Prag’ın iki ana meydanından biri olan Old Town meydanı şehrin kalbinde yer almaktadır. Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir ve Prag’ın en turistik noktasıdır. Senenin her dönemi çok sayıda turistin ziyaret ettiği meydanda kalabalığa hazırlıklı olmalısınız. Özellikle yaz dönemi meydanın boş olduğu bir vakit bulmak imkansızdır. Meydanın bu kadar ilgi ilgi görmesinde tarihsel önemi, ev sahipliği yaptığı değerli yapılar ve ziyaretçilere sunduğu kafe, restoran, bar, mağaza gibi olanakların fazlalığı etkilidir.

Old Town Meydanı'nda gezerken senenin her dönemi çok sayıda turistin ziyaret ettiği meydanda kalabalığa hazır olmalısınız. Özellikle yaz döneminde meydanın boş olduğu bir vakit bulabilmek neredeyse imkansız. Avrupa’nın en ünlü meydanlarından biri olan bu meydan, küçük yüzölçümüne rağmen tarihi yapıları, köprüsü, saat kulesi ve daha bir çok otantik özelliğiyle her yıl milyonlarca turisti kendisine çekiyor. Meydan ayrıca çevresini saran birbirinden güzel sokakların ve rengarenk binaların arasında şehrin en önemli eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Meydanın hemen göbeğinde yer alan kilise reformcusu Jan Hus’a ait heykele selam vermeyi de aman unutmayın.

Tarihsel olarak oldukça önemli bir yere sahip olan Old Town Meydanı 10. yüzyıldan beri Prag’ın kalbi olarak bilinir ve şehrin en eski meydanıdır. Ortaçağ’da önemli bir ticari pazar alanı olarak kullanılmış ve tarih boyunca görkemli olaylara şahit olduğu gibi oldukça trajik olaylara da şahit olmuştur. Bu olaylar içinde en önemlileri taç giydirme törenleri ve idamlardır. Bunlar arasında en çok iz bırakanlar, Prag halkının lideri olarak bilinen Jan Zelivsky’nin ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idamıdır. Şuanda Avrupa’nın en ünlü meydanlarından biri olmasının yanında 1992’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Meydan çevresini saran birbirinden güzel sokakların ve rengarenk binaların arasında şehrin en önemli eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Tam ortada Jan Hus Anıtı bulunan meydanı Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı, Old Town meydanında bulunan önemli yapılardandır. Kafanızı kaldırıp etrafa baktığınızda nereye bakacağınızı şaşıracağınız bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Adres:  Staroměstské nám., 110 00 Josefov, Çekya

Ziyaret Saatleri: Her zaman ziyaret edebilirisiniz

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar:Jan Hus Anıtı, Aziz Nikolas Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı