretsiz park yeri, çatı havuzu ve yıl boyu açık yüzme havuzu, klimalı sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetleriyle 66 Türk Lirası gibi oldukça düşük bir ücretten başlamaktadır.

En ucuz Pattaya otelleri

Pattaya’nın ünlü Jomtien Plajı yakınlarında yer alan Casanova Inn, bölgede yer alan başlıca ucuz tesislerden biridir. Tesisin odaları deniz manzaralıdır. Walking Street’e 44, Pattaya Floating Market’e 30 dakikalık uzaklıkta konumlanmış bu işletme, toplam 42 odasıyla müşterilerini ağırlamaktadır. Ayrıca U-Tapao Uluslararası Havaalanı, tesise 26 km'lik uzaklıkta yer alıyor. Tesisin odaları koyu tonlarda ve hostel düzenini andıran sadece bir tarzda detaylandırılmıştır. Tesisin bünyesinde Tayland, Asya ve Avrupa mutfağından yemeklerin servis edildiği restoran bulunmaktadır. Özel banyoları, ücretsiz wifi erişimi, bar ve restoranı, ücretsiz özel park yeri, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle kişi başı konaklama ücreti 67 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Güney Pattaya bölgesinde hizmet sunan Hotel Gazania, ahşap döşemeleri ve renkli atmosferiyle klasik bir tropikal oteldir. Walking Street’e ortalama 2,2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan tesis, ayrıca Pattaya yürüyüş yolu ve bölgeyi kuşbakışı görmenizi sağlayan Pattaya Tepesine ( Büyük Buda Tepesi) de 1,5 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Ayrıca tesiste tam pansiyon şeklinde hizmet veren uluslararası mutfaklardan tatların sergilendiği bir restoran yer almaktadır. Otelin odaları turuncu tonlarında duvarlarla boyanmış ve mobilyalar ahşap malzemelerden seçilmiştir. Tesis bünyesinde yer alan kafe, bar ve restoranı, yerel kültür hakkındaki turları, happy hour ve bisiklet turları, atıştırmalık barı, engelli bireylere uygun asansör seçenekleri, ücretsiz wifi erişimi, ek ücrete tabi olmayan özel park yeri, klimalı aile odaları ve oda servisiyle tesisin gecelik fiyatı 70 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Bölgede hizmet gösteren belli başlı uygun fiyatlı oteller; Sawasdee Sunshine, OYO 285 The Modern Place, OYO 141 Jomtien View Paradise, Pearl Inn, 247 Boutique Hotel, OYO 316 Le Grande, Seabreeze Residence ve Sawasdee Pattaya Hoteldir.

İşletmelerin sundukları cazip hizmetler ve müşteri memnuniyetini referans alan politikalarıyla lüks tesisler, hissedebilir ölçüde bölgede adını duyurmuştur. Sayısız tesis seçeneğinin sunulduğu bölgede 60’ı aşkın 5 yıldızlı otel bulunmaktadır. Müşterilerin bu lüks konaklama birimlerini tercih etmelerinin başında hem sunduğu olanakların çeşitliliği hem de markalaşmış imajları gelmektedir. İsimleşmiş kurumların standartlarında konaklamak isteyenler için lüks tesis fiyatları 231 ila 4000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Na Jomtien Plajı yakınlarından yer alan MASON, bölge içerisinde bulunan ününe ün katmış lüks tesislerin başında gelmektedir. Bir tatil köyü olarak hizmet sunan tesis, Bangkok şehir merkezine araçla 2, Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı'na 1,5 saatlik uzaklıktadır. Tesisin yakınlarında yer alan diğer ünlü muhitler; Ocean Marina Yat Kulübü, Cartoon Network Amazone Su Parkı, yapay şehir Mimosa Pattaya ve Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesidir. Öncelikle tesis deniz manzaralı olup, tesisten birkaç adımlık uzaklıkta yer almaktadır.  Tesisin odalarının iç tasarımı oldukça modern ve eksantrik bir yapıdadır. Süite banyosu, sürme kapıları, her villanın kendine ait bahçe ve havuzu, teras ve sahili, oturma alanı, bar ve restoranı, aerobik ve tesis bünyesinde su sporu olanakları, ücretsiz wifi hizmeti, düz ekran televizyonlu daireleri, ücretsiz otopark yeri, fitness merkezi, spa ve jakuzi küveti, klimalı sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik fiyatı 2517 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Kuzey Pattaya bölgesinde yer alan Grande Centre Point Pattaya, Art In Paradise sanat galerisinin yakınlarından bulunmaktadır. Pattaya Plajı'na 550 metrelik bir uzaklıkta yer alan bu otelin dış tasarımı tipik otel görünüşünden bağımsız tıpkı bir rezidans binasını andıran devasa yüksekliktedir. Tam 32 katlı bu yapı lüks ve şatafat kelimelerinin sözlük anlamının mimariye yansımış şeklidir. Terminal21 Pattaya Alışveriş Merkezi'ne doğrudan erişimi olan bu devasa tesis, sunduğu hizmetlerle de en az yapısı kadar kendinden söz ettirmektedir. Otelin lobisi tıpkı bir akvaryum görünümünü andıran biçimde tavandan sarkan turkuaz taşlar ve deniz mavisini andıran zemin kaplamalarıyla döşenmiştir. Tesisin odaları ise açık renkli lamine parkeleri, gri tonlarının hâkim olduğu duvar kaplamaları ve dekoratif oturma düzeniyle birinci sınıf bir hizmet sunmaktadır. Tesisin banyo bölümü muhteşem Kuzey Pattaya manzarasına sahiptir. Pattaya Belediye Binası, Pattaya International Hospital ve Alcazar Kabaresine tesis üzerinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesis içerisinde tam pansiyon şeklinde hizmet sağlayan iki adet restoran bulunuyor. Bunlardan biri The Sky 32 adında, teras bölümünde geometrik şekillerle donatılmış, adeta bir uzay üssünü andıran teras restoranıdır. Havuz manzarası, güneşlenme terası, ücretsiz wifi erişimi, su parkı, bilardo salonu, çocuk kulübü ve oyun odası, restoran ve çocuk dostu büfesi, elektrikli şarj istasyonun da dâhil olduğu ücretsiz otopark yeri, engelli bireyler için otopark ve asansör erişimi, fitness ve spa merkezi, masaj hizmetleri, havuz barı, su kaydırağı, yıl boyu açık yüzme havuzu, manikür ve pedikür gibi güzellik hizmetleri, 24 saat açık resepsiyonu, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat servisi ile tesisin gecelik konaklama ücreti 738 ika 2632 Türk Lirası arasındadır.

Pattaya en lüks oteller

Hakikat Tapınağı'na yürüyerek 14 dakikalık bir uzaklıkta yer alan Navana Nature Escape, Pattaya’nın işlek bölgesi olan Kuzey Pattaya bölgesinde hizmet sunan tesislerden biridir. Bottle Art Musuem, ünlü bir minyatür park Mini Siam ve Bangkok Pattaya Hastanesi yakınlarında yer alan tesis, bir tatil köyü olarak hizmet sunmaktadır.   Tekne anlamına gelen “Nava” ve erişilen huzur anlamına gelen “Nirvana” kelimelerinin kafiyeli birleşimiyle adını almış bu otelin, gerçek bir tasarım oteli olduğunu söyleyebiliriz. Asimetrik bir görünümü yansıtan oturma salonu ve odalarıyla farklı yapıda bir tesis konaklaması arayanlar için bu otel, oldukça iyi bir tercih olacaktır. Tesisin bünyesinde Meen adında deniz ürünlerinin ve Tayland mutfağının yer aldığı açık büfe bulunuyor. Tatil köyünün konaklama seçenekleri ise standart odalar ve havuzlu villalardan oluşmaktadır. Engelsiz duşa kabin sistemi, ilave tuvaletin de dâhil olduğu son teknoloji banyosu, ekstra uzun yatakları, güneşlenme terası, balkon ve bahçesi, televizyonlu odaları, bar ve restoranı, isteğe bağlı diyet menüleri, ücretsiz internet hizmeti, masaj salonu, fitness ve spa merkezi, havuz barı, yıl boyu ve sezonluk açık yüzme havuzları, buhar banyosu, güzellik hizmetleri, engelli bireylerin de yaralanabileceği ücretsiz otoparkı, günlük kat hizmeti, gece kulübü ve ses yalıtımlı odalarıyla tesisin fiyat aralıkları villa ve oda seçeneklerine göre farklılık göstermekle birlikte minimum 577 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Avani Hotels & Resorts’ın tanınan şubelerinden biri olan Avani Pattaya Resort, mükemmel konumu ve lüks standartlarıyla Pattaya plajı yakınlarında yer alan bir plaj otelidir. Tesis Pattaya Plajı'na yalnızca birkaç dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Robert Ripley tarafından kurulan ve tuhaf görünümdeki karakter ve olayların sergilendiği Ripley's Believe It or Not Müzesinin yanı başında yer alan tesis ayrıca Walking Street’e de ortalama 30 dakikalık yayan uzaklıkta yer almaktadır. Oldukça merkezi bir konumda konuklarına ağırlayan tesisin odaları mat renklerde dekore edilmiş olup, mobilyalar ağırlıklı olarak koyu tonlarda seçilmiştir. Asya mimarisinin minimalist tasarımının her bir detayında hissedilebildiği otel, zarafetin adeta yapı almış halidir. Tesis bünyesinde genellikle Japon ve Asya mutfağının ağırlıklı olduğu dört adet restoranı bulundurmaktadır. Süite banyosu, ücretsiz internet hizmeti, güneşlenme terası, balkon ve bahçesi, bar ve restoranı, engelli bireylere uygun tuvalet ve görsel destek malzemeleri, dalış ve masa tenisi, çocuk kulübü, fitness ve spa merkezi, masaj hizmetleri, buhar odası, havuz barı, yüzme havuzu, yoga dersleri, ücretsiz otopark yeri, sigara içilmeyen odaları, iç mekân çocuk oyun alanı ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama bedeli 1325 ila 5775 Türk Lirası arasındadır.

Bölgede ilgi gören diğer lüks tesisler; White Sand Beachfront Pattaya, U Pattaya, Sea Sand Sun Resort and Villas, Mytt Beach Hotel, Brighton Grand Hotel Pattaya, Royal Wing Suites & Spa, Golden Tulip Pattaya Beach Resort, Royal Cliff Beach Terrace, Ana Anan Resort & Villas Pattaya, Centara Grand Mirage Beach Resort Pattaya, Mövenpick Siam Hotel Na Jomtien Pattaya, Hilton Pattaya.

Seyahat severlerin gideceklerin rotayı belirledikten sonra önlerine çıkan en büyük problemlerden biri konaklama mekânlarının tatmin edici olup olmadığıdır. Tesisin tam anlamıyla istedikleri hizmetleri sunup sunmayacağını ya da otel odalarının internette yer alan fotoğrafları yansıtıp yansıtmadığı pek çok kez kafa karıştırıcı bir detay olmaktadır. İşte bu noktada Booking.com gibi rezervasyon sitelerinde bulunan değerlendirmeler ve puanlar araştırma içerisine girmiş konuklar için aydınlatıcı bir özelliktir.

Öncelikle tesis tercih seçeneğinizin çoğu zaman yüksek puanlama alan oteller doğrultusunda olmasında fayda var. Demek oluyor ki tesis müşteri memnuniyetini esas tutarak iyi olanaklarla konuklarını ağırlıyor. Bölge genelinde 9 üzeri puan alan 90 küsur tesis bulunurken, 8 üzeri puanlama alan 550’ye yakın tesis bulunmaktadır.

Booking.com üzerinden 9,5’lik oldukça iyi bir geri dönüş alan Swiss Paradise Boutique Villa, Villa formatındaki yapılarıyla bölgede yer alan güzide tesislerden biridir. Kuzey Pattaya bölgesinde konumlanmış tesis, içerisinde yer alan Hindu heykelleri ve Asya esintileriyle tam olarak Tayland havasını tesise yansıtmıştır. Tesisin odaları mermer zeminlere ve koyu tonlardaki mobilyalara sahiptir. Alışveriş merkezi Terminal 21 Pattaya ve Pattaya Belediye Binasına yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Tesise en yakın plaj 500 metrelik bir mesafe yer alan Wong Amat Plajı’dır.  Tesis üzerinde yürüyerek 20 dakika gibi kısa bir zaman aralığında ünlü Walking Street bölgesine de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir manzaralı balkonları, ücretsiz internet erişimi, özel banyosu, güneşlenmese terası, balkon ve bahçesi, oturma alanı, restoran ve barı, Asya usulü kontinental kahvaltısı, yol üzeri park yeri seçenekleri, açık yüzme havuzu, klimalı odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin konaklama ücreti gecelik 304 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Pattaya en iyi oteller

Farklı tasarımıyla kendine ait karakteristik bir yapıya sahip olan Right Spot, Walking Street yakınlarında konumlanmış 9 üzeri puanlamaya sahip tesislerden biridir. Pattaya sahilinin kıyı tarafında yer almaktadır. Tesis odaları el işi halıları, oyma ahşap kabartmaları ve Japonların yer yatağına benzer konseptiyle kendi kimliğini oluşturmuştur. Güney Pattaya bölgesinde yer alan tesis, Pattaya - Hua Hin Feribotu'na 400 metre, Bali Hai İskelesi’ne 250 metrelik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Tipik 90’lar desenli ahşap mobilyaları, buda heykel detayları, yer yatağı, küçük yapay çiçeklerle donatılmış süs masası ve banyosuyla Tayland havasını hissetmek isteyenler için tesis oldukça uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bidenin de içerisinde yer aldığı banyoları, engelsiz duşa kabin sistemleri, şehir manzaralı odaları, bar ve restoranı, ücretsiz wifi erişimi, engelli bireylere uygun asansör sistemi, çocuk oyun alanı, plaj ve canlı spor etkinlikleri (yayın), ücretsiz park yeri, spa salonu ve jakuzi küveti, klimalı sigara içilmeyen odaları, oda servisi ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 190 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Geometrik desenlerle modernitenin birleşimini bir arada tutan DeeProm Pattaya Hotel, Booking.com üzerinden aldığı 9,2’lik puanıyla bölge genelinde en fazla rağbet gören tesislerden biri. Pattaya Limanı çevresinde konumlandırılmış bu tesis, Kral Gücü Pattaya Kompleksi adındaki alışveriş merkezine 600, Pattaya Anıt Hastanesine ise 1 kilometrelik bir uzaklıktadır. Tesisin içerisinde yer alan tüm eşyalar çevre dostu tasarımlar olup, bizzat Tayland el sanatçılarının çalışmalarıyla oluşturulmuştur. Otelin bünyesinde yer alan restoranda Amerikan ve Asya usulü yemekler servis edilmektedir. Bide sisteminin de içinde yer aldığı lüks banyoları, ücretsiz internet erişimi, restoran ve barı, teras ve bahçesi, tesis odalarında yer alan geniş gardırop sistemi, atıştırmalık barı, açık yüzme havuzu ve plaj havluları, engelli bireyler için de yer alan ücretsiz otopark yeri, uyandırma servisi, 24 saat açık resepsiyonu, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin günübirlik konaklama bedeli 250 ila 888 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Avangart mimarînin tüm detaylarında taşıyan İspanyol mimarisinin bölge içerisindeki en güzel örneklerini sergileyen Espana Condo Resort Pattaya, 9,3’lük puanlamasıyla alışılagelmiş otel dizaynından çok, site detaylarını içinde barındıran muazzam bir tesis. Birkaç binanın ortasında yer alan yüzme havuzu tesislere köprülerle bağlanmış durumda. Yakın tarihlerde inşa edilen bu tesis; melek heykelleri, aslan başlı arabalarıyla estetik ve zarafeti bir arada sunan oldukça lüks bir yapıdır. Tesis odaları son derece yalın bir tarzda döşenmiş olup yer bir uçtan bir uca kaliteli mermer zeminlerle tasarlanmıştır. Ayrıca kütüphane bölümünün de yer aldığı tesisin lobisi tam anlamıyla gotik mimarinin yansımalarını taşır. Spiral merdiven düzeni, devasa avizeleri ve koyu tonlarla döşenmiş giriş, tipik otel yapılarından oldukça farklıdır. Tesis üzerinden yürüyerek ortalama yarım saatte Jomtien Plajı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesisin bünyesinde yer alan mutfakta ise Amerikan yemekleri servis edilmektedir. En yakın havaalanı olan U-Tapao Rayong-Pattaya Uluslararası Havaalanı ise tesise 40 kilometrelik bir uzaklıktadır. Jomtien plaj kıyısı çevresinde yerleştirilmiş tesis Asya havasından çok İspanyol havasına hâkim olduğundan dolayı, farklı tarzdaki tesis arayanlar için daha uygun bir tercih olabilir. Ücretsiz wifi erişimi, engelsiz duşa kabini, plaj ve su parkı, çocuk kulübü, bilardo salonu ve kütüphanesi, havuz ve şehir manzaralı odaları, restoranı, ota tipine göre içerisinde mutfak bölümünün de yer aldığı odaları, fitness ve spa merkezi, sauna ve jakuzi küveti, buhar banyosu, veranda ve bahçesi, köprülerle ortalanmış yüzme havuzu, oda servisi, ücretsiz umuma açık park yeri, sigara içilmeyen odaları ve iç mekan oyun alanıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 475 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan 8 ve 9 üzeri puanlamaya sahip diğer tesisler; Villa Oranje Pattaya, Beachwalk Jomtien, LK Emerald Beach, The Forest Hotel Pattaya, Noursabah Pattaya, Woodlands Suites Serviced Residences, XQ Pattaya Hotel, Grand Scenaria Hotel, The Mangrove Hotel, Has Pattaya, SnoozZotel, Fourteen Again, GLOW INN South Pattaya, Sea Me Spring Hotel.

Pattaya bölgesi Tayland Körfezi kıyısında yer aldığından dolayı merkez muhitleri plaj yakınları ve şehir merkezi olarak ikiye ayrılmıştır. Şehir merkezinde; günün tüm saatlerinde işlek olan ve Amsterdam’ın Red Light District bölgesine benzer, genellikle gece hayatının ve seks turizmin nabzını tutan Walking Street, Pattaya tepesinde konumlanmış, büyük Buda heykellerinin yer aldığı Sanctuary of Truth ( Hakikat Tapınağı, Taylan’dın en büyük alışveriş merkezi CentralFestival Pattaya Plajı ve Pattaya Yüzen Pazarı’dır.  Bölgede kıyı kesimlerde yer alan tesisler ise genellikle ünlü Jomtien ve Pattaya Plajı etrafında toplanmıştır. Bölge genelinde ise tesislerin 250’den fazlası CentralFestival Pattaya Plajı yakınlarında yer almaktadır.

The Avenue Pattaya Alışveriş Merkezi'ne 700 metrelik bir uzaklıkta yer alan Pattaya Central'da konumlanmış Holiday Inn Express Pattaya Central, Holiday Inn Express otel zincirlerinin bölgedeki ünlü bir şubesidir. Tesis, tuhaf müze Ripley's Believe It or Not ve dalış malzemelerinin satıldığı Seafari Diving Center'a 400 metrelik bir uzaklıktadır. Çevresinde MC Donald gibi çeşitli restoran ve kafe yerlerinin bulunduğu bu tesis bölge genelinde hizmet veren merkezi otellerin başını çekmektedir. Pattaya Plajı ise ortalama 10 dakikalık bir uzaklıkta yer almaktadır. Tesisin iç odaları ise mükemmel Pattaya deniz manzarasına uygun olarak dekore edilmiş, genellikle turkuaz ve mavi tonları ağırlıklı olarak kullanmıştır. Odalarda çalışma masaları, oturmak için koltuklar ve deniz manzaralı tablolar bulunmaktadır. Tesis içerisinde 500 dönümlük Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi yer almaktadır. Benzersiz bir tatil deyimini isimleşmiş bir tesiste denemek isteyenler için Holiday Inn, tam anlamıyla bu isteklerinize yanıt verecek bir tatil beldesi. Otelde Great Room adında uluslararası yemeklerin servis edildiği restoran yer almaktadır. Süite banyosu, ücretsiz internet erişimi, teras ve bahçesi, restoran ve atıştırmalık barı, engelli konuklara yönelik tuvalet ve lavabo yapılandırmaları, ücretsiz park yeri, manzaralı çatı havuzu, açık yüzme havuzu, fitness ve spa merkezi, özel sigara içme alanı ve günlük kat hizmetiyle tesisin günlük konaklama ücreti 288 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya merkez otelleri

Central Festival Pattaya Plajı'na oldukça yakın bir bölgede konumlanmış Acqua Hotel, özellikle çiftler tarafından tercih edilen oldukça işlek bir tesistir. Tesisin hizmet sunduğu bina oldukça karakteristik bir yapıda yer alıp, standart otel tasarımlarından sıyrılan bir yapıdadır. Öncelikle tesisin girişi, tamamı cam bölmelerden oluşan korkuluklarıyla tekerlekli sandalye ve yaya girişi olarak ayrılmıştır. Otelin odaları ise boydan boya ahşap malzemelerle kaplanmış son derece lüks standartlardadır. Koyu renkli ahşap mobilyaları, laminen parkeleri ve mini mutfağıyla otel odasının oldukça modern ve sade bir tasarımına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Otelde yer alan ATLANTIS BAR & BISTRO aslı restoranda Amerikan ve Asya usulü yemekler servis edilmektedir. Tesis Pattaya Plajı'na 6000 metrelik yakın sayılabilecek bir mesafede yer almaktadır. Ayrıca tesisi üzerinden yürüyerek The Avenue Pattaya, Pattaya Memorial Hastanesi ve Seafari Diving Center’a kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. İlave tuvaletlerin de dâhil olduğu özel banyoları, ücretsiz internet erişimi, balkon ve terası, ilave ücrete tabi barbekü olanağı, restoran ve barı, isteğe bağlı özel diyet menüleri, görme engelli alfabesi ve engelli bireylere özel tuvaletleri, ücretsiz otoparkı, fitness ve sauna merkezi, özel sigara içme alanı, klimalı odaları ve günlük kat hizmetleriyle tesisin konaklama ücreti gecelik 318 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya bölgesinin en tipik yapılarından biri olan HardRock Hotel Pattaya, Hard Rock otel zincirlerinin bölgede hizmet gösteren şubesidir. Dinamik yapılı bu tesisin kökeni 1971 yılında Londra’da kurulmuş ve zamanla dünyanın dört bir yanında ünlenmiş Hard Rock kafe zincirlerinden gelmektedir. Böylelikle kuruluş sadece kafeleriyle değil, aynı adı taşıyan tesisleriyle de söz ettirmeye başlamıştır. Pattaya Plajı'na 8 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan tesis, odaları pembe ve fuşya tonları ağırlıklı olarak tasarlanmıştır. Bölge genelinde hatta dünya genelinde pembe tonlarına ağırlık veren hotellere rastlamak oldukça zor olsa da bu tesis, bu kalıplaşmış düşünceleri ekarte etmiştir. Tesis bölgenin doğu şeridinin en büyük yüzme havuzuna sahiptir. Bünyesinde 323 odasıyla hizmet veren otelin bazı odaları ünlü müzisyenlerin posterleriyle süslenmiştir. Tesisin bünyesinde tam dört adet restoran yer almaktadır. Siyam körfezi manzarasına sahip odaları, lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, soyunma odası, güneşlenme terası, biri havuz yakınlarında olmak üzere dört adet restoranı, engelsiz duşa kabini, canlı müzik gösterileri, animasyon ekibi, masa tenisi ve oyun odası, ücretsiz güvenli otoparkı, su kaydırağının da yer aldığı devasa havuzları, fitness ve spa merkezi, sauna ve buhar odası, havuz barı, klimalı sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 646 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Tayland mimari detaylarını konakladığı tesislerde de hissetmek isteyenler için The Avenue Pattaya Alışveriş Merkezi civarlarında yer alan Chada Thai House, Asya mimarisinin üçgen kubbeleriyle tasarlanmış giriş bölümü ve egzotik detaylarıyla Pattaya Plajı'na ve ünlü Walking Street'e yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Genellikle hasır ve ahşap malzemelerinin kullanıldığı bu yapı tam anlamıyla bir Tayland mimarisinin günümüz teknolojisiyle hizmet veren eseridir. Ücretsiz banyo malzemelerinden yaralanabileceğiniz özel banyosu, balkon ve terası, ücretsiz wifi erişimi, çay ve kahve makinesi, sigara içilmeyen odaları, restoranı ve 24 saat açık resepsiyonuyla tesisin konaklama ücreti 257 Türk Lirası’ndan başlamaktadır. Tesisin kendine ait hususi bir otoparkı olmadığını belirtmek gerekir.

Bölgede yer alan diğer merkezi tesisler; Adelphi Pattaya, Dynasty Inn Pattaya, Travelodge Pattaya, PJ Inn Pattaya, Hotel Amber Pattaya, The Stay Hotel, ZIP Lounge & Apartments, Deep Blue Z10, The Weekend Pattaya,E-outfitting Boutique Hotel Pattaya.

Pattaya gecelerinde çılgınca eğlenmek isterseniz Pattaya merkez otellerini tercih etmelisiniz.

Oda sayısı 100’ü aşmayan tesisler için benimsenmiş bir tanımlama olan butik otel tanımlaması, gün geçtikçe artan nüfusuyla hem bölge genelinde hem de dünya genelinde oldukça fazla tercih görmektedir. Lüks otel zincirlerinin devasa kapasitesi ele alındığında böyle bir tanım yapma ihtiyacı güdülen butik oteller, seksenli yıllarda New York, San Francisco ve Londra'da kendini göstermeye başlamış, zamanla deniz aşırı ülkelere yayılarak dünyanı dört bir yanına dağılmıştır.

Yeni nesil konaklama tarzı da diyebileceğimiz bu tesisler sunduğu hizmetler yönünden lüks otellerle yarışır seçeneklere sahiptir. Müşteri değil, misafir anlayışıyla hareket eden işletmelerin en önemli özelliği özgün yapılar olmalarıdır.  Butik oteller genellikle simgesel anıtlara oldukça yakın konumlarda yer aldığından dolayı ve modern bir tasarıma sahip olduğundan dolayı fazlaca rağbet görmektedir.

Central Festival Pattaya Plajı'na oldukça kısa bir mesafede yer alan H.Boutique Hotel, kentteki merkezi butik otellerden biridir. Seafari Diving Center dalış mağazasına ve The Avenue Pattaya Alışveriş Merkezi'ne 400 metre, Alcazar kaberesine 700 metrelik bir mesafede yer alan tesisin iç tasarımı da oldukça moderndir. Bordo renklerdeki kadife güneşlikleri ve yastık kaplamaları, ahşap mobilyaların ağırlıklı olduğu dekorasyon düzeniyle 39 odadan oluşan tesis özgün bir yapıdadır. Özel banyosu, restoranı, ücretsiz wifi erişimi, balkon ve terası, su parkı ve happy hour aktiviteleri, ücretsiz özel park yeri, masaj salonu, çocuklar için televizyon kanalları, sigara içilmeyen odaları ve günlük kat hizmetiyle 185 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Çeşitli rezervasyon sitelerinden ödüller almış 247 Boutique Hotel, merkezi lokasyonda konumlanmış butik otellerden biridir. Tesis üç yıldızlı bir otel olup Pattaya Plajı'na 9 dakikalık oldukça kısa bir mesafede yer alır. 54 odasıyla hizmet veren bu sekiz katlı tesisin kendine ait bir restoranı da bulunmaktadır. Tesisin odalarında genellikle altın tonlarına ağırlık verilmiş bu da tesisi sade bir görünümden sıyırıp daha gösterişli bir hale sokmuştur. Walking Street’e 1,2 kilometrelik bir mesafede yer alan otelin çatı katında, görülmeye değer tuzlu bir su havuzu vardır. Ücretsiz wifi erişimi, Asya mutfağının yer aldığı restoranı, süite banyoları, balkonu, barı, çatı havuzu ve ayriyeten yüzme havuzu, fitness merkezi, ücretsiz özel otoparkı, happy hour aktiviteleri, ütü hizmeti, ,günlük kat hizmeti ve oda servisiyle konaklama ücreti 250 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya butik oteller

Pattaya Plajı'na birkaç adımlık mesafede bulunan Aya Boutique Hotel, hem güler yüzlü personeli hem de yer aldığı merkezi konumuyla tüm seçenekleri bir arada sunmaktadır. Ahşap parkeyle döşenmiş modern odaları, ağırlıklı olarak koyu tonlarda seçilmiş mobilya düzeniyle günün tüm yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacak bir havada tasarlanmıştır. Tesis, tuhaf müze Ripley's Believe It or Not ve Royal Garden Plaza alışveriş merkezinin hemen yanı başına konumlanmıştır. Ünlü cadde Walking Street ise tesise ortalama 5 dakikalık oldukça kısa bir mesafede yer alıyor. Tayland körfezi manzaralı odaları, ücretsiz wifi erişimi, bidenin de dâhil olduğu özel banyosu, güneşlenme terası, yerel ve Avrupa mutfağından tatlar sunulan restoranı, oturma alanı, dalış, sörf gibi ekstrem sporlara fırsat tanıyan hizmetleri, mini golf sahası, balık tutma aktiviteleri, kütüphanesi, fitness merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzu, ücretsiz umuma açık park yeri, klimalı sigara içilmeyen odaları, ATM/bankamatik, ütü ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti 452 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Güney Pattaya yerleşkesinde yer alan Manita Boutique Hotel, bünyesinde yer alan stüdyo tipi odalarla oldukça hoş ve modern bir görünümde misafirlerini ağırlamaktadır. Büyük Buda Heykeline ve ünlü Walking Street’e 10 dakikalık mesafede yer alan otel, 2008 yılında konuklarını ağırlamaya başlamıştır. 43 odalı bu tesis, bünyesinde yerel mutfaktan yemeklerin servis edildiği bir restoran bulundurmaktadır. Tesisin odaları bordo ve koyu tonlar ağırlıklı olarak detaylandırılmıştır. Otelin sunduğu en büyük ayrıcalıklardan biri Bali Hai İskelesi'ne ve Walking Street Pattaya'ya ulaşımı mümkün kılan ücretsiz servis araçlarıdır. Modern banyosu, güneşlenme terası ve bahçesi, happy hour ve bilardı etkinlikleri, bar ve restoranı, ücretsiz özel ve kapalı otoparkı, yıl boyu açık yüzme havuzu, masaj hizmetleri, açık hamamı, ücretsiz wifi erişimi, ilave ücrete tabi çamaşırhanesi ve ütü hizmetleri, bünyesinde yer alan hediyelik eşya dükkânı, özel sigara içilir alanı, klimalı odaları ve oda servisiyle tesisin konaklama ücreti 304 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Güney Pattaya bölgesindeki Dongtan Plajında yer alan Rabbit Resort Pattaya, adeta doğanın kalbinden, yemyeşil tropik bahçelerden bizi selamlamaktadır. Thai mimarisinin tüm ayrıntılarını taşıyan yapılarıyla tesis tam 49 odasıyla misafirlerine hizmet sunmaktadır. 2014 yılında restore çalışmasına giren tesisin odaları tipik Asya motifleriyle çevrelenmiştir. Chanya Medical Clinic Jomtien Hastanesine,Pattaya Su Parkı ve Pattaya Parkına tesis üzerinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Jomtien Plajı tesise 500 metrelik bir uzaklıkta kalmaktadır. Otelin odaları Asya tarzının hâkim olduğu canlı renklerle detaylandırılmıştır. Ahşap ve Hasır malzemelerinin ağırlıklı olduğu yapılarda, Buda desenleri, ahşap oyma dolaplar ve Asya usulü örtü detayları ön plana çıkmaktadır. Tesisin bünyesinde yerel ve uluslararası mutfaktan lezzetlerin sunulduğu Chefs Company adında bir restoran yer almaktadır. Özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, sahil ve bahçesi, restoran ve barı, günlük oda servisi, orman odası, altın odası, antika oda gibi farklı oda seçenekleri, odalarda yer alan mutfağı, orman ve havuz manzaralı odaları, açık yüzme havuzu, plajı, ücretsiz otopark yeri, hediyelik eşya dükkânı ve isteğe tabi ek ücret ödeyerek evcil hayvan konaklamasına verilen izinle tesisin gecelik konaklama fiyatı 543 ila 1204 Türk Lirası arasında olup, oda seçeneklerine ve sezona göre farklılık göstermektedir.

 

Şehir tropikal iklime sahip olduğu için yıl boyu sıcaklık ortalaması üstlerde seyretmektedir. Ancak bölgede genel olarak bölgede yaz sezonları balayı ayları olarak tercih edilmektedir. Bunun önemini bilen işletmeciler, özellikle yaz sezonlarında yeni evli çiftler için çeşitli indirimler ve hizmetler sunmaktadırlar.

Şehir merkezine 1 kilometrelik uzaklıkta yer alan Pattaya Plajı yakınlarındaki Sunbeam Hotel Pattaya, bölgede hizmet sunan gözde balayı tesislerinden biridir. Central Festival Pattaya Beach Alışveriş Merkezi'ne de yürüyerek ulaşımın mümkün olduğu bu tesis, Pattaya Memorial Hastanesi'nin çaprazında yer almaktadır. Tesisin odaları son derece lüks bir dizaynda dekore edilmiş olup, ışıklandırmalar ve Rönesans dönemini yansıtan tablolarla donatılmıştır. 268 odadan oluşan bu lüks süitin her odasının tasarımı farklı olup genellikle mor, narçiçeği ve zümrüt yeşili tonlar kaplamalarda kullanılmıştır. Özellikle yeni evli çiftler için romantik bir ortam sunan otel, Siamese Bistro adında Tayland ve Avrupa mutfağından yemeklerin sunulduğu bir restorana sahiptir. Küvet veya duş sistemli lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, ekstra uzun yatakları, bahçe ve terası, akşam eğlencesi, yürüyüş turları, temalı akşam yemeği geceleri, happy hour aktiviteleri, kütüphanesi, canlı spor yayını, ücretsiz özel park yeri, fitness merkezi, havuz barı, restoran ve barı, yıl boyu açık yüzme havuzu, engelli bireylere yönelik lavabo ve tuvalet imkânları, çocuk dostu büfesi, düğün süiti, günlük kat hizmeti ve odaya kahvaltı servisiyle tesisin gecelik konaklama fiyatı 244 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine ortalama 1,2 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Hilton Pattaya, Hilton otel zincirlerinin en lüks şubelerinden biridir. Pattaya şehrinin Panoramik kuşbakışına sahip olan tesis, özellikle yeni evli çiftlerce en fazla rağbet gören tesislerin başında geliyor. Tesis odalarında, krem rengi ve kırık beyaz tonlarının hâkim olduğu son derece iç açıcı bir hava yakalanmıştır. Genellikle beyaz renkli ahşaplarla çevrelenmiş tesisin bazı odalarının balkonunda jakuzi küveti bulunmaktadır. Central Festival Pattaya Plajında yer alan bu 5 yıldızlı lüks kompleks bünyesinde dört adet restoran bulundurmaktadır. Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı arabayla 1,5 saat uzaklıkta yer alan tesis ayrıca Hard Rock Cafe, Pattaya Memorial Hastanesi, The Avenue Pattaya alışveriş merkezi ve Walking Street’e yayan olarak ulaşımın sağlanabileceği bir uzaklıkta konumlanmıştır. Tesisin 34. katında yer alan HORIZON adlı restoranda Pattaya’nın nefes kesici manzarası eşliğinde içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Lüksün ve zarafetin bir arada harmanlandığı bu enfes tesis, ismini veren hizmetleri ve özgün tasarımıyla bölgede öne çıkan sayılı otellerdendir. Yağmur duş başlıklı duş sistemleri ve lüks banyoları, ücretsiz wifi erişimi, güneşlenme terası ve balkonu, happy hour aktiviteleri, çocuk alanı ve plajı, bar ve restoranı, ilave ücrete tabi çocuk menüleri, tekerlekli sandalye erişimine uygun katları, yıl boyu açık yüzme havuzu, havuz barı, sonsuzluk havuzu, manikür ve pedikür gibi güzellik hizmetleri, spa ve jakuzi hizmeti, masaj ve sağlık hizmeti, fitness merkezi, buhar odası, manzaralı havuzu, ücretsiz özel otopark yeri, ilave ücrete tabi kuru temizleme ve ütü hizmeti, ses yalıtımlı sigara içilmeyen odaları ve 24 saat açık resepsiyonuyla tesisin gecelik konaklama fiyatı 1121 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya balayı otelleri

Balayı çiftlerine özel odalarıyla Kuzey Pattaya bölgesinde yer alan The Radiance Pattaya, şehir merkezine ortalama 550 metre uzaklıkta yer alan merkezi bir tesistir. Tesisin oda tasarımları son derece ferah olup beyaz rengi kaplamalarla döşenmiştir. Ayrıca odaların içi mermer zemin ve beyaz duvarlarla kombinlenmiş ahşap döşemelerden oluşmaktadır. 94 odası ve oldukça modern bir anlayışta tasarlanmış iç ve dış cephesiyle tesis Wongamat Plajı'na 10 dakikalık yürüme bulunmaktadır. Ayrıca Central Festival Alışveriş Merkezi'ne 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan tesis, Doğruluk Tapınağı'na (The Sanctuary of Truth) araçla 5 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Tesis bünyesinde “Fat Belly” adında bir restoran yer almaktadır. Süite banyosu, düz ekran televizyon sistemlerinin yer aldığı şehir manzaralı odaları, masaj ve fitness merkezi, yüzme havuzu( geçici olarak kapalı), ücretsiz internet erişimi, bar ve restoranı, düğün süiti, balkon ve bahçesi, barbekü olanağı, güneşlenme terası, isteğe bağlı özel diyet menüleri, ücretsiz özel otoparkı, düğün süiti, 24 saat açık resepsiyonu ve günlük kat hizmetleriyle tesisin gecelik konaklama ücreti 264 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Kuzey Pattaya bölgesinde konumlanmış şehir merkezine 900 metrelik uzaklıkta yer alan Le Vernissage, hem muhteşem tasarımıyla hem de her yere olan ulaşılabilirliğiyle ön plana çıkmış bir tesistir. Tesisin yatak odası başlıkları şarap kırmızı renkte ve koyu tonlarda tasarlanmış, son derece geniş bir düzendedir. Otelin lobisinin zeminleri ise tipik otel girişlerinden farklı olarak zeminleri cam kaplamalarla dizayn edilmiştir. Central Festival Pattaya'ya araçla ile 5 dakikalık mesafede yer alan otel için başlıca balayı otellerinden biridir, diyebiliriz. Tesisin bünyesinde yer alan “Le Gallerie” adındaki restoranı, turuncu fonlardan oluşturulmuş olup tıpkı bir karnaval havasını yansıtmaktadır. Alcazar Kabaresi, Harbor Pattaya oyun dünyasına ortalama 15 dakikalık bir uzaklıkta yer alan tesis üzerinden ilave ücrete tabi havaalanı servisiyle Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı'na 2 saat gibi bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ücretsiz banyo malzemelerinin dâhil olduğu süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, balkon, teras ve bahçesi, engelli bireylere uygun yüksek tuvaleti, şehir manzaralı odaları, ilave ücrete tabi yemek dersleri ve bisiklet kiralama hizmeti, açık yüzme havuzu, manzaralı çatı havuzu, tüm vücut masaj hizmetleri, restoranı, çocuk dostu büfesi, 24 saat açık resepsiyonu, balayı süiti ve günlük kat hizmetiyle tesisin gecelik konaklama ücreti 256 Türk Lirası’ndan başlayıp sezonluk olarak değişiklik göstermektedir.

Bölgede yer alan çiftlerce tercih gören diğer tesisler; Nova Platinum Hotel, A-One Star Hotel, Arabella Villas Pattaya, Sabai Wing, Cape Dara Resort, Amari Pattaya.

Birbirinden bağımsız ama aynı çatı altındaki yönetim altında bir arada tutulan dairelerden oluşan apart oteller, genel itibariyle 1+1, 2+1 ya da 3+1 gibi tıpkı ev formlarına benzer bir düzende hizmet sunmaktadırlar. Standart otellerden oda için verdiğiniz ücret, apart otellerde daire başına verilir. Bu farklılık özellikle geniş aileler için avantajlı bir özelliğe dönüşmektedir. Daha çok villa veya daire tarzı yapılardan oluşan bu tesisler, ilk olarak 1960’lı yıllarda ortaya ispanyada çıkmıştır.

Ayrıca Apart oteli klasik bir otel düzeninden ayıran en önemli özelliği temel mutfak gereçlerinin yer aldığı mutfağıdır. Otel odalarında mutfak seçenekleri, ultra lüks tesisler olmadığı müddetçe çok sık karışılacağımız bir tablo değildir. Bu yüzden apart daireyi apart daire yapan mutfak sistemleridir de diyebiliriz. Pattaya bölgesi genelinde 400’ü aşkın apart otel hizmet vermektedir. Bu tesislerin pek çoğu genellikle Central Festival Pattaya Plajı bölgesinde toplanmıştır.

Jomtien Plajı'nda alan Venetian Triton Channel Hotel, oldukça fazla olumlu geri dönüş almış bir tesistir. Ailenizle harika bir zaman geçirmenize olanak tanıyan tesisin tam ortasında oldukça büyük bir yüzme havuzu yer almaktadır. Dairelerden oluşan bu apart otelin iç dekorasyonu hem modern hem de fresh bir yapıda oluşturulmuştur. Limon sarısı ve site binalarını andıran dış yapısı, havuz manzaralı kırık beyaz tonlarında kaplanmış yatak başlığı ve koltukları, hemen girişte yer alan mini mutfağıyla tesis, Pattaya Yüzen Pazarı’na 10 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Tesisin bünyesinde ayrıca Amerikan, Asya ve yerel Tayland mutfağının sunulduğu bir restoran hizmet vermektedir. Ücretsiz banyo malzemelerinin kullanıldığı özel banyosu, engelsiz duşa kabin sistemleri, ekstra uzun yatakları, balkon, teras ve bahçesi, çamaşır kurutma askısı, mini mutfağı, ücretsiz wifi erişimi, yürüyüş ve bisiklet turları, su parkı, plajı, bilardo salonu, yüzme havuzu, fitness ve sauna merkezi, hamam ve buhar odası, bar ve restoranı, araba kiralama servisi, çocuk oyun alanı ve ücretsiz otoparkıyla tesisin günlük daire kiralama bedeli 152 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya apart oteller

Kuzey Pattaya bölgesinde plaja yakın noktada konumlanmış Pattaya Posh Hotel, şık tasarımlı odaları ve panoramik manzaralı çatı havuzuyla oldukça rağbet gören apart otellerden biridir. Tesisin içerisinde yer alan daireleri boydan boya beyaz renklerle döşenmiştir. Yerler koyu renkli ahşap zeminlerden oluşan odalar, mükemmel pattaya manzarasına sahip balkonlarla kombine edilmiştir. Tesis için minimal tarzda bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Modern olanaklar kullanılarak oluşturulan bu tesis, Pattaya Otogarına birkaç metrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Ünlü minyatür park Mini Siam ve Bangkok Pattaya Hastanesine tesis üzerinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Küvet veya duş sisteminin yer aldığı özel banyosu, teras ve balkonu, ücretsiz wifi erişimi, karo mermer zemini, şehir manzaralı daireleri, mutfak eşyalarını ve buzdolabının yer aldığı mini mutfağı, yemek alanı ve oturma odası, yüzme havuzu ve fitness merkezi, klimalı sigara içilmeyen daireleri ve ücretsiz park yeriyle tesisin konaklama ücreti sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 255 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Özgün bir tasarım arayanlar için oldukça modern ve karakteristik bir yapıda dizayn edilmiş Pattaya Aeras Condotel, Jomtien Plajı'na 3 kilometrelik bir uzaklıkta şahane bir atmosferde müşterilerini ağırlamaktadır. 2017 yılında hizmete başlayan apart otelin, açık alan yüzme havuzu tasarımı standart tasarımlardan oldukça farklıdır. Palmiye ağaçlarıyla donatılmış tesisin yapısı tıpkı bir rezidans biçimde tasarlanmış, oldukça yüksek bir görünümden oluşmaktadır. Tesisin içerisinde yer alan daireler son teknolojiyle oluşturulmuş oda ve banyo sistemlerinden oluşmaktadır. Ayrıca tesisin bazı dairelerinde yatak odası ve oturma alanı arasındaki ahşap bölme, sürgülü bir kapıyla ayrılmaktadır. Pattaya Yüzen Pazarı ve Sualtı Dünyasına yakın sayılabilecek bir konumda yer alan tesis oldukça geniş imkânlarda hizmetler sunmaktadır. Ücretsiz banyo malzemelerinin yer aldığı özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, engelsiz duşa kabini, balkon ve terası, mutfak malzemelerinin ve çamaşır makinesinin yer aldığı mini mutfağı, deniz manzaralı balkonları, plaj ve bilardo salonu, fitness ve sauna merkezi, sonsuzluk yüzme havuzu, yemek ve oturma alanı, ücretsiz umuma açık park yeri, kütüphanesi, düz ekran televizyon sistemleri, çocuklar için iç mekân oyun alanı, ses yalıtımlı klimalı odaları ve 24 saat açık resepsiyonuyla konaklama ücreti 409 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Avenue Pattaya alışveriş merkezi yakınlarındaki Central Festival Pattaya Plajı'nda yer alan Nalanta Pattaya, Asya’nın minimalist tarzından esinlenerek tasarlanmış daireleriyle hizmet sunmaktadır. İki kardeş tarafından işletilen tesis, temmuz 2019 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Walking street’e 1,5 kilometrelik bir konumda yer alan apart otel ayrıca Pattaya Anıt Hastanesi ve Seafari Dalış Merkezine de yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Mermer fayanslarla kaplı zeminleri, beyaz renginin hâkim olduğu balkonlu odaları ve granit tezgâhlı beyaz ahşap mutfak dolaplarıyla, tesis hem zarif hem de şık bir görünüm yakalamayı başarmıştır. Otelin dış tasarımı birbiri ardına dizilen balkonlu odalarıyla tipik bir apartman binası formundadır. Ücretsiz wifi hizmeti, özel banyosu, terası ve balkonu, mini mutfağı, tesis dışarısında konumlanmış su parkı, pub gezileri ve golf sahası, oda servisi, 24 saat açık resepsiyonu, sigara içilmeyen klimalı odaları, ilave ücrete tabi ütü ve kuru temizleme hizmetleri ve günlük kat hizmetiyle tesisin daire başı konaklama ücreti 239 Türk Lirası’ndan başlamakta olup, daire tiplerine göre (Süperior, Deluxe vb.) farklılık göstermektedir.

Bölgede bulunan ve öne çıkan diğer apart oteller; View Talay 5C, Life is Goood, Citismart Luxury Apartments, Pattaya Riviera Jomtien Hotel, Butterfly Garden Boutique Residence by Frasier, Seven Seas Resort Pattaya & Sofa bed, The Riviera Jomtien Seaview Condotel Pattaya, Furnished apartments by Neang, Venetian Pattaya, Central Avenue Residences by Pattaya Holiday, Sriwipha Boutique, Dusit Grand Condo View ve Marika Apartment.

 

Hosteller standart otellerden ve villalardan bağımsız olarak, yurt sistemine benzer bir yapıda ortak kullanım alanlarıyla hizmet sunan konaklama birimleridir. Odalar 4,6,8,10 ve 15 kişilik olarak kullanılmaktadır. Hostel konaklamanın en ucuz yollarından biri haline dönüşmüştür. Özellikle yalnız seyahat severler ve elinde rotasıyla yola koyulmuş sırt çantalı gezginler tarafından rağbet gösterilen hosteller, ilk olarak 20.yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olup gösterilen ilgi sebebiyle hızla sayılarını arttırmışlardır.

Temel gereksinimlerin karşılanması yönünde bir hizmet politikasıyla işletilen bu tesislerin iki ayrı türü bulunmaktadır. Bunların ilki ranza şeklindeki yatakların peşi sıra yerleştirildiği “Dormitory (Dorm)” adı verilen odalar diğeri ise iki yâda çift kişilik yataklı “Private Room” adı verilen odalardır. Bölge genelinde 20 küsur hostel bulunmakta ve bu hostellerin çoğu merkez bölgeyle Jomtien Plajı çevresinde yer almaktadır.

Kuzey pattaya bölgesinden konumlanmış Asleep by Lantana, girişinde yer alan 7/11 convenience store adlı süpermarketiyle farklı bir yapıya sahip hosteldir. Hostel, Hakikat Tapınağı (The Sanctuary of Truth) ve Mini Siam minyatür parkına ortalama 25 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer almaktadır. Japon fenerleriyle donatılmış Food pavilion adlı restoranda Amerikan, Çin ve Asya mutfağına ait lezzetler servis edilmektedir. Karakteristik bir yapıda hizmet sunan hostel, mürdüm rengi, uçuk pembe ve krem rengindeki duvarları ve duvarların üzerinde yer alan sevimli çıkartmalarıyla farklı bir hava yakalamayı başarmıştır. Ortak tuvalet ve banyosu, bide ve engelsiz duşa kabini, ücretsiz internet erişimi, restoranı, ortak mutfağı, yüzme havuzu ve ilave ücrete tabi masaj hizmeti, dalış aktiviteleri, dart ve bilardo salonu, yerel kültür hakkındaki tur, odalarda yer alan düz ekran televizyon sistemleri, güneşlenme terası ve bahçesi, günlük kat hizmetleriyle yatak sayısına bağlı olarak gecelik konaklama fiyatları farklılık gösterse de ortalama 185 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya hosteller

Güney Pattaya bölgesinde bulunan Bed N Bev Pattaya, tasarımıyla adeta bir oyuncak evi andırmaktadır. Büyük Buda heykelinin yer aldığı Pattaya Tepesine 12, Easykart Go Kart Pistine 16 dakikalık bir uzaklıkta yer alan hostel, Dongtan Plajı’na da 15 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Tesisin lobisi ve odaları bebe mavisi ile beyaz tonlarındadır. Oldukça az eşya ile modern bir görünüm yakalamayı başaran tesis için sade bir tasarımla oluşturulduğunu söylebiliriz. Oda seçeneklerine göre değişen özel ve ortak banyoları, ücretsiz wifi erişimi, giriş merdivenlerinde yer alan açık hava mobilyaları, bar’ı, manzaralı balkonu, engelli bireyler için kolaylık sağlayan lavabosu, klimalı odaları, ortak televizyon alanı ve 24 saat açık resepsiyonuyla tesisin fiyatı ranzalı ve çift kişilik odalara göre farklılık göstermekle birlikte ranzalı odalar için 95, çift kişilik odalar için 154 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Pattaya sahiline yürüme mesafesinde yer alan Kapsül otel Nonze Hostel, kapsül tasarımına sahip bir hosteldir. İlk olarak 1970 yılında Japonya’da hizmet gösteren kapsül oteller zamanla tüm dünyaya yayılmış ve bir Asya şehri olan Pattayada da kendini göstermiştir. Bu kapsül otel oldukça merkezi bir konumda yer almakta olup, ünlü Royal Garden Plaza alışveriş merkezinin birkaç adım ötesinde yer almaktadır. Ayrıca tesis Robert Ripley tarafından kurulan ve tuhaf görünümdeki karakterlerin sergilendiği Ripley's Believe It or Not Müzesine ve The Avenue Pattaya alışveriş merkezine 5 dakikalık bir ikamette bulunuyor. Ayrıca 1996 yılında yapımına tamamlanan, 109 metre yüksekliğinde altınla oyulmuş Buda sembolünün yer aldığı “Büyük Buda dağı”, tesis çevresinde yer alan en ünlü simgesel anıtlardan biridir. Hemen Pattaya sahilinin yanına konumlanmış bu tesis, tam anlamıyla bir tasarım dehası. Modern stildeki kapsül odaları ve ortak alanlarıyla hostelin hem iç hem de dış yapısı adeta bir sanatçının elinden geçmiş gibi. Sarının farklı tonlarıyla dekore edilen hostelde yer alan kapsüller sürgü kapılı düzeneklerle açılıp kapanmaktadır. Tesisin girişinde antika bir araba ve bisiklet yer almaktadır. Ayrıca hostelin pencereleri MC Donald fast food restoranına bakmaktadır. Ortak tuvalet ve banyo kullanım alanları, şehir ve deniz manzaralı odaları, bünyesinde yer alan restoranı, ücretsiz internet erişimi, piknik alanı ve barbekü yapma olanağı, ortak mutfağı, yürüyüş ve bisiklet turları, film geceleri, tesis dışında yararlanabileceğiniz dalış ve balık tutma aktiviteleri, happy hour etkinlikleri, sanat galeri gezileri, oyun odası, plajı, yemek dersi, yol üzeri park yeri, 24 saat açık resepsiyonu, araba kiralama ve günlük kat hizmetleriyle hostelin gecelik konaklama ücreti 224 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede hizmet veren diğer hosteller; Travel Light Hostel Pattaya, Hi Capsule Pattaya, Hostel Wing @ A2Sea, 18 Coins Cafe & Hostel, Pattaya Backpackers, Qinglian Youth Hostel, Cha Cha Cha, Shady's Hostel, u+home hostel,Jomtien Hostel.

Neden Hosteller tercih edilmekte? 

Hosteller tesisler arasındaki sayısal veriler ele alındığında en ucuz konaklama birimidir, diyebiliriz. Kısıtlı bir bütçeyle bölgeye seyahat eden gezginler için hem konaklama sağlayabileceği hem de sosyalleşebileceği bir ortam olan hosteller, son derece yüz güldürücü miktarlarda bölgede geceyi geçirmenize imkân sağlıyor. Klasik bir otel odasının çok altında kalan konaklama ücretleri, hem öğrenciler hem de cüzi miktarlarda harcamak isteyen konuklar oldukça uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki bu kadar uygun fiyatlarda konaklama sağlayan bu tesislerin bazı olumlu ve olumsuz tarafları da vardır.

Avantajları ve dezavantajları neler?

Avantajları

Uygun Fiyat:  Hostel deyince birçoğumuzun aklında beliren şüphesiz ki düşük miktarlardaki konaklama birimleri olmasıdır. Hosteller, standart otel odalarının neredeyse 3,4 katı altındaki miktarlarda geceyi geçirmenize olanak tanımaktadır. Fiyatlar odabaşına değil, yatak başına alınmaktadır.   

Sosyalleşme: Tatile yalnız başınıza başladığınız ancak yalnız başınıza bitirmek istemiyorsunuz. İşte tam bu noktada hostellerden daha iyi bir seçenek bulamazsınız. Otel odaları ya da daireler tek kişilik konaklama müsait yapılardır. Oysa hosteller ortak kullanım alanının yer aldığı, aynı alanın paylaşıldığı konaklama birimleri olduğu için ister istemez kendinizi sosyal bir çevrede buluyorsunuz.

Eğlence aktiviteleri: Hosteller kalabalık grupların bir araya toplanmasıyla oluştuğundan dolayı genellikle bilardo, dart ya da masa oyunları gibi aktivitelere daha fazla ağır vermektedir.

Özgün tarz: son zamanlarda genişleyen müşteri yelpazesiyle hosteller, kendilerini geliştirme yönünde hız kazandırmışlar ve özgün tasarımlarla hizmet sunmaya başlamışlardır. Bunun Pattaya bölgesinde görülen en güzel örnekleri Kapsül otellerdir.

Dezavantajları

Gürültü: Belki de hostel düzeninin en büyük sorunlarından biri gürültü problemidir. Gecenin geç saatlerinde hostel’e giriş yapan bir konuk, sizi uykunuzdan uyandırabilir ya da çalar saat ve alarm gibi sistemleri kurarak uykunuzu tam olarak almamanızı sağlayabilir.

Ortak kullanım alanı: Hostellerin en düşürücü noktalarından biri de banyo ve tuvalet gibi ortak kullanım alanlarıdır. Özellikle tuvalet üzerinden mikrop kapma korkusuyla baş başa kalan bireyler ortak tuvaletler sıkıntı doğurabilir. Ancak günümüzdeki hosteller hijyen konusundaki titizliklerini arttırmaktadır.

Hırsızlık: Hiç tanımadığınız bireylerle aynı odayı paylaşmanız bazen istenmeyen olaylara sebebiyet verebilir. Eşyaların çalınma riski ortak kullanım alanlarında daha fazladır. Bu yüzden hosteller günümüzde hırsızlık olaylarının önüne geçmek amacıyla kilitli dolap sistemlerini geliştirmişlerdir. Siz de rezervasyon yapmadan önce tesisin kilitli dolaplara sahip olup olmadığına mutlaka dikkat edin.

Eski yapılar: Pek çok hostel kısıtlı imkânlarla hizmet sunduğundan dolayı kendini yenilemeye ya da daha modern bir yapıya taşınmaya fırsat bulamamış olabiliyor. Ancak günümüzde hosteller alternatifleriyle yarışır duruma geldiğinden dolayı bu olumsuz madde ortadan kalkmaya başlamıştır.